PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Hledáte vhodný styl bydlení v přírodě? Roubenky jsou starobylé a do krajiny se hodí. Stavte svépomocí nebo dodavatelsky

Roubené domy a stavby se začínají rozšiřovat nejen na venkově, ale někde i na okrajích měst. Líbí se vám tento styl bydlení? Můžete se stěhovat poměrně rychle. Buď postavíte roubenku svépomocí, nebo si ji nechte kompletně udělat.
Vydáno: 10.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6888x

Bydlení v přírodě, mimo městský shon, omamná vůně dřeva, plamínky ohně v praskajícím krbu, houpací křeslo a v ruce sklenka třeba dobrého vína. Láká vás život v roubence? Není to zase až tak nereálné. Existuje řada firem, které vám chalupu postaví na klíč, případně se domluvíte na částečné stavbě svépomocí. V každém případě si ale můžete před definitivním rozhodnutím budoucí bydlení vyzkoušet nanečisto.

Roubenka je mistrovské tesařské dílo, hodné obdivu

Roubená stavba je tesařský „majstrštyk“. Trámy roubených stěn spojují profesionálové na nároží stavby nejčastěji vazbou na rybinu nebo na zámek. Mezi tradiční tesařské spoje hrázděných stěn, krovů, či podstávek patří ještě plátování, čepování, sedlání či kampování. Vedle vlastního tvaru zpravidla tesařské spoje jistí dřevěné kolíky, později i tesařské kramle nebo ocelové svorníky se závity a matkami. Spoj na sraz, ozub nebo pero a drážku je pouhé přiložení dřevěných prvků k sobě.

<p>Usínat v kožešinkách za úžasné vůně dřeva, no není to nádherná představa? Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch</p>

Usínat v kožešinkách za úžasné vůně dřeva, no není to nádherná představa? Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch

Bydlení v roubenkách bylo ještě před několika desítkami let běžné na vesnicích i ve městech. Přečtěte si příběh Antonína Mece z Vyšních Lhot u Frýdku-Místku, který se narodil v beskydské podhorské roubence. Život v kraji tehdy nebyl jednoduchý. Celá pětičlenná rodina obývala jen jeden pokoj a ještě se v něm našlo místo pro kolovrat. V kuchyni měli zelenou kachlovou pec a další místnost přímo přes chodbu už byl kozí chlívek. Roubenka na svém místě stojí do dnešních dnů, i když už by ji její původní obyvatelé asi jen stěží poznali.

Roubenky nebo i roubené dřevěné domy, jsou jednovrstvé konstrukce sestavené z masivních profilů, opracovaných do tvaru trámů. Charakteristickým prvkem je právě roubení, tedy zatesání „na rybinu“, přes níž trámy nepřesahují a tvoří prakticky klasický roh.

Kvůli specifické a poměrně náročné výstavbě se zájemci o roubenku obracejí raději na odborné firmy. Ty jsou schopny postavit dům celý „na klíč“. Každá roubenka je originál, proto jsou ceny za stavbu roubenky individuální. Orientační cena je zhruba od 15 680 Kč za m² užitné plochy. Jde si pořídit i stavebnici roubenky svépomocí. Zaplatíte za ni necelých 500 000 Kč bez DPH. Firma vám přitom garantuje asistenci a všestrannou pomoc v případě potřeby.Jste zručný řemeslník všestranného zaměření a troufnete si třeba i na částečnou výstavbu roubenky svépomocí? Nejběžnějším stavebním materiálem je dřevo jehličnaté. Vybírejte je obezřetně, kvůli snadnějšímu zpracování vlhkého dřeva se roubené stavby stavěly ve většině případů z čerstvého dřeva. Výhodou lepených předsušených hranolů je menší sesedání stavby v prvních letech.

Vyřešte otázku vlhka na styku prvního trámu s kamenným základem

Pro roubenou stavbu musíte dodržet hlavně maximální rovinu základových pasů. Rozmyslete si také výběr hydroizolace, radonové izolace a konstrukci styku základového trámu s betonovým základem. Kvůli vlhku je zásadní otázka styku prvního trámu s kamenným základem. Rozhraní je totiž náchylné ke kondenzaci a zatékání vlhkosti. Pro základové trámy použijte odolnější dřevo, například modřín, a položte je na dostatečně široké dubové špalíky.Kolem oken a dveří musíte do stěny zapustit trámky, se zádlaby nahoře i dole. Trámky musí mít možnost relativně volného pohybu nahoru a dolů v této dřevěné kolejnici. Otvorové výplně udělejte o mezeru na sesedání menší, než je velikost otvoru. Vnitřní příčky pak nejlépe proveďte gravitační z tvárnic, v horní části s dilatační mezerou, překrytou například sádrokartonem.

                  Co by v roubenkách nemělo chybět a co jim vyloženě sluší:
                  •    Kouzlo a jedinečnost řezbářských prvků, kachlová kamna jako srdce domu
                  •    Kastlová okna jako prověřený prvek a tradiční břidlicová nebo šindelová krytina
                  •    Kombinace dřevěného roubení s bílým zdivem či kamenným základem
                  •    Ke dřevu se velice dobře hodí kovářské prvky jako dekorace

Nezbytnou součástí roubené stavby je tmelení. I když jste dřevo dobře tesařsky svázali, nemůžete úplně zabránit jak praskání trámů, tak vzniku spár v roubených spojích.  Taková místa je potřeba přetmelit speciálními „srubovými“ tmely. U větších spár pamatujte na dvoubodové pravidlo, tedy pro utěsnění nejdříve použijte tmelařskou šňůru, teprve potom spáru přetmelte.

Do české krajiny se sice hodí spíše klasická roubenka, ale u lesa bude vypadat dobře i srub. Jeho výhodou je, že můžete stavět během celého roku. Myslete však na to, že ke stavbě potřebujete dřevo ze zimní těžby. Cena srubu je většinou srovnatelná s cenou zděného rodinného domku. U hrubé stavby vychází metr čtvereční na zhruba 10 000 – 15 000 Kč. Stavitelé srubů nejčastěji používají smrk, severskou borovici modřín nebo cedr.Roubenky jsou zajímavé téma, na které jste rozpoutali širokou diskuzi na internetu. Třeba čtenář s přezdívkou Vojta píše: „Děláme rekonstrukci původní roubenky, je to na horách. Asi ze čtvrtiny je kamenná část, zbytek pravé roubení.“ Podle něj nemá smysl stavět roubenku, aby člověk pak dřevo nějak zakrýval zdivem, to už by šel do jiného typu domu.

Čtenářka s přezdívkou Petruše bydlí s rodinou v novém poloroubeném domku. „To dřevo má svoje kouzlo, nesmíte být ale perfekcionisti. Pár prvních pár let totiž sesychá a praská, takže je potřeba si zvyknout, že to nebude „dokonalé“, i když právě to je to, co dělá roubenku zajímavou.“ Hodně prý záleží na místě, kde je roubenka postavená, okolí dělá strašně moc.   

  Podívejte se, jak vypadají krásné roubenky v galerii na síti Pinterest.

Klasická roubenka je podle čtenáře Oty stavba do hor. „Stačí se na to podívat, do klasické zástavby je to jak pěst na oko.“ Tím pádem se podle něj počítá s kachlovými kamny se značnou akumulační schopností, protože roubenky rychle vychládnou. Samozřejmě musíte mít dostatek dřeva. „Druhou možností je hybrid dřevostavby a roubenky, roubená stavba uvnitř zateplená,“ míní Ota.

Čtenářka s přezdívkou Klerinda si myslí, že i z předsušeného dřeva si stavba musí pár let sednout a nedá se to úplně určit dopředu. „Kdo potřebuje bydlet rychle, ať s roubenkou nepočítá,“ upozornila. Za obrovskou výhodu roubenky ale považuje tepelnou stálost. „Co vím, topí známí elektřinou a stačí to na minimum, pořád je tam příjemně teplo, nesrovnatelné se zděným domem,“ prohlásila.Ještě se nemůžete rozhodnout? V každém případě do toho nemusíte jít „po hlavě“. Vyzkoušejte si v klidu bydlení na kratší i delší dobu v některé z řady roubenek, vystavěných po republice. Mrkněte se třeba na nabídku v Orlických horách, víkend za celou chalupu s 13 postelemi tu stojí 6 000 Kč. Rozhodování o tom, co jste zažili sami na vlastní kůži, je pak o poznání jednodušší.

Chcete bydlet v roubence a necháte si ji postavit na klíč? Napište do komentáře pod článkem, jak jste měli úspěch, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 124x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek