PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Renovace oken prozáří váš byt i dům. 6 rad Vteřinového manžela, jak natřít stará okna

Venku je teplo, nastala právě ta nejideálnější doba na renovace a nátěry starých oken. Díky počasí je to jedna z nejčastěji prováděných oprav při práci se dřevem. Jak ji nejlépe zvládnout? Poradí vám v 6 krocích Vteřinový manžel.
Vydáno: 23.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3000x

Staré přísloví říká, že okna jsou očima domu. Vlivem času a povětrnostních podmínek ale často ztrácejí, především ta dřevěná, na kráse. Staré nátěry v několika vrstvách praskají, místy se odlupují a často najdete úplně vydrolený sklenářský tmel. Co s tím? Pusťte se do renovace, není to složité, jen musíte dodržet osvědčený technologický postup. Renovace starých okenic a okenních rámů je jednou z nejčastěji prováděných oprav při práci se dřevem.

Co budete potřebovat? Opalovací pistoli, odstraňovač starých nátěrů, špachtli, brusný papír, sklenářský tmel, sadu štětců, napouštěcí fermež, lazuru, barvu na okna, tmel na dřevo.

Dřevěná okna sice navenek působí příjemně a přirozeně, ale dřevo neustále pracuje. Nasává vlhkost z ovzduší a rozpíná se, při suchém vzduchu se naopak stahuje. Nový kabát je tedy pro okna čas od času nezbytný. Nejdříve si okna dobře prohlédněte a zjistěte rozsah poškození dřeva i laku. Větší „rány“ odstraňte, vyměňte nebo zatmelte. Okraje skla přelepte páskou a najděte si bezvětrné a suché pracovní místo, kde se pokusíte konkurovat profesionálním lakýrníkům.

<p>Starý sklenářský tmel vyměňte, ale až důkladně napenetrujete okenní rámy. Foto: ©Depositphotos.com/wabeno</p>

Starý sklenářský tmel vyměňte, ale až důkladně napenetrujete okenní rámy. Foto: ©Depositphotos.com/wabeno

Nejdříve musíte odstranit starý nátěr, obrousit dřevo a zatmelit rýhy (1). Použijte horkovzdušnou pistoli nebo opalovačku, špachtli a postupujte od velkých ploch k menším. Pomoci si můžete i se speciálním odstraňovačem starých nátěrů. Po zhruba 20 minutách se většinou úporně držící vrstva barvy uvolní a můžete ji opatrně seškrábnout. Poté obruste celý povrch včetně špatně přístupných míst brusným papírem s hrubostí číslo 30 - 40.

Při smirkování oken se musíte dostat až na tvrdé a soudržné dřevo

Rámy dobře oprašte, a pokud jste použili chemický prostředek na odstranění laku, musíte jej teď zneutralizovat ředidlem nebo lihem. Před natíráním opravte mechanická poškození, vrypy a trhliny ve dřevě stěrkovým tmelem (2). Nechte jej zaschnout a opět zlehka přebruste, vyhladíte si tím plochu pro penetraci okenních rámů. Současně tím zpevníte, zjemníte a impregnujete podklad. Natírejte zpravidla jednou vrstvou a výsledek nechte dobře zaschnout.Konkrétní nátěrové hmoty mívají většinou svá konkrétní napouštědla a základní krytí. Impregnační základ Lazurol například chrání preventivně povrch dřeva před napadením plísněmi, dřevokaznými houbami i hmyzem a nežádoucímu zbarvení dřeva. Opravte také poškozený těsnící tmel kolem skel, výhradně jen sklenářským tmelem a do už předem naimpregnovaných míst (3). Jinak tmel předčasně vyschne a opět se vám vydrolí. Po vyschnutí impregnace a zatmelení obruste znovu rám jemným smirkem. Odstraníte tím vystouplá dřevěná vlákna na tmelených místech. Poté rámy řádně oprašte.

Základní barvy prochází vývojem v laboratořích, aby na povrchu dřeva dobře vyplňovaly nerovnosti, rychle zasychaly a současně byly dobře brousitelné. Volte dva nátěry, které vždy po zaschnutí přebruste.

Po řádném vyschnutí impregnace naneste na okna ve dvou vrstvách buď základní syntetický nátěr, nebo bezbarvý luxol (4). Ten musíte nechat schnout minimálně 12 hodin. Napustíte-li okna dokonce fermeží, musíte ji po zaschnutí dobře, ale opatrně obrousit. Je velmi mastná a měli byste asi potíž s následnou krycí barvou. Základním nátěrem, například Pragoprimer S - 2070, vytvoříte hladkou, pružnou a pevnou plochu pro konečný nátěr.Na řadu přichází závěrečná povrchová úprava. Nejčastěji se provádí transparentním lakem, často i s UV ochranou. Můžeme ale použít i krycí lazury, s vysokou schopností zakrýt vady dřeva u starých nebo poškozených oken, případně stále oblíbenější silnovrstvé lazurovací laky (5). Natírejte vždy ve směru struktury dřeva, první vrstvu nechte zaschnout a opět zlehka přebruste. Čistým štětcem poté odstraňte prach a natřete znovu. Postup ještě alespoň jednou až třikrát zopakujte podle potřeby.

Pořiďte si barvu, která obsahuje antiblok proti slepení

Na vrchní nátěr se hodí například email Oknobal U 2015, který má vysoká pružnost, pevnost, ale i schopnost držet na hranách oken. Takovým nátěrem dřevo takříkajíc „zabalíte“ a na dlouhou dobu ochráníte. Obsahuje i „antiblok proti slepení“, což znamená, že po ranním nátěru můžete večer okna zavěsit a zavřít. Na závěr natřete drážku pro sklo napouštěcí fermeží (6), která ji zvláční a zabrání rychlému vysychání sklenářského tmelu. Nechte zaschnout, a pak namontujte kování.V internetových diskusích si občas stěžujete. „Poctivě jsem okna opálil, ale stejně nový nátěr moc dlouho nevydržel,“ píše čtenář s přezdívkou Václav88. Podle profíků lakýrníků je to nejčastěji kvůli mastným zbytkům na povrchu dřeva, z dlouho odstraňovaných starých nátěrů a pryskyřice. Proto musíte po opálení ještě okna přebrousit a poté důkladně omýt ředidlem. Také nepřetírejte zašedlé, už degradované dřevo. Tuto vrstvu musíte odstranit, smysl natírat má jen zdravé žluté dřevo.

Po zaschnutí nátěru nakonec opatrně strhněte krycí pásku ze skel.

Na okna se prý hodí více lesklý nátěr, tolik se údajně nešpiní jako matný a hlavně, okna nebudou vypadat jako plastová. Osvědčený email je například Industrol S – 2013. Natřená okna pokládejte na dřevěné lišty a opírejte je o zeď tak, že mezi stěnu a sklo okna vložte polínko nebo ruličku od toaletního papíru. O něj pak stejným způsobem opřete další natíraná okna. Při přenášení si přidržte okno buď v hrubých skelných papírech, nebo ho držte pouze za sklo.

Rozhodli jste se pro vlastnoruční renovaci a nátěr dřevěných oken u vás doma? Popište do komentáře pod článkem své zkušenosti, a poraďte ostatním čtenářům nejlepší postup.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek