PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete významně ušetřit za elektřinu? LED osvětlení vám uspoří až 85 % energie. Prosvětlete si byt levně a tím i chytře

Dáváte přednost modernímu designu a zároveň chcete uspořit za elektřinu? Investujte do nákupu osvětlení LED s nízkou spotřebou, dlouhou životností a známým původem. Čím častěji a déle budete s LED svítit, tím dříve se vám vyplatí.
Vydáno: 17.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2400x

Zařízení bytu v našich geografických podmínkách je nemyslitelné bez dobrého osvětlení. Máte teď v plánu modernizaci a koupi nových svítidel do vašeho příbytku? Z velmi široké nabídky na trhu si vyberte světla s LED. Mají velmi nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost, jejich výhodou je i okamžitý náběh a plná svítivost hned po zapnutí. Ve srovnání s klasickou žárovkou vydávají LED daleko méně tepla a nevadí jim ani časté zapínání a vypínání.

Světelné zdroje LED uspoří náklady na energii ve výši až 85 %

„Dobrou zprávou je, že dnes již v oblasti kompaktních zářivek a světelných zdrojů LED existuje už celá řada kvalitních výrobků, což umožňuje náhradu klasických i halogenových žárovek jakéhokoli druhu,“ řekl Lukáš Rymer ze společnosti LED Solution. Výměna klasických žárovek za kompaktní zářivky a světelné zdroje LED podle něj umožňuje úspory energie a nákladů ve výši 50 - 90 %, což odpovídá finančním úsporám až několika tisíc Kč za celou dobu života světelného zdroje.

<p>Od svíčky až po LED žárovku. Převaha tepla přešla staletími v převahu světla. Foto: ©Depositphotos.com/VGeorgiev</p>

Od svíčky až po LED žárovku. Převaha tepla přešla staletími v převahu světla. Foto: ©Depositphotos.com/VGeorgiev

LED (z anglického light-emitting diode - dioda vyzařující světlo) osvětlení se perfektně hodí do často používaných chodeb a pracovních místností, a samozřejmě do obývacích pokojů, kuchyní a ložnic. Pokud vytipovaná světla v domácnosti kompletně „překlopíte“ na LED žárovky, počítejte s jednorázovou investicí přibližně 5 tisíc korun. Tento propočet se týká domu, kde majitel obměnil 32 klasických žárovek za LED žárovky. Návratnost investice je pouhých 5 měsíců.

Svícením pomocí LED světla můžete ušetřit až 85 % elektrické energie. Tento typ osvětlení vydrží přitom svítit až 20 × déle, než klasické žárovky. Šetřete své finance do budoucnosti.

Kolik tedy můžete s LED osvětlením ušetřit? Počáteční investice se zdá vysoká, díky úsporám na spotřebované elektrické energii se vám ale brzy vrátí. „Technologie LED dokáže ušetřit až 85 % nákladů na energii. Navíc má ze všech zdrojů největší životnost, v průměru 50 000 hodin,“ vysvětlil Lukáš Rymer. V běžném 3+1, při době svícení 5 hodin denně a výměně 16 klasických za LED žárovky, ušetříte téměř 5 700 korun ročně. Pořizovací cena všech žárovek byla necelých 1 900 Kč.

<p>V ložnici je dobré mít dostatek světla. Není důvod, proč ne LED žárovky. Foto: LED Solution.cz</p>

V ložnici je dobré mít dostatek světla. Není důvod, proč ne LED žárovky. Foto: LED Solution.cz

Pořizovací náklady na LED svícení vás sice mohou zabolet, ale stejně jako u všeho, nešetřete na špatném místě. Nejlevnější totiž nemusí znamenat nejkvalitnější. Určitě se vyhněte neznačkovým výrobkům s udávanou životností přes 100 000 hodin. LED s nízkým příkonem pod dva watty vám doma také moc neposvítí, je dobrá jenom k dekoračním účelům.

Při nákupu se zajímejte o barvu, potažmo teplotu světla

Při nákupu LED žárovek vás musí zajímat barva nebo někdy také teplota světla, jakou vydávají. Je to parametr, určující barvu bílého světla neboli teplotu chromatičnosti. Zjednodušeně je to barva světla, kterou světelný zdroj vyzařuje a měří se v kelvinech (K). LED světelné zdroje většinou vyzařují světlo v rozmezí 3 000 – 6 500 K. Všeobecně platí, že čím je hodnota v kelvinech nižší, tím je světlo více do žluta, tedy teplejší. Naopak čím vyšší číslo, tím více do modra, tedy studenější je. Nejčastěji se setkáte s označením teplá bílá, denní či neutrální bílá a studená bílá.

<p>V obývacím pokoji svítíte často, LED se vám tady zaručeně vyplatí. Neváhejte. Foto: LED Solution.cz</p>

V obývacím pokoji svítíte často, LED se vám tady zaručeně vyplatí. Neváhejte. Foto: LED Solution.cz

Kam se hodí jaká barva? Teplá bílá (2 800 – 3 500 K) například do obývacího a dětského pokoje, koupelny, případně relaxační místnosti. Bílou (4 000 – 5 000 K) si vyberte do koupelny, na toaletu, do dílny, ale i do vaší nové kuchyně. Studená bílá (5 500 – 6 500 K) se nejlépe uplatní při výrobě drobných předmětů. „Volba barvy je velmi individuální a každý sáhne rád po jiné,“ připomněl Lukáš Rymer. Pokud vybíráte teplotu chromatičnosti poprvé, je podle odborníka nejlepší vyzkoušet si vše přímo v prostoru, ve kterém LED svítidlo umístíte. Ukázkové aplikace v showroomech a prodejnách totiž mohou docela mást a ve vašem interiéru působit úplně jinak.

Pro práci se hodí spíše studenější barva, pro relaxaci naopak teplejší. V jedné místnosti nemíchejte raději LED s více teplotními škálami, výsledek by mohl působit dost rušivě.

Zásadním důvodem proč přejít na LED žárovky, je zákaz prodeje vláknových žárovek. Ty se blížily spíše radiátoru, protože většina spotřebované energie se přeměnila na teplo a jen malé množství na světlo. Divíte se, že na pultech obchodů stále nalézáte vláknové žárovky? Výrobci je totiž prodávají jako zdroj tepla, nikoliv světla. „Na rozdíl od vychytralých obchodníků, kteří tak vydělávají nemalé částky, budete doma ´topit´ levnou ale vysoce neúspornou žárovkou,“ upozornil Lukáš Rymer s tím, že počáteční nízkou investici ale zaručeně neoceníte nad fakturou za elektřinu.

<p>Při vaření v kuchyni oceníte kvalitu LED osvětlení především na pracovní desce. Foto: LED Solution.cz</p>

Při vaření v kuchyni oceníte kvalitu LED osvětlení především na pracovní desce. Foto: LED Solution.cz

V září 2009 tak byl termín pro ukončení distribuce vláknových žárovek s příkonem nad 100 W, s matným sklem a energetickou třídou nižší než A. O rok později přišly na řadu „pětasedmdesátky“, ještě o rok později žárovky 60 W a v roce 2012 všechny zbývající vláknové žárovky. Letos v září dojde i na halogenové žárovky s čirým sklem.

Diody se rozsvěcují velmi rychle, v řádech milisekund

Výhody LED jsou zřejmé, tento světelný zdroj budoucnosti postupně nahradí konvenční svítidla. Největším kladem je jednoznačně úspora, dále životnost v řádu desítek tisíc hodin a také šetrnost k životnímu prostředí. LED mají také vysokou svítivost při nízkém vstupním napětí. Diody se velmi rychle rozsvítí na plný výkon v řádu milisekund a elektrickou energii přeměňují z většiny na světlo, nikoli na teplo. Výrobci udávají až 10 × vyšší účinnost než u vláknové žárovky, a dvojnásobnou ve srovnání s lineární zářivkou.

<p>Cílené osvětlení v koupelně u zrcadla usnadní pánům holení a dámám líčení. Foto: LED Solution.cz</p>

Cílené osvětlení v koupelně u zrcadla usnadní pánům holení a dámám líčení. Foto: LED Solution.cz

Každá věc má dvě strany mince, proto i LED svítidla mají některé své nevýhody. Vyšší pořizovací cena se však během krátké doby zaplatí z úspor, dosažených na nižší spotřebě elektrické energie. „Existuje i velké množství pochybných obchodníků, kteří se snaží na LED boomu vydělat. Nabízejí tak často svítidla se špatným chlazením, nekvalitními diodami a zdroji,“ uzavřel Lukáš Rymer z firmy LED Solution. Vstupní investice pro vás bude sice menší, náklady se však nestihnou vrátit. Nutnost pořízení nového svítidla vám pak vlastně celou snahu značně prodraží.

Už jste zažili, že LED žárovka nebo jiné svítidlo po vypnutí slabě svítí nebo problikává? Řešení je snadné, zapojte do okruhu speciální součástku, takzvaný odrušovač blikání LED diod. Pro jejich rozsvícení totiž stačí i slabé napětí, což je v tomto případě nevýhoda.

I když je jednou z předností LED dlouhá životnost, jednoho dne také skončí. Nefunkční žárovky pak v žádném případě nevyhazujte do běžné popelnice na komunální odpad. LED žárovky, lineární a kompaktní zářivky nebo úsporné žárovky vracejte v elektroprodejnách, sběrných dvorech nebo je házejte do nádob, určených na separovaný elektro odpad.

Přezbrojili jste, případně se na to chystáte, svou domácnost na LED osvětlení a jste nadšení? Napište nám do komentáře pod článkem, jak jste spokojeni s výsledkem a kolik jste už ušetřili za elektřinu.

Foto: LED Solution.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 99x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 160x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 196x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek