PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vládne řezačkou obkladů a dlažby, zubovým hladítkem i vyštipovacími kleštěmi. Kdo? Přece šikovný obkladač

Potřebujete obložit koupelnu, záchod či jinou místnost? Chcete osadit sprchovou vaničku nebo vanu? Zavolejte obkladače. Co všechno umí a jak vybrat toho pravého? Co by měl správný obkladač udělat před obkládáním a kolik stojí?
Vydáno: 29.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2323x

Plán rekonstrukce máte hotový, nové zdi či příčky postavené, elektřinu, vodu i odpady nachystané a sanitu nainstalovanou? Je načase udělat obklady. Obkládat můžete sami, ale pokud chcete dosáhnout precizního výsledku, zavolejte raději obkladače. Ten ví nejlépe, jaké materiály je třeba použít a jak s nimi pracovat, aniž byste je poškodili. Vy si zatím můžete sednout k počítači a najít na internetu koupelnové skříňky, které do nově obložené koupelny pořídíte.

Co všechno má obkladač v popisu práce

Obkladač provádí obklady podlah, stěn a stropů z obkladaček, dlaždic, mozaik a keramických, skleněných i kamenných desek (z kamene přírodního nebo umělého), a to jak v interiéru, tak exteriéru. Zvládá i osazení koupelových van, sprchových vaniček, dvířek pro obklady či ukončovacích lišt. Připravuje maltu, lepicí a spárovací hmoty a upravuje potřebné materiály (řezání, broušení hran, vrtání otvorů). Také upravuje plochy pod obklady nebo dlažbu pomocí opravných, vyrovnávacích a hydroizolačních vrstev.

Obkladač je nejlépe vyučený zedník, který pouze obkládá a jen občas (když je to při rekonstrukci nutné) udělá zednické práce. Zedník naopak dělá jenom zednické práce. Když se však někdy naskytne příležitost, tak něco obloží. Z toho je jasné, že pokud potřebujete udělat nějaký složitý vzor či mozaiku nebo použít nějakou speciální techniku či materiál, je lepší si pozvat obkladače místo zedníka.

<p>Obkladač provádí především obklady podlah, stěn a stropů. Foto: ©Depositphotos.com/Milosz_</p>

Obkladač provádí především obklady podlah, stěn a stropů. Foto: ©Depositphotos.com/Milosz_

Jak vybrat kvalitního obkladače?

Obkladače vybírejte podle doporučení známých, zkušeností bývalých zákazníků, ukázek realizací i délky poskytnuté záruky na hotové dílo. Je dobré zajít na současné pracoviště obkladače a nechat si ze svého obkladu uříznout (klidně i za poplatek) alespoň 60 cm kamenického rohu. Kvalitní obkladač by to měl zvládnout bez jakéhokoliv oštípnutí hrany. Pokud kamenické rohy neplánujete, tak ho nechejte udělat alespoň jeden rovný řez pilou.

Dobrý obkladač by měl umět vytvořit návrh a sestavit kladečský plán, měl by mít cit pro rovinu, detail a estetiku, měl by ovládat moderní technologické postupy v oboru obkladačských prací a měl by umět vybrat a doporučit vhodnou stavební chemii a znát její použití. Neměl by obkládat na nerovný, nevyzrálý a nepřipravený podklad a vrhat se do obkládání hned, jak přijde do vaší koupelny. Nejdřív by si měl všechno dobře promyslet, rozvrhnout a rozměřit.

Nadprůměrná kvalita a pečlivost znamená větší časovou náročnost a vyšší cenu. Tu navýší i použití kvalitních materiálů.

Dávejte si pozor na obkladače, kteří začnou z jednoho rohu obkládat a druhý roh nechají prostě tak, jak to vyjde (třeba i 2cm pásek). Dobrý obkladač většinou nemívá čas hned, jak mu zavoláte, ale musíte si na něj nějaký ten měsíc počkat. Proto je lepší se s ním na zakázce domluvit dostatečně dopředu, třeba i 2 měsíce. V zimním období se tato doba zkracuje. Obkladač by se měl nejdříve zajímat o vaše požadavky a představy, a až poté navrhnout cenu.

Kvalitního řemeslníka můžete najít i v Cechu obkladačů České republiky. Je to otevřená profesní organizace, která sdružuje všechny podnikatele a živnostníky působící v obkladačském oboru. Hlavními členy jsou řemeslníci, tedy obkladači. Ty doplňují představitelé navazujících služeb, jako jsou výrobci obkladačského materiálu a technologií, školy vyučující obkladačské dovednosti, koupelnová studia či experti v oboru. Členové cechu musí dodržovat jeho stanovy a mohou se prokazovat Certifikátem členství.

Domluvte se s obkladačem na přesné ceně

S obkladačem se předem domluvte na ceně. Měli byste dopodrobna vědět, za co všechno zaplatíte. Vyhnete se tak tomu, že se cena bude během práce obkladače navyšovat. Vše sepište do smlouvy o díle včetně kompletního rozpisu prací, termínu začátku a konce prací, sankcí za nedodržení termínu a způsobu řešení reklamací. Cena prací je většinou závislá na druhu použitého materiálu i jeho množství, na velikosti obkládané plochy a na obtížnosti zakázky.

Nebojte se obkladů a dlažby s výrazným vzorem. Podívejte se na Pinterest, jak mohou "oživit" váš domov.

Cenu za práci nelze určit bez znalosti rozměrů místnosti, členitosti místnosti, nároků na řezání kamenických rohů, velikosti obkladů či dlažby (velký formát je podstatně pracnější), šíři spáry (úzká spára je mnohem pracnější a náročnější na přesnost) či velikosti a počtu otvorů (vrtání do tvrdé slinuté dlažby není jednoduché).

K určení ceny je potřeba znát i nároky na vyrovnání nerovných stěn a druh hydroizolace a spárovací hmoty (pryskyřice je oproti klasické spárovačce podstatně dražší a pracnější, ale podstatně lepší hlavně na podlahy). Pokud vám někdo dá rozpočet bez znalosti všech těchto údajů, půjde nejspíš pouze o hrubý odhad a náklady na obložení se během realizace zakázky navýší.

<p>Potřebujete položit dlažbu? Pomůže vám obkladač. Foto: ©Depositphotos.com/simazoran</p>

Potřebujete položit dlažbu? Pomůže vám obkladač. Foto: ©Depositphotos.com/simazoran

Obkládali jste koupelnu sami, nebo jste na pomoc zavolali odborníka? Co je podle vás lepší?

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

7) S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

8) Tssssssss... Uniká vám doma plyn? Otevřete rychle okna a zavolejte plynaře! V jakých případech je potřeba?

9) Až k vám přijde kominík zkontrolovat či vyčistit komín, chytněte se za knoflík. Říká se, že to přináší štěstí

10) Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

11) Tapety jsou stále v módě! Nebo raději dáte přednost klasické výmalbě? Pomůže vám šikovný malíř nebo tapetář

12) Máte doma stará netěsnící okna a už jimi zatéká či profukuje? Zavolejte na pomoc okenáře a nechejte je vyměnit

13) Montáž sádrokartonu je prý jednoduchá, proč ji ale nenechat na odborníkovi? Zavolejte na pomoc sádrokartonáře

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 110x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 178x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek