PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Montáž sádrokartonu je prý jednoduchá, proč ji ale nenechat na odborníkovi? Zavolejte na pomoc sádrokartonáře

Stavíte dům nebo měníte dispozici bytu? Nezdržujte se zděním a zvolte suchou výstavbu. S montáží sádrokartonu vám pomůže sádrokartonář. Co všechno s tímto materiálem dokáže a jak si vybrat kvalitního řemeslníka? Čtěte dál.
Vydáno: 22.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2056x

Sádrokarton se používá jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích starších bytů či domů. Práce s ním je poměrně snadná a rychlá. Většinou slouží pro lepší uspořádání vnitřní dispozice, využijete ho však i při tvorbě předsazených stěn a podhledů či podhledových říms v místnostech s vysokými stropy. Dokonce z něj můžete vyrobit i vestavěné niky, které poslouží místo nástěnných polic a regálů. Sádrokarton můžete malovat, tapetovat i obložit, takže nemusíte vůbec poznat, že máte zeď z tohoto materiálu.

Co umí sádrokartonář?

Sádrokartonář (montér suchých staveb) je schopný provádět základní práce při montáži konstrukcí suchých staveb, tedy zhotovování dřevěných a kovových nosných konstrukcí stěn, instalačních stěn, příček a stropních podhledů včetně jejich opláštění různými druhy desek, zhotovování suchých plovoucích podlah a půdních vestaveb budovaných systémem suché montáže. Pracuje především se sádrokartonem a lisovanými minerálními deskami.

Zvládne rozměření a přípravu stavebních konstrukcí pro montáž nosných roštů a závěsů, opláštění sádrokartonovými deskami včetně instalace tepelné a zvukové izolace do sádrokartonových konstrukcí i montáž minerálních podhledových desek, osazení dveřních zárubní a nosných závěsných konstrukcí pro zařizovací předměty, vyztužení, zatmelení a přebroušení spár a šroubů a konečné začištění lištami či silikonem.

<p>S montáží sádrokartonových desek vám pomůže montér suchých staveb, neboli sádrokartonář. Foto: ©Depositphotos.com/Yunava1</p>

S montáží sádrokartonových desek vám pomůže montér suchých staveb, neboli sádrokartonář. Foto: ©Depositphotos.com/Yunava1

Co musí sádrokartonář udělat před montáží

Před montáží by měl sádrokartonář prověřit půdorysné rozmístění instalací a vzduchotechniky s ohledem na možnost kotvení podhledu, zkontrolovat umístění vývodů elektroinstalace a elektroinstalačních skříněk, zhotovit výškové vytyčení podhledů pomocí laseru nebo značkovací šňůry, stanovit úroveň konstrukce se zohledněním tloušťky opláštění, prověřit podmínky pro požární odolnost některých podhledů nebo zda nebude odporovat výška uvažovaných svítidel.

Měl by zkontrolovat i výšku a polohu zabudovaných konstrukcí v dutině podhledu a členění navazujících obvodových konstrukcí (výška nadpraží oken a dveří, nadsvětlíky, výustky vzduchotechniky), vytyčit a označit polohu případných revizních dvířek nebo revizních vstupů a rozměřit místa na upevnění nosných závěsů podhledů s ohledem na povahu nosné konstrukce stropu a dovolené rozestupy závěsů a nosných profilů podhledu.

Jak si vybrat sádrokartonáře

Sádrokartonář by měl mít absolvovaný kurz a zkoušku profesní kvalifikace Montér suchých staveb, případně vyučený obor stejného názvu. Na základě této kvalifikace si může založit živnost "Zednictví". Vybírejte si především podle doporučení známých, recenzí od bývalých zákazníků a ukázek předchozích prací. Ceny jsou rozdílné podle rozsahu a složitosti prací, přibližnou cenu si však můžete spočítat v ceníku řemeslných prací.

Cech suché výstavby České republiky je profesní sdružení výrobců, dovozců, prodejců a montážních firem systémů a konstrukcí suché výstavby. Na webu najdete certifikované firmy a fyzické osoby, které jsou odborně způsobilé na montáž protipožárních konstrukcí. Certifikační zkoušky pořádají výrobci systémů suché výstavby a po úspěšném složení závěrečného testu se může firma prokazovat certifikátem s "kulatým" razítkem a podpisem. Pro nečleny cechu platí certifikát 3 roky, pro členy 5.

Plánujete přestavbu? Necháte montáž sádrokartonu na odborníkovi, nebo se to raději naučíte sami? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

7) S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

8) Tssssssss... Uniká vám doma plyn? Otevřete rychle okna a zavolejte plynaře! V jakých případech je potřeba?

9) Až k vám přijde kominík zkontrolovat či vyčistit komín, chytněte se za knoflík. Říká se, že to přináší štěstí

10) Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

11) Tapety jsou stále v módě! Nebo raději dáte přednost klasické výmalbě? Pomůže vám šikovný malíř nebo tapetář

12) Máte doma stará netěsnící okna a už jimi zatéká či profukuje? Zavolejte na pomoc okenáře a nechejte je vyměnit

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 188x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek