PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Rozkvetlá okna jsou ozdobou domů. Jak připevnit truhlíky, aby nespadly na kolemjdoucí? Poradí Vteřinový manžel

Barevným vodopádům balkonových květin musí předcházet pevná fixace truhlíků a nádob na rostliny s těžkou zeminou. Přečtěte si, jak do oken přimontovat držáky na truhlíky, aniž byste museli vrtat nebo řezat fasádu. Pomůže i velcro.
Vydáno: 19.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4120x

Jen málokdo odolá nádherným girlandám převislých muškátů nebo petúnií, které přes léto barevně zdobí balkony a parapety tuzemských pěstitelů, zahradních kouzelníků.  Přemýšlíte, jak to udělat, aby se neozvalo vaším bytem: "Pepóóó, dej mi už konečně na parapet ty truhlíííkyyy…"? Není to zase tak složité, nejdříve ale musíte umět vypěstovat krásné balkonovky k pochlubení.

Jednoduché držáky bývají z kovu či plastu a podle průměru zábradlí

Rostlinám v truhlíku je nejlépe na slunci a světle, jen musíte vyřešit dobré a bezpečné upevnění nádob s těžkou zeminou. Na trhu jsou nejen ty klasické hnědé z plastu, ale třeba sklolaminátové či truhlíky z polyratanu. Na balkóně před obývacím pokojem vyřešíte problém snadno, pořiďte si podle rozměrů truhlíků háčky nebo závěsy, které nasadíte na zábradlí v požadované výšce.

<p>Květinová ozdoba před okny je snem mnoha lidí. Chce to ale znát pár fíglů. Foto: ©Depositphotos.com/wujekspeed</p>

Květinová ozdoba před okny je snem mnoha lidí. Chce to ale znát pár fíglů. Foto: ©Depositphotos.com/wujekspeed

Mezi zábrany truhlíků patří květinová ohrádka. V obchodech ji najdete ze dřeva, plastu i z kovu, může být roztahovací v podobě harmoniky, případně ji tvoří jedna nebo dvě latě. Namontovat je ale musíte přímo do okna mezi špalety a na fasádu. Problém je ale v čerstvě zateplených domech, kde zpravidla nemůžete kvůli běžící záruce do omítky nic vrtat.

Běžný plastový truhlík v hnědé nebo bílé barvě mívá délku od 40 do 60 cm. Koupíte i truhlíky delší než metr, ovšem výška a šířka je u všech délek stejná.

Truhlíky ale můžete bezpečně zafixovat na oknech i bez vrtání. Buď je přivážete vlascem k oknu, využijete takzvanou okapničku parapetu nebo mezi špalety nainstalujete nerezovou rozpěru. Při první možnosti si kupte speciální kus plastu s malým očkem. Přilepte jej na okno, protáhněte vlasec a truhlík připevněte. Malověrní jej mohou ještě k parapetu dodatečně přilepit.Fixace přes okapničku funguje tak, že do jejích boků vložíte dva díly a mezi ně rozpěru. Nezničíte omítku, okno, ani parapet a získáte hezký doplněk za pár stovek. Varianta mezi špalety je obdobou šroubovací tyče, kterou znáte z koupelny. Postranní kroužky ale nastavíte na fasádu a krouživým pohybem mezi nimi rozepřete tyč. Přes tuto zábranu vám žádný truhlík nespadne.

Plastové patky na koncích držáku vám nijak nepoškodí fasádu

Držák mezi špalety má nejčastěji nastavitelnou délku 55 – 105 cm, případně 95 - 185 centimetrů. Montujte jej nejlépe čerstvě po výsadbě, dokud jsou rostliny drobné, pak jej zčásti také zakryjí. Rozepření a přitažení šroubků je jednoduché, výrobci k sadě zpravidla přikládají imbus klíč. Držák použijete na upevnění většiny truhlíků, které najdete na tuzemském trhu.

<p>Klíčem k pěstitelskému úspěchu je vydatná zálivka s kvalitním hnojením. Foto: ©Depositphotos.com/skopal</p>

Klíčem k pěstitelskému úspěchu je vydatná zálivka s kvalitním hnojením. Foto: ©Depositphotos.com/skopal

U plastových oken s klasickým parapetem nahmatáte zespodu okna tenkou technickou drážku. Lze ji také využít s pomocí speciálního držáku Fixpot na fixaci truhlíků s květinami. Změřte si jejich výšku, pak nastavte odpovídající výšku držáku, a nakonec podseknutím upevněte truhlík mezi parapet a horní okraj držáku. Pokud máte dřevěné okno, nebo nemáte přístup k drážce ve spodním rámu okna, dokupte si speciální adaptér. Přilepíte jej k parapetu oboustrannou lepicí páskou.

Použijte teleskopické držáky, nemusíte nic vrtat ani řezat. Zabezpečené a nakvetlé truhlíky vám nespadnou a ozdobí okna i celé domy od jara až do podzimu.

Na internetu jsou truhlíky frekventované téma. Svou zkušenost popsala čtenářka s přezdívkou Jája: „Truhlíky mám samozavlažováky od Lebiše, výborné. Koupila jsem obyčejná kolečka na uchycení tyče do šatní skříně, manžel mi pak udělal na každé okno dřevěnou tyč. Dala jsem truhlík na okno, on asi 2 cm nad truhlík přidělal ze stran do špalety ty kolečka, nasadil tyč a bylo to.“ Čtenářka s přezdívkou Kamča využívá známý vynález původně pro kosmonauty. „Je to úplně jednoduché. Koupíte suché zipy a lepidlem je přilepíte k parapetu. Dospoda truhlíku přilepíte druhou část. Věřte, že to drží jako židovská víra,“ píše. Podle ní je řešením i plotový napínák, z jehož dlouhé matice se oba šrouby vysouvají do boku a rozepřením mezi špalety vytvoří pro truhlík fixační zábranu.

Podívejte se také, jak mohou vypadat balkónové truhlíky na síti Pinterest.

Jak se dočkáte krásných a košatých balkonovek? Základem je výběr správné pěstební nádoby. Musí mít dobrou drenáž, abyste rostliny buď neutopili, nebo neuvařili. Slunce v létě truhlík lehce zahřeje až na padesát pět stupňů a rostlina ztratí kořeny, počítejte s tím a zabraňte tomu. Mezi nenáročnými rostlinkami, které snesou i sucho a málo místa, najdete třeba nestařec, afrikány, nebo černuchu.

<p>Vodopády barevných květů vám vyrostou jedině na světle a sluníčku. Foto: ©Depositphotos.com/Malgorzata_Kistryn</p>

Vodopády barevných květů vám vyrostou jedině na světle a sluníčku. Foto: ©Depositphotos.com/Malgorzata_Kistryn

Zřejmě nejlepší je samozavlažovací truhlík nebo květináč systému Lebiš. Tento "Pan Zahradník" z Boskovic se výběru vhodné nádoby a jejímu testování věnoval léta. Truhlíky mají zásobníky s hnojivem a vodou, do nichž zasahují z pěstební nádoby speciální knoty. Těmi pak postupně vzlíná zálivka ke kořínkům. Dobrou vychytávkou je také spona, která brání rozklesnutí truhlíku do stran.

Máte také za okny či na balkoně každoročně barevnou záplavu z převislých rostlin? Napište do komentáře pod článkem, jaký máte recept na pěstování, a poraďte ostatním čtenářům, jak co nejbezpečněji ukotvit truhlíky s těžkou zeminou.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?
7. Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí okna i dveře
8. Jak vyčistit krb a sklo - na sazometnou středu
9. Týrá vás v noci vrzání postele? Jak se jej zbavit i v případě roštu, židlí, či stolu
10. Ztratili jste klíče a musíte vyměnit vložku FAB v zámku dveří. Jak na to?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 191x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek