Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
12165
0komentářů

Tapety jsou stále v módě! Nebo raději dáte přednost klasické výmalbě? Pomůže vám šikovný malíř nebo tapetář

Odsunout skříně od zdí, na podlahu dát igelit, na hlavu papírovou čepici a jde se malovat. Nebo ne? Nechejte všechnu práci s malováním nebo tapetováním na profících a využijte čas lépe. Jak takový malíř či tapetář pracuje?
Vydáno: 08.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1942x

Máte za sebou stavbu domu nebo rozsáhlou rekonstrukci zahrnující i nové příčky? Nebo vás přestala bavit stará výmalba a chcete barevnou změnu, nebo dokonce nějakou designovou tapetu? Pokud si vymalujete sami, ušetříte. Ne každý však má potřebné dovednosti nebo čas a v takovém případě je vhodné zavolat malíře či tapetáře. Ne vždy je špatné, když vám někdo řekne: "My vám to natřem!" Vy se pak totiž místo lopotění se se štětkou a kýblem barvy můžete věnovat svým koníčkům, případně partnerovi/partnerce nebo dětem.

<p>Nevíte si rady s malováním? Malíř pokojů vám pomůže. Foto: ©Depositphotos.com/branex</p>

Nevíte si rady s malováním? Malíř pokojů vám pomůže. Foto: ©Depositphotos.com/branex

Co dělá malíř a tapetář

Malíř provádí všechny druhy maleb v interiéru i exteriéru. Připraví si podklad (provede bandáž rohů, trhlin a spár), připraví a natónuje barvy, provede opravu jednobarevných maleb a měl by zvládnout vzorovanou malbu válečkováním nebo šablonováním i dekorační linkrusty (typ plastického omyvatelného nátěru).

Dokáže zhodnotit povrch zejména s ohledem na vlhkost, bezvadnost a čistotu, posoudit vhodnost malby a odstranit staré vrstvy malby či lepidel. Umí sádrovat a nanášet penetrační vrstvy a lepidla, míchat barvy do potřebného odstínu a konzistence, upevnit lišty a jiné dekorativní prvky na stěny a strop a aplikovat jednoduché nápisy, emblémy a dekorativní vzory.

Tapetář není samostatný obor. Pro výkon práce musí absolvovat obor malíř - lakýrník - tapetář, případně rekvalifikační kurz. Měl by tedy zvládnout i klasickou výmalbu.  Správný tapetář si nejdříve prohlédne a zaměří prostor a rozmyslí si postup prací tak, aby optimalizoval spotřebu tapety (aby nedělal zbytečné prostřihy a měl ideální skladbu tapet). Kromě lepení tapet pak musí umět i podbarvovat spoje, pokládat tapety po světle i proti němu a prořezávat tapety tak, aby jejich spojení bylo naprosto přesné. Pod tapetu by měl používat makulaturu, tedy podklad pod tapetu.

Jak si vybrat kvalitního řemeslníka?

Při výběru se vyplatí počkat na prověřeného řemeslníka. Vybírejte na základě doporučení od známých i bývalých zákazníků, stejně jako podle ukázek předchozích prací. Jen precizní tapetář zvládne i nejnáročnější druhy tapet. Prověřeného tapetáře či malíře můžete najít na stránkách Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.

Po řemeslníkovi vždy chtějte smlouvu, technologický postup přípravy podkladu, termín a cenovou nabídku pro případnou reklamaci. Ověřte si IČO a zda má na dané práce povolenou živnost. Ceny prací bývají smluvní a liší se podle regionu, režijních nákladů a náročnosti zakázky. Při výběru malíře se ujistěte, že do ceny zahrnuje i přípravu místnosti. Pokud ne, budete si muset připlatit nebo připravit místnost sami (odsunout šatní skříně od stěn, zakrýt podlahu). Za malování zaplatíte malíři pokojů zhruba od 20 Kč/m2.

U tapetování je při naceňování zásadní typ tapety a lepidla. Připlatíte si za složitý vzor, kde bývá hodně prostřihů. Velkou položkou je i ekologická likvidace odpadů, kterou tapetář ze zákona provádí. Na samotné práci je nejnáročnější příprava podkladu. Oškrábání staré malby stojí 20 - 40 Kč/m2, stěrka a celoplošné tmelení vyjde na 200 - 250 Kč/m2, broušení hrubého štuku na 50 Kč/m2 a tapetování na 150 - 250 Kč/m2.

Malujete či tapetujete sami, nebo to necháváte na odbornících? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

7) S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

8) Tssssssss... Uniká vám doma plyn? Otevřete rychle okna a zavolejte plynaře! V jakých případech je potřeba?

9) Až k vám přijde kominík zkontrolovat či vyčistit komín, chytněte se za knoflík. Říká se, že to přináší štěstí

10) Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

Sdílejte tento článek 0x 0x 2x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 20x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 61x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek