0komentářů

Koupelna podle učení feng shui nemá v bytě dominovat. Zavírejte do ní dveře, může tudy unikat dobrá energie

Bydlení podle učení feng shui přináší klid a uvolnění. Chcete si v tomto stylu vytvořit koupelnu a toaletu? Hlavní zásadou je spíše méně než více, a výsledek musí navozovat všem příjemnou náladu. Vždy dbejte na zavírání dveří.
Vydáno: 12.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3225x

Koupelna a toaleta patří k základní a nezbytné výbavě každého moderního bytu a domu. I když je primárním účelem těchto místností osobní hygiena, měli byste se i tady cítit dobře. Z doporučení východního učení feng-shui vyplývá, že pozitivní energii snadno povzbudíte už i hezkou výzdobou. Mohou to být dekorační předměty, květiny, nový župan či hebké a barevné ručníky.

Harmonie prostředí vám v koupelně přinese klid a uvolnění

Podle feng shui je koupelna místností, kde převažuje energie Jin, kvůli přítomnosti vodních zdrojů a typických vodních motivů. Musíte proto místnost doplňovat i předměty, podporujícími energii Jang. Jsou to už zmíněné ručníky, koberečky, ostatní textil a osvětlení. Dosáhnete tím harmonie prostředí a díky tomu se budete v koupelně cítit co nejlépe a uvolněně.

<p>Koupelna zařízená podle učení feng shui je místem pohody a dobrého relaxu. Foto: ©Depositphotos.com/slidezero</p>

Koupelna zařízená podle učení feng shui je místem pohody a dobrého relaxu. Foto: ©Depositphotos.com/slidezero

Pokud to prostor a možnosti dovolí, rozmístěte v koupelně živé květiny. Vhodnou dekorací jsou i kameny a mušle, zejména ty dovezené od moře. Suché a zaprášené ozdoby a tretky vynechte, stejně tak se zbavte dlouho nepoužívaných věcí. Špinavé prádlo dávejte do uzavřeného koše, můžete jej pořídit jak z ratanu, tak i z vyztuženého textilu.

Čistota, pořádek, sucho a zavřené dveře – to vše je koupelna podle feng shui.

Toaleta ani koupelna nemají v bytě dominovat. Obě nejlépe oddělené místnosti je vhodné mít bokem od hlavního vchodu, pokud možno ne naproti vstupu do bytu. Dveře na WC i do koupelny nechávejte vždy zavřené, stejně tak i krycí prkénko na záchodové míse. Podle feng shui vám totiž může odpadním potrubím unikat ven dobrá energie. Nechávejte proto zátky ve vaně i v umyvadle.Pokud umístíte toaletu a koupelnu přímo uprostřed interiéru, necháte odčerpávat energii z celého prostoru. Projeví se to dlouhodobě na nemocech, depresích i ztrátou radosti u všech členů rodiny. Nežádoucí je i koupelna a toaleta jako součást ložnice. Východní nauka tvrdí, že zde dochází k silnému odčerpávání energie, kterou ale naopak potřebujete získat do následujícího dne.

Vyhněte se vzájemnému odrazu zrcadel naproti sobě

Zrcadlo do koupelny pořizujte celistvé, ta složená z dílů nejsou vhodná. Pověste je tak vysoko, aby se v něm všichni členové domácnosti pohodlně viděli bez ohýbání nebo šplhu. Zrcadla nemají být podle feng shui naproti sobě tak, aby se navzájem odrážela. Tímto efektem vzniká jakási tajemná a mystická chodba, vhodná spíše pro věštbu než pro klidnou koupel a relaxaci.Pro posílení energie využijte element dřeva a ohně. Zvolte například barvy v zelených odstínech, ale můžete jít i od oranžové až po vínovou. Vyberte si barevně vhodnou dlažbu i obklady, nezapomeňte ani na doplňky typu kartáčků na zuby či lahviček s mýdlem a šamponem. V koupelně i na toaletě vše orientujte na výšku, například dlaždičky nebo závěsy ručníků.

Učení feng shui pracuje s energiemi, které mají vliv na zdraví a vitalitu. Pomáhá současně vytvořit prostředí, v němž se vám bude dobře bydlet i pracovat.

Vytřít vše do sucha je základem v prostorech, kde je při provozu vlhko a tím živná půda pro plísně i bakterie. Zařiďte správnou cirkulaci vzduchu a světlo. Nejlepší variantou je okno, pokud jej nemáte, používejte dobrý ventilátor. Všechny prostory si příjemně provoňte vonnými svíčkami a tyčinkami. Koupelna by měla být také co nejdále od kuchyně i jídelny.Barvy v koupelně nemají být křiklavé a příliš jasné, nežádoucí je pak červená nebo růžová a tmavé odstíny. Světle matné barvy, odstíny zelené nebo bílá pozitivně působí na psychiku člověka. Nijak neruší intimitu a navozují pocit čistoty. V koupelně neskladujte také nic, co nefunguje, či co už delší dobu nepoužíváte. Například stará mýdla, šampony, různé lahvičky nebo staré zubní kartáčky.

V koupelně platí základní pravidlo, decentnost a čistota

Toužíte-li po bezpečí a pocitu jistoty, hledáte podvědomě zemi. K ní patří odstíny hnědé, okrové, oranžové či pískové, optimálním tvarem je čtverec. Keramické obklady vyberte v zemitých odstínech, protože vytvářejí pocit pohody a stability. Raději se vyhněte příliš zdobnému dekoru, hodně tmavým barvám, agresivním kontrastům, a opatrně zacházejte s modrými tóny.Vytvořte si příjemné místnosti z přírodních materiálů. Po ránu totiž většina lidí potřebuje pozitivně naladit. Rychle odstraňte všechny vady instalací, kapající kohoutek nebo protékající toaletu. Jinak by to mohlo znamenat, že od vás „odtečou“ i vaše peníze. Vyhoďte prázdné obaly a nepoužívanou kosmetiku. I v koupelně platí pravidlo, že méně znamená více.

Podívejte se, jak vypadají koupelny ve stylu feng shui na síti Pinterest.

Feng shui je tradiční čínské učení, s nímž doma dosáhnete maximální harmonie. Každý člen vaší rodiny se dočká uspokojení všech svých vědomých i nevědomých potřeb. Pro koupelnu to znamená hlavně dostatek přirozeného světle přes velká okna, čistotu a volný prostor bez výrazných dekorací a zbytečného množství doplňků. Energii tak necháte volně proudit.

Chystáte se zařídit koupelnu ve stylu feng shui? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte s nákupem vybavení ostatním čtenářům.

Podívejte se také na další články o bydlení ve stylu feng shui:
1. Praktické rady, jak využít zásady feng shui i pro vaše bydlení
2. Poznejte účinky feng shui a dejte životu lepší směr. Poradí vám mobilní aplikace
3. Ložnice podle feng shui. Ať spolu barvy ladí
4. Zařiďte si balkón nebo terasu podle východního učení feng shui

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 59x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 89x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek