Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
9050
0komentářů

Zachumlejte se do peřin se svou milou nebo milým, ne se spoustou roztočů. Jak správně udržovat a prát lůžkoviny?

Ustýláte postel hned po probuzení a chcete to samé po dětech? Nedělejte to. Zjistěte, jak se správně starat o peřiny a polštáře z dutého vlákna, peří i vlny a zatočte s roztoči a mikroby. Je správné větrat lůžkoviny na slunci?
Vydáno: 28.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3280x

Kdo by se rád nezachumlal do peřin, hlavně když je venku nevlídné počasí? Jenže ač se vám to možná nezdá, tak za noc vypotíte poměrně dost vody, přičemž teplo a vlhko nesvědčí pouze vám, ale i roztočům. Tyto breberky vypadají na obrázcích docela strašidelně, ale sami o sobě jsou poměrně neškodné. Horší jsou jejich výtrusy, které u citlivých jedinců vyvolávají všemožné alergie. Jak se tedy o lůžkoviny starat, aby bylo v peřinách a polštářích roztočů co nejméně?

<p>Teplo a vlhko v posteli svědčí roztočům. Foto: ©Depositphotos.com/3dmentat</p>

Teplo a vlhko v posteli svědčí roztočům. Foto: ©Depositphotos.com/3dmentat

Jak se starat o lůžkoviny

Po probuzení lůžkoviny nezastýlejte ani nepřekrývejte přehozem, ale nejdříve je vyvětrejte. Zbavíte je tak vyšší teploty a přebytečné vlhkosti. Protože jsou polštáře i peřiny chráněné povlečením, stačí je vyprat jednou do roka. Povlečení byste pak měli prát minimálně jednou, lépe však dvakrát do měsíce, jinak dochází k výraznému nárůstu mikrobů a roztočů. Při praní a žehlení záleží na materiálu, ze kterého jsou lůžkoviny či povlečení vyrobené.

Roztočům nesvědčí mráz, takže v zimě můžete peřiny větrat venku. Ideální je počasí, kdy svítí slunce, teploty se pohybují pod bodem mrazu a mírně fouká.

V létě nedávejte peřiny větrat na sluníčko. Tím byste peřiny zahřáli a vytvořili tak ideální prostředí pro roztoče. Peřinu stačí odhrnout a spolu s polštářem mírně natřepat. Tak z lůžkovin uvolníte vlhkost. Ideální je nechat peřiny na posteli, několik hodin po větrání je však můžete zakrýt přehozem nebo dát do peřiňáku. Kromě natřepání peřin nezapomeňte ráno v ložnici vyvětrat. 

Pokud to výrobce na štítku dovolí, můžete lůžkoviny vyprat. Vždy však musíte zvolit vhodný prací program a přípravky. Nejspíš se neobejdete bez sušičky, protože jen tak zajistíte dostatečné vyschnutí lůžkovin. Sušičky většinou suší při teplotě 50 °C. Pokud štítek tuto teplotu povoluje a dovoluje i praní a sušení, můžete se do toho pustit. Mnohdy je však lepší nechat čištění peřin a polštářů na odbornících.

Lůžkoviny z dutého vlákna

Lůžkoviny z dutého vlákna dokáží nasát velké množství vody, takže pračku plňte zhruba do třetiny jejího objemu. Na praní velké přikrývky potřebujete velkou pračku a sušičku, nejlépe na sedm a více kilogramů, jinak by deky mohly silnou rotací pračku poškodit. Polštáře můžete prát v pračce na pět kilogramů.

Lůžkoviny by měly být pratelné při teplotě nad 60 °C. Jen tak se zbavíte roztočů a různých mikrobů.

Při praní používejte menší množství pracího prášku, než kolik jste zvyklí dávat při praní běžného oblečení. Po praní nechejte peřiny důkladně proschnout, ideální je použít sušičku. Polštáře i deky je dobré několikrát vymáchat, při odstřeďování však raději použijte šetrný program a nenechávejte ho běžet déle jak 30 sekund, jinak můžete výplň z dutých vláken poškodit. Lůžkoviny by pak ztratily tvar.

<p>Po probuzení lůžkoviny nejdříve vyvětrejte. Foto: ©Depositphotos.com/comzeal</p>

Po probuzení lůžkoviny nejdříve vyvětrejte. Foto: ©Depositphotos.com/comzeal

Péřové deky a polštáře

Při praní péřových peřin a polštářů použijte speciální přípravek určený na praní péřových bund. Seženete ho ve sportovních potřebách. Do sušičky pak dejte lůžkoviny spolu se speciálními míčky, aby zůstaly pěkně načechrané. Nesušte je na slunci, protože část peří by se mohla přesušit a začít praskat. Lůžkoviny by navíc mohly zůstat vevnitř vlhké a už byste je nenačechrali. Ideální je, pokud máte speciální program na peří, jinak zvolte program na jemné prádlo.

Kvalitně tkané látky u péřových peřin a polštářů brání průniku roztočů do peřiny, takže při praní stačí 40 °C.

Při praní v pračce a nedostatečném vysušení může peří zapáchat, zcuckovatět nebo zplesnivět. Sypkovina, v níž je zašité peří, je naimpregnovaná tak, aby nepropouštěla peří ven. Tato vlastnost by se mohla při praní vytratit. Pokud tedy chcete mít jistotu, že péřové peřiny a polštáře nezničíte, odneste je do čistírny.

Péřové peřiny by se měly renovovat po 3 - 6 letech, polštáře pak po 2 - 3 rocích, a to tak, že se starý sypek rozpárá a peří vyčistí a provzdušní, aby získalo objem. Poté se peří zašije do nového sypku. Tuto službu nabízejí čistírny peří, které jsou vybavené speciálními stroji na čištění peří. Kvalitní čistírna by měla využívat různé technologie čištění (mokrou a suchou cestu, případně čištění parou). Tu pak volí podle stavu peří (jeho znečištění, opotřebené a prašnosti).

Polštáře a peřiny z vlny

Výhodou polštářů a peřin z ovčího rouna je, že v nich nenajdete roztoče. Při nákupu volte výrobky ze 100% vlny bez přídavku umělých vláken. Výrobci doporučují vlněné lůžkoviny větrat a v případě potřeby chemicky vyčistit. Vždy se řiďte podle etikety od výrobce. Některé přikrývky a polštáře mají vlněnou výplň zašitou do sypku, který působí jako ochrana vlny. Po vyprání však hrozí, že vlna ztratí své vlastnosti, a navíc může zplstnatět.

Čištění vlněných lůžkovin raději nechejte na odborné firmě. Jen tak budete mít jistotu, že je nezničíte a zbavíte všech nečistot.

Druhým typem jsou deky ze 100% vlny. Ty můžete prát, přičemž ideální je praní v ruce při teplotě 30 °C a s prostředkem obsahujícím lanolin. Nikdy je neperte mechanicky v režimu odstřeďování. Po vyprání je spíše zlehka vymačkejte a vyvěste místo vyždímání. Sušte je nejlépe venku, nikdy však na přímém slunci nebo na radiátorech.

<p>Vlněnou peřinu nesušte na přímém slunci. Foto: ©Depositphotos.com/Voyagerix</p>

Vlněnou peřinu nesušte na přímém slunci. Foto: ©Depositphotos.com/Voyagerix

Jak se staráte o polštáře a peřiny vy? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 46x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 179x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek
Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Vydáno: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 95x

Pokud přemýšlíte o instalaci účinného a pro alergiky vhodného topení, nezapomeňte na infrapanely. Mohou viset třeba v podobě lustrové koule nad vaší hlavou, nebo si doma nainstalujete zrcadlo či topný sloup. Navíc vypadají skvěle.

Celý článek