PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak opravíte vanu nebo sprchovou vaničku, kde odprýskl kousek smaltu? Vteřinový manžel také poradí, co dělat s akrylátem

Spadlo vám něco do vany a kousek povrchu či laku se odštípl? Nebezpečné jsou i zvířecí drápky nebo agresivní čističe. Opravte si koupací nádobu s pomocí speciálních přípravků a barev. Vteřinový manžel poradí v 19. díle seriálu.
Vydáno: 09.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7029x

Podařilo se vám do vany srazit nějaký těžší předmět a odprýskl smalt? Nemusíte hned rekonstruovat celou koupelnu. Opravte poškozené místo sami, ještě než začne vana korodovat. I případné rezavé skvrny odstraňte odrezovačem, pak natřete očištěný povrch antikorozním nátěrem a pak vyštípnutá místa vyplňte karosářským tmelem. Zatvrdlý tmel zabruste velmi jemným brusným papírem za mokra a na závěr přetřete povrch emailovou barvou.

Drobné škrábance retušujte se speciální soupravou

Na zakrytí drobných škrábanců ve vaší nové koupelně použijte soupravu k retušování emailové barvy. Před zahájením práce ale musíte povrch vany v místě retuše zbavit všech nečistot a povrch vytřít do absolutního sucha. Šikovným trikem je vyleštění staré, smutně matné vany, speciálním přípravkem na oživení karoserií (1). Poté vezměte elektrickou vrtačku s vlněným nástavcem a vyleštěte pastou na karoserie.

<p>Nejvyšší čas, abyste s podobnou vanou něco udělali. Renovujte, opravujte. Foto: ©Depositphotos.com/travellinjess</p>

Nejvyšší čas, abyste s podobnou vanou něco udělali. Renovujte, opravujte. Foto: ©Depositphotos.com/travellinjess

Smaltovaný povrch musíte před jakoukoli opravou vždy důkladně očistit, odmastit a vysušit. Pro renovaci drobných poškození můžete využít různé typy tyčinek a laků, které koupíte v odborných prodejnách i s návodem. Třeba lak Céramico za 100 Kč dobře odolává oděru i nárazu. Dvakrát tolik dáte za tužka pro vylepšení poškozeného smaltu a laku. Necelých 240 Kč vás bude stát lak k opravě oprýskaných míst. Díky přiloženému štětečku s ním snadno překryjete všechny nedostatky.

Povrch vany při opravách musíte vždy dobře očistit, odmastit a vysušit.

Výborným produktem jsou tuby Smalt Ceys pro opravy všech typů škrábanců a oprýskání na smaltovaných površích nebo keramice. Za 15 ml přípravku utratíte 115 Kč a opravovaná část bude vypadat opět jako nová. Štětečkem na čistý a suchý povrch naneste tenkou vrstvu a nechte schnout nejméně čtyři hodiny (2). Postup případně zopakujte, zbytky přípravku odstraňte a štětec perte v acetonu.Chcete dát vaší vaně úplně nový kabát? Opatřete ji akrylátovým nátěrem. Nejdříve koupací nádobu přebruste, odvápněte, vyčistěte a odmastěte. Před natíráním nechte vanu dokonale vyschnout a také odstraňte zdroje prachu. Základová vrstva musí vytvrdnout do druhého dne, pak opět budete brousit a čistit (3). Další vrstvou je glazura, ta pak podle pokynů jednotlivých výrobců nechte dobře zaschnout. V koupelně udržujte při práci teplotu kolem 20 °C. Dejte si pozor při výběru barvy, která musí být speciálně na vany a především odolná proti horké vodě. Podobně můžete zrenovovat i umyvadlo.

Vlna na leštění kovů i akrylátová pasta pro renovaci plastové vany

Pokud se vám nebo členům rodiny podařilo poškrábat plastovou vanu, nezoufejte. Celá plastová hmota má totiž stejnou barvu, takže zvolený postup nezanechá stopy. Poškozenou plastovou vanu zevnitř zlehka vyčistěte vlnou na leštění kovů. Hlubší „ránu“ vyplníte speciální dvousložkovou akrylátovou pastou, kterou dostanete v každém hobby marketu (4).Leštění praktikujte jen na vanách z litého akrylátu (PMMA).  Levné sendvičové vany totiž brousit nelze. Hlubší vrypy nejprve přebruste pod vodou smirkovým papírem o zrnitosti 600 až 1400, začněte hrubším a skončete jemnějším. Dále použijte brusnou pastu a nakonec přeleštěte filcem (5). Buďte přesní, dno bruste pouze do půl milimetru, v lemech vany pak do hloubky 3 mm. Firma vám tuto práci udělá za dvě až tři hodiny a vezme si za ni nejméně 1 500 korun.

Radikální opravou zničené vany je instalace vnitřní akrylátové vložky.

Na úplně zničenou vanu objednejte radikální způsob renovace, instalaci vnitřní akrylátové vložky. Firma vám dovnitř ocelové nebo litinové vany vsadí vanu úplně novou, o tloušťce od 2,2 do 6,8 mm. Místa pro pohodlnou koupel vám tedy moc neubude. Stěny obou koupacích nádob spojuje a vyplňuje speciální tmel. Práce trvají zhruba čtyři hodinky a vanu můžete začít používat asi po 24 hodinách. Záruka bývá 3 roky a cena této renovace začíná zhruba na 5 000 Kč.Pro opravu povrchu smaltovaných van se používá i dvousložkový epoxidový email. Patří totiž mezi nejtvrdší nátěrové hmoty a dobře odolává vodě. Pamatujte si ale, že žádná povrchová úprava nátěry, a to i profesionálně provedená, nemá nikdy vlastnosti, tvrdost a mechanickou odolnost původního keramického smaltu. Ten se totiž vypaluje při teplotách okolo 1 000 °C. Nátěr snadno poškodíte či poškrábete a při nárazu snadněji odprýskne.

Na rezavé skvrny vyzkoušejte nejdřív obyčejný citron

Mezi babské prostředky na rezavé fleky ve vaně prý platí obyčejný citron. Půjčte si jej na chvíli z kuchyňské linky. Místa stačí pokapat nebo potřít šťávou z citrusu, zpravidla samy zmizí. Pokud ne, zkuste ještě zředěnou kyselinu solnou nebo šťavelovou. Stojí zhruba od 25 do 70 korun. V rukavicích kyselinu rozetřete hadříkem na špinavá místa, nechejte chvíli působit a pak vše důkladně opláchněte.

<p>Pokud už nestojí za to vanu svépomocí opravovat, nechte do ní instalovat vložku. Foto: ©Depositphotos.com/littleny</p>

Pokud už nestojí za to vanu svépomocí opravovat, nechte do ní instalovat vložku. Foto: ©Depositphotos.com/littleny

Po koupeli povrch vany oplachujte, případně ho otřete vlhkým hadrem. Rozhodně k čištění vany nepoužívejte abrazivní prostředky, tedy tekuté či sypké čističe s pískem. Sice rychle působí, ale narušují povrchovou vrstvu. Špína by se pak snadněji zachycovala v pórech materiálu. Na akrylát stačí vlhký hadřík či houba, vápenné usazeniny odstraňte roztokem lihového octa a vody.

Opravili jste čerstvě odprýsklý smalt ve vaně nebo jste se pustili do správky akrylátu? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám to podařilo, a poraďte ostatním čtenářům, jak na to.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek