1komentářů

Jak se přestěhovat snadno a rychle? Zavolejte si na pomoc stěhováky a nechejte na nich všechnu těžkou práci

Čeká vás stěhování a už teď vás jímá hrůza, co všechno budete muset vyřídit a zařídit? Využijte stěhovací služby a usnadněte si svou velkou životní změnu. Kolik stěhováci stojí, co všechno zařídí a kdo ručí za případné škody?
Vydáno: 24.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1514x

Stěhování. Zažije ho prakticky každý, a to minimálně jednou za život. Jedná se o velkou změnu, především pokud se stěhujete do vzdálenějšího města. Připravit a přepravit všechny věci do nového místa je náročné. Ne nadarmo se říká, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. I stěhování se však může stát příjemnou činností, pokud využijete služeb stěhováků. Budete mít jen minimum starostí a zbyde vám více času zařídit jiné potřebné záležitosti, třeba na úřadech.

Kvalitní a důkladná příprava stěhování vám ušetří starosti i peníze, a to jak při stěhování svépomocí, tak za pomoci stěhovací firmy. O pomoc při stěhování můžete poprosit své známé. Vyjde vás to sice levněji, ale pokud se něco ztratí nebo rozbije, budete se jen těžko dožadovat náhrady. Stěhovací firma by měla způsobenou škodu nahradit ze své pojistky. Některé firmy navíc kromě převozu nabízejí i odborné zabalení věcí či montáž a demontáž nábytku. Tyto práce "navíc" však celý proces stěhování prodraží.

<p>I stěhování může být snadné. Nechejte všechnu těžkou práci na stěhovácích. Foto: ©Depositphotos.com/XiXinXing</p>

I stěhování může být snadné. Nechejte všechnu těžkou práci na stěhovácích. Foto: ©Depositphotos.com/XiXinXing

Jak se připravit na stěhování

Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Před vlastním stěhováním proberte šatstvo, knihy a všechny věci včetně nábytku a bytových doplňků. Můžete se tak zbavit věcí, které nepotřebujete. Stejně byste je jednou vyhodili a jejich přesun by zbytečně prodražil stěhování. Pokud máte na starém místě nahlášené trvalé bydliště, nezapomeňte ho změnit a přehlásit veškerou poštu a nahlásit změnu i u banky, pojišťovny a dalších institucí.

Jestli se rozhodnete věci balit sami, dejte vše do beden tak, aby každou zvládla unést jedna osoba. Dno krabice pro jistotu zalepte a krabice kvůli lepší orientaci popište. Pozornost věnujte především zabalení křehkých věcí, cenností, elektroniky, atypických předmětů a květin. Na ty mívají stěhovací firmy speciální obaly. Pár nejnutnějších věcí si nechejte v příručním zavazadle. Před stěhováním si nezapomeňte zablokovat také místo k zaparkování stěhovacího vozu (jak před stávajícím, tak i před novým domem), aby to stěhováci měli co nejblíže ke vchodu.

Stěhovací firmu vybírejte důkladně

Při výběru firmy dejte na doporučení známých či reference od bývalých zákazníků. Podívejte se, co všechno o sobě firma publikuje, jak komunikuje na sociálních sítích, jak dlouho působí na trhu, jestli je pojištěná proti škodám při stěhování, na co všechno se pojištění vztahuje, jaké má firma vybavení a jestli má zaměstnance na dohodu či trvalý pracovní poměr.

Sledujte také to, jestli jsou na firmu stížnosti na internetu, jestli nabízí bezplatnou prohlídku stěhovaných věcí svým pracovníkem a jak důkladně tuto prohlídku její zaměstnanec provádí. Pokud vyžaduje firma zálohu předem, tak se raději podívejte po někom jiném. Předem si důkladně prostudujte smlouvu a pozornost věnujte především zvláštním poplatkům a příplatkům.

Ve smlouvě by by měla být uvedená konečná cena (nejvyšší možná), pak také kolik lidí bude stěhování provádět, jaký typ auta bude využit, o jaký byt či prostor se jedná, jestli bude firma balit věci nebo demontovat nábytek, odkud kam budou věci přepraveny nebo jestli je v daných domech výtah (jeho absence totiž může navýšit cenu stěhování). Také by zde měl být uvedený termín stěhování a způsob vyřizování případného poškození nebo ztráty věcí.

<p>Stěhováci zvládnou přestěhovat i těžké předměty, třeba piáno, pračku nebo sedačku. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Stěhováci zvládnou přestěhovat i těžké předměty, třeba piáno, pračku nebo sedačku. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Na kolik vás stěhovací firma vyjde?

Cena stěhování je individuální. Záleží na zvolené firmě, velikosti bytu, množství věcí, vzdálenosti, kam firma věci bude převážet, i na službách, které si objednáte navíc (třeba balení věcí nebo demontáž nábytku). Firma by měla provést prohlídku bytu, díky které dokáže naplánovat celé stěhování a připravit podrobnou cenovou kalkulaci. Na webu by však měla být uvedena alespoň orientační cenová nabídka, případně cenová kalkulačka. 

Většinou se uvádí hodinová sazba na pracovníka a cena za ujeté kilometry.Za vozidlo s řidičem zaplatíte kolem 700 Kč za hodinu (nakládku a vykládku provádíte sami), za vůz se dvěma pracovníky kolem 1 000 Kč za hodinu a stěhování včetně zabalení věcí vás vyjde zhruba na 1 500 Kč za hodinu. Za přepravu do jiného města pak zaplatíte kolem 20 Kč za kilometr. Některé firmy počítají ujeté kilometry podle počtu pracovníků, kdy za dalšího pracovníka chtějí třeba 5 Kč za kilometr.

Za nadměrné či těžké předměty, jako je sedací souprava, trezor či piano, se většinou platí příplatek. U stěhování do jiného města se většinou přičítá i cena za ujeté kilometry. O stěhování je zájem především v létě, o víkendech a na konci měsíce. Je tedy nutné počítat s alespoň dvoutýdenním předstihem pro objednání. Některé firmy nabízejí i stěhování se slevou na předem určený konkrétní termín (last-minute termíny).

Jaké máte zkušenosti se stěhováním? Stěhujete se svépomocí nebo s využitím stěhovací agentury? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Vládne řezačkou obkladů a dlažby, zubovým hladítkem i vyštipovacími kleštěmi. Kdo? Přece šikovný obkladač

2) Nábytek, okna, dveře i schody. To vše a mnohem víc zvládne každý truhlář. Jak ale vybrat kvalitního řemeslníka?

3) Nebaví vás klasická výmalba ani tapety a chcete na zdech něco osobitého a originálního? Pozvěte si graffiti umělce

4) Bojíte se o svůj majetek? Nechejte si nainstalovat pořádný zabezpečovací systém a zajistěte si bezpečnější bydlení

5) Televize šumí a zrní, internetové připojení je nedostupné? Je načase zavolat internetové a televizní techniky

6) Chcete se z práce vracet do uklizeného a voňavého domova? Najměte si paní na úklid či úklidovou službu

7) Plánujete výměnu nebo renovaci podlahy a nevíte si s tím rady? Zavolejte na pomoc šikovného podlaháře

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
proč nejde vložit komentář
proč nejde vložit komentář?
ODPOVĚDĚT
Honza | 08.10.2016

Přečtěte si také ↓

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 48x

Rozhodli jste se opravit oblíbenou starou židli či křesílko přečalouněním? Mrkněte, jak nejlíp postupovat, který potah a výplň si vybrat a co za nářadí budete potřebovat. Složitější kousky nábytku ale raději přenechte odborníkům.

Celý článek
Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 130x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 170x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek