PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
2komentářů

Dnes je Světový veterinární den. Máte doma zvířecího mazlíčka? Tip na 10 nejoblíbenějších zvířat do bytu

Mnohokrát jste určitě slyšeli od vašich dětí: „Mami, tati, kupte mi nějaké zvířátko, já se o něj budu fakt starat.“ Pokud tentokrát neodoláte, vyberte pečlivě vhodný druh a zjistěte, jaké potřeby pro zvířata musíte ještě nakoupit.
Vydáno: 29.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8116x

„Ahoj, sedněte si zatím do pokoje, já udělám kafe. Kdyby vám něco harašilo pod pohovkou, tak buďte v klidu. To je skunk, naše zvědavá Týna, ale nebojte, pachové žlázy má vyoperované. Jo, a kdybyste pak chtěli jít do koupelny, tak se nelekněte. Ve vaně jsou malí kajmani.“ Myslíte, že je to sci-fi? Ani náhodou. To bylo skutečné přivítání od spolužáka a kamaráda, když jsme k němu jednou přišli na návštěvu.

Není nad to mít doma malou zoologickou zahradu

To nemluvím o spoustě dalších zvířat, která měl doma. V pokoji, ložnici, kuchyni, vlastně všude. Ať už nádherné hroznýše, papoušky, pavouky sklípkany nebo chameleony. K tomu samozřejmě i řadu nádrží, kde choval myši nebo cvrčky na krmení. Je pravdou, že majitel bytu je dodnes profesionální zoolog, ale to jeho bydlení bych vám tehdy „v plné výbavě“ přál vidět.

<p>Máte dojem, že se mi v autě dělá špatně? Vůbec ne, já mám jízdu rád! ©Depositphotos.com/graphicfoto</p>

Máte dojem, že se mi v autě dělá špatně? Vůbec ne, já mám jízdu rád! ©Depositphotos.com/graphicfoto

O tom, že domácí chovy zvířat jsou velice rozšířené, svědčí odhadem asi 250 miliónů psů v bytech a domech, spolu s jednou takovým počtem zvířat toulavých a opuštěných. Zásadní úlohu v zajištění dobrých životních podmínek zvířat mají veterinární lékaři, kteří si každou poslední dubnovou sobotu připomínají Světový veterinární den. Koná se ve světě od roku 2000.

Na počest Sv. Františka z Assisi, který se věnoval péči o opuštěná zvířata, se 4. října slaví Světový den zvířat. Poprvé byl  World Animal Day vyhlášen v roce 1931 ve Florencii.

Rozhodli jste se také pořídit domů nějakého živého tvora? Jen pro vaši informaci, v tuzemsku má 64 % Čechů psa anebo po něm touží. Téměř polovina lidí uvažuje, že si domů pořídí papouška a téměř třetina má doma kočku. V posledních letech se hodně rozšířil chov exotických zvířat, z těchto druhů je v domácnostech nejrozšířenější želva. Všichni mají jednu výhodu, nikdy doma nejste sami.

Před výběrem zvířat pro domácí chov dlouho uvažujte

Když se s dětmi nebo s partnerem rozhodnete pořídit si zvíře do domácnosti, vybírejte vždy pečlivě a uvažujte. Záleží nejen na tom, co se vám líbí, ale především na vaší ochotě investovat svůj čas a finance. Nejhorší je reagovat prvoplánově na dětská přání při vánočních svátcích, narozeninách či vysvědčeních a pak mít doma živého tvora, o kterého se nikdo nechce starat.

<p>Když přijde večer, ráda se o něčem poučím z tabletu. Kdepak myši, jsou moc rychlé. ©Depositphotos.com/youloveben</p>

Když přijde večer, ráda se o něčem poučím z tabletu. Kdepak myši, jsou moc rychlé. ©Depositphotos.com/youloveben

1. Ideálním a věrným společníkem jsou psi. Trpěliví, bezvadní ochránci vás i vašeho majetku, kteří zapadnou do rodiny a stanou se součástí „smečky“. Musíte ale vybrat správné plemeno a počítat s jeho nároky na čas, pozornost a péči. Psi potřebují venčit, své místo kvůli soukromí a vyžadují kvalitní krmení. Pokud ale nejste neustále doma a nemáte moc peněz, pak raději volte jiné zvíře.

2. Kočky charakterizují všichni chovatelé jako svobodná a hrdá zvířata. I přes to se rády mazlí, předou a hrají si. Je to čistotný tvor, zařiďte kočičí WC a pravidelně je čistěte. Radost jí uděláte i škrabadlem na obrušování drápků. Dostatek potravy jí stačí 1 × denně, kočka žere podle své potřeby. Hodí se spíše ke větším dětem a je vědecky potvrzeno, že pomáhají odbourávat stres a úzkost.

Kočky a psy si obstaráte také v mnoha útulcích. Tento krok ale zvolte, jen pokud máte předchozí chovatelské zkušenosti. V útulku se musíte důkladně poradit o temperamentu zvířete, dále o jeho vlastnostech, zdravotním stavu a náklonnosti k dětem.3. Oblíbenými mazlíčky jsou dlouhosrstí králíci. Pořiďte jim větší klec s pevným dnem, dopřejte ji ale každodenní výběh na čerstvém vzduchu. Samozřejmostí je dost čisté vody, ke krmení seno, zelenina, speciální směs, granule, tvrdý chleba na obrušování hlodáků. Bezpodmínečně zabezpečte kabely a různé otvory, králík všechno překouše. Potřebují mimo jiné přeléčení proti kokcidióze.

4. Nenáročné, ale velice vděčné a populární je morče. Klec je lepší s plným dnem a s vyměnitelnou podestýlkou, protože ji musíte často čistit. Jsou to společenští tvorové, proto je lepší chovat je po dvou. Jako potravu zvolte trávu, vojtěšku, seno, a protože si nedokáží vytvořit vlastní vitamín C, dávejte jim čerstvé ovoce a zeleninu. Pozornosti i jídla se dožadují vysokým kvikáním.

5. Původně v japonských a čínských palácích chovali jako domácí mazlíčky myši. Dožívají se kolem roku a půl až třech let, jsou proto vhodné pro první chovatelské pokusy. Žerou semínkovité směsi, zeleninu či ovoce, obilí i kukuřici. Myši jsou spíše noční živočichové a velmi lehce se množí. Laboratorní myši jsou potomky myši domácí, a myšata často slouží jako potrava pro plazy.
<p>Papoušek vlnkovaný neboli andulka patří zaslouženě mezi nejoblíbenější domácí miláčky. ©Depositphotos.com/lusyaya</p>

Papoušek vlnkovaný neboli andulka patří zaslouženě mezi nejoblíbenější domácí miláčky. ©Depositphotos.com/lusyaya

6. Děti si mohou svůj první vztah ke zvířatům vytvořit chovem křečků. Nejoblíbenějšími druhy jsou křeček džungarský nebo křeček zlatý a nejlepší čas na hraní s nimi je pozdní odpoledne. Stačí jim jen malá klec nebo akvárko s pilinami a úkrytem. Krmte je speciální směsí, zeleninou, ovocem, oříšky nebo sušenými plody. Počítejte spíše s noční aktivitou, která vás může nepříjemně rušit.

7. Domácím mazlíčkem v pravém smyslu slova nejsou rybičky. Akvárium je ale krásná dekorace v bytě a navíc mají jen minimální nároky na krmení. Akvárko nenechávejte na přímém, sálajícím slunci a vyberte také dostatečnou velikost. V odborných obchodech si nechte poradit, které druhy rybek jsou párové, které hejnové, a jaké máte do nádrže vysadit rostlinky.

8. Z tropů a subtropických oblastí pocházejí další oblíbení domácí chovanci, papoušci. Živí se převážně semínky, ovocem, nektarem, pupeny, ale někteří loví i drobné členovce. Nejvhodnější k dětem je papoušek vlnkovaný, známá andulka. Mluvit nebo zpívat naučíte lépe samečky. Papoušky chovejte v klecích či voliérách, ale nechte je pravidelně prolétávat a věnujte se jim.9. Ideálním zvířetem domů je želva. Nezapáchá, je zticha, žije si na svém území a nerozhodí ji ani, když nejste celé dny doma. Suchozemské želvy chovejte v teráriu s podestýlkou z rašeliny či písku, ale ocení možnost výběhu třeba na zahradu. Živí se rostlinnou potravou, na rozdíl od vodních želv, které si zobnou cvrčky, žížaly i rybičky. Vodní želvy potřebují v nádrži pravidelně měnit vodu. 
10. Poměrně nenároční na chov jsou i studenokrevní hadi. Vyberte dostatečně velké terárium, podle velikosti jedinců, zajistěte odvětrávání, světlo i dostatečnou teplotu. Hadi jsou striktní masožravci, živí se myšmi, rybami, ptáky, vajíčky, hmyzem, ale i jinými hady. Frekvence krmení záleží na druhu a velikosti hadů, u dospělých stačí podávat potravu i jednou za 10 až 14 dní.
<p>Důstojné skaláry zdobí každé akvárium, konkrétně pro ně vyberte užší a vysoké. ©Depositphotos.com/Andrelix</p>

Důstojné skaláry zdobí každé akvárium, konkrétně pro ně vyberte užší a vysoké. ©Depositphotos.com/Andrelix

Bohatá diskuze na internetu se k tomuto tématu dala očekávat. Čtenářka s přezdívkou Jarča třeba napsala: „Osmák je prý nejinteligentnější mezi hlodavci a velmi společenský. Dá se velmi dobře ochočit, ale museli by být dva, aby jeden nesmutnil, když nejste doma.“ Čtenář s přezdívkou Marťas prý má v bytě 4 + 1 celkem dva potkany, 2 andulky, 2 křečky, yorkšíra a zakrslého králíka.

Nemůžete se rozhodnout, jaký druh domácího mazlíčka pořídit? Vyplňte si následující test.

Hodně zajímavý tip na velké africké šneky, česky oblovky, dává všem čtenářka s přezdívkou Mrťafa: „Je jich hodně druhů, stačí akvárko bez vody, podestýlka, miska s vodou a sepiová kost kvůli vápníku. Krmí se čímkoliv zeleným, nesmrdí, nevenčí se, nekoušou, neutíkají.“ Dokázala prý vychovat jedince 20 cm dlouhé a 400 g těžké, kteří se dají chovat na ruce a vzít ven na trávu.

<p>I takový sklípkan může být domácím miláčkem. Nevěříte? Zeptejte se jejich chovatelů. ©Depositphotos.com/davemhuntphoto</p>

I takový sklípkan může být domácím miláčkem. Nevěříte? Zeptejte se jejich chovatelů. ©Depositphotos.com/davemhuntphoto

Psychologové jednoznačně soužití dítěte se zvířetem doporučují. Je dokázáno, že kontakt dítěte se zvířetem a pobyt ve společné domácnosti má významný pozitivní vliv na rozvoj dítěte. Bernardýn se ale do paneláku prostě nehodí. Vždy vybírejte vhodné zvíře do vašeho prostoru. Těžko obhájíte u sousedů třeba pachové stopy fretek či myší, nebo téměř nepřetržitý křik papoušků.

Společnost vám udělá i psí robot, ale živé zvíře je živé zvíře

Nemáte v dnešní uspěchané době na domácí mazlíčky vůbec žádný čas? Pořiďte si robotického psa. Zhruba za 2 500 dolarů je nabízela japonská firma Sony a poptávka prý byla i přes vysokou cenu neuvěřitelná. Robota prý je možné i venčit, běhá za míčem a vrtí ocasem. Má umělou inteligenci se schopností vlastního učení na základě vnějších podnětů. Firma Matsushita zase před časem vyrobila elektronickou kočku, která monitoruje zdraví starých lidí a zároveň jim dělá "společnost".

Chováte doma nějaké zvířecí miláčky? Napište do komentáře pod článkem, jak se o ně staráte, jaké máte případné chovatelské úspěchy a poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/snb2087

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
Jaké si mám vybrat zvířátko?
Dobrý den. Ráda bych chtěla řadu. Chtěla bych si pořídit nějaké zvířátko. Nevím ale jaké. Chtěla bych něco nenáročného, ake ne rybičky. Jsem často pryč. A na chatě máme psa. Co bych si měla pořídit? Předem děkuji za odpověď.
ODPOVĚDĚT
Karin | 22.01.2017
Re: Jaké si mám vybrat zvířátko?
Dobrý den Karin. Tady je dobrá rada drahá, právě proto, že jste často pryč. To bývá někdy vůbec neřešitelný problém. Vhodná by mohla být snad jen některá terarijní zvířata kvůli nepravidelnému krmení, které je ve volné přírodě běžné a je součástí jejich života. Otázkou ovšem je, zda vás chov například suchozemských želv, menších hadů nebo pavouků láká. I tato zvířátka ale při správném přístupu dokáží být domácími mazlíčky.
ODPOVĚDĚT
Jirka | 23.01.2017

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 120x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 221x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek