PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Tapety jsou stále v módě! Nebo raději dáte přednost klasické výmalbě? Pomůže vám šikovný malíř nebo tapetář

Odsunout skříně od zdí, na podlahu dát igelit, na hlavu papírovou čepici a jde se malovat. Nebo ne? Nechejte všechnu práci s malováním nebo tapetováním na profících a využijte čas lépe. Jak takový malíř či tapetář pracuje?
Vydáno: 08.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2463x

Máte za sebou stavbu domu nebo rozsáhlou rekonstrukci zahrnující i nové příčky? Nebo vás přestala bavit stará výmalba a chcete barevnou změnu, nebo dokonce nějakou designovou tapetu? Pokud si vymalujete sami, ušetříte. Ne každý však má potřebné dovednosti nebo čas a v takovém případě je vhodné zavolat malíře či tapetáře. Ne vždy je špatné, když vám někdo řekne: "My vám to natřem!" Vy se pak totiž místo lopotění se se štětkou a kýblem barvy můžete věnovat svým koníčkům, případně partnerovi/partnerce nebo dětem.

<p>Nevíte si rady s malováním? Malíř pokojů vám pomůže. Foto: ©Depositphotos.com/branex</p>

Nevíte si rady s malováním? Malíř pokojů vám pomůže. Foto: ©Depositphotos.com/branex

Co dělá malíř a tapetář

Malíř provádí všechny druhy maleb v interiéru i exteriéru. Připraví si podklad (provede bandáž rohů, trhlin a spár), připraví a natónuje barvy, provede opravu jednobarevných maleb a měl by zvládnout vzorovanou malbu válečkováním nebo šablonováním i dekorační linkrusty (typ plastického omyvatelného nátěru).

Dokáže zhodnotit povrch zejména s ohledem na vlhkost, bezvadnost a čistotu, posoudit vhodnost malby a odstranit staré vrstvy malby či lepidel. Umí sádrovat a nanášet penetrační vrstvy a lepidla, míchat barvy do potřebného odstínu a konzistence, upevnit lišty a jiné dekorativní prvky na stěny a strop a aplikovat jednoduché nápisy, emblémy a dekorativní vzory.

Tapetář není samostatný obor. Pro výkon práce musí absolvovat obor malíř - lakýrník - tapetář, případně rekvalifikační kurz. Měl by tedy zvládnout i klasickou výmalbu.  Správný tapetář si nejdříve prohlédne a zaměří prostor a rozmyslí si postup prací tak, aby optimalizoval spotřebu tapety (aby nedělal zbytečné prostřihy a měl ideální skladbu tapet). Kromě lepení tapet pak musí umět i podbarvovat spoje, pokládat tapety po světle i proti němu a prořezávat tapety tak, aby jejich spojení bylo naprosto přesné. Pod tapetu by měl používat makulaturu, tedy podklad pod tapetu.

Jak si vybrat kvalitního řemeslníka?

Při výběru se vyplatí počkat na prověřeného řemeslníka. Vybírejte na základě doporučení od známých i bývalých zákazníků, stejně jako podle ukázek předchozích prací. Jen precizní tapetář zvládne i nejnáročnější druhy tapet. Prověřeného tapetáře či malíře můžete najít na stránkách Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.

Po řemeslníkovi vždy chtějte smlouvu, technologický postup přípravy podkladu, termín a cenovou nabídku pro případnou reklamaci. Ověřte si IČO a zda má na dané práce povolenou živnost. Ceny prací bývají smluvní a liší se podle regionu, režijních nákladů a náročnosti zakázky. Při výběru malíře se ujistěte, že do ceny zahrnuje i přípravu místnosti. Pokud ne, budete si muset připlatit nebo připravit místnost sami (odsunout šatní skříně od stěn, zakrýt podlahu). Za malování zaplatíte malíři pokojů zhruba od 20 Kč/m2.

U tapetování je při naceňování zásadní typ tapety a lepidla. Připlatíte si za složitý vzor, kde bývá hodně prostřihů. Velkou položkou je i ekologická likvidace odpadů, kterou tapetář ze zákona provádí. Na samotné práci je nejnáročnější příprava podkladu. Oškrábání staré malby stojí 20 - 40 Kč/m2, stěrka a celoplošné tmelení vyjde na 200 - 250 Kč/m2, broušení hrubého štuku na 50 Kč/m2 a tapetování na 150 - 250 Kč/m2.

Malujete či tapetujete sami, nebo to necháváte na odbornících? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

7) S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

8) Tssssssss... Uniká vám doma plyn? Otevřete rychle okna a zavolejte plynaře! V jakých případech je potřeba?

9) Až k vám přijde kominík zkontrolovat či vyčistit komín, chytněte se za knoflík. Říká se, že to přináší štěstí

10) Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 136x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 224x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 236x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek