PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vedro je doma nesnesitelné? Pomůže vám mobilní klimatizace. Vteřinový manžel poradí, jak ji vybrat a připojit

V létě bývají horké dny, někdy skoro čtyřicítky. Letní nesnesitelná vedra vám pomůže dobře zvládat mobilní klimatizace do bytu. S ohledem na provozní podmínky se vám tento typ nejvíce osvědčí v místnostech o velikosti do 20 m2.
Vydáno: 07.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2374x

Letní teploty venku vystoupaly přímo do závratných výšek a doma je vám nepříjemně až mdlo z vedra? Pořiďte a nainstalujte si do obývacího pokoje mobilní klimatizaci. Můžete ji libovolně přemísťovat, takže na noc si pro změnu vytvoříte snesitelné klima třeba v ložnici. Zařízení je kompaktní a jeho instalace po vás nevyžaduje žádné stavební zásahy.

Klimatizace na kolečkách chce jenom zásuvku a okno na hadici

Mobilní klimatizace představuje z hlediska teplotního komfortu nejlevnější variantu. Seženete ji už od průměrných asi 7 000 Kč. Souvisí s tím i provozní parametry. Oproti dražším typům nemají tak velký výkon a jsou i hlučnější. Klimatizaci nemusíte nijak složitě instalovat, zapojte ji do zásuvky a vývodní hadici položte do pootevřeného okna. Ochladíte tak prostor až do objemu 50 m3.

<p>Mobilní klimatizace vyřeší vaše problémy s vedrem ihned, bez složité instalace. Foto: ©Depositphotos.com/magraphics</p>

Mobilní klimatizace vyřeší vaše problémy s vedrem ihned, bez složité instalace. Foto: ©Depositphotos.com/magraphics

Hadice v okně omezuje celkovou efektivitu, protože se do „ošetřované“ místností dostává dost teplý vzduch z venku. Podle délky a četnosti užívání nezapomeňte vylévat nádobku se zkondenzovanou vodou. Modernější typy mají automatické odpařování. Podle doporučení renomovaných výrobců se mobilní klimatizace nejlépe osvědčily v místnostech o podlahové ploše do 20 metrů čtverečních.

S používáním klimatizace to nepřehánějte, jinak vám hrozí nepříjemné nachlazení.

S výběrem klimatizace si nejlépe nechte poradit u odborníka ve specializovaném obchodě. Nákup zařízení od no-name výrobců, nebo jen tak nazdařbůh v supermarketu je poukázkou na problémy. Jakých parametrů byste si při nákupu měli nejvíce všímat? Určitě se zajímejte o celkovou hmotnost, chladící výkon, délku vývodní hadice, velikost a hlučnost mobilní jednotky.Obecně existují dva typy klimatizací. Mobilní a dělené, takzvané split jednotky. Některé z nich nejen vzduch ochlazují, ale i ohřívají. Dělená klimatizace je ze dvou částí, vnitřní chladící a vnější kondenzační. Vnitřní část se instaluje přímo v obývacím pokoji na zeď, pod strop či pod okno. Venkovní část pak patří zvenku budovy. Na jednu venkovní jednotku lze napojit i 5 vnitřních.

         6 důležitých tipů pro efektivní používání klimatizací:
         •    proud studeného vzduchu nesmí být namířen přímo na vás
         •    občas v místnosti intenzivně vyvětrejte a vyměňte vzduch
         •    rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nemá být více než 5 až 7 °C
         •    dodržujte pitný režim, případně využijte zvlhčovač vzduchu
         •    okna v místnosti zavřete, kromě toho, kterým vede ven hadice
         •    pokud to jde, nechoďte často z klimatizované místnosti ven do tepla a zpět

Mobilní klimatizace jsou instalačně nenáročné, je to vlastně přístroj na kolečkách o váze 30 až 40 kilogramů. Stačí jenom pootevřeným oknem vyvést ven hadici s ohřátým vzduchem. Hadici také můžete zabudovat do otvoru ve zdi, případně si necháte vyříznout otvor ve skle okna. Pak už trochu ale ztrácíte tu deklarovanou mobilitu. Přístroje se hodí hlavně k nárazovému ochlazování místnosti.
Při výběru mobilní klimatizace se zaměřte na údaje na štítku. Chladicí výkon je u starších modelů v anglické soustavě BTU (Steam Table British Thermal Unit), u nás se dnes však již častěji setkáte s označením v kilowattech, tedy SI soustavě. Například 12 000 BTU odpovídá chladícímu výkonu 3,5 kW, slabších 9 000 BTU pak 2,5 kW, přičemž nejslabší výkon o 5 000 BTU (asi 1,5 kW) je dostatečný pro místnosti o cca 14 m2. V paneláku vám postačí nejslabší verze.

Okenní izolace na suchý zip znemožní teplu návrat do místnosti

U všech typů mobilních klimatizací musíte vyvádět teplý vzduch mimo klimatizovanou místnost. To umožňuje až 2 metry dlouhá hadice. Některé přístroje mají v základním příslušenství i zúženou koncovku pro snazší průchod hadice oknem. V hobby marketech je ke koupi také okenní izolace na suchý zip. Stojí nejčastěji do 500 Kč, "sedí" na všechny hadice a její montáž je velejednoduchá. Brání zpětnému průchodu tepla, deště i vlhka do místnosti, a zvyšuje tím účinnost klimatizace.Každou mobilní klimatizaci musíte pravidelně udržovat. Ideálně je na jaře a na podzim důkladně vyčistěte vlhkým hadříkem, někdy je dobré vyměnit i filtry. Obecně nastavujte teplotu maximálně o 5 stupňů nižší, než je venku. Přístroj také nedávejte do stísněného prostoru, pokud možno ani v kuchyni nebo kuchyňském koutě. Nechte kolem něj dost místa, aby přes filtr, většinou na zadní stěně, mohl proudit vzduch dovnitř.

Klima na kolečkách je vhodná spíš pro nepravidelné použití několik týdnů v roce.

Mobilní klimatizace je snadno a rychle dostupné řešení, jak zvládnete v létě doma tropická vedra. Připravte se také na to, že podle prognóz klimatologů se budou suché a horké měsíce vyskytovat v našich zeměpisných šířkách stále častěji. Mobilní klimatizace do bytu je nicméně i při všech svých výhodách vhodná spíše pro nepravidelné, nárazové použití pár týdnů v roce.

Pořídili jste si mobilní klimatizaci nebo se doma při vedrech chladíte jiným způsobem? Napište do komentáře pod článkem, co se vám osvědčilo, a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.

 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek