0komentářů

Náročný den? Posaďte se večer do křesla a pořádně si odpočiňte. Víte, které typy existují a jak si vybrat?

Plánujete si pořídit nové křeslo, ale nevíte si rady s výběrem? Chcete v něm číst, sledovat televizi nebo na něm občas přespat? Podívejte se, které typy křesel existují, a vyberte si to, které bude vyhovovat přesně vašim potřebám.
Vydáno: 06.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2989x

Vybrat křeslo tak, aby zapadlo do vašeho interiéru, není příliš složité. Moderní křesla mají většinou vysoké opěradlo, područky a menší rozměr, aby se vešla i do menších bytů. Pokud tíhnete ke klasice, pořiďte si pohodlný ušák, počítejte však s tím, že lépe vynikne na větším prostoru. V módě je retro interiér a v něm by nemělo chybět retro křeslo. To má většinou subtilní dřevěnou či kovovou konstrukci a potah ve výrazné barvě či vzoru. 

Do exotického interiéru se hodí křeslo z vyplétaného ratanu, banánového listí nebo vodního hyacintu. Jejich krása je však často na úkor pohodlí, takže si před nákupem dobře vyzkoušejte, jak se vám v nich sedí. Pokud máte interiér ve stylu vintage, volte třeba křeslo s prošíváním a bohatým zdobením. Jak si ale vybrat křeslo tak, aby vyhovovalo přesně vašim potřebám?

Křeslo na čtení

Křeslo na čtení nemusí být zrovna klasický ušák, na který nedá mnoho čtenářů dopustit. Čtenářská křesla jsou většinou skloněna do pohodlného polosedu. U ušáku je výhoda, že si hlavu můžete opřít o boční oblouky. Při nákupu dbejte na to, aby bylo křeslo co nejpohodlnější, protože je zde předpoklad, že v něm strávíte hodně času.

<p>Na čtení knížek dlouho do noci je ideálním partnerem klasický ušák. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Na čtení knížek dlouho do noci je ideálním partnerem klasický ušák. Foto: mt-nabytek.cz

Křeslo jako dekorace

Pokud máte dostatek místa, můžete si pořídit originální křeslo, u něhož je estetická stránka přednější než ta funkční. V takovém případě by měl být design křesla co nejvýraznější. Neznamená to však, že byste se něj museli jen dívat. Můžete na něj třeba občas posadit návštěvu.

Křesílka ke stolu

Pokud chcete u stolu více pohodlí, kupte si místo jídelních židlí křesílka. Subtilní křeslo vypadá téměř jako čalouněná jídelní židle,ale bývá pohodlnější. Mívá područky, případně opěradlo tvarované tak, že o něj můžete opřít záda i ruce zároveň. Křesílka však nejsou určena k odpočinku ani dlouhému sezení.

<p>Retro křesílko vám poskytne dostatek pohodlí u oběda i večeře. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Retro křesílko vám poskytne dostatek pohodlí u oběda i večeře. Foto: mt-nabytek.cz

Rozkládací křesla

Rozkládací křesla najdou místo v menších bytech, ale třeba i v pracovně nebo pokoji pro hosty. Přes den si v nich posedíte a večer z nich jednoduchým pohybem vytvoříte lůžko pro příležitostné spaní. Nevýhodou může být, že křesla jsou těžší, dražší a většinou vypadají mohutněji. Při nákupu si vyzkoušejte rozkládací mechanismus. Rozkládání by mělo být co nejsnadnější. V některých křeslech se dokonce ukrývá menší úložný prostor.

Křeslo na lenošení

Křeslo na lenošení by mělo být co nejpohodlnější, takže by mělo mít hodně možností k nastavení. Křeslo by mělo mít opěrku hlavy a vysunovací nebo přídavnou podnožku. Měly by jít přizpůsobit područky i sklon opěradla. Některá křesla lze nastavovat pomocí elektrického ovladače, jiná mají zabudované masážní funkce. U nich však nečekejte, že vám napraví bolavá záda stejně jako kvalifikovaný masér či masérka.

<p>Křeslo na lenošení či sledování TV by mělo mít i opěrku hlavy. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Křeslo na lenošení či sledování TV by mělo mít i opěrku hlavy. Foto: mt-nabytek.cz

Mobilní křesla

Klasická křesla bývají dost těžká, takže je problém je přemisťovat. Pro snadnější přesuny bývají některá křesla vybavena kolečky. Jsou určena především pro starší lidi, takže by měly mít odolnou konstrukci područek, o která se člověk opře při vstávání a usedání a kolečka by měla mít brzdu. Navíc by měla být křesla čalouněná snadno čistitelným potahem. Výhodou bude i zabudovaný stolek, který poslouží třeba pro odložení brýlí nebo hrnku s kávou.

Houpací křesla

Houpavý pohyb má na člověka uklidňující efekt. V houpacím křesle tak můžete zrelaxovat svou mysl po náročném dni v práci. Při nákupu si ověřte pevnost konstrukce a její bezpečnost. Křeslo by mělo mít dostatečně dlouhé zadní oblouky a bezpečnostní zarážku proti pádu dopředu, abyste se při houpání nevyklopili.

<p>V houpacím křesle si skvěle odpočinete po náročném dni. Foto: mt-nabytek.cz</p>

V houpacím křesle si skvěle odpočinete po náročném dni. Foto: mt-nabytek.cz

Závěsná křesla

Specialitou jsou závěsná křesla, která vám stejně jako křesla houpací pomohou zrelaxovat mysl. Oproti nim vám mohou ušetřit trochu místa, ale musíte je mít kam pověsit. Pokud máte velký byt či dům, můžete je pověsit i do designového stojanu. Ten se však častěji využívá k pověšení závěsného křesla na zahradě.

Kancelářská křesla

Kancelářská křesla se od těch klasických liší především tvarem. Měla by mít opěrku rukou, hlavy i beder. Pro snadnější přemísťování pak mívají kolečka. Pro dlouhodobější sezení by křeslo mělo jít co nejvíce přizpůsobit vaší postavě a umožňovat zdravé sezení (houpací mechanismus). Měla by jít nastavit výška a hloubka sezení, sklon zádové opěrky či výška opěrek. 

<p>Kancelářské křeslo využijete při práci u počítače. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Kancelářské křeslo využijete při práci u počítače. Foto: mt-nabytek.cz

Chcete vědět více? Přečtěte si i další články zaměřené na křesla:

1) Sedíte doma pohodlně? Moderní křeslo můžete zavěsit i ke stropu

2) Houpy hou, starosti odejdou. Zrelaxujte v houpacím křesle mysl i tělo po náročném dni v práci

3) Chcete pohodlně sedět při sledování TV a zároveň mít v záloze lůžko pro návštěvu? Pořiďte si rozkládací křeslo

Jaké křeslo máte doma vy? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
1komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 67x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek