0komentářů

Ženy nemusí jen stát u plotny. Lákají vás kutilské práce? Vteřinový manžel radí 12 věcí do dílny, speciálně pro dámy

Kutilů je mnoho a hodinových manželů také. Ale existují i ženy kutilky. Těm poslouží dámská sad nářadí, díky které nebudete muset partnerovi brát jeho oblíbený šroubovák. Vteřinový manžel radí, kterých 12 kousků vám nesmí chybět.
Vydáno: 01.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5953x

Dámy, pravděpodobně jste zažily na málem ponížené doprošování vašeho partnera: „Tondóó, kdy už konečně spravíš ten vodovod (přiděláš obrázek, vytapetuješ, smontuješ)…?!“ Pokud vám nedělá problémy kutilská práce a troufáte si na ni samy, zkuste si zařídit svou malou domácí dílnu a muži nezpůsobujte traumata půjčováním „jeho“ nářadí. Výrobci vám vycházejí vstříc a v obchodech tak seženete speciální sady vyloženě pro vás.

Pořiďte dámám nezbytné základní vybavení pro domácí dílnu

Vyměňte historicky tradovaný smeták, žehličku a vařečku za šroubovák, kladívko či kombinačky. Doma byste měly mít zámečnické kladívko, aku-šroubovák s výměnnými nástavci, univerzální kleště – už zmíněné kombinačky s pastovou izolací na rukojetích, ostrý vysunovací nůž, dále metr, měděný drát nebo provázek a silnou samolepicí pásku. Výbavu doplňte i hřebíky různé síly a délky, pro domácí použití nejlépe o délce 2,5 až 4,5 centimetru. Třeba montáž nástěnných polic pro vás nebude neřešitelný problém.

<p>Alespoň základní sadu nářadí pořiďte domů i dámám. Zastanou řadu věcí. Foto: ©Depositphotos.com/tab62</p>

Alespoň základní sadu nářadí pořiďte domů i dámám. Zastanou řadu věcí. Foto: ©Depositphotos.com/tab62

K této základní výbavě patří ještě pilka, brusný papír, sada klíčů, a třeba i pistole s univerzálním tmelem. Záleží na tom, na co si troufáte a k čemu vás manžel pustí. V železářstvích koupíte nářadí i zvlášť, ale jeho výrobci nabízejí například vybrané sady ve zdobených kufřících, či se speciálními rukojeťmi. I když na první pohled vypadají jako sady pro Barbie, jsou praktické a plně funkční. Od Narexu také dostanete v plastovém kufříku 44 ks nářadí a 105 ks spojovacího materiálu za necelých sedm stovek. Sady ostatních výrobců o různém rozsahu stojí od 300 až po 800 Kč.

Podle průzkumů hobby-firem se ženy samy pouští nejčastěji do věšení obrázků, tapetování, stříhání stromů, natírání, lakování a montáže drobného nábytku.    

Ještě širší možnosti pro „ženské“ nářadí, budete mít v případě zahradních a zahrádkářských prací. S jedno i dvouručními nůžkami, pilkami, hráběmi, ale i rýči už zkušeně zachází nejenom muži. Pro ženu typickou činností může být na zahradě třeba i vysávání listí speciálními zahradními vysavači. I pro nejrůznější lopatky, motyčky, či kultivátory vymysleli designéři nový rozměr. Výrobky jsou teď i barevné, ergonomicky tvarované a jako hezké na pohled zdobí každou zahradu i terasu.

<p>Ženy jsou šikovné, brousí, řežou, pilují...Jen k tomu potřebují funkční nástroje. Foto: ©Depositphotos.com/nejron</p>

Ženy jsou šikovné, brousí, řežou, pilují...Jen k tomu potřebují funkční nástroje. Foto: ©Depositphotos.com/nejron

Nezapomínejte ani na hezky vypadající gumáky, slamáky, zástěry a rukavice. I když pracujete venku, nutně nemusíte vypadat jako hastroš. Třeba praktická dámská bavlněná zástěra do zahrady se navléká se přes hlavu, má dvě větší kapsy a na zádech překřížená ramínka. Nechybí ani kapsička na mobilní telefon. Stojí necelých 400 Kč a jednoduše ji vyperete na 40 °C. Plít záhony pak můžete i vsedě, jednoduchá, ale pěkná plastová skládací stolička vás přijde na 150 Kč.

           Pro malou zahrádku zhruba do 100 m2 potřebujete nářadí:
           •    pro přípravu záhonků a truhlíků
           •    pro přípravu půdy
           •    pro ošetření záhonků
           •    pro stříhání stromků a keřů
           •    pro stříhání trávy a úpravu živých plotů

Při větším pozemku se ještě budete muset podívat po strunové či rotační sekačce, nůžkách a hrábích na trávu, kompostéru a vytrhávači plevele. Užijete i zahradní nůžky na větve a živé ploty, nůžky na silné větve, pilky na prořezávání, případně česáček na ovoce a žebřík nebo štafle. Samozřejmostí je rýč, lopata, vidle, hrábě na urovnání zeminy a drobné nářadí. Určitě si kupte kolečko na častý odvoz zeminy a zahradního odpadu.

<p>Nesmí chybět základní spojivací materiál, nejčastěji používané šroubky i hřebíky. Foto: ©Depositphotos.com/miflippo</p>

Nesmí chybět základní spojivací materiál, nejčastěji používané šroubky i hřebíky. Foto: ©Depositphotos.com/miflippo

Internetová diskuze na téma nářadí pro ženy je překvapivě bohatá. Ve většině případů se pánové i dámy vyjadřují v tom smyslu, že je to úplně jedno. Někteří považují konkrétně růžovou barvu u kufříků i nářadí za zhůvěřilost. „Vyrábějí se i zbraně v pastelových barvách, nože zdobené flitry, a před časem jsem dokonce viděl sadu zářivě růžového nářadí s přilepenou labutěnkou. Hrůza!,“ píše čtenář s přezdívkou Kačer.

Nemusí být vždycky růžová pro holky a modrá pro kluky

Čtenářka s přezdívkou Berta je ještě ráznější: „Přijde mi to zhruba stejně trapné, jako jogurt určený pro muže. Myslím, že fiflenu růžové nářadí nepřiláká a rozumná ženská o nákupu nářadí na základě barvy nebo hezkého sloganu ani neuvažuje.“ Hodně příspěvků je o zastaralosti užívaného klišé, že vše modré je pro kluky a růžové pro holky. Řada žen totiž růžovou nemá ráda, ani blýskavé flitry.

<p>No řekněte, není krásná růžová vodováha? Radost ji přiložit ke zdi a přidat cihlu. Foto: ©Depositphotos.com/brookefuller</p>

No řekněte, není krásná růžová vodováha? Radost ji přiložit ke zdi a přidat cihlu. Foto: ©Depositphotos.com/brookefuller

Některým přispěvatelům ale připadá růžová barva nářadí vtipná. Tedy pokud je (nářadí) dostatečně kvalitní a použitelné a není z bláta. „Sám mám doma růžový šroubovák odhadem někdy ze 70. let minulého století. Funguje bezvadně. Hlavně už na pohled poznám, že si mám na něj dávat pozor, protože má dřík skrz celou délku rukojeti, takže s ním nemám lézt do zařízení pod napětím,“ napsal čtenář s přezdívkou Kromholc.

Podívejte se, jak vypadá nářadí pro ženy, které rády doma kutí na síti Pinterest.

Podle některých mužů, zarytých kutilů, jsou ženy v domácích řemeslných pracích rovnocenné. „Máma není žádná chlapice, základní technické úkony s nářadím však zvládne v pohodě. Nedokážu si ale nějak představit, že by sáhla třeba po růžovém kladivu, aniž by z toho dostala vyrážku,“ míní čtenář s přezdívkou Gencián. Jeden z IT specialistů zase na svém blogu píše: „Když si s růžovým šroubovákem měním harddisk v notebooku za SSD, tak si hned připadám tak nějak více žensky.

<p>I velké obráběcí stroje mohou být v růžovém laku. Hned to vypadá jinak. Foto: ©Depositphotos.com/ooGleb</p>

I velké obráběcí stroje mohou být v růžovém laku. Hned to vypadá jinak. Foto: ©Depositphotos.com/ooGleb

Pozdní jaro je ideální pro zakládání, renovaci i údržbu zahrádky. Nehrabejte se v hlíně jen tak prsty, pracujte s radostí a zapojte do činnosti i vaše děti. Vyhraďte jim třeba metrový záhonek a kupte k tomu dětské nářadí, které skutečně funguje a současně připomíná hračky. Když předškoláky přestane tohle „zahradničení“ bavit, vystačí si s nářadíčkem i na pískovišti. A co s odrostlejšími potomky? Aby chtěli dobrovolně na zahradu, na to recept zatím neexistuje.

Pořídili jste manželce vlastní nářadí, aby vám nefušovala doma do kutilských prací? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?
7. Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí okna i dveře
8. Jak vyčistit krb a sklo - na sazometnou středu
9. Týrá vás v noci vrzání postele? Jak se jej zbavit i v případě roštu, židlí, či stolu
10. Ztratili jste klíče a musíte vyměnit vložku FAB v zámku dveří. Jak na to?

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek