0komentářů

Nebaví vás klasická výmalba ani tapety a chcete na zdech něco osobitého a originálního? Pozvěte si graffiti umělce

Někdo vnímá street art jako umění a vyjádření sebe sama, jiný zase jako čmáranice a vandalství. Kde a jak tento umělecký směr vznikl, jak ho využít v interiéru a kde sehnat mistry na graffiti? Dá se zabránit nelegálnímu graffiti?
Vydáno: 13.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2206x

Pár dnů nová fasáda a hned je počmáraná nějakým klikyhákem. Kromě vandalských autorů se však najdou také talentovaní malíři, kteří tvoří úžasná díla, jimiž oživí veřejný i soukromý prostor. Autorovi nelegálního díla hrozí trest odnětí svobody, spousta autorů však ani přes hrozící trest s tvorbou nelegálního graffiti nejspíš nepřestane. Zástupci subkultury se přesto snaží vyčlenit legální plochy, kde se mohou umělci realizovat. Další možností obrany proti nelegálnímu graffiti je navázání spolupráce, například objednání autora pro výmalbu vybraných ploch (s regulovaným obsahem i pro jakoukoliv tvorbu).

<p>Díky graffiti či street artové malbě bude váš byt či dům opravdu originální. Foto: ©Depositphotos.com/sergwsq</p>

Díky graffiti či street artové malbě bude váš byt či dům opravdu originální. Foto: ©Depositphotos.com/sergwsq

Co je to graffiti a street art?

Už v pravěku malovali lidé po zdech jeskyní, v Římském impériu a Egyptě pak škrábali do omítek domů, později i dřeva. Historie novodobého graffiti začíná zhruba na konci šedesátých let 20. století. Fenomén graffiti si postupně osvojili mladí lidé z černošských ghett i absolventi uměnovědných disciplín. V Česku je počátek graffiti spojený s pádem totalitního režimu.

Nedokážete si představit graffiti v bytě? Podívejte se na Pinterest, jak může "oživit" interiér.

Graffiti je druh výtvarného projevu. Stalo se jedním z původních pilířů kultury hip hopu jako kultura protestu. Dnes ho lze vnímat jako městský folklór ulice, a pokud se obohatí i o další techniky vyjadřování, dá se považovat za street art. Umělci pracují často ve veřejném prostoru a barvy nanáší ve formě spreje či fixy, případně využívají i techniku škrábání a leptání.

Graffiti může být osobním projevem (značka, dominance) i uměleckým konceptem (sdělení, komunikace). Umělci jej tvoří ve veřejném prostoru především ilegálně (jsou vnímáni jako vandalové), ale díla pronikla z ulic i do uměleckých galerií a soukromých interiérů. Pro šíření děl a nápadů slouží kromě jiného internet a časopisy zaměřené na danou tématiku.

Jak najít graffiti umělce

Jestli se vám graffiti a street art líbí, můžete si pořídit tapetu, obraz nebo nábytek se street art motivem, třeba pohovku s originálním potahem. Pokud však graffiti vyjadřuje váš styl života a máte rádi individuální bydlení, nechejte si od street artového umělce nakreslit originální kresbu přímo na zeď.

Autora graffiti můžete najít přes inzerát, známé či bytové architekty, případně v galeriích či na blozích věnovaných street artu a graffiti. Dokonce již existují i firmy specializované na tvorbu street artových maleb. Realizují originální malby na zakázku, výzdobu interiéru i exteriéru, tvoří graffiti do bytu a pořádají také festivalové exhibice a workshopy.

Některé skupiny spolupracují s magistráty měst a společně se snaží oživit anonymní a ponuré veřejné prostory (třeba podchody). Graffiti a street artové malby na zakázku už v Česku tvoří docela hodně firem, třeba Sprayart.cz, Propublikum.cz, Graffart.cz, Khoma.cz či Graffneck.cz. Ceny jsou individuální, takže je nejlepší autory oslovit a požádat je o nezávaznou kalkulaci.

Líbí se vám graffiti a street art? Nechali byste si od street artového umělce vyzdobit byt či dům? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

2) Tapety jsou stále v módě! Nebo raději dáte přednost klasické výmalbě? Pomůže vám šikovný malíř nebo tapetář

3) Máte doma stará netěsnící okna a už jimi zatéká či profukuje? Zavolejte na pomoc okenáře a nechejte je vyměnit

4) Montáž sádrokartonu je prý jednoduchá, proč ji ale nenechat na odborníkovi? Zavolejte na pomoc sádrokartonáře

5) Vládne řezačkou obkladů a dlažby, zubovým hladítkem i vyštipovacími kleštěmi. Kdo? Přece šikovný obkladač

6) Nábytek, okna, dveře i schody. To vše a mnohem víc zvládne každý truhlář. Jak ale vybrat kvalitního řemeslníka?

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 66x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek
Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 104x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 118x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek