0komentářů

Co dělat s nevzhledným a křivým stropem? Zakryjte ho látkou nebo fólií a vytvořte si originální interiér

Máte příliš vysoké stropy a protopíte v zimě majlant? Chcete oživit svůj domov? Nechejte si vyrobit stropní podhledy z napínané textilie či fólie. Jaké výhody mají oproti podhledu ze sádrokartonu, jak probíhá montáž a kolik stojí?
Vydáno: 27.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3767x

Pomocí napínaného podhledu vytvoříte dokonale rovný strop a zakryjete jeho vady. Navíc jím snížíte vysoké stropy i o několik metrů. Minimální snížení stropu je však 3 cm, takže ho můžete nainstalovat i do místností s nízkými stropy. Montáž je na rozdíl od instalace sádrokartonových podhledů rychlá a jednoduchá bez nutnosti stěhování nábytku či následného uklízení místnosti (jen nejspíš budete muset odsunout skříně a sedačku od stěny). Dva zkušení montážníci zvládnou za jeden den připevnit 50 - 100 m2 běžného rovného stropu. 

Na výrobu napínaných stropních podhledů se většinou používá speciální fólie z PVC či polyvinylu. Někdy se používá i textilie, která je většinou omyvatelná. Fólie i textilie seženete v mnoha barvách i dekorech. Mohou být třeba lesklé, transparentní, matné, saténové či s metalízou, ale i s vlastním obrázkem nebo fotografií. Cena závisí na vybraných materiálech, složitosti zakázky, tvaru místnosti a počtu rohů i počtu a druhu svítidel. Cena 1 m2 většinou začíná zhruba na 1 000 Kč.

<p>Lesklá fólie funguje jako zrcadlo, takže opticky zvětší prostor. Foto: ©Depositphotos.com/jura13</p>

Lesklá fólie funguje jako zrcadlo, takže opticky zvětší prostor. Foto: ©Depositphotos.com/jura13

Výhody napínaných stropních podhledů z fólie

Fólie nevylučuje žádné škodliviny, je netoxická, bez zápachu, snadno omyvatelná, velice lehká, pevná a elastická. Fólii můžete napínat pod různými úhly a vytvořit tak hladké, lomené i zakřivené povrchy, udělat strop zvlněný nebo mnohoúrovňový, vytvořit kužely, ovály, oblouky i koule. Napínaný podhled nevsakuje a nepropouští vlhkost. Vzduchová vrstva mezi fólií a základním stropem pomáhá uchovávat v prostoru teplo.

Fólii můžete nainstalovat i do nevytápěných prostor a prostoru s vysokým stupněm vlhkosti či tepla (bazény, balneo provozy, sauny).

V průběhu času nemění fólie svou původní kvalitu, neztrácí barvu, nebledne, nežloutne a nepraská. Díky tenké teflonové vrstvě odpuzuje prach a nesráží se na ní kondenzát. Fólie se nedá zapálit, nepropouští teplo a nepodporuje hoření, takže vyhovuje i prostorům s maximálními požadavky na požární bezpečnost. Fólie je velice lehká, tudíž je vhodná i pro prostory s velkou plochou. Plocha jednoho podhledu může být až 80 m2, pak se zhotovuje několik pláten za pomoci styčného profilu.

Fólie má tvarovou paměť, takže v případě vytopení shora nebo oprav rozvodů nad podhledem ji můžete demontovat a opět použít. Údržba je snadná, stačí ji vyčistit běžným saponátem či mýdlem, případně speciálním přípravkem na čištění fólie. Fólie má dobré akustické vlastnosti (nepřenáší zvukové vlny a tlumí zvuk), které lze ovlivnit perforací různých velikostí. Stropní podhled v lesklém provedení má efekt zrcadla, takže odráží světlo (až 85 %) z místnosti a opticky zvětšuje prostor.

Jak probíhá montáž napínaných podhledů?

Napínané stropní podhledy se skládají ze samotné fólie (na jejím okraji je připájena plastová lišta), montážních lišt a dekoračních lišt. Nosnou konstrukci tvoří duralové montážní lišty (neviditelná konstrukce) nebo plastové PVC lišty (viditelná konstrukce). Při instalaci napínaných textilií bývá nosný rám většinou z dřevěných hranolků. Na ty se připevní speciální profil, do kterého napnete látku. Montáž provádí specialisté. Ti před samotnou montáží zaměří prostor, protože každá fólie se vyrábí na míru.

Nedokážete si napínané stropní podhledy představit? Podívejte se na Pinterest.

Montážníci namontují na obvodové zdi nosné lišty (musí je pořádně ukotvit, protože napnutá fólie má vysoký tah), poté nahřejí prostor či samotnou fólii na teplotu zhruba 50 - 60 °C a pomocí lišt začnou upevňovat fólii po okrajích do připravených profilů. Fólie získá po vychladnutí ideální tvar a rovnost. Nakonec do ní pracovníci vyřežou otvory pro zabudování světel, větracích otvorů či protipožárního systému.

Do podhledu můžete nainstalovat různá světla a prostupy (bodovky, LED diody, halogeny, mřížky a jiné). Jejich konstrukce a uchycení se připravuje před napnutím fólie. K prosvětlení se hodí translucentní fólie (při prosvětlení vhodným světlem získáte příjemné měkké rozptylující světlo podobné dennímu) nebo tkanina z polyesterových vláken (dobře rozptyluje světlo).

Líbí se vám napínané stropní podhledy? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Užíváte doma pravidelně červené či bílé kardioprotektivum? Lahve nepovalujte, vyrobte si z bedýnek stojan na víno

Užíváte doma pravidelně červené či bílé kardioprotektivum? Lahve nepovalujte, vyrobte si z bedýnek stojan na víno

Vydáno: 24.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 35x

Hledáte zpestření pro interiérovou výbavu své domácnosti? Dřevěné bedýnky od ovoce a zeleniny nemusí nutně skončit jenom jako rozštípané třísky na topení v kotli. Vyrobte si z nich jednoduchý, ale stylový bedýnkový držák na víno.

Celý článek
Stojací lampy se v bytě hodí téměř všude. Poslouží vám i jako hlavní světelný zdroj

Stojací lampy se v bytě hodí téměř všude. Poslouží vám i jako hlavní světelný zdroj

Vydáno: 23.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 945x

Hledáte optimální osvětlení do obýváku nebo kancelářskému stolu? Nezapomeňte na stojací lampu. Mohou mít různá provedení, od retro, vintage, romantické až po nadčasový design. S dost silnou žárovkou slouží i jako hlavní zdroj.

Celý článek
Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Vydáno: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 3824x

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je lék proti pálení žáhy, bolestem břicha, ale i na leštění, čištění, bělení a další činnosti v domácnosti. Jak ji nejlépe doma využijete? Čtěte 16 babských rad, co se sodou bikarbonou.

Celý článek