PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pískoviště, to je dětský evergreen. Zařiďte svým nejmenším prima zábavu. Čtěte 30. díl Babybytu

Na pískovištích si hráli snad už naši prapradědové, hrají si na něm nadšeně i dnešní děti. Pořiďte vašim potomkům na zahradu nebo na terasu pískoviště s krytem. Po dešti nebude písek tak mokrý a ochráníte jej i před zaneřáděním.
Vydáno: 07.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2145x

Hraní na písku milují všechny malé děti. Zhruba kolem prvního roku jejich věku začne proto být součástí vašeho života pískoviště. Můžete využívat jednak ta veřejná, v řadě obcí vybudovaná i na několika místech, jednak ta „domácí“. Pokud máte svou zahrádku nebo velkou terasu, je o prostor na dětskou zábavu postaráno. Pískovišť existuje více typů, proto si rozmyslete, co od něj očekáváte.

Nezapomeňte na obvodovou lavičku pro pohodlné sezení

Soustřeďte se na čtyři základní principy při výběru. Vašeho mrňouska nechte hrát na hygienickém (1), pohodlném (2), bezpečném (3) a vkusném (4) pískovišti. Znamená to, že písek nesmí být ani špinavý, ani infikovaný, dítě se může pohodlně posadit nejen na písek, ale i na obvodovou lavičku, nemůže se zranit, a výrobek jako takový nebude vaši zahradu či předzahrádku hyzdit.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/Odelinde</p>

Foto: ©Depositphotos.com/Odelinde

I na tom nejjednodušším pískovišti si děti klidně vyhrají celé dlouhé hodiny, líp než ve svém dětském pokoji. Umístěte je nejlépe mimo dosah přímého slunce a dál od příjezdové cesty. Čistotu písku zajistíte plachtou na rámu nebo gumě, aby pevně přilnula. Pevné víko ale ochrání písek nejlépe. Esteticky na výši jsou pískoviště dřevěná, z hladce hoblovaného dřeva. Pořiďte si ta s malými lavičkami po obvodu.

Pískoviště probouzejí v dětech představivost k budování malých měst nebo hradů z písku a malých báboviček. Používají přitom různé typy hraček. Písek poskytuje prostředek k uplatnění dětských pokusů k fingování průzkumu, konstruování a boření světa v celé třídimenzionální šíři.

Výrobci dodávají pískoviště ve dvou materiálových variantách, v plastové a dřevěné. Záleží na tom, zda s ním budete během roku manipulovat. Plastové snadno přenesete, můžete jej mít i s víkem a v případě potřeby je využít po vysypání písku třeba jako malý bazének. V obchodech najdete různé a barevné tvary výlisků, mušle, „lavor“ i oblázky. Malé plastové pískoviště stojí okolo 300 Kč, za ty dražší a větší zaplatíte i 1 200 korun.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/pavsie</p>

Foto: ©Depositphotos.com/pavsie

Dřevěné pískoviště se do zahrady hodí daleko více, je bytelnější a vydrží dětské řádění. Na trhu jsou klasické obdélníkové, čtvercové, i šestiboké tvary. Pořiďte si je raději s tloušťkou desek 30 mm, buď hotové, nebo bez povrchové úpravy. Váha pískovišť se pohybuje mezi 30 až 40 kg a stojí nejčastěji kolem 1 700 Kč. Za luxusnější pískoviště ale dáte klidně i 3 500 korun.

Dřevěné pískoviště natřete nezávadnou lazurovací barvou

Jste nadšený kutil a chcete si vystavět pískoviště svépomocí? Není to až tak velký problém. Hotový výrobek natřete nezávadnou lazurovací barvou, nejlépe společně s dětmi. Nechte je také vybrat odstín. Zvolte odolný a trvanlivé tvrdé dřevo, stěny pískoviště ale mohou být i zděné, případně z betonu. Dno udělejte pevné, ale propustné. Znamená to minimálně 80 cm hluboký základ, kam poté navrstvěte hrubý štěrk.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/sdenness</p>

Foto: ©Depositphotos.com/sdenness

Štěrková drenážní vrstva zabezpečí rychlý odtok dešťové vody a písek pak rychleji vysychá. Na dno ještě podložte netkanou geotextilii, aby se nemísila zemina s pískem. Pro pohodovou hru je výborná malá lavička na sezení, doplněná odkládací plochou na hračky. Pak už jen zbývá navézt čistý říční písek a stavění hradů může začít.

Na průměrné pískoviště padne až sedm metráků písku, počítejte s tím.

Písek pořídíte v hobby marketech pro dům a zahradu, praný a tříděný dostanete tady obvykle ve 20 litrových pytlích. Levnější je přímo z pískovny. Vždy si pohlídejte jeho zdravotní nezávadnost. Pro pískoviště 1,5 × 1,5 m a o výšce 20 cm potřebujete téměř 700 kg písku, nezapomínejte na to. Přímo do samotného pískoviště je vhodná frakce 0/4, kdy zrna písku mají velikost do 4 mm. Do obsypu kolem využijte frakci 0/8 se zrnky velikostně do 8 mm.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/kasiap</p>

Foto: ©Depositphotos.com/kasiap

O své zkušenosti s dětskými pískovišti jste se podělili v internetových diskusích: „Koupila jsem to otevírací pískoviště, bazének, mušle. Byla to hrůza,“ píše čtenářka s přezdívkou Kamča. Za jedno léto plast totiž podle ní úplně zbělal. „Bylo to maličké a vůbec jsme to nemohli používat jako bazének. Navíc byl bordel úplně všude,“ rozhořčila se Kamča.

Horní díl plastového bazénu využijte ke koupání

Dřevěné a uzavíratelné pískoviště s lavičkami na boku má doma čtenářka Petra: „Pak se to z obou stran přiklopí, ale moc si nedovedu představit dřevěné pískoviště na terase.“ Na zimu mají v plánu schovat pískoviště do sklepa a písek od pytle. Horní díl plastové mušle používal jako bazén pro děti čtenář s přezdívkou Valouch. „Vodu jsme sice nosili kýblem, ale jako provizorium to beru,“ dodal s tím, že právě takové koupání děti nejvíce nadchlo.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/FamVeldman</p>

Foto: ©Depositphotos.com/FamVeldman

Úzkostlivě dbejte na čistotu písku a v případě potřeby jej vyměňujte. Potíže mohou totiž způsobit výkaly a moč domácích zvířat, především psů a koček. Pokud už půjdete na veřejná pískoviště, tak nikdy ne bez bot. Skleněné střepy a použité stříkačky od drogově závislých lidí jsou nebezpečným zdravotním rizikem. Po návštěvách veřejných pískovišť si s dětmi také proto pečlivě umyjte ruce.

Podívejte se na různé typy dětských pískovišť na síti Pinterest.

Ať už vyberete pro vaše děti jakýkoli typ pískoviště, ať už se rozhodnete pro plast či dřevo, dbejte hlavně na jeho dostatečné zastínění ve slunečných dnech. Nezapomeňte ani na potřebné vybavení pro stavbu hradů, tunelů i bábovek. Myslete také na to, aby váš domácí mazlíček nové pískoviště pravidelně neznečišťoval, a nepovažoval je za své výsostné území s toaletou.

Pořídili jste svým ratolestem oblíbené pískoviště i domů? Napište do komentáře pod článkem, jaký typ jste si vybrali, jaký jste měli úspěch, a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také některé další díly Babybytu:

1. Plastový nábytek se hodí spíš do pokojů pro menší děti. Je lehký a snadno se udržuje.
2. Pořizujete nový nábytek do dětského pokoje? Zjistěte si moderní trendy, barvy a styly.
3. Moskytiéra nad postýlku i kočárek ochrání vaše nejmenší před bodavým hmyzem.
4. Neudržíte už vaše dítě v jídelní židličce? Vyrobte mu zasunovací stoupátko.
5. Znáte obtisky dětství? Uchovejte nejšťastnější období vašich nejmenších.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek