8komentářů

Víte, jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou? Vyzkoušejte systém iNELS od české společnosti ELKO EP

Chcete celý dům ovládat chytrým telefonem a mít dokonalý přehled o tom, co se v něm děje, ať už jste kdekoliv? Pořiďte si systém iNELS pro chytrou domácnost od české společnosti ELKO EP. Jak funguje, co všechno umí a kolik stojí?
Vydáno: 01.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3218x

Chcete ze svého domu či bytu udělat chytrou domácnost? Vyzkoušejte produkty české společnosti ELKO EP. Kromě tradičních relé totiž nabízí ucelenou řadu elektronických přístrojů a komponentů pro chytrou domácnost. Systém iNELS zahrnuje spínání spotřebičů, stmívání světel, ovládání žaluzií, alarm a další bezpečnostní prvky, kamery i distribuci audia a videa. Co systém nezahrnuje, to do něj snadno integrujete.

Systém iNELS vám přináší komfort (ovládání celého domu mobilem i hlasovými povely - češtinu se teprve učí), úsporu energií a větší bezpečnost. Obsahuje totiž také alarm, ochranu domu při špatném počasí, nečekaných událostech i živelných pohromách a bioinstalaci, kdy se nepoužívaný elektrický okruh automaticky vypne (třeba v ložnici během spánku).

Systém vás o vybraných událostech informuje SMS zprávou a k domu se můžete připojit odkudkoliv ve světě, kde budete mít připojení k internetu. Zabezpečovací systém může být propojený i s bezpečnostní agenturou. Některé funkce provádí systém automaticky podle určené veličiny, pomocí ovladače můžete ovládat více funkcí jedním povelem a nastavit si příchodové a odchodové funkce.

<p>Společnost ELKO EP nabízí produkty pro kompletní řešení chytré domácnosti. Foto: elkoep.cz</p>

Společnost ELKO EP nabízí produkty pro kompletní řešení chytré domácnosti. Foto: elkoep.cz

Bezdrátová a sběrnicová elektroinstalace

Centrálním mozkem bezdrátového systému iNELS RF Control je dotyková jednotka RF Touch. Veškeré prvky ovládáte bezdrátovým ovladačem, který má dosah až 200 metrů (závisí na vnitřní stavbě domu či bytu a použitých stavebních materiálech). Z centrální jednotky můžete celý systém nejen naprogramovat, ale i ovládat. Spínací jednotky (aktory) můžete nainstalovat přímo do vhodné instalační krabice, do krytu osvětlení, rozvaděče a všude tam, kde vám to instalace dovoluje.

Výhodou bezdrátového systému je rychlá instalace bez sekání do zdí, kterou zvládne prakticky každý (k instalaci některých prvků bych raději zavolal elektrikáře), možnost přemisťovat jednotlivé prvky podle aktuální potřeby nebo během stěhování a snadná rozšiřitelnost o nové jednotky a funkce.

Pokud stavíte či rekonstruujete, můžete uvažovat i o sběrnicové elektroinstalaci iNELS BUS. Sběrnice je datový vodič, který je rozvedený ve stěnách napříč celým domem. Pomocí sběrnice jsou pak všechny senzory (třeba tlačítka nebo čidla teploty), spínače a stmívače propojeny mezi sebou do centrální jednotky. Oproti bezdrátovému řešení má výhodu dosahu, protože v jednom objektu může být rozvedeno až 10 x 550 m sběrnice.

Výhodou sběrnicového systému je možnost jeho postupného rozšiřování a přizpůsobování podle vašich požadavků. Systém můžete rozšířit o multimediální nástavbu či připojení zařízení třetích stran (třeba domácí spotřebiče, kamery, klimatizaci nebo rekuperaci). Na systém můžete dohlížet a ovládat jej přes aplikaci v chytrém telefonu, tabletu nebo přes PC. Veškeré parametry nastavíte prostřednictvím počítače, který nabízí široký rozsah funkcí.

Bezdrátové sady pro chytrý dům

ELKO EP nabízí sadu pro ovládání elektrického topení, sadu pro topení na dálku s bezdrátovými termostatickými hlavicemi, sadu pro ovládání světel s chytrými žárovkami, sadu pro ovládání hudby a virtuální sady pro regulaci podlahového vytápění (elektrického i teplovodního), bezdrátové protizáplavové senzory a barevné RGB LED pásky, kterými můžete nasvětlit třeba podhledy, schody nebo kuchyňskou linku. Každá sada obsahuje podrobný návod, takže samotnou realizaci zvládne téměř každý.

Nemusíte si pořizovat všechny sady najednou, systém totiž můžete kdykoliv rozšířit o další sadu či jiné inteligentní prvky. Pro ovládání celého systému na dálku (odkudkoliv, kde budete mít připojení k internetu) si můžete pořídit chytrou krabičku, kterou připojíte k internetu a přes příslušnou aplikaci ji spárujete s mobilním telefonem. Tato RF krabička pak dále komunikuje s prvky iNELS RF Control, které nainstalujete tam, kam potřebujete.

Cena jednotlivých sad se pohybuje zhruba od 1 600 do 8 000 Kč, chytrá krabička pro ovládání mobilním telefonem pak stojí 4 110 Kč. Celková cena chytré domácnosti závisí především na tom, jaké sady a prvky si pro svůj byt či dům vyberete. Aplikaci si můžete zdarma stáhnout z Google Play nebo iTunes. Od letošního roku má nový a intuitivnější design a nově umožňuje i možnost nastavení týdenního programu pro spínání spotřebičů.

Máte zkušenosti s produkty společnosti ELKO EP? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Chytrá domácnost:

1) Znáte Internet věcí? V seriálu Chytrá domácnost se dozvíte, kam směřuje vývoj chytré elektroniky a spotřebičů

2) Chcete spát jako Šípková Růženka, ale probouzíte se jako princezna na hrášku? Vyzkoušejte chytrou postel

3) Chcete vědět, co se děje u vás v bytě, i když nejste doma? Nainstalujte si do chytré domácnosti bezpečnostní IP kameru

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 8
Nadpis:
  Vaše jméno:
Inels
Dobry den. Vsude se pise jen o jednoduchosti ovladani atd. Nikdo ald nepise o slozitosti programovani. Pokud je nekdo schopny, ktery by me poradil jak mam nainstalovat chytrou krabicku tak aby me fungovalo ovladani svetel pres telefon, budu moc rad. Dekuji. Jakub.
ODPOVĚDĚT
Jakub | 07.11.2016
Je to hit doby
Musím říct, že opravdu je to hitem této doby. Ovládání skoro všeho přes telefon nebo nějak vzdáleně. Ať se podívám kamkoliv, všude se automatizuje. Před nedávnem jsem tomu také podlehl a řekl si, že to vyzkouším prozatím jen na světlech právě od této firmy. Musím pochválit, že je to dobrá a pohodlná vychytávka, ne však nezbytná.
ODPOVĚDĚT
Dominik | 27.09.2016
kamera
mí rodiče si pořídili kamerku na chatu. jsou klidnější a já taky.
ODPOVĚDĚT
zuzana | 16.09.2016
Doporučuji
Hodně se mi jejich nápady líbí a je od nás z regionu, znám ji a vřele doporučuji
ODPOVĚDĚT
Aleš | 28.06.2016
Re: Doporučuji
Ano i já mohu doporučit. Mám bezdrátové řešení v bytě a ovládám si světla v ložnici a v obýváku. Líbí se mi, že se to dá ovládat přes telefon.
ODPOVĚDĚT
Martin | 01.07.2016
Re: Re: Doporučuji
Zvládnou to i starší lidé?
ODPOVĚDĚT
Vladimír | 04.08.2016
Re: Re: Doporučuji
Zvládnou to i starší lidé? Ráda bych to pořídili rodičům, už se nemůžou moc hýbat...
ODPOVĚDĚT
Vladimír | 04.08.2016
Re: Re: Re: Doporučuji
Určitě zvládnou. Když ke mě přijedou rodiče, tak jim to stačilo jen jednou vysvětlit a hned věděli o co jde. Navíc mám bezdrátový vypínač, který vypadá jako ten klasický, akorát si ho můžu nosit sebou nebo položit kam chci. Takže pro starší lidi nic složitého.
ODPOVĚDĚT
Martin | 10.08.2016

Přečtěte si také ↓

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 30x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 688x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek