0komentářů

Nábytek, okna, dveře i schody. To vše a mnohem víc zvládne každý truhlář. Jak ale vybrat kvalitního řemeslníka?

Máte byt netradičních tvarů i rozměrů a nemůžete ho vybavit sériově vyráběným nábytkem? Nebo se jen chcete odlišit? Nechte si vyrobit nábytek u truhláře. Jaký je rozdíl mezi ním, stolařem a nábytkářem a jak si vybrat odborníka?
Vydáno: 06.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1924x

Velké nábytkové řetězce mají v nabídce spoustu nábytku za různé ceny. Nelze říct, že je všechen nábytek nekvalitní a dlouho nevydrží. I zde najdete kvalitní kousky, jen je potřeba počítat s tím, že nebudou patřit mezi nejlevnější. Výhodou řetězců je, že si nábytek můžete osahat a prakticky okamžitě odvézt domů. Pokud se zaměříte na kvalitu a nevadí vám, že si na nábytek nějakou dobu počkáte, je lepší obrátit se na truhláře. Počítejte však s tím, že když si špatně vyberete, můžete zaplatit více peněz za nekvalitní nábytek.

Rozdíl mezi truhlářem, stolařem a nábytkářem

Truhlář vyrábí a opravuje nábytek a další výrobky zhotovené převážně ze dřeva. Vybírá a připravuje vhodné materiály, rýsuje, rozměřuje a rozkresluje truhlářské prvky, strojově obrábí všechny druhy materiálů ze dřeva i polotovary zhotovené na bázi dřeva a umělých hmot, řeže, hobluje, frézuje, vrtá na všech druzích dřevoobráběcích strojů a ručně obrábí materiály řezáním, hoblováním, tvarováním, vrtáním a broušením ručními nebo mechanizovanými nástroji.

Veškeré výrobky také povrchově upravuje mořením, bělením, imitováním dřeva, nanášením tmelů, emailů a laků strojově i ručně, montuje a demontuje kompletní truhlářské výrobky nebo konstrukce, opravuje a rekonstruuje všechny druhy truhlářských výrobků a seřizuje, udržuje a provádí běžné opravy dřevoobráběcích strojů.

Truhláři se dělí na nábytkové truhláře (jinak nábytkáře či stolaře), stavební truhláře, umělecké truhláře a modeláře. Nábytkář vyrábí nábytek, stavební truhlář okna, dveře a další stavební prvky, třeba dřevěná schodiště či zábradlí, a modeláři dřevěné modely, z nichž se pak vyrábí pískové formy pro slévárenské podniky. Umělecký truhlář vyrábí individuální truhlářské výrobky podle návrhů výtvarníka a zvládá repliky dobového nábytku i uměleckořemeslné prvky interiéru, včetně provádění opravy a obnovy dobového nábytku a zařízení interiéru.

<p>Nábytkář vyrábí nábytek z masivu i materiálů na bázi dřeva. Foto: ©Depositphotos.com/enricoblueblu</p>

Nábytkář vyrábí nábytek z masivu i materiálů na bázi dřeva. Foto: ©Depositphotos.com/enricoblueblu

Je lepší zajít za truhlářem, nebo do nábytkového studia?

Výhodou stolaře je nábytek na míru, tudíž maximálně využitý prostor, osobní jednání (s jedním člověkem jednáte od první konzultace přes zaměření prostoru a výrobu až po samotnou montáž) a možnost výroby nábytku podle vlastního návrhu či návrhu architekta. Nevýhodou bývá vyšší cena, nemožnost osahat si nábytek dopředu a delší doba dodání.

I když truhláři bývají zpravidla levnější, velká studia většinou přijdou se speciální a výhodnější nabídkou. Je tedy potřeba hledat, ptát se a porovnávat. Truhlář vám vyrobí nábytek na míru a nabízí více dekorů (prakticky vše, co sežene). Pokud se rozmyslíte, že chcete něco jinak, můžete v průběhu zakázky truhláři zavolat, zeptat se, v jaké fázi výroby je, a podle toho se případně domluvit na změně.

Designéři ve studiích většinou poskládají kuchyňskou linku z dílů standardních rozměrů, které se vyrábí sériově, a tudíž i levně. Jakmile si vyžádáte atyp, tak si nejspíše připlatíte (pokud studio výrobu atypického nábytku na míru umožňuje). Studia většinou nabízí i veškerý servis okolo a prodlouženou záruku, jakmile však projekt odsouhlasíte, už v něm zpravidla nic nezměníte.

<p>Stavební truhlář vyrábí okna, dveře a další stavební prvky. Foto: ©Depositphotos.com/alessandroguerr</p>

Stavební truhlář vyrábí okna, dveře a další stavební prvky. Foto: ©Depositphotos.com/alessandroguerr

Jak si vybrat dobrého truhláře

Truhláři na malém městě nebo vesnici mohou být levnější, protože mívají menší provozní náklady. Často totiž pracují u sebe doma nebo v dílně na zahradě. Zákazníci je mnohdy znají osobně, takže ví, jak pracují. Bývá zde ale větší konkurence, takže aby se truhláři uživili, neorientují se jen na nábytek, ale dělají i stavební truhlařinu, tesařinu nebo pokrývačinu. Při výběru dejte na doporučení od známých a reference od bývalých zákazníků. Ověřte si kvalitu práce i jednání samotného truhláře.

Truhlář by s vámi měl probrat vaše představy, poté by měl přijet zaměřit prostor (pokud se jedná o vestavěný kus nábytku), udělat návrh, probrat s vámi materiály, dekory a kování, pak nábytek vyrobit, přivézt ho k vám a případně i smontovat. U truhláře si dejte pozor na to, jaké materiály používá. Nejde jen o kvalitu materiálu použitého na korpusy a dvířka, ale i kování. Truhlář "garážista" se často snaží šetřit na kování a zvolí to nejlevnější, které však mnoho nevydrží.

Ve smlouvě o dílo by mělo být napsané, co a z jakých materiálů a součástek bude truhlář vyrábět, kolik to bude stát a do kdy vám výrobek dodá. Kromě toho by zde měla být uvedena i záruka, způsob řešení reklamací a sankce za nedodržení termínu. Standardem je 0,01 - 0,05 % z ceny díla za každý den z prodlení. Před podpisem smlouvy si ověřte, co vše je v ceně a zda je v ní zahrnuta i montáž. Pokud máte s výrobcem v průběhu zakázky závažnější problém, nebojte se obrátit na Českou obchodní inspekci.

Kupujete nábytek ve velkých nábytkových řetězcích, v nábytkových studiích nebo ho necháváte vyrobit na zakázku u truhláře? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

7) S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

8) Tssssssss... Uniká vám doma plyn? Otevřete rychle okna a zavolejte plynaře! V jakých případech je potřeba?

9) Až k vám přijde kominík zkontrolovat či vyčistit komín, chytněte se za knoflík. Říká se, že to přináší štěstí

10) Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

11) Tapety jsou stále v módě! Nebo raději dáte přednost klasické výmalbě? Pomůže vám šikovný malíř nebo tapetář

12) Máte doma stará netěsnící okna a už jimi zatéká či profukuje? Zavolejte na pomoc okenáře a nechejte je vyměnit

13) Montáž sádrokartonu je prý jednoduchá, proč ji ale nenechat na odborníkovi? Zavolejte na pomoc sádrokartonáře

14) Vládne řezačkou obkladů a dlažby, zubovým hladítkem i vyštipovacími kleštěmi. Kdo? Přece šikovný obkladač

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 26x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 67x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 605x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek