PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vybavte si kuchyni a jídelnu podle feng shui. 8 zásad, jak necháte správně proudit energie

Bydlení podle učení feng shui přináší klid a uvolnění. Jak sestavit, vybavit kuchyni a jídelnu ve stylu feng shui? Přečtěte si osmičku tipů, které dodržujte pro zachování správného proudění energie. Hlavní zásada = hodně světla.
Vydáno: 08.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2999x

Kuchyně spolu s jídelnou jsou podle východního učení feng shui jakýmsi „srdcem domova“. Jako jednu z nejdůležitějších místností v domácnosti ji udržujte světlou, čistou a dobře větrejte. Vaření a příprava jídel na stůl si vyžadují především volnost pohybu. Tu si zajistíte pořádkem v místnosti a dostatkem volných ploch. Pořiďte si proto nejlépe takové úložné prostory, abyste mohli kuchyňské potřeby a zásoby potravin vždy uklidit mimo pracovní desku.

<p>Kuchyňská linka Delena. Foto MT-nábytek.cz</p>

Kuchyňská linka Delena. Foto MT-nábytek.cz

Lidé dnes běžně přes den jedí mimo svůj domov a společné stolování o víkendu je spíše výjimkou. Snažte se obnovit funkci kuchyně jako centra a spojujícího prostoru celé domácnosti. I když velkou část vaší kulinářské tvorby tvoří předpřipravená jídla. Pokud v místnosti vhodně rozestavíte nábytek a kuchyňské spotřebiče, bude tu energie proudit správným způsobem. To nakonec pozitivně ovlivní prosperitu a zdraví obyvatel celého bytu či domu.

Špinavá a přeplněná kuchyň negativně ovlivňuje i kvalitu jídel

Rozmyslete si rozmístění sporáku či varné desky a kuchyňského dřezu, případně i myčky nádobí. Energie ohně, reprezentovaná sporákem a troubou, totiž ovlivňuje finanční situaci rodiny. Pokud je sporák nefunkční nebo pokrytý dlouhodobou špínou, naznačuje problémy v oblasti peněz. Sporák spolu s troubou využíváte jen příležitostně? Poukazuje to u vás na nevyužité možnosti.

<p>Designová jídelní sestava Ihama. Foto MT-nábytek.cz</p>

Designová jídelní sestava Ihama. Foto MT-nábytek.cz

Voda a oheň spolu navzájem bojují, a každý z nich tlumí energii toho druhého. Protichůdné vlivy proto musíte od sebe oddělit. Nechte mezi zdroji tepla a vody minimální mezeru 50 cm. Odborníci doporučují mezi ně postavit kus kuchyňského vybavení, ideálně s kovovými prvky. Vhodná je tak například spodní skříňka, určená pro ukládání pánví a hrnců.

Lednička nenechávejte vedle zdroje tepla. Z hlediska feng shui jde o energetický nesoulad a navíc si zbytečně zvednete spotřebu elektrické energie kvůli intenzivnějšímu chlazení.

V kuchyni je velice žádoucí dynamické proudění energie. Proto se nebojte výrazných barev, třeba na dvířkách kuchyňské linky. Méně vhodná je lesklá bílá. Podlahové krytiny vybírejte hladké a dobře omyvatelné, ideální je dlažba nebo dřevo. Koberce do kuchyně podle feng shui nepatří pro obtížnější údržbu i kvůli zpomalení proudění pozitivní energie.

<p>Kuchyňská linka Edmondo. Foto MT-nábytek.cz</p>

Kuchyňská linka Edmondo. Foto MT-nábytek.cz

Přímo v kuchyni nebo v její těsné blízkosti vyhraďte oblast pro stolování, tedy jídelnu nebo jídelní kout. Společné jídlo upevňuje vztahy v rodině a podporuje příjemnou domácí atmosféru. Energie tu proto musí proudit o něco pomaleji, než v kuchyni. Pořiďte sem pohodlnější židle nebo koberce, které energii místnosti změkčí a zpomalí. Dostatečně velký stůl pro celou rodinu oživte i několika hořícími svíčkami. Čas jídla se pro vás stane i společenskou záležitostí.

Učení feng shui pracuje s energiemi, které mají vliv na zdraví a vitalitu. Pomáhá současně vytvořit prostředí, v němž se vám bude dobře bydlet i pracovat.

Nejvhodnějším materiálem pro vybavení jídelny je podle učení feng shui dřevo. Stůl kupte pevný a bez škrábanců či štěrbin. Rozkládací stoly proto překrývejte ubrusem. Na židlích byste měli všichni sedět vzpřímeně, což podporuje dobré trávení. Vybírejte i židle dostatečně pohodlné, aby stolující měli chuť trávit více času společně nejen jídlem, ale třeba i jen příjemným rozhovorem.

<p>Obývací pokoj s jídelním koutem Emílio. Foto MT-nábytek.cz</p>

Obývací pokoj s jídelním koutem Emílio. Foto MT-nábytek.cz

Pokud si chcete zařídit kuchyni a jídelnu ve stylu feng shui, dodržte několik základních pravidel. V kuchyni se nemusíte obávat výrazných a sytých barev (1). Pokud máte sporák a dřez v kuchyňské lince v jedné linii, oddělte je spodní skříňkou (2). Pomozte si také harmonizujícím prvkem s energií dřeva, například dřevěnými prkénky nebo živou rostlinou (3).

Pracovní plochu nechávejte vždy volnou, bez potravin a spotřebičů

Celý prostor kuchyně udržujte čistý a vždy pečlivě uklízejte (4). V kuchyňské lince mějte dostatek úložných prostor pro uklizení veškerých kuchyňských potřeb za dvířka skříněk (5). Pracovní plochu ponechávejte volnou (6). Jakékoli předměty na ní volně položené totiž překážejí při vaření a také chystání pokrmů, současně brzdí tok pozitivní energie.

<p>Elegantní jídelní sestava Rosalia. Foto MT-nábytek.cz</p>

Elegantní jídelní sestava Rosalia. Foto MT-nábytek.cz

Jídelna nebo jídelní kout, které zařídíte přímo v kuchyni nebo v její těsné blízkosti, vám podporuje útulnou domácí atmosféru. Desku jídelního stolu vyberte z pevného neprůhledného materiálu, aby se stolující nemuseli stále dívat na své či cizí nohy (7). Vzbuzuje to totiž zvláštní pocit, že jsou u stolu „jen na skok“ a neumožňuje plné a klidné vychutnání jídla. Do jídelny pořiďte také mírně vzpřímené židle, protože mimo jiné umožňují dobré trávení (8).

Zařídili jste si kuchyni ve stylu feng shui? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům, jak lépe bydlet a žít.

Podívejte se také na další články o bydlení ve stylu feng shui:
1. Praktické rady, jak využít zásady feng shui i pro vaše bydlení
2. Poznejte účinky feng shui a dejte životu lepší směr. Poradí vám mobilní aplikace
3. Ložnice podle feng shui. Ať spolu barvy ladí
4. Zařiďte si balkón nebo terasu podle východního učení feng shui

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 99x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 160x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 196x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek