0komentářů

Sháníte originální přírodní materiál pro obklady nebo dlažbu? 6 důvodů pro břidlice

Břidlice je prastarý přírodní materiál, dnes vyhledávaný a nadčasový. Chcete mít útulný interiér, který bude působit vždy příjemně? Dlažba z břidlice šikovně zapadne do světlých místností, v tmavých ale zvýrazněte prvky na zdech.
Vydáno: 24.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2656x

Břidlici, jakožto zajímavý přírodní stavební materiál, znali už staří Římané. Používali ji jako střešní krytinu. Horninu černé nebo šedé barvy nyní dostanete štípanou nebo ve formě rovných tenkých desek. Vedle střech ji využijete všude, jako obklad pro fasády i stěny v interiéru, a poslouží i jako krásná dlažba. V interiéru i exteriéru vždy působí příjemně a elegantně.

Obklady z břidlice jsou vhodné pro venkovní i vnitřní použití

V našich podmínkách nemá použití břidlice příliš dlouhou tradici. Používala se dříve výhradně jako střešní krytina. Dnes je břidlice vyhledávaný a nadčasový materiál pro obklady i dlažbu. Ve všech použitích se „neokouká“ a umí zútulnit interiér. Břidličné fasády se stanou velmi odolné a moderní. U přírodní břidlice si ale za kvalitu připlatíte, cena se pohybuje kolem 500 Kč za m2.

<p>Jedno z nejčastějších použití břidlice je obložení u krbů v obývacích pokojích. Foto: ©Depositphotos.com/mskorpion</p>

Jedno z nejčastějších použití břidlice je obložení u krbů v obývacích pokojích. Foto: ©Depositphotos.com/mskorpion

Břidlice je originální materiál, přitom ne výstřední. Toužíte po něčem podobném domů? Její tmavý odstín vám šikovně zapadne do světlých místností. V těch tmavších z břidlice vytvoříte zajímavé prvky na zdech. Můžete také zvýraznit výklenky, použít materiál jako obklad za pohovku, televizi nebo stůl, či obklad ke krbu. Zajímavý výsledek dostanete kombinací několika různých odstínů.S jakými barvami břidlice můžete do interiéru počítat? Nejčastěji jsou to odstíny šedé, černá, a v hedvábném až sametovém lesku. Odstín materiálu přitom záleží na místě těžby a na poloze v ložisku. Vzácné druhy mají fialovou, červenou, nebo zelenou barvu. Kvůli vysoké ceně se ale používají jenom na ornamenty nebo na menší prvky.

          Vlastnosti břidlice jako stavebního materiálu:
          •    Má minimální nároky na údržbu
          •    Je odolná, barevně stálá a pružná
          •    Dá se snadno štípat a řezat
          •    Je dobrý tepelný a zvukový izolant
          •    Je mrazuvzdorná a nehořlavá
          •    Nenasákavost


Cena břidlicových obkladů je různá a závisí na výrobcích i obchodech. Například kamenný obklad multicolor z přírodního kamene o tloušťce 1 – 2 cm přijde na 89 Kč za 2 kusy panelu, tedy jeden roh. Za kamenný obklad z břidlice multicolor o tloušťce 2 - 3,5cm už dáte téměř 1 400 Kč za metr čtvereční. V obou případech poskytuje výrobce záruku 25 let.Na internetových diskuzích se často ptáte, čím je třeba břidlici na zeď lepit. Čtenář s přezdívkou Berryl radí: „Nemusí to být nějaké speciální lepidlo, s výjimkou mramoru. Musíte hledat lepidlo na velkoformátovou dlažbu třídy C2TE S1.“ Podle něj to jsou například quick-mix RKS, Ceresit nebo Dela či Sakret od Mapei. „Počítejte s cenou od 450 do 1 600 Kč za pytel,“ upozornil Berryl.

Odolnost břidlice oceníte ve vysokohorských a vůbec klimaticky nepříznivých oblastech. Používá se tu na štíty a namáhané strany domů.

Několik dotazů se objevilo i na plastovou břidlici. Tento typ krytiny se podobá eternitu. Základem nejsou vláknocementové desky, ale plast z recyklace kabelů, na povrchu je nalisovaná šupinková břidlicová drť. „Cenově vychází hodně podobně jako asfaltový šindel,“ popsal čtenář s přezdívkou  Houla. Podle něj se cena se pohybuje asi na 180 - 240 Kč za m2, k tomu ještě musíte připočítat i různé hřebenáče, spony a jiné doplňkové díly.

<p>Vysokou odolnost břidlice oceníte tam, kde jsou krušné povětrnostní podmínky. Foto: ©Depositphotos.com/javigares</p>

Vysokou odolnost břidlice oceníte tam, kde jsou krušné povětrnostní podmínky. Foto: ©Depositphotos.com/javigares

Spolu s břidlicí nerez, bambus a dřevo, si zkombinovali ve svém bytě manželé Miroslav a Jana. V jejich obýváku je dominantou krb, dekorovaný kamennou mozaikou. Ve vstupní hale zaujme na první pohled obložení stěny španělskou břidlicí. Neobvyklá kresba obkladu vnesla do této části interiéru barevnost a osobitý styl.  Manželé si tak dopřáli domov, který se úplně liší od interiérů plných pestrých barev a leštěných povrchů, ale zároveň splňuje kritéria moderního designu.

Podívejte se, jak vypadají břidlice ve fotografiích bytů na síti Pinterest.

Zvolený kámen má nádhernou kresbu. Jedná se o španělskou břidlici, která má jinou barevnost, než jsme v Čechách u břidlice zvyklí. Pláty břidlice velkého formátu dostali stavebníci namíchané jen náhodně, spolu s architektkou je museli vybrat a nainstalovat. Sestavili dílce o tloušťce 2 až 4 cm tak, aby se vzájemně nerušily, a nařezali je na 45stupňové spoje. Kamenný dekor se objevuje také u krbu. „Zde jsme použili zbylé kusy břidlice, které byly barevně méně výrazné," uzavřel majitel.

Oblíbili jste si jako stavební materiál pro interiér i exteriér břidlici? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Podívejte se i na další články o materiálech v bytě:
1. Napínané stropy a podhledy
2. Stropní panely, rozety a polystyrenové stěnové lišty
3. Obří kostky EverBlock, postavte z nich stůl, stěnu i domek

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 27x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek
Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 30x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek
Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 270x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek