PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Byt bez obrazů je prázdný a nudný. Jak je bezpečně pověsit na zeď? Zeptejte se Vteřinového manžela

Obrazy na stěnu patří, bez nich je byt prázdný a nudný. Ať už staré mistry nebo pěkný fotoobraz, pověste je bezpečně na zeď a dbejte přitom na hezké aranžmá. Větší obrazy třeba patří do velkých místností. Vteřinový manžel poradí.
Vydáno: 27.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4146x

Obrazy na zdi jsou už od nepaměti jednou z nejoblíbenějších možností, jak si udáte svůj byt příjemný a přidáte mu na útulnosti. Vybraná výtvarná díla tak dotvářejí jedinečný styl a ovlivňují svým způsobem všechny, kteří v bytě či domě žijí. Umíte ale takový obraz bezpečně zavěsit? Není to až tak složité, ale musíte dodržovat určitá pravidla.

Potřebujete kvalitní nářadí a pevné kotevní prvky

Vyberte si především zeď, která vaše obrazy bez problémů unese. Při měření a vrtání si pak raději odložte obraz jinam a dávejte pozor na elektrické kabely ve zdi. Věci, které budete při věšení obrazů potřebovat? Metr, tužku a gumu, vodováhu, vrtačku nebo kladivo, vrták, šroubovák, šrouby, hřebíky nebo hmoždinky a kousek drátu.

<p>Zavěsit obrázky na podobnou zeď je technický oříšek, ale výsledek vypadá velice dobře. Foto: ©Depositphotos.com/xdomakidi</p>

Zavěsit obrázky na podobnou zeď je technický oříšek, ale výsledek vypadá velice dobře. Foto: ©Depositphotos.com/xdomakidi

Podle druhu zdi vyberte konkrétní hmoždinky a vruty. Na lehké zavěšované kusy postačí jednodušší hmoždinka. Do stěn z betonu, přírodního kamene či plných cihel si vezměte nylonovou rozpěrnou hmoždinku SX. Má čtyřnásobné rozepření a může mít i límeček, který brání jejímu vklouznutí hlouběji do otvoru. Použít do ní můžete vruty do dřeva, do dřevotřísky nebo samořezné vruty.

Obrazy na zeď věšte s rozmyslem, obklopte se oblíbenými motivy.

Pro rychlou montáž do sádrokartonu si vyberte hmoždinku pro sádrokarton GK, kterou osadíte s pomocí přiloženého montážního přípravku. Pro všechny typy deskových materiálů pak nabízí obchody hmoždinku pro deskové materiály PD. Po utažení šroubu se plastový kužel vtáhne do pouzdra a hmoždinku rozevře.

<p>Obrázky na stěnu nemusíte věšet přísně symetricky, nepravidelnost je naopak zajímavá. Foto: ©Depositphotos.com/kuprin33</p>

Obrázky na stěnu nemusíte věšet přísně symetricky, nepravidelnost je naopak zajímavá. Foto: ©Depositphotos.com/kuprin33

Dekorativní prvky dotvářejí jedinečný styl vašeho bytu a odrážejí osobnost všech, kteří v něm žijí. Výběr vhodného místa je důležitý, obraz tak v celkovém vzhledu prostoru nezapadne. Místo na zdi vyberte dostatečně volné, aby nic nerušilo jakýkoli okraj obrazu a rám nesplýval s nábytkem. Čím větší plátno, tím prostornější pak musíte vybrat stěnu a místo pro zavěšení.

Větší obrazy patří do velkých místností a naopak

Výrazné a dramatické výtvory nedávejte do místností k odpočinku či relaxaci. Nezapomínejte ani na dostatečné světlo, jednu z podmínek aranžování obrazu. V úzkých a tmavých chodbách, případně v menších místnostech, vyvážíte absenci přirozeného světla bodovými lampami. Nasvícením obrazů na zdi pak nenásilně upozorníte na tyto nápadité doplňky.Dobře pověsit obraz je někdy umění. Vedle klasických háčků můžete v dnešní době použít i různé samolepící podložky. S jejich pomocí uchytíte obraz na stěnu, aniž byste do ní museli vrtat či jinak zasahovat. Vždy přitom dbejte na pečlivost a vkus. Vybrat vhodný rám pro nástěnné umělecké dílo bývá ještě těžší. Třeba pasparta má za úkol zvýraznit obrázek a zklidnit jeho okolí.

Pasparta má za úkol zvýraznit obrázek a zklidnit jeho okolí.

Odborníci obecně nedoporučují na rámové lišty červené, modré nebo zelené barvy, které se objevují třeba na vystavované grafice. Pro zavěšení na stěnu používejte nejlépe „pravidlo třetin“, a to jak horizontální, tak vertikální. Ideální je tedy místo, kde se roviny protnou. Do zajímavých rámů můžete vkládat i zrcadla, která tak proměníte v designové kousky.Pokud si nejste jisti s umístěním obrazu, zkuste jej postavit třeba na jednoduchý malířský stojan. Možná budete překvapeni, jak dílko vynikne. Nad robustním psacím stolem po dědečkovi také nijak nevyzní tenký rám, nad subtilním skleněným designovým kouskem zase vypadá nepatřičně těžký kus. Spolu dobře fungují různé rámy, ale pro stejné náměty, nikdy ne naopak.

Pověsit obraz je umění, nepodceňujte jej

Atmosféru obývacího pokoje ovlivníte použitím vhodných barev. S pomocí světlých tónů žluté, jemné růžové nebo teplé oranžové vytvoříte pozitivní základní ladění. Napětí zmírníte tapetami s jemnými vzory či nepravidelným vzorem válečku. Jaký obraz nejlépe vybrat? Pro navození klidu a atmosféry odpočinku jsou třeba vhodné obrazy krajiny a vody v nepříliš výrazných barvách.Většina obrazů v domácnostech visí příliš vysoko. Správné místo najdete v takové výšce, abyste měli hlavní motiv přímo proti očím. Pokud chcete obrázek naproti jídelnímu stolu, bude tedy o dost níže, než třeba akvarel v obývacím pokoji. Také je určitě lepší pověsit fotku či obraz níž, aby na ně lépe viděli i menší členové rodiny nebo návštěvy.

Do výšky očí ve středové ose patří ty největší a nejbarevnější obrazy.

Pokud se vám větší počet obrazů vejde do jedné řady nebo sloupce, vždy se držte středové osy. Do výšky očí patří ty největší a nejbarevnější, další řady pak zavěšujte jak nad nimi, tak pod nimi. Na místech proti jižnímu oknu myslete na to, že obrazy trpí „šisováním“ do sluníčka. Lépe vypadají i na jednobarevných stěnách různých tónů, než jen na čistě bílých.

<p>Hmoždinka s vrutem jsou základními prvky pro pevné a bezpečné zavěšení obrazů. Foto: ©Depositphotos.com/kataklinger</p>

Hmoždinka s vrutem jsou základními prvky pro pevné a bezpečné zavěšení obrazů. Foto: ©Depositphotos.com/kataklinger

V muzeích věší obrazy většinou tak, aby byl jejich střed asi 1,5 metru nad zemí. Udržet je ve stále rovné poloze vám pomůže vodováha. Pokud chcete pověsit více obrazů v různých výškách, určete si nejdříve stejný střed pro oba obrazy, potom polovinu výšky každého z obrazů. Až pak budete více obrazů zavěšovat, přesně zjistíte, kam máte hřebíky umístit.

Zavěsili jste si doma velký obraz a drží na stěně bez potíží? Napište do komentáře pod článkem, jakou jste použili techniku a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?
7. Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí okna i dveře
8. Jak vyčistit krb a sklo - na sazometnou středu
9. Týrá vás v noci vrzání postele? Jak se jej zbavit i v případě roštu, židlí, či stolu
10. Ztratili jste klíče a musíte vyměnit vložku FAB v zámku dveří. Jak na to?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek