PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak opravit vrzající parkety, podlahu, či dřevěné schody? Poradí vám Vteřinový manžel

Vrzající podlaha nebo parkety dokáží nepříjemně potrápit. Před celkovou rekonstrukcí je zkuste podlepit, nebo zbrousit a nalakovat. Promazat je můžete na několika místech i grafitovým práškem. Čtěte 11. díl Vteřinového manžela.
Vydáno: 13.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5310x

Jistě jste už zažili „na vlastní uši“ nepříjemné vrzání a skřípání dřevěných podlah. Zejména v noci je to opravdu strašidelný zvuk, který dokáže znepříjemnit život a bránit dokonce i ve spánku. Dřevo ale jako přírodní materiál neustále pracuje i po letech a reaguje zejména změnou objemu na výkyvy teploty či vlhkosti kolem sebe. Jak nežádoucí kakofonii zvuků třeba v obývacím pokoji odstranit?

<p>Vrzající starší dřevěné schody si buď zamilujete, nebo je pokud možno rychle spravte. Foto: ©Depositphotos.com/ankihoglund</p>

Vrzající starší dřevěné schody si buď zamilujete, nebo je pokud možno rychle spravte. Foto: ©Depositphotos.com/ankihoglund

Můžete si všimnout, že v letní sezóně se vaše podlaha většinou roztahuje, v topné sezóně naopak smršťuje. Během těchto pohybů nahoru a dolů se některé parkety nebo i pouze jejich část uvolní z lepidlového lůžka. Pak je drží pohromadě už jen jejich pero a drážka, tudíž se při chůzi po těchto místech parkety „ozvou“. Je to vlastně tření dřeva o dřevo.

Přilepená parketa se netře o sousední a podlaha vám přestane vrzat

Opravit parkety lze několika způsoby. Poměrně jednoduchým postupem je podlepení. Uvolněné parkety provrtejte v jejich středu asi 4mm vrtákem. Přes otvor pak vstříknete řídké polyuretanové lepidlo. Při schnutí se vzduchová mezera vyplní a parketa tím přilepíte k podkladu. Inkriminované místo aspoň na 12 hodin zatěžkejte. Dírku poté vytmelte tmelem anebo voskem v odstínu parket.Parketovou podlahu můžete také pečlivě zbrousit a pak na ni nanést lak a olej. Místa mezi spárami, které jsou zpravidla příčinou otravného vrzání, vytmelte prachem po broušení. Dostanete stejnou barvu jako opravované parkety a zachováte jejich celkový vzhled. Broušení a lakování parket stojí u odborné firmy nejméně 250 až 300 Kč za metr čtvereční.

"Hlasitou" parketovou podlahu ztišíte zbroušením, olejem, ale i grafitovým práškem.

Zajímavým způsobem je eliminace vrzání s pomocí grafitového prášku. Najděte si nejdříve co nejpřesněji „zvukující“ spoje a vtlačte prášek do nich. Poté místa překryjte hadrem a několikrát za sebou na ně stoupněte celou svou váhou. Tuha spoje promaže a přestanou se o sebe třít. Konečnou úpravu opravovaných míst zajistíte setřením vlhkým hadrem.

<p>Podle tohoto návodu zjistíte, co všechno můžete s parketami doma dělat. Foto: ©Depositphotos.com/simazoran</p>

Podle tohoto návodu zjistíte, co všechno můžete s parketami doma dělat. Foto: ©Depositphotos.com/simazoran

Ten nejsložitější a nejdražší způsob je celková oprava podlahy. Zabere i několik dní a raději ji přenechte odborníkům. Demontují staré parkety a opraví veškeré vrstvy, včetně nosných trámů a prkenného záklopu. Podlahu poté lepí na záklop z dřevotřískových desek. Odborníci podlaháři na internetu doporučují nezbavovat se jakýchkoli masivních dřevěných podlah v interiéru.

Odborník: Parket se jen tak nezbavujte, jsou nejlepším materiálem

„(Parkety) jsou tím nejlepším možným materiálem a mohou být staré i 100 let,“ ujišťuje v diskuzi řemeslník s přezdívkou Lojzek883. „Problém je u nesprávně kladených parket, kdy se přibíjela jen každá třetí parketa a přesně to způsobuje vrzání. Pomůže jen demontáž a potom nalepení parket na elastické lepidlo, které zajistí minimální roztažnost a vrací tak parkety vždy do původního stavu,“ dodal.Velice oblíbené jsou v posledních letech dřevěné a laminátové plovoucí podlahy, zejména v ložnicích a místnostech na spaní. Náklady na jejich pořízení jsou přiměřené a relativně snadno je instalujete i udržujete. Nežádoucímu hluku zpod desek zabráníte podložením pod plovoucí podlahu. Existují různé druhy pro různé typy povrchu, poraďte se s podlahářem. Podložení pak položte podle návodu výrobce.

Podložení pod plovoucí podlahu obsahují izolaci proti vlhkosti, některá jsou určená na beton a jiná pouze na podkladové dřevo, existují i samopřilnavá. Odborník určí, co potřebujete.

Co dělat s dřevěnými vrzajícími schody? Než je začnete zalévat, mydlit, případně olejovat, použijte konstrukční lepidlo. Například Soudal 60A je na bázi polyuretanu, velmi dobře vyplní lepené spáry a schody přestanou vrzat. „Do žádného schodiště bych radši nedával žádné mýdlo či jiné přísady zavánějící woodoo, je 21. století,“ radí na internetu odborník podlahář s přezdívkou Hejkal.

<p>Parkety přebruste, natřete olejem, lakujte. Vrzání je vlastně tření dřeva o dřevo. Foto: ©Depositphotos.com/simazoran</p>

Parkety přebruste, natřete olejem, lakujte. Vrzání je vlastně tření dřeva o dřevo. Foto: ©Depositphotos.com/simazoran

Čtenářka s přezdívkou Adéla měla delší dobu problém s vrzajícími parketovými vlysy na polštářích ze škváry a opatřených epoxidovým lakem. „Přeložení by včetně očistění stálo prakticky stejně jako nová podlaha, tak jsem to nechala jen přebrousit, zalít gelem a dvakrát přelakovat. Ten gel zateče do spár a do velké míry vrzání odstraní. Zatím je, zdá se, pokoj,“ píše Adéla.

Souprava ze železářství obsahuje šrouby s odlomitelnou hlavičkou. Opravíte s ní podlahy shora. Podle návodu vyvrtejte v místě, odkud hluk vychází, díru o příslušném průměru. Do díry pak zavrtejte do předem určené hloubky šroub. Jeho hlavičku ulomíte a zbylý maličký bod na podlaze na závěr zakryjete tmelem.

Jak si poradíte s vrzáním už položené podlahy třeba v předsíni a vstupu do bytu? Pokud máte jen přízemní dům, běžte do sklepa a požádejte někoho, ať nad vámi prochází. Určíte tak přesně místa, odkud hluk vychází. Pak vložte tenký dřevěný klínek mezi podklad a nosník, poté jej přilepte. Tím upevníte podlahu, aniž byste ji zvedli z nosníku. Pokud se pod podlahu nedostanete, pořiďte si soupravu na vrzající podlahy.Pokud vaše podlaha vrže na více místech najednou, přizvěte k ní raději odborníka. Příčin může být totiž hned několik. Namátkou slabá nebo nedostatečně přibitá prkna k polštářům podlahy, případně tření jednotlivých lamel. Než byste zbytečně ztratili čas a nemálo peněz, obraťte se na firmy, které mají s odstraněním vrzání dřevěné podlahy víceleté zkušenosti.

Také vám doma vrže podlaha a rozhodli jste se všem nežádoucím zvukům zamezit? Napište do komentáře pod článkem, kterou metodu jste použili a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?
7. Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí okna i dveře
8. Jak vyčistit krb a sklo - na sazometnou středu
9. Týrá vás v noci vrzání postele? Jak se jej zbavit i v případě roštu, židlí, či stolu
10. Už to zase drhne...Nemůžete ke svrškům? Když nejezdí šuplíky, namažte je

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek