0komentářů

Máte rádi při letních oslavách vychlazené nápoje? Vyrobte si v 6 krocích chladicí box na zahradu i balkón

Udělejte si na balkóně, terase nebo zahradě pravou letní pohodu. Ale proč pořád chodit do ledničky pro chlazené nápoje? Vyrobte si z přenosného chladicího autoboxu zahradní či balkonový chladicí box. Přečtěte si návod, jak na to.
Vydáno: 08.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2130x

Letní měsíce jsou nejlepší dobou pro zahradní party, grilovačky i obyčejné oslavy toho, že žijeme. Kromě nejrůznějších laskomin a lahůdek k jídlu je ale třeba zejména v horkých dnech dodržovat pitný režim. Odborníci radí 2,5 až 3 litry tekutin denně. Ideální jsou přiměřeně chlazené nápoje, ale chce se vám v proudu zábavy neustále odbíhat ze zahrady nebo terasy do kuchyně k ledničce?

Vyrobte si zahradní nebo balkonový chladicí box

Zůstaneme-li u piva, je samozřejmě nejpohodlnější vlastnit přenosné chlazení, takzvanou „kostku“. To ale včetně narážecích hlav a dalšího příslušenství stojí kolem 15 000 Kč, takže si je zpravidla můžete jen přát jako dárek na kulaté narozeniny nebo hodně bohatého Ježíška. Existuje i levnější řešení. Použijte běžný přenosný chladicí autobox a vyrobte si z něj balkonovo-terasovou variantu.

<p>Na domácí chlazení nemusíte mít elektřinu. Vyrobte si zahradní variantu. Foto: ©Depositphotos.com/ABBPhoto</p>

Na domácí chlazení nemusíte mít elektřinu. Vyrobte si zahradní variantu. Foto: ©Depositphotos.com/ABBPhoto

Jednoduchou montáží a konstrukcí získáte chladicí box na pivo, k němuž nepotřebujete elektřinu. Principem je ochlazování 2 navinutých měděných spirál vodou, ochlazovanou z dříve namražených PET lahví. Podle autora tohoto zlepšováku přijde takový „chlaďáček“ zhruba na 1 600 Kč. Pivo či jiná pitná tekutina je okamžitě k odběru, bez hluku a překážejících šňůr.

Na domácí pivní ledničku potřebujete 10 m měděné chladírenské trubky.

Chladicí box do auta koupíte ve většině hobby marketů. Musíte do něj vyvrtat otvor o průměru 10 mm, kudy bude přitékat pivo. (1) Na výstupu naproti tomu vyřízněte nebo vytavte otvor podle vámi použitého kohoutu nebo profesionální pípy. (2) Z měděné chladírenské trubky 10 × 1 o délce 8 m si naviňte za sebou dvě spirály. (3) Jako „kopyto“ použijte plastovou odpadní rouru DN 100. Měděná trubka musí být chladírenská, tedy měkká, aby vám šla bez problémů natočit.Označte si měděnou trubku v polovině, aby obě navinuté spirály měly stejný počet závitů. (4) Výpustný kohout spojte s trubkou pomocí potravinářské hadičky, totéž udělejte na vstupu. (5) Pak už jen do vytvořených spirál zasuňte namražené PET lahve, doplňte celý box vodou a můžete začít i v obýváku čepovat. (6) Konstrukce je levná, rychlá a kdepak na vás s nějakým protivným vedrem.

Rustikální chladič si vyrobíte z už známých dřevěných palet 

Podle zahraničního návodu si můžete postavit obdobný rustikální chladič z našeho teď už známého materiálu, dřevěných palet. Budete k tomu potřebovat metr, tužku, kladivo, vrtačku, PVC spojky, plochý šroubovák, kleště, hadici ¾, šrouby a matice. Vyberte si tak 5 až 8 palet v dobrém stavu a s dřevěnými lamelami. Ostříkejte je vodou z hadice a potom z nich odstraňte staré hřebíky.Z předem nakoupené autochladničky odpreparujte veškerou výbavu. Pečlivě si materiál změřte a začněte stavět nohy a rám budoucího chladiče. Odřežte pilkou lištu z palet na obou koncích, pak rozřežte 8 lamel z palety a udělejte z nich nohy. Poté je společně pod úhlem 90 stupňů, pomocí lepidla na dřevo a vrutů, připevněte k rámu. Boční a zadní ozdobné lamely připevněte přes sebe tak, aby výsledný efekt připomínal žaluzii. Svůj výtvor nalakujte, případně vhodně namořte.

Podívejte se také na nejrůznější a prima vychytané chladicí boxy na síti Pinterest.

Nápoje si ochladíte, ale co pomůže proti úmornému vedru vám? Nainstalujte si na slunečník, altán, pergolu nebo zahradní stan mlžící sadu. Ochladíte s ní externí prostory, třeba terasu, zahradu nebo balkon, a to až o 10 °C. Možná jste se s mlžením setkali na zahrádce některé z restaurací ve městě. Pořídíte ji už za cenu kolem 600 korun. Funkci mlžení má ale i mnoho zahradních sprch. Taková sprcha s přidanou mlžící sadou stojí ještě o dvě stovky víc.Diskutující na internetu se věnují nejvíce problematice, jak nejlépe obalit přenosnou autoledničku. Zajímavý chladicí nápad popisuje čtenář s přezdívkou Robocop: „Existuje způsob, který nevyžaduje žádnou speciální techniku ani elektřinu. Do velké hliněné nádoby vložte menší hliněnou nádobu a prostor mezi nimi vyplňte mokrým pískem.“ Do vnitřní nádoby patří potraviny, které chcete chladit a vršek překryjte mokrou textilií. Musíte jen pravidelně namáčet písek i textilii. „Odpařováním vody se pak obsah menší nádoby ochladí,“ vysvětluje čtenář princip netradiční chladničky.

<p>Přiměřeně ochlazené nápoje jsou pro horka nezbytné. Dodržujte pitný režim. Foto: ©Depositphotos.com/olesiabilkei</p>

Přiměřeně ochlazené nápoje jsou pro horka nezbytné. Dodržujte pitný režim. Foto: ©Depositphotos.com/olesiabilkei

Čtenář s přezdívkou Wenda vyzkoušel místo mědi použít přímo pivní potravinářskou hadici. „Vyšlo to v pohodě na dvě spirály a pivo bylo krásně studený, uchladilo to bez problémů dva sudy,“ napsal s tím, že hadici přímo vložil do průchodky a kohoutu, tudíž odpadlo použití svorek. Dále doporučil dělat otvory do autoboxu nahoře, protože pak se dá celá soustava zalít vodou a ledovou tříští. Podle Wendových zkušeností jsou na zamrazení a použití nejlepší ty malé, půllitrové PETky.

Trávíte vedra na terase nebo zahradě s vychlazeným nápojem v ruce, který jste vytáhli z vlastnoručně dělaného chladicího boxu? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům s výrobou.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 63x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 86x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek