0komentářů

Na lakovaný nábytek se prý chytá spousta prachu. Pojďte s námi zjistit, jestli je to pravda, nebo mýtus

"Ten lakovaný nábytek je hrozný, vždyť se na něj lepí tolik prachu a musí se čistit každý den..." Je to pravda, nebo není? Proč nám prach tolik vadí a jak se ho nejsnáze zbavit? Přečtěte si další díl ze seriálu Bytové mýty.
Vydáno: 04.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2010x

Domácí prach je strašný převít. Řadu pořádku chtivých hospodyněk přivádí téměř k šílenství, alergikům zase komplikuje život. Z čeho ten prach vlastně je a proč nám tak vadí? Prach se skládá z roztočů a jejich exkrementů, lidských a zvířecích šupin, vlasů, hmyzu, chlupů domácích zvířat, textilních vláken, peří, bakterií, plísní, řas a pylových zrn. Lidé s alergií na prach bývají přecitlivělí na jednu nebo více jeho složek. Většina jich reaguje zejména na roztoče, přesněji řečeno na jejich exkrementy, které patří k nejagresivnějším alergenům. Přecitlivělost se projevuje alergickou rýmou, bronchiálním astmatem, alergickým zánětem spojivek a atopickým ekzémem.

Jak se doma zbavit prachu

Prachu se sice zcela nezbavíte, ale můžete jej minimalizovat pravidelným úklidem a praním. Místnosti by měly být dobře větrané, suché, se stejnoměrnou teplotou vzduchu 19 - 21 °C a relativní vlhkostí vzduchu 40 - 50 %. Také je dobré minimalizovat plochy, kde se může snáze zachytávat a tvořit prach, roztoči a plísně. Proto odstraňte či omezte koberce, předložky, kožešiny, textilní závěsy, tapety, polstrovaný nábytek, hadrové, vlněné a plyšové hračky, sušené květiny, akvária a domácí zvířata.

Pro menší prašnost udržujte v interiéru optimální vlhkost vzduchu, třeba pomocí zvlhčovačů nebo rostlin. Suchý vzduch neprospívá dřevěnému vybavení ani vaší pokožce a snižuje vaši obranyschopnost i pocit pohody, Použitím zvlhčovačů omezíte vznik elektrostatického náboje a snížíte prašnost v místnosti, protože vlhký vzduch váže prachové částice. Díky tomu nebude na nábytek sedat tolik prachu. 

<p>Prach vadí nejen alergikům, ale i pořádku chtivým hospodyňkám. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Prach vadí nejen alergikům, ale i pořádku chtivým hospodyňkám. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Chytá se na lakovaný nábytek prach?

Do bytu alergika volte nábytek čalouněný kůží, ekokůží nebo omyvatelnou textilií, které se dobře udržují. Můžete využít také textilii s antistatickými vlastnostmi, která se využívá i při výrobě matrací, polštářů a peřin. U kancelářských židlí pak můžete zvolit síťovinu, která je antistatická, takže nepřitahuje prach. Přírodní nelakované dřevo nemá žádný elektrostatický náboj, takže prach nepřitahuje, s lakovaným už to tak jednoduché není. Záleží především na typu laku a zvolených výrobních postupech. Některé povrchy prach doslova přitahují, na jiných zase není téměř vůbec vidět. 

Pravda, nebo mýtus? Na některý lakovaný nábytek se "chytá" prachu méně, na jiný více. Záleží na tom, zda byl při výrobě zbaven elektrostatického náboje.

Problém s nadměrným usazováním prachu býval hlavně u dříve vyráběného lakovaného nábytku. Dnes už výrobci většinou používají takové výrobní postupy a procesy, při kterých zbavují nábytek elektrického náboje, a ten se tak stává maximálně antistatickým. Tímto postupem omezují pozdější usazování prachu i tvorbu otisků. Součástí lakovací linky může být třeba antistatická tyč, která lakované dílce zbaví elektrického náboje. Množství "sednutého" prachu závisí i na použitém laku. Voskovaný nábytek má totiž oproti nábytku dokončenému jinými laky výrazně lepší antistatické vlastnosti.

Jak zabránit usedání prachu na lakovaný nábytek?

Pokud se na lakovaný nábytek chytá více prachu, než je zdrávo, pořiďte si čisticí prostředek, leštěnku nebo renovátor nábytku s antistatickými složkami, které eliminují elektrostatický náboj a omezují opětovné usedání prachu. Pak už jen stačí pravidelně ometat nábytek prachovkou vždy, když se na něm objeví trocha prachu. Nejlepší je použít lepivou prachovku, která prach nevíří, ale pohltí. Prach nikdy nestírejte suchou utěrkou, protože ho jen rozvíříte do okolí, a pak si na nábytek "sedne" zase zpátky.

Před samotným čištěním nábytku jej opatrně zbavte prachu pomocí antistatické prachovky nebo utěrky, a to především v případě, že máte nábytek ve vysokém lesku. Prachové částice by totiž mohly lesklou plochu poškrábat. Leštící prostředek nestříkejte přímo na nábytek. Riskujete, že se na nábytku vytvoří těžko odstranitelný povlak, který bude prach přitahovat ještě více. Prostředek vždy nastříkejte na utěrku či houbičku a tou pak jemně utřete povrch nábytku. Zbytky čisticího prostředku nakonec odstraňte čistou utěrkou.

<p>Čisticí prostředek nikdy nestříkejte přímo na nábytek, ale na houbičku či hadřík. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Čisticí prostředek nikdy nestříkejte přímo na nábytek, ale na houbičku či hadřík. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Jaké máte zkušenosti se "sedáním" prachu na lakovaný nábytek vy? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly ze seriálu Bytové mýty:

1) Boříme mýty! Prozkoumejte spolu s námi v novém seriálu některé bytové pověry a zjistěte, jestli jsou pravdivé

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 50x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek
Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 93x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 107x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek