PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak elektrifikovat chatu na samotě u lesa či odlehlou zahradu? Pořiďte si ostrovní fotovoltaický systém

Užíváte si víkendy na samotě u lesa, ale nechcete se vzdát elektřiny? Co dělat, když k chatě není přivedený elektrický proud? Pořiďte si ostrovní fotovoltaickou elektrárnu. Jak funguje, jak ji navrhnout a kolik stojí? Čtěte dále.
Vydáno: 30.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3343x

Máte chatu na samotě u lesa a nechcete se vzdát výdobytků moderní doby? Kde vzít elektrickou energii na místě, kam nevede elektrické vedení? Anebo na odlehlé zahradě či ve vinohradu, kam ani pořádná cesta nevede a je složité přitáhnout těžký benzinový generátor? Elektrickou energii vám vyrobí ostrovní fotovoltaický systém. Ten funguje tak, že se ze solárních panelů dobíjejí akumulátory, které pak pohání veškeré spotřebiče.

Výstupní napětí panelů je stejnosměrné 12 V nebo 24 V. U jednodušších elektráren tak můžete napájet pouze spotřebiče vhodné pro toto napětí. Nejlepší je vybírat z nabídky spotřebičů určených do karavanů. V prodeji jsou i topné patrony, jimiž se dá třeba v kombinaci s olejem temperovat interiér. Pokud nechcete kupovat speciální spotřebiče, pořiďte si ostrovní systém se zabudovaným měničem, který v případě potřeby vyrobí střídavé napětí 230 voltů. Počítejte však se ztrátou asi 10 % energie.

U elektráren do výkonu 10 kilowatt nepotřebujete licenci ani registraci za podmínky, že v odběrném místě nebude provozována jiná výrobna elektřiny držitele licence a elektřinu nebudete dodávat do sítě. Nemusíte se bát ani toho, že by vám fotovoltaické panely někdo ukradl. Podle zkušeností chatařů nejsou pro zloděje příliš velkým lákadlem. Spíše by vám prý ukradli benzínovou elektrocentrálu.

<p>Díky ostrovní elektrárně můžete mít elektřinu prakticky kdekoliv. Foto: ©Depositphotos.com/franky242</p>

Díky ostrovní elektrárně můžete mít elektřinu prakticky kdekoliv. Foto: ©Depositphotos.com/franky242

Jak funguje ostrovní elektrárna

Ostrovní elektrárna se skládá z fotovoltaických panelů, solárního regulátoru, akumulátorů a měniče napětí. Kromě toho potřebujete propojovací vodiče i konektory a ochranné prvky, třeba před přepětím. Měnič napětí (střídač) slouží k přeměně nízkého a stejnosměrného napětí na jeho vstupu na střídavé napětí 230 V (jako máte doma v běžné rozvodné zásuvce).

Fotovoltaické panely mění sluneční energii na elektrickou. Monokrystalické panely mají lepší účinnost při přímém slunečním svitu, musí však být naklopeny přímo na slunce. Polykrystalické panely jsou zase schopny lépe zpracovat sluneční svit i při větším odklonu od optimální pozice a relativně malém slunečním svitu. Existují ještě levné amorfní panely, jenže jejich účinnost je malá, takže se je nevyplatí kupovat, protože byste jich potřebovali mnohem více.

Na výstupu z fotovoltaického panelu s nominálním napětím 12 V bývá napětí výrazně větší, takže je potřeba ho stabilizovat solárním regulátorem, případně jiným typem stabilizátoru napětí. Klasický solární regulátor je v podstatě stabilizátor napětí a automatická nabíječka akumulátorů. Jeho účinnost je podle typu 80 - 98 %. Solární regulátory ještě kromě základních funkcí obvykle optimalizují využití energie z fotovoltaických panelů.

Akumulátor slouží jako úschovna elektrické energie. V případě, že má spotřebič větší proudové nároky pro svůj provoz, nebo má velké startovací proudy, je potřeba ho napojit přímo na akumulátor (nebo k měniči napětí, který je zapojen k akumulátoru). Pro fotovoltaiku se používají trakční akumulátory, a to nejčastěji olověné, Li-ion nebo LiFePo4. Nepoužívejte sadu běžných autobaterií, protože nejsou stavěné na velkou zátěž provozu ostrovního systému.

Jak naplánovat elektrárnu

Při pořizování si musíte spočítat, kolik a jakých spotřebičů máte a kolik hodin denně je budete používat. Podle toho pak nadimenzujete celý systém. Na chatě vám mnohdy postačí zásuvka s omezeným proudem z jističe. Pokud vám stačí elektřiny opravdu málo a bojíte se, že by vám někdo solární panely ukradl, pořiďte si mobilní solární panel v kufříku, který snadno odvezete s sebou domů. Podle výkonu a typu stojí zhruba od 5 000 Kč výše.

Na osvětlení použijte LED žárovky. Jsou sice dražší, ale déle vydrží a mají nižší spotřebu. Pro osvětlení chatky, terasy či zahradního altánu, toalety a sklípku a při svícení zhruba 8 hodin denně potřebujete něco kolem 15 ampérhodin. Na půldenní chod notebooku potřebujete kolem 50 Ah. Spoustu elektřiny spotřebuje lednička. Můžete zvolit variantu pro karavan, která je určená na 12 voltů a mívá příkon kolem 40 wattů. Při chodu 12 hodin denně pak z kapacity baterie ubere podle nastavené teploty zhruba 40 ampérhodin. 

Počítejte s tím, že akumulátor tak musí dodat zhruba 100 ampérhodin denně (při omezeném provozu s mírným komfortem). Pokud budete navíc používat třeba žehličku nebo rychlovarnou konvici, bude to více. Odborníci uvádí, že pro solidní komfort provozu chaty či malé chalupy potřebujete akumulátor s kapacitou alespoň 300 - 400 Ah. Je totiž potřeba počítat i s rezervou při nepřízni počasí, kdy se akumulátory téměř nedobíjí.

<p>Stačí vám jen trocha elektřiny? Pořiďte si mobilní solární panel. Foto: ecoprodukt.cz</p>

Stačí vám jen trocha elektřiny? Pořiďte si mobilní solární panel. Foto: ecoprodukt.cz

Kolik ostrovní elektrárna stojí?

Pokud se vyznáte v oboru, můžete si poskládat ostrovní systém sami. Za předpokladu, že budete mít dostatek slunečního svitu, je při sezónním využití chaty od jara do podzimu lepší zvolit monokrystalické panely. Běžný panel s výkonem 260 Wp stojí od 5 000 Kč. Jeden akumulátorový článek LiFePo4 s kapacitou 260 Ah vyjde zhruba na 12 000 Kč, olověný stojí kolem 6 000 Kč.

Měnič kupte nejlépe evropské výroby. Podle výkonu stojí 10 000 - 30 000 Kč. Počítejte s tím, že točivé stroje mívají vysoký odběr při spuštění, takže kladou velké nároky na zatížení akumulátoru a musíte pořídit dražší a výkonnější měnič. Pro točivé stroje by měl mít měnič zhruba trojnásobnou rezervu ve výkonu, který se spotřebovává při roztočení motoru. Třeba u vrtačky s příkonem 600 wattů by měl mít měnič výkon větší jak 2 000 wattů.

Jestli chcete mít jistotu, že bude systém opravdu fungovat, je lepší oslovit odborníky a koupit si kompletní ostrovní elektrárnu přizpůsobenou vašim potřebám. Za nějakých 30 000 Kč pořídíte elektrárnu s jedním panelem, regulátorem a měničem. Taková elektrárna vyrobí během slunečného bezmračného dne zhruba 1 kWh elektřiny. Baterie sice mají kapacitu maximálně 2,7 kWh, kvůli životnosti však výrobce doporučuje odebírat maximálně 1,3 kWh denně. K ceně si musíte připočítat dopravu, zaměření a montáž. Ostrovní elektrárna, která zvládne pohánět třeba vrtačku a menší spotřebiče s motorem, vyjde zhruba na 45 000 Kč a více.

Jak řešíte výrobu elektřiny na své chatě? Podělte se o zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek