PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nejlepší dětská letní zábava? 32. díl Babybytu prozradí, jak postavit zahradní domeček, chatrč, bunkry nebo věž

Letní prázdniny jsou ideální čas na dětská dobrodružství. Máte zahradu? Postavte na ní zahradní domeček, chatrč, věž či bunkr. Nechte tam děti užívat si přírody a čerstvého vzduchu. Klidně ať tam párkrát v letním teple přenocují.
Vydáno: 22.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2873x

Prázdniny se blíží, známky jsou víceméně uzavřeny, na dětském obzoru je sladké dvouměsíční volno. Víte už, jak budou vaše děti, případně i se svými kamarády, trávit prázdninové dny? Léto je přece ideální čas na velká dobrodružství a zkoumání tajemna. Pokud máte štěstí a velkou zahradu, postavte malým neposedům domeček, chatrč, věž nebo bunkr. Ať řádí na vzduchu a zbůhdarma netráví krásné dny u televize nebo počítačového monitoru.

Nechte večer děti přenocovat v bunkru, je to velký zážitek

Takové přenocování venku při pěkném počasí je zážitek, na který děti hodně dlouho vzpomínají. Zabavte je ještě dokonaleji a připravte jim večerní bojovou hru nebo stezku odvahy. Za soumraku třeba na cestě ke hřbitovu se projeví, kdo je „malý velký hrdina“. Když si s dětmi třeba přes den i něco uvaříte na volném ohništi, budete ta nejlepší a jediná autorita na světě.V internetové diskusi se obecně ptáte po způsobu, jakým to nejlepší „bunkrové bydlení“ pro děti vybudovat. Čtenářka s přezdívkou Theres píše: „Postavili jsme si malý dřevěný domek na hraní a uskladnění venkovních hraček. Žádná muří nožka.“ Materiál rodina použila ze zbytku stavby krovu, jen si dřevo musela nechat odborně nařezat. Řadu návodů našla Theres na webu.

Stavebním materiálem dětských domků může být dřevo, plast i kov.

Nejoblíbenější jsou dětské zahradní domky ze dřeva. Vypadají stylově, krásně zapadají do vzhledu zahrady a navozují dojem útulnosti. Žádané jsou i plastové zahradní domky, krásně pestrobarevné, a bez problémů odolávající větru i dešti. Jsou levnější, ale zase vydrží často jen 2 sezóny. V obchodě můžete narazit i na plechové provedení zahradních domků. Je multifunkční a poté, co děti odrostou, poslouží vám pro uskladnění různých věcí. Domky mají moderní design a jsou bezúdržbové.Ke stavbě domečku pro děti vyzkoušejte lehce dostupný materiál. Potřebujete krabici z tvrdšího kartonu větších rozměrů, dále dva kartony na střechu a jednu krabici na komín. Krabici si sežeňte v celku, nerozebranou. Dokupte si ještě tři tuby lepidla Chemopren. Silně nasákavý karton totiž musíte natírat lepidlem dvakrát, teprve pak plochy dokonale drží. Při výrobě domečku nechte děti pomáhat, budou z něj mít větší radost a zařizování chaloupky se zvlášť holčičky budou věnovat rády a s nadšením.

Jednoduchou lepenkovou chaloupku natřete balakrylem

Narýsujte si na karton štít, jehož spodní rozměr musí lícovat s rozměry užší strany krabice. Místa si vyčárkujte, narýhujte tupou stranou nože a potom ohýbejte podle pravítka do žádaného tvaru. Štíty přilepte k chaloupce, pak přijde na řadu střecha. Vyřízněte okénka, dveře a nakonec přilepte komín, který oblepte pro zpevnění lepenkou. Hotovou chaloupku natřete bílým balakrylem, okna a dveře s hnědým odstínem. Střechu pro jistotu dvakrát natřete syntetickým venkovním emailem.Stejně tak jako kdysi Rychlé šípy můžete zkusit postavit vašim ratolestem domeček na stromě. Nad dobrodružství v jeho koruně totiž určitě není. Taková schovávačka je vhodná spíše pro starší děti, které do práce zapřáhněte také. Musíte ale najít vhodný, správně rozvětvený samonosný strom s pevným dřevem. V našich podmínkách to mohou být jabloně, hrušně, ale nejlepší je dub. Proměřte si prostor, který máte k dispozici a nakreslete si hrubý plánek.

Domeček na stromě udělá dětem každý šikovný kutil

Podle plánku si pak v hobby prodejně nechte nařezat dřevěná prkna a desky. Pevně je spojte hřebíky a na více namáhané spoje použijte šrouby a matice. Stavbu ke stromu připevněte lany a nebojte se ani řetězů. Příchod do domečku zajistěte po lanovém žebříku a na vchod vyrobte padací dveře. Tuto „novostavbu“ nenechte napospas živlům. Natřete jej po domluvě s dětmi krycími a barvami do exteriéru. Vnitřek nového úkrytu nechte vyzdobit děti, mají bohatou fantazii.

Parádní chýši z vrby uděláte ze 40 až 50 čtyřmetrových prutů.

Ryze přírodní stavbou bude chýše z vrbového proutí. Když budete šetrní při řezání prutů, stromy pak bez potíží znovu obrazí, vrba je nezmar. Na jednoduchý přístřešek si udělejte dřevěnou kostru z latěk a mezi ně proutí vpleťte. Vyberte si buď tvar indiánského týpí, což je jehlan o průměru a výšce asi 2,5 metru, nebo 1,5 m vysokého eskymáckého iglú. V tom případě pruty ohýbejte proti sobě do oblouku. Na chýši potřebujete 40 až 50 vrbových prutů, dlouhých asi 4 metry.Tuzemskou stálicí je nicméně stan. Pořídíte je v nejrůznější velikosti a kvalitě od těch opravdu dětských až po ty velké zahradní altány. Jestliže vám chybí zahrada a děti na nějaké skrýši trvají, rozbijte jim malý stan klidně i na balkóně, svůj účel to splní. Při špatném počasí postavíte stan i v dětském pokoji. Jsou už vesměs samonosné, takže kolíky do parket zatloukat nemusíte. Šikovným materiálem pro „stavbu“ skrýše na půdě, jsou také obyčejné deky. Natáhněte pod střechou prádelní šňůry a deky na ně přikolíčkujte. Na zem patří třeba stará celta a kde bude při dešti líp, než tady?

Podívejte se také na zahradní domečky, bunkry a věže na síti Pinterest.

Schovávačky v bunkrech a skrýších, to je alespoň pro děti psina. Využijte prázdniny k tomu, abyste se svými dětmi zažili takové věci, na které nezapomenete. „Domeček na stromě jsme sice neměli, ale zato se starým celtovým stanem po tatovi jsme si užili jako děcka dost a dost,“ vzpomíná také v internetové diskuzi čtenář Jaroslav. „Stačilo najít dva stromy přiměřeně daleko od sebe, natáhli jsme špagáty, přitloukli okraje a už se bydlelo,“ uzavřel.

Pokusili jste se postavit pro děti domeček, chatrč či bunkr na zahradě, nebo jste oprášili po letech klasický stan? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli u neposedů úspěch.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/Joingate

Přečtěte si také některé další díly Babybytu:
1. Nafukovací trampolína nebo skákací hrad? Udělejte dětem radost, skákání osvobozuje
2. Pískoviště, to je dětský evergreen. Zařiďte svým nejmenším prima zábavu
3. Nechte během roku vaše děti především venku. 12 tipů pro herní prvky na zahradu

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek