0komentářů

Máte doma stará netěsnící okna a už jimi zatéká či profukuje? Zavolejte na pomoc okenáře a nechejte je vyměnit

Stará a netěsnící okna snižují komfort bydlení a zvyšují energetické náklady na vytápění. Zavolejte okenáře a nechte je vyměnit. Zjistěte, jak si vybrat vhodnou firmu, jak probíhá samotná výměna a zda potřebujete nějaká povolení.
Vydáno: 14.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1764x

Máte stará okna a už jimi zatéká či profukuje? Netěsnící a špatně izolující okna nemusíte hned měnit za nová. Někdy je stačí upravit utěsněním profilu a rámů, úpravou zasklení nebo repasováním. O výměně celých oken uvažujte v případě, kdy chcete zlepšit energetické vlastnosti budovy. Starší okna totiž bývají zdrojem velkých tepelných ztrát. O výměně oken stojí uvažovat i v případě sanace fasády, protože pozdější výměnou oken byste mohli poškodit novou fasádu.

K výměně přistupte hlavně tehdy, kdy stará okna přestávají být funkční, netěsní a jejich rámy jsou v takovém stavu, že by se vám opravy finančně nevyplatily. I když počáteční investice do výměny oken není zrovna nejmenší, ušetříte při zvolení správných oken a montážní firmy za vytápění a zvýšíte komfort bydlení. Repase je vhodná třeba v případě, že bydlíte v památkově chráněném objektu a výměnu oken vám památkáři nedovolí.

To, jakých úspor za vytápění výměnou oken dosáhnete, ovlivníte výběrem správných oken i volbou technlogie osazení a celkovou kvalitou provedení samotné montáže. Nová okna můžete namontovat sami, ale při odborné montáži dodavatelem můžete získat prodlouženou záruku a navíc máte větší jistotu, že okna budou fungovat tak, jak mají.

<p>Díky výměně starých oken za nová můžete ušetřit na energiích za vytápění. Foto: ©Depositphotos.com/1markim</p>

Díky výměně starých oken za nová můžete ušetřit na energiích za vytápění. Foto: ©Depositphotos.com/1markim

Je potřeba nějaké povolení?

Jestliže budete měnit okna za jiná stejného rozměru a vzhledu, nepotřebujete žádné povolení od stavebního úřadu. Pokud provádíte větší úpravy a chcete změnit ráz oken (budete okna zmenšovat, zvětšovat nebo měnit jejich členění), jste povinni tuto výměnu oznámit stavebnímu úřadu, který vydá příslušné stavební povolení. Úředníci po vás budou chtít nákres původního a budoucího stavu. Při složitější výměně, například za francouzská okna, si mohou vyžádat i statický posudek.

Při výměně oken v bytě, u kterého jste přímým vlastníkem, budete potřebovat souhlas správce domu. Toho o plánované výměně informujte písemně vyplněním příslušného formuláře. V případě, že jste nájemníkem v bytovém družstvu, musíte získat souhlas od bytového družstva. Pokud si nejste jistí, jaká povolení potřebujete, zeptejte se okenářské firmy. Kvalitní a odborná firma by měla znát platnou legislativu.

Jak vybrat vhodnou firmu

Nejlepší je vybrat firmu na doporučení od známých. Pokud nikdo ze známých zkušenosti s okenářskými firmami nemá, podívejte se na recenze od bývalých zákazníků a ukázky projektů. Vybírejte firmu s dlouhodobými zkušenostmi. Jakmile budete mít předvybraných několik firem, odešlete jim poptávku a na základě nabídnuté ceny a služeb si vyberte tu, které výměnu oken svěříte.

Na výměnu oken můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Při výběru dodavatele je nezbytné osobní setkání a předvedení oken. Dodavatel by vám měl podrobně vysvětlit vlastnosti a výhody jednotlivých typů oken a pro jaký dům se hodí. Zjistěte si šíři nabízených služeb, řešení případných reklamací a další servis po instalaci. Dobrá firma by měla automaticky nabízet k oknům i montáž parotěsných pásek. 

Nejde přesně říct, na kolik vás výměna oken vyjde, protože vždy záleží na konkrétní situaci. Pro stanovení ceny potřebujete vědět typ profilu oken, jejich počet, barvu a orientační rozměry, typ zasklení, členění, tvar a typ otevírání. Cenu ovlivní i speciální požadavky na funkční prvky (dětské pojistky, zvýšená bezpečnost), doplňky (stínící technika, sítě, parapety) a služby (demontáž, montáž, zednické začištění, likvidace starých oken). Pro přesnou kalkulaci musíte kontaktovat firmu, třeba přes poptávkový formulář. 

Jak probíhá výměna oken

Firma musí nejdříve zaměřit okna, poté sepíšete a podepíšete smlouvu a pošlete zálohu. Před vlastním podepsáním smlouvy nebo realizací je vhodné nakreslit a odsouhlasit si s vybranou firmou detail osazení, kde budou uvedeny materiály, pozice osazení oken a způsoby začištění. Pak se již domluvíte na termínu výměny. Pokud si přejete zachovat stará okna, informujte o tom firmu předem, aby mohla naplánovat jejich šetrnou demontáž.

Před příjezdem firmy nemusíte stěhovat všechen nábytek. Nemusíte se tak bát, že byste museli přesouvat těžkou sedačku nebo obývací stěnu. Stačí udělat prostor kolem oken, zajistit průchodnost k oknům a zakrýt topná tělesa a nábytek v blízkosti vyměňovaných oken. Montážní parta by měla ochranu zkontrolovat a případně ji doplnit. Celá demontáž i montáž musí proběhnout tak, aby došlo k co nejmenšímu poškození okolí ostění a nadpraží okna, interiérové i exteriérové omítky či keramického obkladu.

Okna můžete měnit i v zimě. Výhodou je, že někteří dodavatelé nabízejí mimo sezonu zajímavé slevy. 

Po osazení oken provede montážní parta zednické začištění ostění, domontuje interiérové žaluzie (pokud jsou součástí objednávky), seřídí okna a zkontroluje jejich funkčnost. Samozřejmostí je i hrubý úklid a odvoz demontovaných oken a suti k ekologické likvidaci. Nakonec by vám měli okenáři předvést a předat hotové dílo.

Většinou se okna vyrábí na zakázku, což trvá zhruba 15 - 20 pracovních dní podle výrobních kapacit dodavatele. Pokud máte speciální požadavek na barvu nebo tvar oken, může výroba trvat i déle. Samotná montáž u domů a bytů běžné velikosti pak trvá jeden až dva dny (podle náročnosti a rozsáhlosti i více).

Máte zkušenosti s výměnou oken? Měnili jste je sami, nebo jste to nechali na odborné firmě? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

7) S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

8) Tssssssss... Uniká vám doma plyn? Otevřete rychle okna a zavolejte plynaře! V jakých případech je potřeba?

9) Až k vám přijde kominík zkontrolovat či vyčistit komín, chytněte se za knoflík. Říká se, že to přináší štěstí

10) Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

11) Tapety jsou stále v módě! Nebo raději dáte přednost klasické výmalbě? Pomůže vám šikovný malíř nebo tapetář

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 97x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 144x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek
Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek