PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
1komentářů

Ztratili jste klíče a musíte vyměnit vložku FAB v zámku dveří. Jak na to? Poradí vám Vteřinový manžel

Ztratili jste klíče nebo chcete vyměnit starý dozický zámek za ten s cylindrickou vložkou? Zajděte do železářství a pořiďte nové kování. Vteřinový manžel vám poradí, co všechno potřebujete a na co si při domácí výměně dávat pozor.
Vydáno: 20.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5843x

Každému z nás se bohužel čas od času přihodí, že ztratí klíče od bytu. Následná nejistota je velice nepříjemná. Nikdy totiž nevíte, u koho vaše kovová přístupová práva do bytu skončí. Musíte proto vyměnit vložku zámku, u nás nejčastěji nejrozšířenější značky FAB. Je to bezpečnostní opatření, a pokud jde o klasickou „fabku“, nečeká vás nic těžkého ani časově náročného.

Návod na výměnu vložky do zámku se týká pouze obyčejného provedení. Bezpečnostní zámek vám musí vyměnit odborná firma. Především v případě, že je na něm závislé vaše pojištění domácnosti.

Výměnu vložky zvládnete svépomocí maximálně do 10 minut. Vložky FAB pořídíte v cenových relacích od zhruba 200 Kč, počítejte však spíše s více penězi. Kvalitní zámky stojí klidně i kolem tisícovky. Budete potřebovat imbusový klíč, obyčejný nebo křížový šroubovák podle typů užitých vrutů a samozřejmě novou vložku do zámku, případně štítky nebo kliky.

<p>Výměna bezpečnostní vložky do zámlku je s trochou šikovnosti hotová za 10 minut. Foto: ©Depositphotos.com/Cosmin35</p>

Výměna bezpečnostní vložky do zámlku je s trochou šikovnosti hotová za 10 minut. Foto: ©Depositphotos.com/Cosmin35

Při jednoduché výměně musíte nejdříve odstranit starou vložku. Povolte na boku dveří dva vruty, které drží vložku ve dveřích. Po odmontování vrutů sejměte štítek, vytáhněte kliku a do zámku vložte klíč. Otočte jím o 45 stupňů doprava a zámek vyjměte z otvoru dveří. Vložku potom celou bez problémů vyjmete a vyměníte.

Zámek po montáži vyzkoušejte, popřípadě celý postup zopakujte

Zkontrolujte, zda je nová vložka totožná se starou. Při nákupu je zřejmě nejlepší řešení vzít s sebou starý kus do obchodu, kde si nechte odborně poradit na místě. Vložku vsuňte do otvoru a přichyťte ji vruty. Potom vsuňte do otvoru zámkovou vložku a otočte v ní klíč tak, aby její střed byl v ose zámku. Namontujte štítky, kliky a dotáhněte všechny šroubky.Před nákupem si ještě rozmyslete, kolik klíčů si spolu se zámkem koupíte. Nejběžnější počet je tři až šest klíčů k jedné zámkové vložce. Klíč navíc totiž není nikdy na škodu, vždy může posloužit jako rezervní. Nezapomeňte také připevnit kliku proti vypadnutí. Malým šroubkem se špičkou “červíkem“ ji ze spodní nepohledové strany imbusovým klíčem pevně dotáhněte.

Jeden typ zámku můžete použít díky otočné západce na pravé i levé dveře.

Správné rozměry vložky zjistíte snadno. Její velikost se měří na každou stranu, od středu otvoru pro upevňovací šroub, až po hranu kování. Nejběžnější kování jsou pak v roztečích 72, 85 a 92 mm, kdy se počítá střed otvoru zámku a střed osy kliky. Západku má většina zámků otočnou v ose, a to šroubovákem nebo kleštěmi. Jeden typ zámku tak použijete na dveře pravé i levé.Na internetu jsou v diskuzích časté dotazy na výměnu zámkové vložky, od které nemáte klíče. Jednoduchý postup shrnul čtenář s přezdívkou Drap: „Prostředkem fabky vyvrtat díru, dostatečně velkou, a potom by už měla povolit. Dalším způsobem je rozlomení. Hasákem, nebo podobným nástrojem fabku uchytit za vyčnívající část a trhnutím, dost velkou silou, se fabka rozlomí. Potom vyndat a klasicky vyměnit.“

Zkontrolujte si označení kupovaného zámku podle pyramidy bezpečnosti

Většina evropských výrobců dnes nabízí široký sortiment zámků, které splňují novodobé požadavky na bezpečnost. Je to například ochrana proti dynamické metodě překonání "bumping", vyhmatání planžetou a odolnost proti odvrtání. Obecně všechny výrobky, označené číslem 3 (BT3) a 4 (BT4) pyramidy bezpečnosti, splňují u nás požadavky většiny pojišťoven.Jestliže si na výměnu vložky do zámku netroufáte, pozvěte si domů odborníky. Včetně DPH jim za tento úkon zaplatíte u klasických dveří kolem 300 až 400 Kč. U bezpečnostních se cena pohybuje v rozmezí od 760 do 1 000 Kč. Zabouchnuté klasické dveře vám technik otevře do 900 Kč, rovnou tisícovku pak dáte za odstranění vložky ze zámku bez klíče. 

Dokážete vyměnit zámkovou vložku FAB u vlastních dveří? Napište do komentáře pod článkem, jak při tom postupujte a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
výměna zámku
Tak bohužel, tato instruktáž mi nijak moc nepomohla. Návod k výměně zámku po ztrátě klíčů, kde mi poradí vložit klíč a pootočit o nějaký stupeň, mi moc nepomůže, když ten klíč nemám.
ODPOVĚDĚT
sixík | 17.09.2016

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek