Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
25365
0komentářů

Nechte během roku vaše nejmenší dovádět především venku. 12 tipů pro herní prvky na zahradu

Hledáte venkovní zábavu pro své děti? Potěšte je domácím hřištěm. Pro ty malé, které nesmíte nechat bez dozoru, je ale bezpečnější samostatný hrací prvek. Při minimálním prostoru potěší i klasická houpačka. Čtěte 29. díl Babybytu.
Vydáno: 31.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2301x

Máte doma dítě nebo děti, které doslova srší energií? Nechte ji neškodně vybít na domácím hřišti s nejrůznějšími aktivitami a prvky, které je zabaví i na dlouhou dobu. I když se stav a kvalita mnoha veřejných hřišť díky péči řady obcí výrazně zlepšily, přece jen je pro mnoho rodičů domácí herní sestava přijatelnějším řešením. Zaplňte také vaši zahradu dětským smíchem a radostí.

Ze stavebnic poskládáte celou řadu herních kombinací

Na trhu je celá řada stavebnic, ze kterých hřiště seskládáte. Někteří otcové ale nedají dopustit na svůj řemeslný um a na mnohé zahrady se tak "narojí" děti z širokého okolí. Mezi nejpopulárnější prvky ale nepatří už jen klouzačka, případně houpačka, ale i provazové žebříky či sítě. Velice žádané jsou i lezecké stěny s chyty, případně trampolíny s ochrannou sítí. Stavitelé využívají i zbytky kmenů stromů, obrovským hitem je v koruně stromu postavený domeček.

<p>Lanové atrakce jsou pro děti to největší povyražení. Dopřejte jim je ještě letos. Foto: ©Depositphotos.com/serrnovik</p>

Lanové atrakce jsou pro děti to největší povyražení. Dopřejte jim je ještě letos. Foto: ©Depositphotos.com/serrnovik

Máte u domu kus volného místa na zahradě? Potěšte malé neposedy domácím hřištěm ještě letos. Nejdříve vyberte vhodné místo, nejlépe travnaté a na rovině, bez nebezpečných větví, stromů nebo jiné překážky. Prostor kolem sestavy nechte volný na vzdálenost alespoň dva metry. Počítejte s tím, že podle ročního období si na dodávku zboží počkáte nejčastěji kolem dvou týdnů.

V obchodech najdete spoustu atrakcí i jejich kombinací, například skluzavky, houpačky, nejrůznější provazové žebříky, mosty, horolezecké stěny, přístřešky a doplňky, jako volant nebo kuchyňku.

Sestavit hřiště vám může firma, nebo se do toho pustíte sami. Podle velikosti sestavy vám montáž zabere pár hodin, víkend, ale i několik dnů. Jednotlivé dřevěné díly bývají rozměrově upravené a ošetřené impregnací, doplněné spojovacími prvky. Přesně dodržujte montážní návod, který vás s podrobnými nákresy dovede až ke kompletaci dětského snu.V dnešní době si nějaký herní prvek jistě vyberete. Ať už jde o jednoduchou houpačku za pár stovek či o hřiště za tisíce. Největší oblibu mají sestavy se zajímavým poměrem množství atrakcí a ceny. Třeba sestava s třímetrovou skluzavkou, lezeckou stěnou s úchyty, provazovým žebříkem, volantem a dalšími prvky, vás přijde na zhruba 17 000 korun.

K věži se stříškou přidávejte libovolné herní prvky podle chuti

Dobrým tipem pro vás může být některá z herních sestav Jungle Gym, Mají obvykle podobu věže se stříškou, a k této základní konstrukci si přidáte různé herní prvky. Klasikou jsou různobarevné klouzačky z tvrdého plastu, na kterých si zařádí děti všeho věku. Zpříjemněte jim to zabudováním přípojky na vodu. Zážitky z klouzání se zvednou i o několik levelů výš.

<p>Základem je dřevěná věž a k ní se přidávají další prvky, v tomto případě houpačka. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w</p>

Základem je dřevěná věž a k ní se přidávají další prvky, v tomto případě houpačka. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

Mezi žádané doplňkové moduly Jungle Gym patří třeba lávka s provazovým zábradlím, kterou lze propojit dvě věže. Na bázi kelímkového telefonu fungující „mluvící kytky“ si oblíbíte všichni. Mezi herními moduly najdete také provazové žebříky k protrénování obratnosti. U piknikových stolů si děti smlsnou na rychlé svačině. Různé moduly hřišť stojí od 8 800 až do 31 000 korun.

             Sestavy a některé herní prvky pro děti do zahrady:
             •    pirátská loď, prodejní stánek nebo parní vlak
             •    středověký hrad, burácející parní lokomotiva
             •    volant, dalekohled, periskop nebo telefon,
             •    výtah na hračky, přídavné žebříkové stupačky
             •    otočné válečky na hraní oblíbených piškvorek

Zdají se vám dětská hřiště, případně jednotlivé atrakce příliš drahé? Mrkněte se třeba do některého z bazarů. Dřevěný domeček s podlahou ve velikosti XL tu seženete po slevě za 5 850 Kč. Dřevěné pískoviště s víkem stojí zhruba 1 950 Kč a super zahradní dvouhoupačka se skluzavkou na stojanu přijde na 8 990 korun. Děti se výborně baví také v prolézačce typu housenka za necelých 5 000 Kč.

Když je chlap trochu šikovný, zvládne výrobu hřiště sám podle obrázků

V internetové diskusi napsala čtenářka s přezdívkou Leňa, že pro ni a její výběr dětských atrakcí bylo štěstím mít manžela na pile. „Když je chlap trochu šikovný, zvládne to (výrobu hřiště) sám i podle obrázku.“ Výhodou podle ní je možnost vybrat si jen dostatečně silné dřevo bez kazů, suků, plísní, a navíc výrazně levnější. „Z intrernetu ale také nevíte, co vám vlastně přijde,“ míní Leňa.S levnější výrobou svépomocí počítá i čtenářka s přezdívkou Betty08. „My jsme pro děti udělali věžičku se skluzavkou, šplhací tyčí, lanovým žebříkem a pod ní dětské posezení se stolečkem a lavičkami.“ Klasicky se pod věžičku prý dává pískoviště, ale to by podle Betty bylo malé. „Máme vedle dost velké (2 × 2 m) a hluboké, ještě pak do boku doplníme 2 houpačky,“ doplnila.

Podívejte se také na řadu nejrůznějších dětských hřišť na síti Pinterest.

Ať už pořídíte dětem na jejich vydovádění kteroukoli atrakci, nezapomeňte na jejich bezpečnost. Celková výška prvků pro předškoláky by podle norem neměla přesáhnout 120 centimetrů. O metr více je to pak u starších dětí. Rozestupy mezi komponenty vybavení nemají být menší než 20 cm, kvůli riziku, že dítěti uvízne v mezeře hlava. Na domácí hřiště se vztahuje norma ČSN EN 71. Doplňte si je pro své potěšení nějakým pěkným zahradním nábytkem, u kterého si dejte odpolední kafíčko a prožijte siestu..
 
Pořídili nebo vyrobili jste svým ratolestem některý ze zajímavých typů dětského hřiště nebo jednotlivou atrakci? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Vydáno: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 16x

Taburety do obýváku jsou víceúčelovým kusem nábytku. Posadíte na ně návštěvu, natáhnete si nohy z křesla, případně do nich i něco uložíte. Nelíbí se vám ty v obchodech? Vyrobte si je doma svépomocí z dřevěných bedýnek od ovoce.

Celý článek
Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 698x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek