Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
17540
0komentářů

Máte rádi při letních oslavách vychlazené nápoje? Vyrobte si v 6 krocích chladicí box na zahradu i balkón

Udělejte si na balkóně, terase nebo zahradě pravou letní pohodu. Ale proč pořád chodit do ledničky pro chlazené nápoje? Vyrobte si z přenosného chladicího autoboxu zahradní či balkonový chladicí box. Přečtěte si návod, jak na to.
Vydáno: 08.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1843x

Letní měsíce jsou nejlepší dobou pro zahradní party, grilovačky i obyčejné oslavy toho, že žijeme. Kromě nejrůznějších laskomin a lahůdek k jídlu je ale třeba zejména v horkých dnech dodržovat pitný režim. Odborníci radí 2,5 až 3 litry tekutin denně. Ideální jsou přiměřeně chlazené nápoje, ale chce se vám v proudu zábavy neustále odbíhat ze zahrady nebo terasy do kuchyně k ledničce?

Vyrobte si zahradní nebo balkonový chladicí box

Zůstaneme-li u piva, je samozřejmě nejpohodlnější vlastnit přenosné chlazení, takzvanou „kostku“. To ale včetně narážecích hlav a dalšího příslušenství stojí kolem 15 000 Kč, takže si je zpravidla můžete jen přát jako dárek na kulaté narozeniny nebo hodně bohatého Ježíška. Existuje i levnější řešení. Použijte běžný přenosný chladicí autobox a vyrobte si z něj balkonovo-terasovou variantu.

<p>Na domácí chlazení nemusíte mít elektřinu. Vyrobte si zahradní variantu. Foto: ©Depositphotos.com/ABBPhoto</p>

Na domácí chlazení nemusíte mít elektřinu. Vyrobte si zahradní variantu. Foto: ©Depositphotos.com/ABBPhoto

Jednoduchou montáží a konstrukcí získáte chladicí box na pivo, k němuž nepotřebujete elektřinu. Principem je ochlazování 2 navinutých měděných spirál vodou, ochlazovanou z dříve namražených PET lahví. Podle autora tohoto zlepšováku přijde takový „chlaďáček“ zhruba na 1 600 Kč. Pivo či jiná pitná tekutina je okamžitě k odběru, bez hluku a překážejících šňůr.

Na domácí pivní ledničku potřebujete 10 m měděné chladírenské trubky.

Chladicí box do auta koupíte ve většině hobby marketů. Musíte do něj vyvrtat otvor o průměru 10 mm, kudy bude přitékat pivo. (1) Na výstupu naproti tomu vyřízněte nebo vytavte otvor podle vámi použitého kohoutu nebo profesionální pípy. (2) Z měděné chladírenské trubky 10 × 1 o délce 8 m si naviňte za sebou dvě spirály. (3) Jako „kopyto“ použijte plastovou odpadní rouru DN 100. Měděná trubka musí být chladírenská, tedy měkká, aby vám šla bez problémů natočit.Označte si měděnou trubku v polovině, aby obě navinuté spirály měly stejný počet závitů. (4) Výpustný kohout spojte s trubkou pomocí potravinářské hadičky, totéž udělejte na vstupu. (5) Pak už jen do vytvořených spirál zasuňte namražené PET lahve, doplňte celý box vodou a můžete začít i v obýváku čepovat. (6) Konstrukce je levná, rychlá a kdepak na vás s nějakým protivným vedrem.

Rustikální chladič si vyrobíte z už známých dřevěných palet 

Podle zahraničního návodu si můžete postavit obdobný rustikální chladič z našeho teď už známého materiálu, dřevěných palet. Budete k tomu potřebovat metr, tužku, kladivo, vrtačku, PVC spojky, plochý šroubovák, kleště, hadici ¾, šrouby a matice. Vyberte si tak 5 až 8 palet v dobrém stavu a s dřevěnými lamelami. Ostříkejte je vodou z hadice a potom z nich odstraňte staré hřebíky.Z předem nakoupené autochladničky odpreparujte veškerou výbavu. Pečlivě si materiál změřte a začněte stavět nohy a rám budoucího chladiče. Odřežte pilkou lištu z palet na obou koncích, pak rozřežte 8 lamel z palety a udělejte z nich nohy. Poté je společně pod úhlem 90 stupňů, pomocí lepidla na dřevo a vrutů, připevněte k rámu. Boční a zadní ozdobné lamely připevněte přes sebe tak, aby výsledný efekt připomínal žaluzii. Svůj výtvor nalakujte, případně vhodně namořte.

Podívejte se také na nejrůznější a prima vychytané chladicí boxy na síti Pinterest.

Nápoje si ochladíte, ale co pomůže proti úmornému vedru vám? Nainstalujte si na slunečník, altán, pergolu nebo zahradní stan mlžící sadu. Ochladíte s ní externí prostory, třeba terasu, zahradu nebo balkon, a to až o 10 °C. Možná jste se s mlžením setkali na zahrádce některé z restaurací ve městě. Pořídíte ji už za cenu kolem 600 korun. Funkci mlžení má ale i mnoho zahradních sprch. Taková sprcha s přidanou mlžící sadou stojí ještě o dvě stovky víc.Diskutující na internetu se věnují nejvíce problematice, jak nejlépe obalit přenosnou autoledničku. Zajímavý chladicí nápad popisuje čtenář s přezdívkou Robocop: „Existuje způsob, který nevyžaduje žádnou speciální techniku ani elektřinu. Do velké hliněné nádoby vložte menší hliněnou nádobu a prostor mezi nimi vyplňte mokrým pískem.“ Do vnitřní nádoby patří potraviny, které chcete chladit a vršek překryjte mokrou textilií. Musíte jen pravidelně namáčet písek i textilii. „Odpařováním vody se pak obsah menší nádoby ochladí,“ vysvětluje čtenář princip netradiční chladničky.

<p>Přiměřeně ochlazené nápoje jsou pro horka nezbytné. Dodržujte pitný režim. Foto: ©Depositphotos.com/olesiabilkei</p>

Přiměřeně ochlazené nápoje jsou pro horka nezbytné. Dodržujte pitný režim. Foto: ©Depositphotos.com/olesiabilkei

Čtenář s přezdívkou Wenda vyzkoušel místo mědi použít přímo pivní potravinářskou hadici. „Vyšlo to v pohodě na dvě spirály a pivo bylo krásně studený, uchladilo to bez problémů dva sudy,“ napsal s tím, že hadici přímo vložil do průchodky a kohoutu, tudíž odpadlo použití svorek. Dále doporučil dělat otvory do autoboxu nahoře, protože pak se dá celá soustava zalít vodou a ledovou tříští. Podle Wendových zkušeností jsou na zamrazení a použití nejlepší ty malé, půllitrové PETky.

Trávíte vedra na terase nebo zahradě s vychlazeným nápojem v ruce, který jste vytáhli z vlastnoručně dělaného chladicího boxu? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům s výrobou.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 44x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 87x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 286x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek