0komentářů

Co dělat s nevzhledným a křivým stropem? Zakryjte ho látkou nebo fólií a vytvořte si originální interiér

Máte příliš vysoké stropy a protopíte v zimě majlant? Chcete oživit svůj domov? Nechejte si vyrobit stropní podhledy z napínané textilie či fólie. Jaké výhody mají oproti podhledu ze sádrokartonu, jak probíhá montáž a kolik stojí?
Vydáno: 27.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2965x

Pomocí napínaného podhledu vytvoříte dokonale rovný strop a zakryjete jeho vady. Navíc jím snížíte vysoké stropy i o několik metrů. Minimální snížení stropu je však 3 cm, takže ho můžete nainstalovat i do místností s nízkými stropy. Montáž je na rozdíl od instalace sádrokartonových podhledů rychlá a jednoduchá bez nutnosti stěhování nábytku či následného uklízení místnosti (jen nejspíš budete muset odsunout skříně a sedačku od stěny). Dva zkušení montážníci zvládnou za jeden den připevnit 50 - 100 m2 běžného rovného stropu. 

Na výrobu napínaných stropních podhledů se většinou používá speciální fólie z PVC či polyvinylu. Někdy se používá i textilie, která je většinou omyvatelná. Fólie i textilie seženete v mnoha barvách i dekorech. Mohou být třeba lesklé, transparentní, matné, saténové či s metalízou, ale i s vlastním obrázkem nebo fotografií. Cena závisí na vybraných materiálech, složitosti zakázky, tvaru místnosti a počtu rohů i počtu a druhu svítidel. Cena 1 m2 většinou začíná zhruba na 1 000 Kč.

<p>Lesklá fólie funguje jako zrcadlo, takže opticky zvětší prostor. Foto: ©Depositphotos.com/jura13</p>

Lesklá fólie funguje jako zrcadlo, takže opticky zvětší prostor. Foto: ©Depositphotos.com/jura13

Výhody napínaných stropních podhledů z fólie

Fólie nevylučuje žádné škodliviny, je netoxická, bez zápachu, snadno omyvatelná, velice lehká, pevná a elastická. Fólii můžete napínat pod různými úhly a vytvořit tak hladké, lomené i zakřivené povrchy, udělat strop zvlněný nebo mnohoúrovňový, vytvořit kužely, ovály, oblouky i koule. Napínaný podhled nevsakuje a nepropouští vlhkost. Vzduchová vrstva mezi fólií a základním stropem pomáhá uchovávat v prostoru teplo.

Fólii můžete nainstalovat i do nevytápěných prostor a prostoru s vysokým stupněm vlhkosti či tepla (bazény, balneo provozy, sauny).

V průběhu času nemění fólie svou původní kvalitu, neztrácí barvu, nebledne, nežloutne a nepraská. Díky tenké teflonové vrstvě odpuzuje prach a nesráží se na ní kondenzát. Fólie se nedá zapálit, nepropouští teplo a nepodporuje hoření, takže vyhovuje i prostorům s maximálními požadavky na požární bezpečnost. Fólie je velice lehká, tudíž je vhodná i pro prostory s velkou plochou. Plocha jednoho podhledu může být až 80 m2, pak se zhotovuje několik pláten za pomoci styčného profilu.

Fólie má tvarovou paměť, takže v případě vytopení shora nebo oprav rozvodů nad podhledem ji můžete demontovat a opět použít. Údržba je snadná, stačí ji vyčistit běžným saponátem či mýdlem, případně speciálním přípravkem na čištění fólie. Fólie má dobré akustické vlastnosti (nepřenáší zvukové vlny a tlumí zvuk), které lze ovlivnit perforací různých velikostí. Stropní podhled v lesklém provedení má efekt zrcadla, takže odráží světlo (až 85 %) z místnosti a opticky zvětšuje prostor.

Jak probíhá montáž napínaných podhledů?

Napínané stropní podhledy se skládají ze samotné fólie (na jejím okraji je připájena plastová lišta), montážních lišt a dekoračních lišt. Nosnou konstrukci tvoří duralové montážní lišty (neviditelná konstrukce) nebo plastové PVC lišty (viditelná konstrukce). Při instalaci napínaných textilií bývá nosný rám většinou z dřevěných hranolků. Na ty se připevní speciální profil, do kterého napnete látku. Montáž provádí specialisté. Ti před samotnou montáží zaměří prostor, protože každá fólie se vyrábí na míru.

Nedokážete si napínané stropní podhledy představit? Podívejte se na Pinterest.

Montážníci namontují na obvodové zdi nosné lišty (musí je pořádně ukotvit, protože napnutá fólie má vysoký tah), poté nahřejí prostor či samotnou fólii na teplotu zhruba 50 - 60 °C a pomocí lišt začnou upevňovat fólii po okrajích do připravených profilů. Fólie získá po vychladnutí ideální tvar a rovnost. Nakonec do ní pracovníci vyřežou otvory pro zabudování světel, větracích otvorů či protipožárního systému.

Do podhledu můžete nainstalovat různá světla a prostupy (bodovky, LED diody, halogeny, mřížky a jiné). Jejich konstrukce a uchycení se připravuje před napnutím fólie. K prosvětlení se hodí translucentní fólie (při prosvětlení vhodným světlem získáte příjemné měkké rozptylující světlo podobné dennímu) nebo tkanina z polyesterových vláken (dobře rozptyluje světlo).

Líbí se vám napínané stropní podhledy? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Vydáno: 21.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 25x

Chcete potěšit své blízké, ale nevíte jak, nebo jen nemáte moc času? Ukažte jim, že na ně myslíte a objednejte jim krásnou kytici s dovozem až domů. Jak funguje rozvoz květin, kolik stojí a co všechno můžete online objednat?

Celý článek
Chcete snadno změnit vzhled vašeho interiéru? Vteřinový manžel poradí, jak na tapetování nábytku

Chcete snadno změnit vzhled vašeho interiéru? Vteřinový manžel poradí, jak na tapetování nábytku

Vydáno: 20.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 64x

Máte doma zašlý nábytek a chcete, aby měl šmrnc? Pomohou vám samolepicí tapety nebo fólie. Změníte vybavení interiéru k nepoznání a navíc ušetříte, protože nebudete muset kupovat nové kousky. Vteřinový manžel poradí, jak na to.

Celý článek
Čeká vás zazimování muškátů, oleandrů či citrusů? Nejvyšší čas, než uhodí mráz. 6 tipů, jak rostliny nejlépe opatříte

Čeká vás zazimování muškátů, oleandrů či citrusů? Nejvyšší čas, než uhodí mráz. 6 tipů, jak rostliny nejlépe opatříte

Vydáno: 19.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 118x

Brrr…to je venku ošklivě, je vám zima? Kytkám ale taky, nízké teploty většině nevyhovují. Kam je uložit a ochránit před mrazem? Kaktusy hubí zálivka. Neudělejte chybu, čtěte 6 tipů na správné zazimování muškátů, begónií i fuchsií.

Celý článek