0komentářů

Jak si odpočinout po náročném dni v práci? Nejlépe v relaxačním křesle za poslechu dobré muziky

Nohy nahoře, poloha blízká lehu, zavřené oči a tóny oblíbené muziky linoucí se z reproduktorů. Zažijte pohodu po náročném dni a odpočiňte si v relaxačním křesle. Kolik stojí, které typy existují a které si vybrat? Čtěte dále.
Vydáno: 20.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1863x

Když přijdete unavení z práce, není snad nic lepšího, než si pustit oblíbenou muziku a ulehnout do závěsného lehátka, kde se oddáte alespoň na půl hodiny sladkému odpočinku v rytmu jemného pohupování. Pokud však nemáte místo na závěsné lehátko, udělá podobnou práci i relaxační křeslo, jen bez toho houpání. Opěradlo dáte do polohy polosedu, nohy na podnožku a můžete relaxovat za poslechu oblíbené muziky, u dobrého filmu či s knížkou v ruce. Anebo u psaní knížky…

Relaxační křesla musí nabízet maximální komfort a pohodlí. Často jsou mohutnější a větší, abyste do nich "zapadli". Počítejte tak s tím, že v interiéru zaberou poměrně dost místa. Relaxační křeslo bývá polohovací a mívá podnožku. Seženete ho v mnoha cenových hladinách, ale za vyšší cenu (nad 5 000 Kč) většinou dostanete kvalitnější materiály, zajímavější design a lepší ovládání polohování.

Křesla mívají různou tvrdost sezení, takže si každý může zvolit takové, které mu vyhovuje. Některá dražší křesla jsou dokonce nabízena v několika velikostech, takže si můžete vybrat křeslo "na míru" podle svojí postavy. Alternativou pro relaxační křeslo může být chaise longue, což je křeslo s protaženým sedadlem, na které si položíte nohy do vodorovné polohy (vypadá podobně jako lehátko), závěsné či houpací křeslo nebo sedací vak, který se dokonale přizpůsobí vašemu tělu.

<p>Správné relaxační křeslo by mělo mít područky i opěrku hlavy. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Správné relaxační křeslo by mělo mít područky i opěrku hlavy. Foto: mt-nabytek.cz

Jak vypadá relaxační křeslo?

Sedák relaxačního křesla bývá ve výšce 43 - 47 centimetrů a měl by být mírně nakloněný směrem dozadu (v úhlu asi 4 - 7°). Hloubka sedáku by měla být taková, abyste se mohli celými zády pohodlně opřít o opěradlo, šířka pak závisí především na vaší postavě. Opěradlo má se sedákem svírat úhel větší než devadesát stupňů, někteří výrobci doporučují "záklon" až 135 stupňů. Opěradlo by mělo mít zřetelně konstruovanou bederní opěrku a mělo by být natolik vysoké, abyste si o něj mohli opřít hlavu.

Jak může relaxační křeslo vypadat? Podívejte se na Pinterest.

Křeslo by mělo mít pohodlné, nejlépe čalouněné područky. Ty z ohýbaného dřeva vypadají subtilně a moderně, ale nejsou tak pohodlné. Područky by měly být v takové výšce, aby odlehčily položené ruce. Případné boční opěrky hlavy se budou hodit ve chvíli, kdy relaxace přejde v náhlý spánek. Křeslu by neměla chybět ani podnožka. Ta může být vestavěná nebo samostatně stojící (třeba ve formě taburetu ve stejném designu jako je křeslo). Jestliže máte samostatnou podnožku, bude se vám hodit otočné křeslo, do kterého se vám bude pohodlněji usedat.

<p>Otočné křeslo se vám bude hodit v případě, že máte samostatně stojící podnožku. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Otočné křeslo se vám bude hodit v případě, že máte samostatně stojící podnožku. Foto: mt-nabytek.cz

Čím se relaxační křeslo odlišuje od normálního?

Relaxační křeslo by mělo být polohovací tak, aby se opěradlo dalo sklopit alespoň do polosedu. Polohování je většinou manuální pomocí páčky umístěné na jeho boku. Buď polohujete opěradlo a opěrku nohou synchronně, tedy najednou pomocí jedné páčky, nebo nezávisle na sobě. Dražší křesla mohou mít polohování elektrické pomocí ovladače.

Senioři a lidé s omezenou pohyblivostí budou rádi za křeslo s funkcí pro usnadnění vstávání a usedání. Funguje to tak, že stiskem tlačítka se křeslo začne zvedat a pozvolna naklápět. Ke křeslu se postavíte zády, mírně se pokrčíte v kolenou a sednete si. Stiskem druhého tlačítka se křeslo pomalu polohuje i s vámi zpět do výchozí polohy klasického sedu. Pro nasedání a vysedání tak nemusíte vydávat žádnou energii.

Dražší křesla mohou mít i masážní funkci. Taková pak vybírejte hlavně podle vnitřního systému. Křesla se základní výbavou namasírují záda a oblast stehen, hýždí a nohou. Většinou nabízí několik druhů masáží, třeba jemnou vibrační pro relax před spaním. Dražší křesla zvládnou hloubkovou válečkovou masáž, hnětení, protahování a poklepávání. Čím více válečků křeslo má, tím je masáž účinnější. Některá křesla umí i vzduchovou masáž, kdy se kolem jednotlivých částí těla nafukuje a vyfukuje vzduch.

<p>Namísto relaxačního křesla si k odpočinku můžete vybrat i stejně pohodlný chaise longue. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Namísto relaxačního křesla si k odpočinku můžete vybrat i stejně pohodlný chaise longue. Foto: mt-nabytek.cz

Máte doma relaxační křeslo? Který typ jste si vybrali, klasický ušák nebo něco modernějšího? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek