1komentářů

Ztratili jste klíče a musíte vyměnit vložku FAB v zámku dveří. Jak na to? Poradí vám Vteřinový manžel

Ztratili jste klíče nebo chcete vyměnit starý dozický zámek za ten s cylindrickou vložkou? Zajděte do železářství a pořiďte nové kování. Vteřinový manžel vám poradí, co všechno potřebujete a na co si při domácí výměně dávat pozor.
Vydáno: 20.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5247x

Každému z nás se bohužel čas od času přihodí, že ztratí klíče od bytu. Následná nejistota je velice nepříjemná. Nikdy totiž nevíte, u koho vaše kovová přístupová práva do bytu skončí. Musíte proto vyměnit vložku zámku, u nás nejčastěji nejrozšířenější značky FAB. Je to bezpečnostní opatření, a pokud jde o klasickou „fabku“, nečeká vás nic těžkého ani časově náročného.

Návod na výměnu vložky do zámku se týká pouze obyčejného provedení. Bezpečnostní zámek vám musí vyměnit odborná firma. Především v případě, že je na něm závislé vaše pojištění domácnosti.

Výměnu vložky zvládnete svépomocí maximálně do 10 minut. Vložky FAB pořídíte v cenových relacích od zhruba 200 Kč, počítejte však spíše s více penězi. Kvalitní zámky stojí klidně i kolem tisícovky. Budete potřebovat imbusový klíč, obyčejný nebo křížový šroubovák podle typů užitých vrutů a samozřejmě novou vložku do zámku, případně štítky nebo kliky.

<p>Výměna bezpečnostní vložky do zámlku je s trochou šikovnosti hotová za 10 minut. Foto: ©Depositphotos.com/Cosmin35</p>

Výměna bezpečnostní vložky do zámlku je s trochou šikovnosti hotová za 10 minut. Foto: ©Depositphotos.com/Cosmin35

Při jednoduché výměně musíte nejdříve odstranit starou vložku. Povolte na boku dveří dva vruty, které drží vložku ve dveřích. Po odmontování vrutů sejměte štítek, vytáhněte kliku a do zámku vložte klíč. Otočte jím o 45 stupňů doprava a zámek vyjměte z otvoru dveří. Vložku potom celou bez problémů vyjmete a vyměníte.

Zámek po montáži vyzkoušejte, popřípadě celý postup zopakujte

Zkontrolujte, zda je nová vložka totožná se starou. Při nákupu je zřejmě nejlepší řešení vzít s sebou starý kus do obchodu, kde si nechte odborně poradit na místě. Vložku vsuňte do otvoru a přichyťte ji vruty. Potom vsuňte do otvoru zámkovou vložku a otočte v ní klíč tak, aby její střed byl v ose zámku. Namontujte štítky, kliky a dotáhněte všechny šroubky.Před nákupem si ještě rozmyslete, kolik klíčů si spolu se zámkem koupíte. Nejběžnější počet je tři až šest klíčů k jedné zámkové vložce. Klíč navíc totiž není nikdy na škodu, vždy může posloužit jako rezervní. Nezapomeňte také připevnit kliku proti vypadnutí. Malým šroubkem se špičkou “červíkem“ ji ze spodní nepohledové strany imbusovým klíčem pevně dotáhněte.

Jeden typ zámku můžete použít díky otočné západce na pravé i levé dveře.

Správné rozměry vložky zjistíte snadno. Její velikost se měří na každou stranu, od středu otvoru pro upevňovací šroub, až po hranu kování. Nejběžnější kování jsou pak v roztečích 72, 85 a 92 mm, kdy se počítá střed otvoru zámku a střed osy kliky. Západku má většina zámků otočnou v ose, a to šroubovákem nebo kleštěmi. Jeden typ zámku tak použijete na dveře pravé i levé.Na internetu jsou v diskuzích časté dotazy na výměnu zámkové vložky, od které nemáte klíče. Jednoduchý postup shrnul čtenář s přezdívkou Drap: „Prostředkem fabky vyvrtat díru, dostatečně velkou, a potom by už měla povolit. Dalším způsobem je rozlomení. Hasákem, nebo podobným nástrojem fabku uchytit za vyčnívající část a trhnutím, dost velkou silou, se fabka rozlomí. Potom vyndat a klasicky vyměnit.“

Zkontrolujte si označení kupovaného zámku podle pyramidy bezpečnosti

Většina evropských výrobců dnes nabízí široký sortiment zámků, které splňují novodobé požadavky na bezpečnost. Je to například ochrana proti dynamické metodě překonání "bumping", vyhmatání planžetou a odolnost proti odvrtání. Obecně všechny výrobky, označené číslem 3 (BT3) a 4 (BT4) pyramidy bezpečnosti, splňují u nás požadavky většiny pojišťoven.Jestliže si na výměnu vložky do zámku netroufáte, pozvěte si domů odborníky. Včetně DPH jim za tento úkon zaplatíte u klasických dveří kolem 300 až 400 Kč. U bezpečnostních se cena pohybuje v rozmezí od 760 do 1 000 Kč. Zabouchnuté klasické dveře vám technik otevře do 900 Kč, rovnou tisícovku pak dáte za odstranění vložky ze zámku bez klíče. 

Dokážete vyměnit zámkovou vložku FAB u vlastních dveří? Napište do komentáře pod článkem, jak při tom postupujte a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
výměna zámku
Tak bohužel, tato instruktáž mi nijak moc nepomohla. Návod k výměně zámku po ztrátě klíčů, kde mi poradí vložit klíč a pootočit o nějaký stupeň, mi moc nepomůže, když ten klíč nemám.
ODPOVĚDĚT
sixík | 17.09.2016

Přečtěte si také ↓

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 15x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 42x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 643x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek