PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak zatmelit spáry u vany, umyvadla, dřezu či oken? Použijte silikon nebo speciální polymer, radí Vteřinový manžel

Máte v koupelně spáry či praskliny u vany nebo umyvadla a zatéká vám tam voda? Přetěsněte si je sanitárním silikonem nebo polymerem. V 15. díle seriálu Vteřinový manžel poradí, jak odstranit silikon kolem vany a poté nanést nový.
Vydáno: 11.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4875x

Kuchyně a koupelny by měly být v domácnostech synonymem čistoty a hygieny. Bohužel některé z nich trápí po čase černé nevzhledné skvrny na hmotách, těsnících rozličné spáry. Okolí vaší vany, umyvadla, dřezu či sprchového koutu totiž denně atakuje voda, proto se na silikonu vytvoří malé trhlinky a škvíry. Ty jsou pak ideálním prostředím ke vzniku plísní a tedy černých skvrn.

Vyzkoušejte si nanášení silikonu nanečisto na tvrdém papíře

Výměna „klasického“, který utěsňuje spáru třeba mezi vanou a stěnou, chce trochu času. Nejdříve vyberte vhodný druh silikonu podle podkladu. Při spárování sanitární keramiky dodržte minimální šířku naneseného tmelu 5 až 10 mm a zajistěte nepřilnavé dno spáry například těsnicí šňůrou. Pro získání trochy praxe naneste trochu silikonu na tvrdý papír na stole a zkuste si jej vyhladit prstem.

<p>Sanitární silikon vytlačujete z kartuše speciální pistolí, chce to trochu cviku. Foto: ©Depositphotos.com/Yganko</p>

Sanitární silikon vytlačujete z kartuše speciální pistolí, chce to trochu cviku. Foto: ©Depositphotos.com/Yganko

Nejnáročnějším, ale nezbytným krokem je odstranění starého silikonu úplně do posledního kousku. Začněte na kraji nebo v místě poškození a třeba se vám podaří postupně odtrhnout celou část. Na pomoc si vezměte nůž nebo speciální škrabku. Dávejte ale dobrý pozor, abyste nepoškodili ostatní spáry, pečlivost je v tomto případě zcela na místě. Existují i speciální odstraňovače silikonu.

Sanitární silikon se hodí na nesavé obklady a dlažby, glazovanou keramiku, smaltované vany, nebo nerez. Neutrální silikon použijte na PVC, dřevo či akrylátové vany. Sanitární tmel pak patří na savé podklady či přetíratelné spoje.

Po odstranění starého těsnicího silikonu očistěte povrch od prachu a nečistot, použijte i vysavač. Na odmaštění spáry si vezměte saponát a vlhký čistý hadr. Opravovaná místa dobře vysušte a okraje poté oblepte papírovou krycí páskou. Z kartuše pak postupně nanášejte aplikační pistolí silikon do spáry až k okrajům krycí pásky. Přebytečný materiál odstraňte stěrkou a povrch na závěr uhlaďte prstem a mýdlovou vodou do finálního vzhledu.Při pohledu na vaše skvělé dílo počkejte, až úplně zaschne. Výrobci obecně doporučují nejméně 24 hodin, ale u nových přípravků už po 10 až 20 minutách přestane být povrch citlivý na vodu. Často bývá doba schnutí 1,5 mm/den při + 23°C a 50 % relativní vlhkosti. Sanitární silikon vám ale nikdy úplně neztvrdne, mírné pruží a přizpůsobuje se tím teplotním změnám.

S novým polymerem nepotřebujete na kartuši speciální pistoli

Pro zatěsnění spár v koupelnách i kuchyních je na trhu i speciální opravná hmota, polymer ve speciální kartuši. Nepotřebujete na ni speciální vytlačovací pistoli a vydrží minimálně půl roku k dalšímu použití. Z natlakované nádobky odlomíte pojistku, sejmete uzávěr, stisknete samospoušť a tlak sám vyžene potřebné množství hmoty. Její objem si regulujete korektorem síly „housenky“.S novým typem kartuše se dostanete i do nepřístupných míst, třeba za umyvadlovou baterii. Domů si vyberte přípravky, odolné proti vodě i plísním. Velmi dobře drží na kameni, mramoru, ale i na umělém podkladu nebo dlaždicích, a spolehlivě nepropustí vodu. I v tomto případě na konci práce použijte stěrku a závěrečné vyhlazení nového těsnění mýdlovou vodou.

Vyhlaďte silikon pečlivě, čím hladší bude povrch, tím menší je pravděpodobnost, že se vám tam postupem času dostane voda a následně plíseň.

Pokud není třeba vyměňovat silikon ve spárách mezi dlaždicemi nebo obkládačkami, můžete je i jednoduše oživit. Existuje řada výrobků, například Čistící tužka na bílé spáry nebo Ceresit na spáry. Některé nanesete z tuby s houbou přímo na maltovou spáru, necháte je krátce vstřebat a zbytky pak jenom z dlaždiček setřete.Ani v tomto případě nechyběla na internetu bohatá diskuze, kde co názor, to jiný přístup. Nicméně čtenář s přezdívkou Pečenáč radí: „Pořád jezdím po koupelnách opravovat po zednících silikony kolem van. Ten silikon musí bezpodmínečně pryč všechen, žádný odstraňovač silikonu, ale poctivě na tom nechat sádlo, vzít lámací nůž, opatrně používat hranu a ne špička, dlaždicím to neublíží.“ Podle něj je poctivé oškrábání z vany a dlaždic asi na 1,5 hodiny práce, pak vyfoukat zbytky ze škvíry, odmastit technickým benzínem a zasilikonovat až na hladké lesklé plochu dlaždice.

Čtenářka Hanka má silikon u vany řadu let a z její zkušenosti naproti tomu vyplývá, že je lepší si koupit vanovou lištu, která je těsná a údajně lepší než silikon. „Silikon musíte nanést přesně, nesmíte mít žádné prohlubně, kde bude zůstávat voda a bude se tvořit nevábně vypadající černý flek,“ vypočítala silikonové nevýhody.Nezapomeňte na obecnou radu pro všechny, kdo si spáry v koupelnách a kuchyních zatěsňují sami. Silikony po vytvrzení zhruba o 10 procent zmenšují svůj objem, proto je nanášejte s rezervou, aby se se úbytek na povrchu spoje později neprojevil. U van používejte běžný sanitární silikon nejlépe s přísadou fungicidů, pro zvlášť ohrožené prostory pak s efektem, který odpuzuje vodu.

Zaspárovali jste si sami doma vanu v koupelně nebo dřez v kuchyni? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám to podařilo, a poraďte postup práce ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?
7. Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí okna i dveře
8. Jak vyčistit krb a sklo - na sazometnou středu
9. Týrá vás v noci vrzání postele? Jak se jej zbavit i v případě roštu, židlí, či stolu
10. Ztratili jste klíče a musíte vyměnit vložku FAB v zámku dveří. Jak na to?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek