PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Sluníčko je fajn, ale všeho moc škodí. Vteřinový manžel poradí, jak namontovat žaluzie a rolety

Léto už je tady a sluníčko pere do oken o sto šest. Hlavně v panelákových místnostech na jih nebo jihozápad je to ale jako v pekle. Zastiňte byt a pořiďte si rolety nebo žaluzie. Jak a čím je přimontovat? Poradí Vteřinový manžel.
Vydáno: 16.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2795x

Žaluzie a rolety jsou základním zastiňovacím prvkem do interiéru. Oceníte je v každém případě a zejména, máte-li okna na jižní nebo jihozápadní stranu. Při jejich výběru si předem ověřte zdravotní nezávadnost a kvalitu použitého materiálu. Stínicí technika musí totiž vydržet dost razantní kolísání teplot. Myslete i na celoroční údržbu, abyste se při úklidu velkých oken už zbytečně neproklínali.

Žaluzie tvoří pohyblivé vertikální nebo horizontální lamely, propojené lankem k regulaci průchodu světla nebo vzduchu. Při plném zakrytí okna chrání i vaše soukromí. Výrobci je dodávají nejčastěji z látky, hliníku, dřeva plastu, nebo bambusu. Žaluzie se nejvíce využívají k zakrývání oken, průduchů klimatizace nebo chladičů a regulaci průchodu světla nebo vzduchu.

Rolety použijete nejen do oken, ale i jako skvělou dekoraci

Už klasickým ochráncem interiéru před sluncem i zvědavými pohledy kolemjdoucích jsou rolety. Vyrábí se z jediného kusu, nelze je naklánět a ovlivnit tím intenzitu světla zvenku. Najdete je v široké barevné i materiálové škále z textilu, bambusu nebo například papíru. Můžete je použít nejen do okem, ale i jako skvělou dekoraci v interiéru. Rolování ovládáte vestavěnou pružinou, bočním nebo elektrickým zařízením.

Montáž žaluzií do plastových můžete provést sami, i bez pomoci odborné firmy. Jen si vyberte, zda je namontujete přímo na okenní křídla, nebo do stropu či do zdi. Nejdříve si zkontrolujte úplnost celého balení, rozměry a počet všech potřebných prvků. Žaluzie nechávejte před montáží zatažené, neroztahujte je. Přišroubujete je pak k okennímu rámu do zasklívací lišty.

<p>Už při nákupu si zkontrolujte, zda máte před vlastní montáži kompletní sadu. Foto: ©Depositphotos.com/Sintrax</p>

Už při nákupu si zkontrolujte, zda máte před vlastní montáži kompletní sadu. Foto: ©Depositphotos.com/Sintrax

Do spodní lišty navrtejte dírky pro napínací kolíky. Do nich vložte silon a kolík do něj zatlačte. Poté je vypněte tím, že vytáhnete silon a přebývající konce odstřihněte nůžkami. Následně boční desky zakryjte krytkami a do zasklívací lišty připevněte držák řetízku žaluzie. Na úplný závěr zkontrolujte výsledek, jestli žaluzie „chodí“ tak, jak mají, a váš obývací pokoj bude stinnou oázou.

Při montáži do stropu nejdříve navrtejte otvory pro hmoždinky ve vzdálenosti alespoň 3 cm od zdi.    Do vyvrtaných otvorů zatlučte hmoždinky, a s pomocí vrutů upevněte klipsy. Do klipsů pak vložte garnýž a jednotlivé lamely zavěste na její háčky. Do spodní části lamel patří závaží a celý výsledek spojte spojovacím řetízkem. Při montáži do zdi dejte do hmoždinek úhelníky, a do nich pak klipsy.

Žaluzie na jednom okně přimontujete zhruba do hodiny

Pro montáž žaluzií do plastových oken potřebujete vrtačku s vrtákem 3,3 mm, dále nůžky, křížový šroubovák, hmoždinky, vruty a klipsy. Pokud se nezaseknete, žaluzie na jednom okně přimontujete maximálně za hodinu. Kompletní jedna sada pro montáž svépomocí vás ve specializovaném obchodě přijde zhruba od 400 Kč výše, v závislosti na výšce žaluzie.

Rolety namontujete podle charakteru stavby vašeho bytu před nebo mezi okenní špalety. Pak se ještě musíte rozhodnout, zda na stěnu nebo na strop. Rolety můžete velmi jednoduše přišroubovat, případně je namontovat na záclonovou tyč, třeba do dětského pokoje. Pro montáž rolet na okenní rám dostanete v obchodě svěrné speciální nosníky. S nimi můžete, a to bez vrtání, připevnit roletu přímo na okenní rám.
Zajímavým bytovým prvkem je zcela zatemňující roleta do střešního okna. Oceníte ji zejména při potížích se spánkem, protože vám zajistí opravdu černočernou tmu. Na trhu je k dostání v téměř 40 barevných vzorech, zhruba za 1 900 Kč. Zcela zatemňující roletu můžete zkombinovat s venkovní markýzou, případně venkovní roletou a v ložnici zabloudíte.

Oživte interiér římskou roletou, vyrobte si ji i sami

Trendy stínícím doplňkem jsou římské rolety. Její široké sklady vytvářejí dřevěné tyčky, zasunuté v pravidelných rozestupech do oček na rubu látky. Roletu vytahujete a spouštíte s pomocí speciálních látkových pásů se šňůrkami. Konstrukční prvky skrývá podšívka dvouvrstvé roletky. Vyrobte si při troše šikovnosti římskou roletu doma sami podle podrobného návodu.
Budete k tomu potřebovat:

              •    pevné plátno nebo roletovou textilii
              •    šroubovací očka, suchý zip
              •    kroužky podle délky rolety
              •    šňůrky, dřevěné nebo plastové tyčky
              •    laťku na zavěšení, širší šňůru na zpevnění

Z diskuze na internetu vyplývá, že dilema, zda žaluzie nebo rolety, řeší lidé zhruba fifty-fifty. Líbí se obecně klasické látkové rolety, případně římské. Čtenářka s přezdívkou Petarda měla například z paneláku žaluzií až po krk. „V domě jsem všude dala látkové rolety v šedé a bílé barvě. Je to fajn, jen do obýváku na terasové okno jsem ještě přidala závěs,“ napsala. Látkové rolety dala do oken i čtenářka s přezdívkou Belevue, ale kvůli zvyku a zvědavému sousedovi si nechala i záclony.

Čtenářka s přezdívkou Aneta měla v celém bytě závěsy a v uplynulém týdnu je vyměnila za roletky. „Koupili jsme krásné oranžové, aby ladily, a je to super. Minimální práce, ráno vytáhnu, mám hned pořádné světlo, jenom záclony musely zůstat, protože máme okna u cesty,“ pochvaluje si. Nejlepší podle ní je, že se dnes už dělají rolety na plastová okna a nemusí se vrtat do zdi, jenom se upraví podle šířky okna i rámu a zaháknou, doplnila Aneta svůj příspěvek.

<p>Při montáži na stěnu budete potřebovat speciální úchyty a konzoly, jsou v sadě. Foto: ©Depositphotos.com/grigvovan</p>

Při montáži na stěnu budete potřebovat speciální úchyty a konzoly, jsou v sadě. Foto: ©Depositphotos.com/grigvovan

Pamatujte si, že cena nemusí být tím hlavním kritériem při rozhodování, zda rolety, žaluzie, či něco úplně jiného. Na trhu je obrovský sortiment a stojí za to porovnat nabídky od několika firem, dodací podmínky, reference, i zda se jedná o vlastní výrobu nebo přeprodej. Ideální dodavatel vám přesně vykalkuluje cenu, žaluzie vyrobí, prodá i smontuje. Výhodou je v tomto případě i rychlejší záruční servis a vyřizování reklamací. 

Používáte okenní rolety, nebo jste si oblíbili jiný systém stínění oken? Namontování některého ze systémů můžete zvládnout i sami. Podělte se o vaše zkušenosti a vkus s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek