0komentářů

Nenechávejte okno v kuchyni holé. Ozdobte ho roletou, žaluziemi, nebo záclonou. Vytvoříte tím i funkční stínění

Klasické záclony, římské rolety, nebo moderní žaluzie? Který typ stínění je pro kuchyňské okno nejlepší, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké výhody a nevýhody mají jednotlivá řešení? Jaký si vybrat materiál, barvu a vzor?
Vydáno: 09.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3959x

Mít okno v kuchyni je snem snad každého kuchaře či kuchařky. Díky němu je v místnosti přirozené denní světlo, můžete vyvětrat, když vaříte něco aromatického nebo když se něco nepovede, a navíc se během vaření můžete dívat do okolí. Holé okno však vypadá podivně a přímé sluneční paprsky vás mohou oslňovat, takže je dobré vymyslet nějaké to stínění. Jen je potřeba vybrat takové, které nebude překážet při práci a zvolit snadno čistitelný materiál.

Žaluzie, záclony či rolety?

Pomocí stínění ochráníte kuchyň před přímým slunečním světlem i zvídavými pohledy zvenčí (záleží na tom, jakou textilii použijete). Žaluzie jsou sice praktické, ale působí poněkud neosobně. Závěsy a záclony dotváří celkový styl místnosti, dodají kuchyni vzdušnost i světlost a mohou působit romanticky a útulně. Pokud nemůžete záclony použít kvůli nedostatku místa, použijte textilní rolety, které přebírají výhody žaluzií i záclon.

Nedokážete si vybrat ze široké nabídky záclon a závěsů? Načerpejte inspiraci na Pinterestu.

Typ stínění vybírejte především podle stylu místnosti, barev a materiálů. Do kuchyně se hodí lehké materiály, které se snadno udržují a perou. Bývá zde totiž větší nepořádek a látka se rychleji ušpiní. Materiál by neměl mít tendenci nasávat cizí pachy, takže se do kuchyně hodí látky s větším podílem polyesterových vláken. Ty se však mohou snáze vznítit od sporáku, pečicí trouby či jiného kuchyňského spotřebiče, takže si na to dávejte pozor a nedávejte je do jejich blízkosti.

<p>Žaluzie možná působí poněkud neosobně, ale do moderní kuchyně se hodí. Foto: ©Depositphotos.com/jrphoto</p>

Žaluzie možná působí poněkud neosobně, ale do moderní kuchyně se hodí. Foto: ©Depositphotos.com/jrphoto

Jak na výběr záclon

Závěsy či záclony je potřeba barevně sladit s ostatním vybavením interiéru, jako jsou podlahy, stěny, kuchyňská linka či drobné vybavení. Jestli máte rádi teplo, volte teplé barevné odstíny, jako je žlutá, červená nebo oranžová. Pokud chcete, aby místnost působila chladněji, volte modrou nebo zelenou. Záclony můžete barevně sladit třeba s utěrkami, chňapkami či ubrusem. Vybírejte raději záclony bez přílišného zdobení.

Závěsy by měly sahat po parapet nebo až na zem. Dávejte si pozor na to, aby nezakrývaly radiátory. Zvýšili byste riziko požáru i náklady na vytápění. Pokud máte problémy s nedostatkem světla, můžete zvolit kratší záclonu, která bude sahat třeba jen do půlky či jedné třetiny okna. Můžete zvolit i překřížené záclony, které díky bočním úvazům zachovají žádoucí výhled z okna. Ty se však hodí spíše do rustikálnějších interiérů.

Při výběru záclony nezapomínejte ani na vhodné garnýže nebo konzole pro jejich pověšení. Volte spíše lehčí garnýže bez zbytečných záhybů a z materiálů, které nenasáknou kuchyňské pachy. Zároveň by se měly typově hodit do stylu kuchyně.

<p>Správně vybraná záclona poslouží kromě stínění také jako dekorace. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph</p>

Správně vybraná záclona poslouží kromě stínění také jako dekorace. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph

Jakou výhodu mají římské rolety?

Do kuchyně jsou mnohdy praktičtější římské rolety záclonového nebo závěsového typu, protože zabírají méně místa, nevlají a snadno je vyhrnete směrem vzhůru. Clonu pak můžete variabilně výškově regulovat stejně jako žaluzie. Rolety mohou zakrývat pouze samotné okno a do šířky nepotřebují žádný prostor. Římské rolety se vyrábí z nejrůznějších záclonových i závěsových dekoračních látek, takže každá roleta může být jiná a originální. 

Rolety se hodí spíše do moderněji laděných kuchyní. Můžete si vybrat sériově vyráběné kousky, nebo si nechejte rolety vyrobit na zakázku přesně na míru vaší kuchyni. Volte takové rolety, u nichž můžete látku snadno sejmout z mechanismu a dát do pračky (třeba systém easy wash, kdy textilie drží na suchém zipu). Díky tomu nebudete muset rolety pracně vyvlékat a navlékat při každém praní nebo čištění.

<p>Římské rolety jsou praktické jako žaluzie, a zároveň dekorační jako záclony. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Římské rolety jsou praktické jako žaluzie, a zároveň dekorační jako záclony. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Máte na kuchyňském okně žaluzie, záclonu nebo římskou roletu? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
2x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek