PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Díváte se večer na detektivky a bolí vás za krkem? 5 kroků, jak doma bezpečně pověsit televizi na zeď

Moderní televizní přijímače dejte buď na televizní stolek, nebo je připevněte na zeď pevným či otočným držákem. Jak ale TV na zeď dostat, co je k tomu potřeba a do jaké výšky přístroj nejlépe umístit? Poradí vám Vteřinový manžel.
Vydáno: 04.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4847x

Televizní přijímač patří k výbavě většiny tuzemských domácností. Kde máte doma televizi vy, klasicky na skříňce či televizním stolku, nebo ji hodláte pověsit na zeď? S příslušnými držáky je to poměrně jednoduchá věc, ale musíte dodržet několik pravidel. Vteřinový manžel vám poradí, jak se v nabídce držáků nejlépe zorientujete, i kam schovat všechny nevzhledné kabely.

Výška očí sedícího člověka je cca 95 – 100 cm od země, a v této výši by proto měl být střed obrazovky. Přestože se vám to zdá nízko, jedná se o ergonomickou polohu.

Pověšení televize na zeď má řadu výhod. Jednak získáte absencí televizního stolku v místnosti více prostoru, jednak si sami zvolíte výšku, ve které vám umístění obrazovky bude nejvíce vyhovovat. Pokud si do obývacího pokoje pořídíte i řadu polic a závěsný nábytek, dostanete najednou ve svém bytě ještě navíc hodně místa.

<p>Umístěním televize na zeď odlehčíte interiéru a bude se vám i lépe dívat na filmy. Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch</p>

Umístěním televize na zeď odlehčíte interiéru a bude se vám i lépe dívat na filmy. Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch

1. Rozhodněte se, kam chcete televizor namontovat. Můžete jej upevnit těsně ke stěně nebo na držák, který umožňuje sklápění a otáčení. Možná vám to bude připadat nízko, ale běžně se televize dává do výšky 95 – 100 cm od země. Vždy platí, že vaše oči by měly být v úrovni středu obrazovky. Televizor můžete namontovat i těsně ke stěně, ale větší mezera umožňuje lepší chlazení.

Zjistěte si správnou výšku a vyberte kvalitní držák

2. Určete správnou výšku. U televize trávíme v přepočtu hodiny času, proto byste ji měli umístit tak, aby její sledování co nejméně zatěžovalo váš organismus. Přijímač patří do výše vašich očí nebo o trochu níž. Člověku je totiž nepřirozená poloha zakloněné hlavy. Obecně platí, že spodní okraj plochého televizoru by měl být 50 až 60 cm nad zemí. To se ale mění podle konkrétní situace.

3. Vyberte držák, který televizor unese. Velmi důležitá je hmotnost televize, úhlopříčka není to hlavní. Proto musíte vybrat odpovídající držák a kvalitní hmoždinky i vruty, kterými TV přístroj přišroubujte ke všem příslušným otvorům na držáku. Naprostou většinou kvalitních hmoždinek na trhu můžete použít na pevný a stabilní materiál stěny, tedy plné cihly, beton nebo panel.Pro sádrokarton, duté cihly, nebo dřevostavby už vybírejte speciální hmoždinky, chemická kotva nemusí být vhodná pro každý případ. Konkrétně pro sádrokarton doporučují odborníci hmoždinky HM s metrickým závitem. Za sádrokartonovou deskou se rozevřou a jakoby ji "obejmou". Například hmoždinka o průměru 12 milimetrů by tak měla bezpečně unést zátěž zhruba 15 kilogramů.

Televizor nestavte před okno ani proti němu, protože by přes den vznikaly odlesky na obrazovce a nic byste neviděli. Mezi obrazovkou a pozadím nemá být velký kontrast, takže televizní stěnu večer osvětlete LED pásky nebo lampou.

3. Vyberte typ držáku podle vzdálenosti otvorů. Všechny televize na trhu mají přípravu pro instalaci na držák. Rozteč těchto otvorů pro uchycení TV se nazývá VESA standart a může být 10 × 10 cm a 20 × 10 cm, ale i 40 × 20 cm. Ploché obrazovky upevníte na zeď buď pevným držákem, případně držákem s výklopným ramenem. Držáky seženete v obchodech s elektronikou. Fixní koupíte už od 100 Kč, polohovatelný od 200 Kč. Stropní držák pořídíte už za 700 Kč.4. Vymyslete, jak zakryjte kabely. Nejčastěji je prostě svažte do jednoho svazku a zakryjte třeba umělým břečťanem. Další variantou jsou přetíratelné elektroinstalační lišty. Pokud se vám nelíbí, zavěste TV na falešnou sádrokartonovou stěnu na dřevěném rámu a kabely veďte za ní. Kabely v některých případech zapojte, dokud je ještě televize dole, jinak to není zrovna pohodlné.

5. Kupte materiál a doma jej namontujte. Na spolupráci si nejlépe domluvte kamaráda, ve dvou to jde lépe. Než začnete vrtat do zdi, ujistěte se, že v místě vrtání nejsou vodovodní ani plynové trubky či elektrické kabely. Většina držáků je dvoudílná, zkompletujte a namontujte na televizi tu „její“ polovinu držáku, poté připevněte na stěnu šrouby přes hmoždinky polovinu druhou. Nakonec zavěste přijímač na držák.Na internetu se o umístění TV přijímače čile diskutuje. Čtenář s přezdívkou Silver píše: „Já mám za plazmou udělané 2 zásuvky, anténní a datovou. To vše v jednom čtyřrámečku ve výšce asi 90 cm nad zemí.“ Protože si televizi uchytil standardním držákem přímo na zeď, je všechno schované a není pak podle něj vidět jediný kabel ani zásuvka.

Čtenářka s přezdívkou Villy konstatuje, že má doma úhlopříčku 140 cm a rodina se dívá z 5 metrů, výška stropu je 2,6 metru a střed televize je 126 cm. „Myslím, že je to ale individuální a záleží na prostředí. Já jsem si z kartonu vystřihla přesný rozměr dané televize, přilípla na zeď a zkoušela a zkoušela,“ napsala s tím, že střed obrazovky by měl být ve výši vašich očí, když sedíte.

<p>Vybírejte pouze takový držák, který spolehlivě unese hmotnost vašeho televizoru. Foto: ©Depositphotos.com/Naypong</p>

Vybírejte pouze takový držák, který spolehlivě unese hmotnost vašeho televizoru. Foto: ©Depositphotos.com/Naypong

Jak si doma nejlépe umístíte televizi, to závisí především na vás. Musíte jen vzít v úvahu vaši výšku a typ křesla. Při shánění držáku na zeď si vybírejte takový typ, který vám umožní televizi jen mírně naklopit směrem dolů a kolmo na vás. Zkuste si v křesle pár minut posedět například při poslechu hudby, a pak vypozorovat, kam se díváte a jaký náklon hlavy je pro vás tím nejpohodlnějším.

S nevzhlednými kabely, plazícími se po zdi, si poraďte s elektroinstalační lištou.

Existují ale stále domácnosti, které nepřišly na chuť plochým televizím. Pokud máte doma stále ještě „klasiku“ s katodovou trubicí, můžete ji také pověsit na zeď. V odborných prodejnách seženete speciální držáky pro tento typ televizních přijímačů. Bývají otáčivé a televizi tak nastavíte do polohy, která vám zrovna vyhovuje. Případný DVD přehrávač pak umístěte na poličky.

Zavěsili jste si nový televizor na zeď a nemůžete se teď vynadívat? Napište do komentáře pod článkem, jak jste postupovali a poraďte s montáží také ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?
7. Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí okna i dveře
8. Jak vyčistit krb a sklo - na sazometnou středu
9. Týrá vás v noci vrzání postele? Jak se jej zbavit i v případě roštu, židlí, či stolu
10. Ztratili jste klíče a musíte vyměnit vložku FAB v zámku dveří. Jak na to?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek