PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nebaví vás klasická výmalba ani tapety a chcete na zdech něco osobitého a originálního? Pozvěte si graffiti umělce

Někdo vnímá street art jako umění a vyjádření sebe sama, jiný zase jako čmáranice a vandalství. Kde a jak tento umělecký směr vznikl, jak ho využít v interiéru a kde sehnat mistry na graffiti? Dá se zabránit nelegálnímu graffiti?
Vydáno: 13.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2520x

Pár dnů nová fasáda a hned je počmáraná nějakým klikyhákem. Kromě vandalských autorů se však najdou také talentovaní malíři, kteří tvoří úžasná díla, jimiž oživí veřejný i soukromý prostor. Autorovi nelegálního díla hrozí trest odnětí svobody, spousta autorů však ani přes hrozící trest s tvorbou nelegálního graffiti nejspíš nepřestane. Zástupci subkultury se přesto snaží vyčlenit legální plochy, kde se mohou umělci realizovat. Další možností obrany proti nelegálnímu graffiti je navázání spolupráce, například objednání autora pro výmalbu vybraných ploch (s regulovaným obsahem i pro jakoukoliv tvorbu).

<p>Díky graffiti či street artové malbě bude váš byt či dům opravdu originální. Foto: ©Depositphotos.com/sergwsq</p>

Díky graffiti či street artové malbě bude váš byt či dům opravdu originální. Foto: ©Depositphotos.com/sergwsq

Co je to graffiti a street art?

Už v pravěku malovali lidé po zdech jeskyní, v Římském impériu a Egyptě pak škrábali do omítek domů, později i dřeva. Historie novodobého graffiti začíná zhruba na konci šedesátých let 20. století. Fenomén graffiti si postupně osvojili mladí lidé z černošských ghett i absolventi uměnovědných disciplín. V Česku je počátek graffiti spojený s pádem totalitního režimu.

Nedokážete si představit graffiti v bytě? Podívejte se na Pinterest, jak může "oživit" interiér.

Graffiti je druh výtvarného projevu. Stalo se jedním z původních pilířů kultury hip hopu jako kultura protestu. Dnes ho lze vnímat jako městský folklór ulice, a pokud se obohatí i o další techniky vyjadřování, dá se považovat za street art. Umělci pracují často ve veřejném prostoru a barvy nanáší ve formě spreje či fixy, případně využívají i techniku škrábání a leptání.

Graffiti může být osobním projevem (značka, dominance) i uměleckým konceptem (sdělení, komunikace). Umělci jej tvoří ve veřejném prostoru především ilegálně (jsou vnímáni jako vandalové), ale díla pronikla z ulic i do uměleckých galerií a soukromých interiérů. Pro šíření děl a nápadů slouží kromě jiného internet a časopisy zaměřené na danou tématiku.

Jak najít graffiti umělce

Jestli se vám graffiti a street art líbí, můžete si pořídit tapetu, obraz nebo nábytek se street art motivem, třeba pohovku s originálním potahem. Pokud však graffiti vyjadřuje váš styl života a máte rádi individuální bydlení, nechejte si od street artového umělce nakreslit originální kresbu přímo na zeď.

Autora graffiti můžete najít přes inzerát, známé či bytové architekty, případně v galeriích či na blozích věnovaných street artu a graffiti. Dokonce již existují i firmy specializované na tvorbu street artových maleb. Realizují originální malby na zakázku, výzdobu interiéru i exteriéru, tvoří graffiti do bytu a pořádají také festivalové exhibice a workshopy.

Některé skupiny spolupracují s magistráty měst a společně se snaží oživit anonymní a ponuré veřejné prostory (třeba podchody). Graffiti a street artové malby na zakázku už v Česku tvoří docela hodně firem, třeba Sprayart.cz, Propublikum.cz, Graffart.cz, Khoma.cz či Graffneck.cz. Ceny jsou individuální, takže je nejlepší autory oslovit a požádat je o nezávaznou kalkulaci.

Líbí se vám graffiti a street art? Nechali byste si od street artového umělce vyzdobit byt či dům? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

2) Tapety jsou stále v módě! Nebo raději dáte přednost klasické výmalbě? Pomůže vám šikovný malíř nebo tapetář

3) Máte doma stará netěsnící okna a už jimi zatéká či profukuje? Zavolejte na pomoc okenáře a nechejte je vyměnit

4) Montáž sádrokartonu je prý jednoduchá, proč ji ale nenechat na odborníkovi? Zavolejte na pomoc sádrokartonáře

5) Vládne řezačkou obkladů a dlažby, zubovým hladítkem i vyštipovacími kleštěmi. Kdo? Přece šikovný obkladač

6) Nábytek, okna, dveře i schody. To vše a mnohem víc zvládne každý truhlář. Jak ale vybrat kvalitního řemeslníka?

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek