0komentářů

Klíště je obávaný letní parazit. Čtěte babské rady, jak roztoče odpudit či vytáhnout. 7 bludů, omylů a mýtů o klíšťatech

V létě častěji vyrážíte do přírody na výlety, do lesa na houby, nebo se jen procházíte po zatravněném parku. Všude čekají na oběť žízniví paraziti. Sezóna klíšťat je v plném proudu. Obrana? Babky poradí a klíšťata od vás utečou.
Vydáno: 29.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6181x

Léto je tady a s přicházejícím krásným počasím bohužel přichází i drobná parazitická klíšťata. Poté, co se na vás venku v přírodě přichytí a přisají, mohou si užívat vašeho krevního pohostinství jeden až dva týdny. Asi kvůli tomu hned neonemocníte chudokrevností, malinkatý záškodník na vás ale může přenést původce jiných nepříjemných chorob. Přisáté klíště proto musíte co nejdříve ze sebe opatrně odstranit, ještě lepší je však prevence. Jak? Třeba s recepty našich prababiček.

Před pobytem v přírodě si nasprejujte tělo, hlavně nohy od kolen dolů

Účinnou obranou před klíšťaty jsou samozřejmě chemické přípravky, repelenty, které parazity odpuzují. Pokud se ale průmyslovým produktům vyhýbáte nebo je těžko snášíte, vyzkoušejte třeba domácí repelent z rozmarýnu. Připravíte si jej v kuchyni. Potřebujete litr vody, sáček sušeného rozmarýnu nebo dvě čerstvé větvičky a dvě lžíce vinného octa. Bylinku nechte vylouhovat ve vroucí vodě až do vychladnutí, poté sceďte přes plátýnko a přidejte ocet. Tekutinu nalejte do lahvičky s rozprašovačem a uchovávejte ji nejlépe v chladničce.

<p>Žíznivé klíště čeká trpělivě na konci rostliny, až půjde kolem ochotný dárce krve. Foto: ©Depositphotos.com/Erik_Karits</p>

Žíznivé klíště čeká trpělivě na konci rostliny, až půjde kolem ochotný dárce krve. Foto: ©Depositphotos.com/Erik_Karits

Klíšťata odradíte i podobně působícím repelentem z vlaštovičníku, bylinky známé jako likvidátor bradavic. Rostlinku i s kořenem umyjte studenou vodou a nastříhejte vše na malé části. Tyto kousky vložte do zavařovací sklenice a zalejte jedlým olejem. Uzavřenou sklenici dejte na okno a nechte na slunci 8 až 10 dní. Poté olej přeceďte a opět přelejte do uzavíratelných lahviček. Také tento macerát uchovávejte v ledničce a před výletem si jím vždy potřete ruce, nohy a krk.

Domácí repelenty můžete aplikovat také na vaše domácí mazlíčky i na oděv a obuv.

Klíšťata obvykle špatně snáší i různé vůně, které vám naopak přijdou příjemné. Třeba peprmint, levanduli nebo růžový olejíček. Smíchejte trochu rostlinného oleje s asi 25 kapkami eukalyptového, levandulového nebo růžového oleje a v poměru 1:1 opět smíchejte s vodou. Přelijte do rozprašovače a používejte jako klasický repelent. Variantou je také potírat se eukalyptovým či Tea Tree olejíčkem na zápěstí, v loketních jamkách, pod koleny, na kotnících a za ušima.Účinně prý funguje i česnek. Opět se jím můžete mírně natřít, pach by měl klíště odradit. Otázkou ale je, zda se vám nebudou vyhýbat i lidé, protože pach česneku z vás vyprchá zpravidla až po dvou či třech dnech, a to údajně i při pravidelném sprchování. O trochu lepší je delší užívání vitamínu B v podobě B-komplexu z lékárny, nebo ve formě sušených pivovarských kvasnic. V lékárně je běžně koupíte pod názvem Pangamin. Thiamin se v těle neukládá, přebytky se vylučují i kůží při pocení. Klíšťata pro ně nepříjemný pach ucítí a nepřisají se.

Proti klíšťatům pomáhá i ocet, levandule, peprmint nebo citrusy

Štiplavý pach octa obvykle odpuzuje každého, pokud si ale správně připravíte octový repelent, vy nic cítit nebudete, ale klíště si na vás už netroufne. Smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru 1:2 a ke směsi přidejte pár kapek vašeho oblíbeného aromatického olejíčku. Aplikujte pomocí sprejové lahvičky. Využijte také sílu citrusových plodů, které proti parazitům perfektně fungují. Oloupané pomeranče, limetky, citrony nebo grapefruity vhoďte asi na hodinu do vařící vody. Citrusy sceďte a voňavý repelent je po vychladnutí hotový.Obecně zdravotníci doporučují nepohybovat se v místech s největší pravděpodobností výskytu klíšťat, tedy ve vysoké trávě a v nízkých keřích. Důležité je i vhodné oblečení, lépe světlé, protože na něm lezoucí klíště lépe uvidíte. Používejte repelent na tělo i oděv, a po návratu z přírody se důkladně prohlédněte i osprchujte. Klíště se totiž nepřisává na hostitele hned a nějakou dobu se přemísťuje po těle a hledá nejvhodnější místo. Zjistili jste teprve lezoucí klíště na těle, případně na oblečení? Vezměte si kousek lepicí pásky, chyťte ji mezi palec a ukazovák a na lepící stranu pásky klíště přilepte. Pak pásku přehněte, a roztoč, vlepený mezi dvě vrstvy, se už odtud nedostane.

Existuje 7 největších omylů a mýtů o klíšťatech. Znáte je všechny?

Existuje poměrně rozšířený mýtus, že byste zakousnuté klíště měli vytahovat točením proti nebo po směru hodinových ručiček (1). Není to ale pravda, malý záškodník není šroubek. Nejlepší způsob je opatrně klíště vyviklat speciální pinzetou, či podebrat a vytáhnout originální kartičkou se zářezem. Máte tak jistotu, že nasátého parazita při vytahování nijak nemačkáte. V rohu kartičky bývá i lupa, se kterou odhalíte i tu nejmenší nymfu. Po vytažení klíštěte nezapomeňte místo vydezinfikovat buď jodovou, nebo lihovou tinkturou, v nouzi i vysoce procentním alkoholem.Dalším rozšířeným bludem o klíšťatech je, že padají ze stromů (2). Jejich akční rádius sahá ale jen do výše zhruba jednoho metru. Největší nebezpečí vám v tomto případě hrozí ve vzrostlé trávě a nízkých keřích. Omylem je také tradovaný výskyt klíšťat jenom v lese (3). Typické místo pro život parazita jsou nejen smíšené a listnaté lesy, ale i okolí vodních toků, zahrady, parky a neudržované pastviny. Obežeňte svou zahrádku bariérou z kamínků a štěrku, trávu pak co nejvíce sekejte.

Neduste přisáté klíště žádným mýdlem ani olejem, můžete si uškodit

Nesmyslem je i snaha o udušení klíštěte mýdlem nebo olejem (4), a až poté jeho odtrhnutí. Asi není mnoho dalších způsobů, jak zvýšíte riziko nakažení. Tvor totiž v té chvíli vyvrhne do ranky vzniklé přisátím obsah svého trávicího traktu. S ním i případné viry nebo bakterie, které obsahuje. Není také pravda, že na parazita narazíte jen v létě (5). Klíšťata začínají být aktivní už při teplotách nad sedm stupňů, jejich činnost pak graduje v období března až června, poté od září do konce podzimu. Sucho a vysoké letní teploty je nutí k úkrytu pod zem.

<p>Červené sostředné skvrny kolem ranky znamenají podezření na infekci. Foto: ©Depositphotos.com/Smileus</p>

Červené sostředné skvrny kolem ranky znamenají podezření na infekci. Foto: ©Depositphotos.com/Smileus

Kousnutí klíštětem podle tradované pověry bolí (6). Ne. Parazit totiž ve chvíli zakousnutí začne do ranky vylučovat sliny, které působí jako anestetikum. Uvolňují tkáň v místě napadení a brání také srážení krve. Nepříjemné a bolavé je až případné následné zarudnutí. Není také pravda, že očkování proti klíšťové encefalitidě lze provádět jen v zimě (7). Tehdy sice trvá očkování zhruba až 3 měsíce, v jarních a letních měsících však lékaři nabízejí stejně účinný zkrácený 14denní očkovací program.

Podle analýz bylo každé šesté klíště nositelem lymeské boreliózy, 3 % přenášela u nás zatím málo známou ehrlichiózu a 1 % klíšťovou encefalitidu.

Jednou ze zajímavých metod odstranění přisátého klíštěte je jeho zmrazení speciálním sprejem pod obchodní značkou Atix. Spolu s originální speciální pinzetou jej seženete ve všech lékárnách i na internetu. Po aplikaci vyvolá přípravek silný kryogenní účinek a tím i okamžité snížení metabolické aktivity klíštěte. Zabráníte přenosu jeho tělesných tekutin do organismu hostitele. Přisátého parazita pak pinzetou vyvikláte, současně s postupným zvyšováním tahu směrem od kůže.Podle zdravotnických údajů na vás mohou infikovaná klíšťata přenést až pětici závažných chorob. Na všechny si můžete nechat vytaženého roztoče otestovat, ale počítejte s tím, že za jedno vyšetření zaplatíte kolem 600 Kč. Nejčastěji si lidé nechávají u Státního zdravotního ústavu či v soukromých laboratořích zjišťovat přítomnost původců klíšťové encefalitidy, dále boreliózy a ehrlichiózy. Pětici doplňují ještě babesióza a bartonelóza.

Potýkáte se často po svém pobytu v přírodě se zakousnutým klíštětem? Napište do komentáře pod článkem, jak jej odstraňujete a poraďte ostatním čtenářům nejlepší postup.

Podívejte se i na další články na téma Babské rady a zdraví:
1. Znáte vzorec H2O2? Babky radí 20 triků, co dělat s peroxidem vodíku doma i pro zdraví
2. Bzíííí, bzííí…obtěžují vás doma komáři a mouchy? Oprašte babské rady i na mšice
3. 10 častých zdravotních problémů, které vás potkávají na cestách + babské rady, jak je vyřešit

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
1x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 43x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 74x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 620x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek