0komentářů

Dnes je Světový veterinární den. Máte doma zvířecího mazlíčka? Tip na 10 nejoblíbenějších zvířat do bytu

Mnohokrát jste určitě slyšeli od vašich dětí: „Mami, tati, kupte mi nějaké zvířátko, já se o něj budu fakt starat.“ Pokud tentokrát neodoláte, vyberte pečlivě vhodný druh a zjistěte, jaké potřeby pro zvířata musíte ještě nakoupit.
Vydáno: 29.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1898x

„Ahoj, sedněte si zatím do pokoje, já udělám kafe. Kdyby vám něco harašilo pod pohovkou, tak buďte v klidu. To je skunk, naše zvědavá Týna, ale nebojte, pachové žlázy má vyoperované. Jo, a kdybyste pak chtěli jít do koupelny, tak se nelekněte. Ve vaně jsou malí kajmani.“ Myslíte, že je to sci-fi? Ani náhodou. To bylo skutečné přivítání od spolužáka a kamaráda, když jsme k němu jednou přišli na návštěvu.

Není nad to mít doma malou zoologickou zahradu

To nemluvím o spoustě dalších zvířat, která měl doma. V pokoji, ložnici, kuchyni, vlastně všude. Ať už nádherné hroznýše, papoušky, pavouky sklípkany nebo chameleony. K tomu samozřejmě i řadu nádrží, kde choval myši nebo cvrčky na krmení. Je pravdou, že majitel bytu je dodnes profesionální zoolog, ale to jeho bydlení bych vám tehdy „v plné výbavě“ přál vidět.

<p>Máte dojem, že se mi v autě dělá špatně? Vůbec ne, já mám jízdu rád! ©Depositphotos.com/graphicfoto</p>

Máte dojem, že se mi v autě dělá špatně? Vůbec ne, já mám jízdu rád! ©Depositphotos.com/graphicfoto

O tom, že domácí chovy zvířat jsou velice rozšířené, svědčí odhadem asi 250 miliónů psů v bytech a domech, spolu s jednou takovým počtem zvířat toulavých a opuštěných. Zásadní úlohu v zajištění dobrých životních podmínek zvířat mají veterinární lékaři, kteří si každou poslední dubnovou sobotu připomínají Světový veterinární den. Koná se ve světě od roku 2000.

Na počest Sv. Františka z Assisi, který se věnoval péči o opuštěná zvířata, se 4. října slaví Světový den zvířat. Poprvé byl  World Animal Day vyhlášen v roce 1931 ve Florencii.

Rozhodli jste se také pořídit domů nějakého živého tvora? Jen pro vaši informaci, v tuzemsku má 64 % Čechů psa anebo po něm touží. Téměř polovina lidí uvažuje, že si domů pořídí papouška a téměř třetina má doma kočku. V posledních letech se hodně rozšířil chov exotických zvířat, z těchto druhů je v domácnostech nejrozšířenější želva. Všichni mají jednu výhodu, nikdy doma nejste sami.

Před výběrem zvířat pro domácí chov dlouho uvažujte

Když se s dětmi nebo s partnerem rozhodnete pořídit si zvíře do domácnosti, vybírejte vždy pečlivě a uvažujte. Záleží nejen na tom, co se vám líbí, ale především na vaší ochotě investovat svůj čas a finance. Nejhorší je reagovat prvoplánově na dětská přání při vánočních svátcích, narozeninách či vysvědčeních a pak mít doma živého tvora, o kterého se nikdo nechce starat.

<p>Když přijde večer, ráda se o něčem poučím z tabletu. Kdepak myši, jsou moc rychlé. ©Depositphotos.com/youloveben</p>

Když přijde večer, ráda se o něčem poučím z tabletu. Kdepak myši, jsou moc rychlé. ©Depositphotos.com/youloveben

1. Ideálním a věrným společníkem jsou psi. Trpěliví, bezvadní ochránci vás i vašeho majetku, kteří zapadnou do rodiny a stanou se součástí „smečky“. Musíte ale vybrat správné plemeno a počítat s jeho nároky na čas, pozornost a péči. Psi potřebují venčit, své místo kvůli soukromí a vyžadují kvalitní krmení. Pokud ale nejste neustále doma a nemáte moc peněz, pak raději volte jiné zvíře.

2. Kočky charakterizují všichni chovatelé jako svobodná a hrdá zvířata. I přes to se rády mazlí, předou a hrají si. Je to čistotný tvor, zařiďte kočičí WC a pravidelně je čistěte. Radost jí uděláte i škrabadlem na obrušování drápků. Dostatek potravy jí stačí 1 × denně, kočka žere podle své potřeby. Hodí se spíše ke větším dětem a je vědecky potvrzeno, že pomáhají odbourávat stres a úzkost.

Kočky a psy si obstaráte také v mnoha útulcích. Tento krok ale zvolte, jen pokud máte předchozí chovatelské zkušenosti. V útulku se musíte důkladně poradit o temperamentu zvířete, dále o jeho vlastnostech, zdravotním stavu a náklonnosti k dětem.3. Oblíbenými mazlíčky jsou dlouhosrstí králíci. Pořiďte jim větší klec s pevným dnem, dopřejte ji ale každodenní výběh na čerstvém vzduchu. Samozřejmostí je dost čisté vody, ke krmení seno, zelenina, speciální směs, granule, tvrdý chleba na obrušování hlodáků. Bezpodmínečně zabezpečte kabely a různé otvory, králík všechno překouše. Potřebují mimo jiné přeléčení proti kokcidióze.

4. Nenáročné, ale velice vděčné a populární je morče. Klec je lepší s plným dnem a s vyměnitelnou podestýlkou, protože ji musíte často čistit. Jsou to společenští tvorové, proto je lepší chovat je po dvou. Jako potravu zvolte trávu, vojtěšku, seno, a protože si nedokáží vytvořit vlastní vitamín C, dávejte jim čerstvé ovoce a zeleninu. Pozornosti i jídla se dožadují vysokým kvikáním.

5. Původně v japonských a čínských palácích chovali jako domácí mazlíčky myši. Dožívají se kolem roku a půl až třech let, jsou proto vhodné pro první chovatelské pokusy. Žerou semínkovité směsi, zeleninu či ovoce, obilí i kukuřici. Myši jsou spíše noční živočichové a velmi lehce se množí. Laboratorní myši jsou potomky myši domácí, a myšata často slouží jako potrava pro plazy.
<p>Papoušek vlnkovaný neboli andulka patří zaslouženě mezi nejoblíbenější domácí miláčky. ©Depositphotos.com/lusyaya</p>

Papoušek vlnkovaný neboli andulka patří zaslouženě mezi nejoblíbenější domácí miláčky. ©Depositphotos.com/lusyaya

6. Děti si mohou svůj první vztah ke zvířatům vytvořit chovem křečků. Nejoblíbenějšími druhy jsou křeček džungarský nebo křeček zlatý a nejlepší čas na hraní s nimi je pozdní odpoledne. Stačí jim jen malá klec nebo akvárko s pilinami a úkrytem. Krmte je speciální směsí, zeleninou, ovocem, oříšky nebo sušenými plody. Počítejte spíše s noční aktivitou, která vás může nepříjemně rušit.

7. Domácím mazlíčkem v pravém smyslu slova nejsou rybičky. Akvárium je ale krásná dekorace v bytě a navíc mají jen minimální nároky na krmení. Akvárko nenechávejte na přímém, sálajícím slunci a vyberte také dostatečnou velikost. V odborných obchodech si nechte poradit, které druhy rybek jsou párové, které hejnové, a jaké máte do nádrže vysadit rostlinky.

8. Z tropů a subtropických oblastí pocházejí další oblíbení domácí chovanci, papoušci. Živí se převážně semínky, ovocem, nektarem, pupeny, ale někteří loví i drobné členovce. Nejvhodnější k dětem je papoušek vlnkovaný, známá andulka. Mluvit nebo zpívat naučíte lépe samečky. Papoušky chovejte v klecích či voliérách, ale nechte je pravidelně prolétávat a věnujte se jim.9. Ideálním zvířetem domů je želva. Nezapáchá, je zticha, žije si na svém území a nerozhodí ji ani, když nejste celé dny doma. Suchozemské želvy chovejte v teráriu s podestýlkou z rašeliny či písku, ale ocení možnost výběhu třeba na zahradu. Živí se rostlinnou potravou, na rozdíl od vodních želv, které si zobnou cvrčky, žížaly i rybičky. Vodní želvy potřebují v nádrži pravidelně měnit vodu. 
10. Poměrně nenároční na chov jsou i studenokrevní hadi. Vyberte dostatečně velké terárium, podle velikosti jedinců, zajistěte odvětrávání, světlo i dostatečnou teplotu. Hadi jsou striktní masožravci, živí se myšmi, rybami, ptáky, vajíčky, hmyzem, ale i jinými hady. Frekvence krmení záleží na druhu a velikosti hadů, u dospělých stačí podávat potravu i jednou za 10 až 14 dní.
<p>Důstojné skaláry zdobí každé akvárium, konkrétně pro ně vyberte užší a vysoké. ©Depositphotos.com/Andrelix</p>

Důstojné skaláry zdobí každé akvárium, konkrétně pro ně vyberte užší a vysoké. ©Depositphotos.com/Andrelix

Bohatá diskuze na internetu se k tomuto tématu dala očekávat. Čtenářka s přezdívkou Jarča třeba napsala: „Osmák je prý nejinteligentnější mezi hlodavci a velmi společenský. Dá se velmi dobře ochočit, ale museli by být dva, aby jeden nesmutnil, když nejste doma.“ Čtenář s přezdívkou Marťas prý má v bytě 4 + 1 celkem dva potkany, 2 andulky, 2 křečky, yorkšíra a zakrslého králíka.

Nemůžete se rozhodnout, jaký druh domácího mazlíčka pořídit? Vyplňte si následující test.

Hodně zajímavý tip na velké africké šneky, česky oblovky, dává všem čtenářka s přezdívkou Mrťafa: „Je jich hodně druhů, stačí akvárko bez vody, podestýlka, miska s vodou a sepiová kost kvůli vápníku. Krmí se čímkoliv zeleným, nesmrdí, nevenčí se, nekoušou, neutíkají.“ Dokázala prý vychovat jedince 20 cm dlouhé a 400 g těžké, kteří se dají chovat na ruce a vzít ven na trávu.

<p>I takový sklípkan může být domácím miláčkem. Nevěříte? Zeptejte se jejich chovatelů. ©Depositphotos.com/davemhuntphoto</p>

I takový sklípkan může být domácím miláčkem. Nevěříte? Zeptejte se jejich chovatelů. ©Depositphotos.com/davemhuntphoto

Psychologové jednoznačně soužití dítěte se zvířetem doporučují. Je dokázáno, že kontakt dítěte se zvířetem a pobyt ve společné domácnosti má významný pozitivní vliv na rozvoj dítěte. Bernardýn se ale do paneláku prostě nehodí. Vždy vybírejte vhodné zvíře do vašeho prostoru. Těžko obhájíte u sousedů třeba pachové stopy fretek či myší, nebo téměř nepřetržitý křik papoušků.

Společnost vám udělá i psí robot, ale živé zvíře je živé zvíře

Nemáte v dnešní uspěchané době na domácí mazlíčky vůbec žádný čas? Pořiďte si robotického psa. Zhruba za 2 500 dolarů je nabízela japonská firma Sony a poptávka prý byla i přes vysokou cenu neuvěřitelná. Robota prý je možné i venčit, běhá za míčem a vrtí ocasem. Má umělou inteligenci se schopností vlastního učení na základě vnějších podnětů. Firma Matsushita zase před časem vyrobila elektronickou kočku, která monitoruje zdraví starých lidí a zároveň jim dělá "společnost".

Chováte doma nějaké zvířecí miláčky? Napište do komentáře pod článkem, jak se o ně staráte, jaké máte případné chovatelské úspěchy a poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/snb2087

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 16x

Rozhodli jste se opravit oblíbenou starou židli či křesílko přečalouněním? Mrkněte, jak nejlíp postupovat, který potah a výplň si vybrat a co za nářadí budete potřebovat. Složitější kousky nábytku ale raději přenechte odborníkům.

Celý článek
Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 104x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 155x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek