0komentářů

Upevněte své rodinné vztahy a potěšte se ze vzájemné přítomnosti. 15 tipů pro zábavu na Mezinárodní den rodiny

Jak doma společně oslavíte Mezinárodní den rodiny? Zajeďte do přírody, na výstavu korunovačních klenotů nebo vyrobte nějakou dekoraci s dětmi. Inspirujte se 15 prima tipy pro zábavu na květnový svátek všech rodin na celém světě.
Vydáno: 13.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1312x

Rodinná pohoda a krásné rodinné vztahy jsou pro spoustu lidí smyslem jejich života. Význam této základní části státu potvrdila i Organizace spojených národů, která ustanovila už před 22 lety každý 15. květen jako Mezinárodní den rodiny. Věnujte se v tento den svému partnerovi i dětem a oslavte jej společně na jedné z celé řady akcí v tuzemsku.

1. V Praze můžete nahlédnout do běžně nepřístupných prostor. Zajímá vás architektura? Hlavní město hostí druhý ročník akce, která se pořádá ve 32 metropolích Evropy, Ameriky i Austrálie. Lidem se v rámci festivalu Open House Praha 2016 otevřou například budova Sazky nebo Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd.

2. Jíte a pijete rádi dobré věci? Přijďte v sobotu do pražských Letenských sadů ochutnat fair trade kávu či koláče z lokálních surovin. Akce se koná v rámci Světového dne pro fair trade a hosty zde budou i specialisté na výživu. Kromě nevšedních laskomin čeká na návštěvníky i prodej květin či přehlídka etické módy.

<p>Rodinné zážitky v aquaparku nemají chybu. Obzvlášť na skluzavce. Foto: ©Depositphotos.com/spotmatikphoto</p>

Rodinné zážitky v aquaparku nemají chybu. Obzvlášť na skluzavce. Foto: ©Depositphotos.com/spotmatikphoto

3. Nejen hlavním městem, ale celou zemí hýbá oslava 700. výročí narození císaře a krále „Otce vlasti“ Karla IV. Připomenout si jej můžete na mimořádné výstavě korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu. Z celé řady akcí na zámcích a hradech se můžete mrknout například na otevření nového prohlídkového okruhu a expozice Lucemburský Zbiroh.

4. Pokud máte rádi veterány, zajeďte si do Telče na jejich výstavu. Náměstí Zachariáše z Hradce bude hostit historické automobily, motocykly a velocipedy. Kromě veteránů si však návštěvníci budou moci prohlédnout i ukázky oblečení, kočárků či hraček z meziválečného období.

5. Každoročně vždy třetí májový víkend se v prostorách zámku Nový Hrad na Ústecku koná pouť. Kromě pouťových atrakcí tu uvidíte také dobovou tržnici a kulturní program, ve kterém se představí například kejklíři nebo tanečnice s hadem. Příjezd rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého připomenou také Císařské slavnosti v Zákupech.
<p>Milovníci helikoptér a všeho létajícího si přijdou na své na letišti v Hradci Králové. Foto: ©Depositphotos.com/profoto8213</p>

Milovníci helikoptér a všeho létajícího si přijdou na své na letišti v Hradci Králové. Foto: ©Depositphotos.com/profoto8213

6. Fanoušky létání zaručeně potěší Helicopter Show na letišti v Hradci Králové. Už po patnácté tu kromě letecké akrobacie čekají na návštěvníky také ukázky práce Policie ČR nebo Hasičských záchranných sborů. Startuje se v sobotu v 9:00 hodin.

7. Do těla si společně dáte v Konstantinových lázních. Mezi sobotní 12. a 18. hodinou tu proběhne pátý ročník závodu Nordic walking cup. Startuje se před hotelem Prusík v a organizátoři připravili trasy různé náročnosti. Nejdelší měří 6,3 kilometru a pro úplné začátečníky nechybí úvodní lekce.

8. Tajemné a téměř mystické prostředí slibuje jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. Běžně bývá nepřístupná, ale speleologové ji na tři víkendy v květnu pravidelně otevírají. Délka jednotlivých prohlídek je 90 minut a vezměte si pevnější obuv a teplé oblečení. Teplota v podzemí se totiž pohybuje kolem devíti stupňů Celsia. Prohlídky se konají vždy od 9:00 do 16:00 hodin.
<p>Býčí skála nebo Punkevní jeskyně v Moravském krasu? Vyberte si, obě jsou parádní. Foto: ©Depositphotos.com/Kayco</p>

Býčí skála nebo Punkevní jeskyně v Moravském krasu? Vyberte si, obě jsou parádní. Foto: ©Depositphotos.com/Kayco

9. Kulinářský zážitek čeká vaši rodinu při Guláš festu na tenisových kurtech v brněnském parku Lužánky. Za 90 korun vstupného zjistíte, kdo vaří mezi profesionálním i amatérskými týmy ten nejlepší masový guláš. V ceně vstupenky je termomiska, za porci zaplatíte třicet korun.

10. Přímo Den rodiny má název nedělní akce v Mystery roomu na Anenské ulici v Brně. Od 10:00 hodin tu na vás čekají hry, hádanky nebo rébusy. Celá rodina platí vstupné 1 200 Kč a na své si tu přijdou nejen děti, ale také rodiče a prarodiče.

11. Pokud milujete železniční modely, běžte se podívat na expozici Reálná jihomoravská nádraží v prostorách Mendelovy univerzity. Uvidíte tu vypiplané vlaky z druhé poloviny dvacátého století, které nadšenci staví ve volných chvílích už 15 let. Některé stanice už ani nestojí, modeláři je dělali podle historických fotografií.
<p>Nostalgická jízda parním vlakem dostane každého bez rozdílu věku. Foto: ©Depositphotos.com/anchan_uk</p>

Nostalgická jízda parním vlakem dostane každého bez rozdílu věku. Foto: ©Depositphotos.com/anchan_uk

12. Jestliže vám bude přát pěkné počasí, zajděte si třeba do některé z 15 českých a moravských zoologických zahrad. Právě teď je období, kdy se rodí nejvíce mláďat a všechny zoo se tohoto období snaží využít k jejich prezentaci. Vlastně veškerá zařízení už mají moderní expozice, které odpovídají světovým standardům.

13. Oblíbené téměř všemi malými zvědavci jsou zvláštní a nostalgické jízdy historickými vlaky. Jejich celoroční přehledy najdete na různých webech. Vždy si ale raději ověřte konání akce na kontaktním telefonu.

14. Všechno je prima, co ale budete s dětmi dělat, když se rozprší a déšť ne a ne přestat? Televize je to nejhorší řešení, raději si s nimi vyrobte třeba pěknou připomínku jejich nejradostnějšího období. Sežeňte si modelovací hmotu modurit, půl kila stojí kolem 180 Kč, a podle návodu ji rozdělejte. Do ještě měkké hmoty nechte otisknout bosé nohy svého dítěte nebo dětí a nechte zaschnout.
<p>V zoologické zahradě může být i deštivo. V pavilonech je sucho a teplo. Foto: ©Depositphotos.com/kmiragaya</p>

V zoologické zahradě může být i deštivo. V pavilonech je sucho a teplo. Foto: ©Depositphotos.com/kmiragaya

15. Pořád je venku pošmourno? Zahrajte si vědomostní deskové hry, pobavíte se, poučíte a dětem nové znalosti rozšíří obzory. Například hra Evropa vás v 6 okruzích proklepne ze znalostí celoevropské problematiky. Na stejném principu založili tvůrci i hru Česko s otázkami jen pro tuzemsko. Na trhu jsou hry s 2 500 otázkami k dostání v průměru za 650 korun.

Nabídka akcí je po celé republice velice široká a vybere si opravdu každý. Skvělým a nezbytným pomocníkem vám bude internet. Speciální portály, například kudyznudy.cz, nebo kamsdetmi.com, vás bez problémů provedou po odkazech na zábavu podle vašeho gusta. Najdete tu vše potřebné, včetně času a místa.

Na trhu je spousta rodinných her, vyzkoušejte si znalosti nebo pohotovost.

Veškerá mezinárodní připomínka rodiny je skvělá, ale také zapřemýšlejte, jestli se doma potkáváte a hovoříte spolu i se svými dětmi. V mnoha rodinách to bohužel není samozřejmost. Mějte ze sebe navzájem radost, važte si rodinné pospolitosti a mějte se rádi.

Vybrali jste si některý z tipů na Mezinárodní den rodiny nebo se zabavíte úplně sami? Napište do komentáře pod článkem, na co jste doma zvyklí a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 4x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek