0komentářů

Bojíte se o svůj majetek? Nechejte si nainstalovat pořádný zabezpečovací systém a zajistěte si bezpečnější bydlení

Máte doma cennosti, bydlíte v divočejší části města nebo vlastníte chatu na samotě u lesa? Raději si svůj majetek pořádně zabezpečte. Jaké zabezpečovací systémy existují, jaké jsou v nich rozdíly a kdo provede montáž? Čtěte dále.
Vydáno: 27.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1761x

Důvody pro zabezpečení domácnosti jsou různé. Někteří se bojí krádeže, jiní požáru či vytopení bytu, když budou na dovolené, a další si zase pořizují zabezpečení především kvůli pojistce. Čím vyšší je totiž zabezpečení objektu, tím nižší většinou platíte pojistné. Pro každého se tak hodí jiný zabezpečovací systém i jiná míra zabezpečení. Solidní zabezpečovací firma by tedy měla zohlednit nejen to, kde a v jaké oblasti bydlíte, ale také vaše potřeby.

Rozdíl mezi mechanickým a elektronickým zabezpečením

Mechanické zabezpečení (mříže, bezpečnostní zámky, dveře i folie) zabrání nebo znesnadní zloději vniknutí do objektu, neoznámí vám však, že se do objektu pokouší někdo dostat. Zloděje většinou zpomalí a v obydlenějších oblastech někdy i odradí, protože při průniku do objektu nadělá dost hluku. Na opuštěných místech tak nemají tyto systémy příliš smysl, protože hluk, který zloděj při průniku přes mechanické zabezpečení udělá, nikdo neuslyší a vy se o vykradení dozvíte až ve chvíli, kdy k objektu přijedete.

Elektronické zabezpečení dokáže kromě pasivního sledování i aktivně zasáhnout. Zloděje sice nezpacifikuje, ale může spustit hlasitý alarm nebo poslat upozornění na váš mobil (textové i obrazové), případně na centrálu bezpečnostní agentury či policie. Za přímé napojení na pult centrální ochrany však budete platit měsíční paušál. Chytré zabezpečovací systémy vás ochrání nejen před vykradením, ale i před požárem či vytopením a mohou simulovat přítomnost osoby v objektu (třeba rozsvěcením světel nebo stahováním a vytahováním žaluzií).

Cena 1 m2 bezpečnostní fólie stojí včetně instalace od 1000 Kč, 1 m2 venkovní mříže pak od 3000 Kč za 1 m2. Bezpečnostní dveře bez instalace stojí od 25 000 Kč. Cena instalace kamerového systému i alarmu se odvíjí od velikosti objektu a množství funkcí, které systém obsahuje. Dá se však říci, že na základní zabezpečení rodinného domu tak, aby odpovídalo dnešním standardům, je potřeba vynaložit zhruba 25 000 – 30 000 Kč.

<p>Mechanické zabezpečení zabrání nebo znesnadní zloději vniknutí do objektu. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Mechanické zabezpečení zabrání nebo znesnadní zloději vniknutí do objektu. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Jak funguje elektronický zabezpečovací systém?

Elektronické zabezpečovací systémy jsou drátové i bezdrátové. Drátové zabezpečení si vyberte v případě, pokud zrovna stavíte nebo rekonstruujete. Pokud vám nevadí sekání do zdi nebo pohledové krycí lišty, můžete ho nainstalovat i do stávajících objektů. Předností těchto systémů je stálé napájení elektřinou bez potřeby měnit baterie. Bezdrátové alarmy snadno nainstalujete bez sekání a instalačních lišt, takže nenarušíte vzhled interiéru. Při stěhování si je můžete vzít s sebou, musíte však myslet na výměnu baterií (některé modely vás na to samy upozorní).

Na elektronický zabezpečovací systém bývají napojeny různé detektory, které dokáží nejen rozpoznat pohyb v prostoru, otevření dveří nebo oken či rozbití skleněné výplně okna, ale i identifikovat kouř, plyn nebo změnu teploty. Kromě toho obsahuje kamery, elektronické zámky, magnetické senzory a další elektronické vychytávky, pomocí kterých vytvoříte z obyčejné domácnosti chytrou.

Jak vybrat zabezpečovací firmu

Vybírejte firmu, která má patřičná oprávnění, má dobré reference od zákazníků a provádí komplexní služby. Může být třeba členem Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm. Vybranou firmu si najděte na webu justice.cz a zkontrolujte, zda má živnostenské oprávnění na manipulaci s elektrickým proudem a koncesi na zabezpečování a ochranu majetku.

Vyžádejte si více nabídek od různých firem (solidní firmy je nabízejí zdarma) a nechejte si vysvětlit vše, co vám není jasné. Pokud si chcete pořídit zabezpečovací systém napojený na pult centrální ochrany, navštivte jejich centrum a nechejte si ukázat, jak nakládají s citlivými daty a jak fungují v reálné situaci. S firmou sepište servisní smlouvu, která stanoví každoroční pravidelné prohlídky pro ověření funkčnosti kamer, vyčištění optiky a prověření, zda záznam probíhá v pořádku.

Od firmy požadujte certifikovanou zabezpečovací techniku a nezapomeňte si porovnat i záruční a servisní podmínky jednotlivých firem. Zajímejte se také o vazbu zvolené techniky na pojistné podmínky pojišťovny. Pokud si v něčem nejste jistí, můžete své problémy zkonzultovat také s odborníky v poradenské místnosti Policie České republiky.

Kdy bude zabezpečovací systém efektivní

Na začátku s agenturou proberte míru rizika, která se týká zabezpečovaného objektu. Ta závisí především na lokalitě a přístupnosti, případně také na zvýšené pravděpodobnosti požáru. Zabezpečovací agentura musí vybrat takový zabezpečovací systém, který odpovídá této míře rizika, ale navíc by se měla řídit i podle požadavků vaší pojišťovny.

Kamery by měly být nainstalované na hůře dostupných místech, ale s dobrým výhledem. Počet kamer záleží na vašich požadavcích. Pokud je potřeba, provede zabezpečovací agentura kamerovou zkoušku, díky které zjistí, kam kamery nainstalovat a jaký typ zvolit. Po instalaci systému následuje zhruba týden zkušebního provozu a jeho vyhodnocení. Podle toho se systém doladí a může přejít do ostrého provozu. Od firmy si vyžádejte i samolepky s informací, že je objekt střežen kamerovým systémem. Mohou zloděje psychologicky odradit od pokusu vykrást váš domov.

Aby byl systém úplný a fungoval opravdu efektivně, je dobré si zaplatit napojení na pult centrální ochrany. Bezpečnostní agentura pak v případě spuštění alarmu přijede na místo. Ceny jsou různé podle jednotlivých firem a vybraného tarifu, ale obvykle to bývá v řádech stokorun za měsíční službu. Zpravidla také platí, že čím vyšší částku platíte, tím nižší je cena výjezdů v případě, kdy není na místě zaznamenán narušitel.

Jaké je podle vás nejlepší zabezpečení bytu či domu? Je vůbec potřeba? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

2) Tapety jsou stále v módě! Nebo raději dáte přednost klasické výmalbě? Pomůže vám šikovný malíř nebo tapetář

3) Máte doma stará netěsnící okna a už jimi zatéká či profukuje? Zavolejte na pomoc okenáře a nechejte je vyměnit

4) Montáž sádrokartonu je prý jednoduchá, proč ji ale nenechat na odborníkovi? Zavolejte na pomoc sádrokartonáře

5) Vládne řezačkou obkladů a dlažby, zubovým hladítkem i vyštipovacími kleštěmi. Kdo? Přece šikovný obkladač

6) Nábytek, okna, dveře i schody. To vše a mnohem víc zvládne každý truhlář. Jak ale vybrat kvalitního řemeslníka?

7) Nebaví vás klasická výmalba ani tapety a chcete na zdech něco osobitého a originálního? Pozvěte si graffiti umělce

Sdílejte tento článek 0x 0x 3x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek