0komentářů

Umíte sami vyměnit vodovodní baterii? Nevolejte instalatéra. Vteřinový manžel vám poradí v 5 krocích

Koupili jste si v hobby marketu novou vodovodní baterii, protože ta stará už moc nefungovala, a čeká vás její výměna? Zvládne to každý šikovnější kutil. Přečte si 5 rad Vteřinového manžela jak na to, a co vše k výměně potřebujete.
Vydáno: 26.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4041x

Díváte se doma po kuchyni a říkáte si, že stará vodovodní baterie by potřebovala vyměnit. Není to žádný problém, na trhu je širokánský výběr nejrůznějších typů ve všech cenových hladinách. Jak to ale udělat, abyste při demontáži staré a montáži nové baterie nemuseli volat instalatérskou firmu? Složitá technická operace vám nehrozí, musíte ale dodržet správný postup a nepospíchat.

<p>Vodovodní baterii vyměníte jednoduše, chce to pár tipů a nespěchat. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Vodovodní baterii vyměníte jednoduše, chce to pár tipů a nespěchat. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Jako u všech prací s tlakovou vodou nejdříve uzavřete přívod vody (1). Ventil většinou najdete těsně před vodoměrem, případně na odbočné větvi ke koupelně nebo kuchyni. Pak otevřete všechny kohouty baterie a počkejte, až přestane vytékat voda. U „pákovky“ nastavujte páku na střídačku úplně vpravo a potom úplně vlevo. Před povolením přívodních hadic či armatur pod ně dejte hadr.

Při šetrném odšroubování matic zachraňte těsnění, může se hodit

Baterie má připojení dvěma způsoby. Buď přívodními trubkami se svěrnými šroubeními, nebo trubkami či hadicemi s uzavíracími ventily pod dřezem. V obou případech povolte všechny spoje nastavitelným klíčem a rozšroubujte (2). Při spodní instalaci baterie obě přidržovací matice střídavě odšroubujte, pak původní baterii vyjměte.  Při šetrném odšroubování zachraňte těsnění.Před montáží nové baterie zkontrolujte velikost otvoru pro hadice a rozteč děr pro kotvící šrouby. Pokud nesedí na novou baterii, musíte vyvrtat nové. Do keramického umyvadla ale budete vrtat jen velmi těžko, proto raději „dvakrát měřte“ a kupte baterii se stejným průměrem a stejnou roztečí šroubů. Nová baterie má, stejně jako stará, na spodní straně trubku s vnějším závitem.Baterii našroubujte do otvoru, opěrnou desku, podložte těsněním a matice utáhněte nastavitelným klíčem (3). Kontrolujte přitom, zda máte baterii otočenou ve správném směru. Oba šrouby dotahujte opatrně, střídavě a ne plnou silou. Stačí, abyste těsnění zamáčkli do podložky a baterie držela. Pak správně zapojte flexi hadice k přívodu vody. Většinou bývá vlevo kohoutek studené vody, potom je vlevo i vývod studené vody.

Šrouby nikdy neutahujte plnou silou, baterie musí jen držet

Pružné přívodní hadice dostanete obvykle v sadě kuchyňské baterie, ale koupíte je také samostatně v různých délkách. Ohebné hadice vyrobené ze syntetického kaučuku mají ochranný kovový oplet. Na jejich koncích jsou připojovací matice, jejichž konstrukce zaručuje vodotěsný spoj. Tyto pružné přívodní hadice výrobci dodávají na trh v různých průměrech a s různými přípojkami.Šrouby dotahujte k trubkám pomalu a střídavě (4). Tím si zajistíte, že vodovodní baterii nenamontujete křivě a ta vám pak nebude protékat. Naučte se používat těsnění různých závitů prastarou technikou, nejpoužívanější je konopné vlákno. Toto těsnění vždy promažte vazelínou, v nouzi i obyčejným sádlem. V tenkých pramenech pak konopí namotávejte na závit. Těsní to dlouho a skvěle.

Vodovodní baterii si dobře vyberte a nekupujte nejlevnější či výprodejové kusy. Může se stát, že jejich výroba skončí a místo výměny těsnění nebo součástek budete muset znovu koupit celou novou baterii.

Jakmile novou baterii namontujete a dotáhnete všechny spoje, otevřete hlavní uzavírací ventil (5). Nejdříve nechte část vody odtéct a zbavte se tím všech vzduchových bublin. Počítejte s tím, že vodovod bude chvíli vztekle prskat  Než uklidíte všechno nářadí, vyzkoušejte těsnost spojů a máte hotovo. Při montáži si pokud možno nespleťte přívody teplé a studené vody.A jakou vodovodní baterii je nejlepší vybrat? Základní dělení je na stojánkové a nástěnné. U těch druhých si při nákupu dejte pozor na rozteč rozvodů ze zdi. Výrobci používají dva typizované rozměry, a to 100 a 150 mm. Podle způsobu ovládání pak v obchodech najdete baterie pákové, kohoutkové, bezdotykové a termostatické. V retro kuchyni vypadá nejlépe baterie kohoutková.

Na nerezových bateriích nenechte zbytečně usazovat vodní kámen

Nejčastější povrchovou úpravou vodovodních baterií je nerez, a to leštěný, matovaný až saténový, kartáčovaný nebo v barevné metalíze. Výrobci využívají i pochromovanou mosaz, matný nikl, titan, lesklý plast i nerez s ovládacími prvky ze skla, dřeva nebo plastu. Vyberte si hlavně podle designu dřezu a stylu kuchyně. Díky baterii s výsuvnou sprchou snadno napustíte velký hrnec nebo kbelík.Abyste nemuseli do obchodů častěji, než je nezbytné, o kuchyňskou baterii pečujte. K jejímu čištění nepoužívejte drátěnky a čisticí písky. Mohli byste ji poškrábat. Vyhněte se i čisticím prostředkům s obsahem rozpouštědel a kyselin. Baterii otřete navlhčeným hadříkem s malým množstvím mýdla, poté ji opláchněte čistou vodou a utřete dosucha. Usazování vodního kamene předejdete vysušením baterie po každém použití. Na už usazený kámen použijte ocet či citronovou šťávu.

Dokážete si sami bez problémů vyměnit jakoukoli vodovodní baterii? Napište do komentáře pod článkem, jaký postup používáte, a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?
7. Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí okna i dveře
8. Jak vyčistit krb a sklo - na sazometnou středu
9. Týrá vás v noci vrzání postele? Jak se jej zbavit i v případě roštu, židlí, či stolu
10. Ztratili jste klíče a musíte vyměnit vložku FAB v zámku dveří. Jak na to?

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek