PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Trávíte na balkoně jen minimum času, protože na něj celý den praží slunce? Začněte si jej užívat, zastiňte ho markýzou!

Jak zabránit slunci, aby v létě rozpálilo balkón nebo lodžii do neobyvatelného stavu? Pořiďte si roztahovací markýzu. Které typy, materiály a rozměry existují? Které mechanismy pro rozvinování se používají a kolik markýzy stojí?
Vydáno: 27.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2967x

Markýza slouží především pro zastínění terasy, balkonu, zahrady či lodžie, ale pomůže vám vyřešit i problém s přehříváním interiéru. Venkovní markýzy regulují množství slunečního záření dopadajícího na fasádu a prosklené části, a tím zajišťují optimální tepelnou pohodu a příjemné klima v interiéru, přičemž vám nebrání ve výhledu z okna. Svislé markýzy vás ochrání i před zvídavými pohledy kolemjdoucích. Markýzy nepoužívejte jako ochranu před deštěm a nepříznivým počasím. Při velkém větru by měly být složené, aby se nepoškodily. Výjimkou jsou některé pevně kotvené markýzy, které chrání výlohy a vchody do obchodů.

Markýzy se vyrábí v různých šířkách, a to většinou od dvou do dvanácti metrů. Vysouvají se v různé délce od 150 centimetrů až do 5 metrů. K markýzám výrobci dodávají mnoho doplňků, třeba osvětlovací a topné panely nebo systém pro plynule nastavitelný sklon ramen. Ten částečně supluje "volán", který zajistí účinné stínění v době, kdy je slunce nízko na obloze. Kazetové markýzy pro prostor zhruba 4,5 × 2,5 metrů se cenově pohybují od 50 000 Kč a výše (pouze základní konstrukce bez motoru, osvětlení a podobných vychytávek). Levnější (nekazetová) markýza stejné velikosti vyjde na zhruba 30 000 Kč.

<p>Markýza poslouží hlavně k zastínění terasy či balkónu, ale zabrání i přehřívání interiéru. Foto: ©Depositphotos.com/ifeelstock</p>

Markýza poslouží hlavně k zastínění terasy či balkónu, ale zabrání i přehřívání interiéru. Foto: ©Depositphotos.com/ifeelstock

Otevřené, polokazetové a kazetové systémy

K nejjednodušším, nejlehčím a nejlevnějším systémům patří otevřené markýzy bez nosného profilu. Jejich nosná konstrukce je integrována do dvou úchytů, na nichž jsou ramena a navíjecí mechanismus. Z konstrukčních důvodů bývá menší než ostatní markýzy. Otevřené markýzy s nosným profilem mají tužší konstrukci a větší stabilitu. Na nosný profil jsou připevněna ramena, navíjecí mechanismus a kotvící konzole. Oproti markýzám bez nosného profilu umožňuje konstrukce větší šířku i délku látky. Širší markýza může mít středovou vzpěru.

U otevřených markýz není látka krytá kazetou, takže by měly být umístěny tam, kde budou chráněny před povětrnostními vlivy, třeba pod stříškou, převisem, přesahem střechy či pod balkonem souseda. Přechod mezi otevřenými a kazetovými systémy tvoří polokazetové markýzy s nosným ocelovým profilem. Ramena jsou při pohledu zdola viditelná, ale navíjecí hřídel s látkou je po navinutí chráněna kazetou. Polokazetová markýza je oproti kazetové lehčí a levnější.

K nejluxusnějším systémům patří kazetové markýzy. Kazeta je základem konstrukce i nosným profilem. Jsou v ní umístěné veškeré funkční prvky. Při zatažení markýzy jsou kromě látky a hřídele chráněna i ramena. Kazeta zaručuje markýze dlouhou životnost a kompaktní vzhled. Polokazetové a kazetové systémy jsou náročnější na montáž a kladou vyšší požadavky na podklad.

Výsuvné a sklopné markýzy

Výsuvné (terasové) markýzy mají výsuvná ramena. Při roztažení markýzy dochází k výsuvu, kdy ramena zůstávají stále ve stejné rovině. Maximální délka markýzy je různá, délka výsuvu je však plně regulovatelná. Předpružená ramena tlačí na čelní profil konstrukce, čímž dochází ke správnému napnutí látky v jakékoliv pozici výsuvu. Výsuvné systémy mají oproti sklopným markýzám složitější konstrukci a vyšší hmotnost, umožňují však dokonalé napnutí i delších plachet a zastínění většího prostoru. Používají se k zastínění balkónů, lodžií, teras, letních zahrádek i výloh obchodů. 

Jak může markýza ozdobit váš balkón nebo terasu? Inspirujte se na Pinterestu.

Sklopné (balkónové) markýzy jsou ideální k zastínění malých balkónů, lodžií, oken, dveří, výloh a zahrádek. Oproti výsuvným systémům jsou lehčí a mají jednodušší konstrukci. K roztažení dochází sklopením ramen. Ta se při sklopení otáčí kolem konnstrukčního bodu, který je instalovaný na stěnu či zábradlí balkónu. Ramena a navíjecí hřídel se instalují zvlášť. Váha je tak rovnoměrně rozložena, díky čemuž můžete markýzu nainstalovat i do míst, kde nelze použít těžší terasovou markýzu.

Ovládání markýzy

Ovládání markýz není nijak složité. Ty nejjednodušší ovládáte pákou nebo provázkem, větší pak klikou. Manuální ovládání klikou je pohodlné u menších markýz do rozměrů kolem 12 metrů čtverečních a menších markýz bez nosného profilu. Pro snadnější ovládání větších a těžších markýz je lepší doplnit kliku o posilovač navíjení.

Polokazetové a kazetové systémy doporučují výrobci ovládat motoricky, případně s využitím senzorů větru, slunce a deště. Motorické ovládání se spínačem je vhodné i u markýz s větší plochou. Je totiž plynulé a šetrné ke konstrukci markýzy. Elektrický pohon můžete ovládat spínačem na zdi nebo dálkovým ovládáním, které poskytuje větší komfort. Motor elektrického ovládání by měl být vybavený havarijním systémem, který zajistí, že při výpadku elektrického proudu můžete markýzu nouzově stáhnout ručně klikou.

Markýzy s elektrickým ovládáním mohou mít větrné (otřesové), dešťové či sluneční čidlo. Jakmile vítr přesáhne určitou naměřenou hodnotu, markýza se automaticky svine, čímž se zabrání jejímu případnému poškození. Ideální je čidla kombinovat. Při náhlém poryvu větru nemusí čidlo zareagovat včas a než se markýza zatáhne, může ji vítr poškodit. Je tedy na vašem zvážení, zda se vám investice do čidla vyplatí, nebo jestli si za ušetřené peníze raději nekoupíte třeba nový nábytek na balkón.

Podle čeho si markýzu vybrat?

Nejdůležitějším předpokladem kvality je robustní a spolehlivá konstrukce. Ta může být buď pevná, nebo pohyblivá. Pevná markýza je trvale rozvinutá, takže chrání terasu před sluncem i deštěm neustále. Pohyblivá varianta na ruční nebo elektrický pohon se rozvíjí podle vašich požadavků nebo podle počasí. Markýza by měla barevně ladit s barvou fasády a tvarem domu či střechy. Při výběru je důležitá také orientace terasy a to, nakolik potřebujete prostor zastínit.

Podstatným faktorem při výběru markýzy je druh potahové látky. Ta by vás měla především chránit před UV zářením, takže by měla mít dostatečně silný UV filtr. U levnějších materiálů bez UV filtru si totiž můžete pokožku spálit i ve stínu. Látka by měla mít dostatečnou impregnaci, aby jí neprotékala voda při krátkodobém dešti. Levnější látky ztrácejí dříve impregnační vlastnosti i barevnost.

Akrylové látky jsou nepromokavé, impregnované a málo špinivé. Jsou odolné proti UV záření a barva je trvanlivá a nebledne ani působením slunečních paprsků. Polyesterové látky mají dobrou odolnost proti UV, a díky povrchové úpravě z PVC i jednoduchou údržbu. Screen látky jsou vyrobené ze skelných vláken, díky nimž jsou schopné odolat prakticky jakýmkoliv klimatickým podmínkám. Navíc umí udržet až 92 % tepla, takže fungují jako tepelný štít před žhavým sluncem. Na výrobu markýzy se někdy používá i speciální fólie z PVC, která nepromokne ani při silném dešti.

Péče o markýzy

Pokud markýzu ovládáte klikou, postupujte rovnoměrně a bez použití násilí. Kliku držte ve výši prsou, hák by měl plynule přenést sílu na oko. Markýzy nevyžadují po technické stránce prakticky žádnou údržbu. Pro hladší chod a delší životnost můžete zhruba 1× ročně promazat převodovku a klouby ramen silikonovým olejem. Prvky s povrchovou úpravou i plastové části můžete otřít vlažnou vodou s neutrálním čisticím prostředkem. Nepoužívejte ředidla, alkohol ani prostředky s brusným účinkem.

Látku můžete zbavit od prachu a běžných nečistot vysáním, vyklepáním nebo kartáčováním. Poškozenou látku jde většinou vyměnit za novou. Před svinutím nebo rozvinutím markýzy zkontrolujte, jestli ve vedení nebo na textilii nejsou žádné cizí předměty. V zimě nesmí pohyblivé části markýzy blokovat sníh a led. Za náhlého deště nebo sněžení markýzu okamžitě zasuňte. Zmrzlá textilie musí před zasunutím roztát a musíte ji vysušit. Markýzu nezasouvejte ve vlhkém stavu. Jestli se tak přece jen stane, co nejdříve ji rozviňte a vysušte.

Máte na balkóně nainstalovanou markýzu? Podělte se s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem o své zkušenosti s jejím používáním. 

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 138x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 226x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 238x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek