PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Kdo vám pomůže v tom, abyste měli doma teplo? Přece kamnář, topenář či kotlář. Poznejte tato řemesla blíže

Stavíte nebo rekonstruujete byt či dům? Bez kotláře, kamnáře a topenáře to nepůjde. S čím vším vám tito řemeslníci pomohou a kdy kterého odborníka potřebujete? Jak si vybrat kvalitního a kvalifikovaného řemeslníka? Čtěte dále.
Vydáno: 31.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1882x

Rekonstruujete nebo stavíte byt či dům a nejste si jistí tím, jestli pozvat topenáře, kamnáře či kotláře? Rozhodnout se není složité. Stačí si promyslet, jakým způsobem chcete topit, a vědět, co který řemeslník dělá. Stačí vám kotel na pelety? Máte byt zařízený v rustikálním stylu a chcete kachlová kamna? Bydlíte v moderním interiéru a sháníte designový krb? Potřebujete pouze opravit starý kotel ústředního vytápění? Podle odpovědi si najděte kvalifikovaného a hlavně zkušeného odborníka.

<p>Topenáři, kamnáři a kotláři se postarají o to, abyste si mohli v zimě zatopit. Foto: ©Depositphotos.com/ramonespelt1</p>

Topenáři, kamnáři a kotláři se postarají o to, abyste si mohli v zimě zatopit. Foto: ©Depositphotos.com/ramonespelt1

Topenář se postará o montáž radiátorů

Topenáře potřebujete na pravidelný servis topení, ale i při rekonstrukci bytu či domu. Úkolem topenáře je montovat, instalovat, seřizovat a opravovat topná zařízení i celé vytápěcí systémy. Měl by zvládnout také drobné zednické nebo betonářské úpravy, které souvisí s topenářskými pracemi, i potřebné revize. Výkon radiátorů by měl navrhnout projektant.

Kvalitní a zkušený topenář zvládne veškeré topenářské práce, které zahrnují dodávku a montáž ústředního topení včetně plynoinstalace, realizaci rozvodů topení, rekonstrukci kotelny i výměníkové stanice, montáž a opravy otopných těles i plynových kamen WAW a instalaci podlahového topení. Navíc by vám měl poradit při výběru topných těles a kotlů a zprostředkovat projektovou dokumentaci.

Kotlář opraví porouchaný kotel

Kotlář a potrubář montuje, rozebírá a opravuje potrubní rozvody, kotle ústředního vytápění a s nimi související zařízení. Montuje třeba hořáky, vzduchovody, rošty, nádrže či plynojemy. Dělá i revize kotlů a potrubního rozvodu. Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru zámečník, zámečnické práce a údržba, případně úplné střední odborné vzdělání s vyučením a maturitou v oboru montáž strojů a zařízení. Pro vykonávání většiny pracovních činností potřebuje svářečský průkaz a odbornou způsobilost Montáž a opravy plynových zařízení.

Kamnář postaví kachlová kamna

Obor kamnář zahrnuje základní znalosti zednických prací, stavby, rekonstrukce, oprav a údržby klasických i moderních keramických kamen, sporáků a ostatních lokálních topidel (prádelní kotle, pece, grily a udírny). Kamnář staví krby s otevřeným ohništěm, krbovými vložkami a uzavřenými topeništi a ovládá způsoby správného používání topidel včetně jejich údržby a připojení ke komínům. 

Kamnář staví, montuje, přestavuje, seřizuje a opravuje sporáky, kamna i krby včetně provádění zkoušek jejich zapojení a odstraňování závad v komínech a kouřovodech podle norem a protipožárních předpisů. Dokáže postavit i rekonstruovat historická kachlová kamna. Měl by se vyznat v předpisech pro stavbu kamen a znát vlastnosti používaných materiálů.

Za kamnářem si zajděte vybrat kamna, krb či jiný spotřebič ve chvíli, kdy máte hotové plány domu, ale ještě jste nezačali stavět. V případě rekonstrukce za ním zajděte ve chvíli, kdy o ní přemýšlíte. Na schůzku s kamnářem si přineste stavební plány domu, do kterého budete spotřebič pořizovat. Je to nezbytné pro správný výběr spotřebiče a stavební připravenost.

Jak vybrat kvalitního řemeslníka?

Ideální je vybrat si řemeslníka na doporučení od známých. Řiďte se však i podle recenzí předchozích zákazníků a délky praxe. Neznamená to však, že mladý řemeslník nemůže být dobrý. Naopak se může lépe vyznat v moderních trendech.

Neřiďte se příliš podle ceny. To, že řemeslník udělá práci levně, neznamená, že na tom ušetříte. Každá závada či porucha vás totiž v budoucnu může stát mnohem více peněz. Řemeslník by se měl kromě živnostenského oprávnění prokázat také certifikátem autorizovaného prodejce výrobků či systémů, se kterými pracuje.

Jestli chcete mít jistotu, že si vyberete kvalifikovaného kamnáře, vyberte si člena Cechu kamnářů. Ten totiž musí mít odpovídající živnostenský list a vzdělání v oboru (alespoň výuční list nebo rekvalifikaci). Po splnění podmínek získá titul Certifikovaný člen Cechu kamnářů ČR, kterým se může prokázat. Cech má jako jeden z hlavních cílů průběžné zvyšování kvalifikace členů.

Montáž radiátoru vyjde zhruba na 1500 Kč za kus (včetně pověšení radiátoru, zhotovení rozvodů a sekání). Za kompletaci kotelny zaplatíte 3 500 - 5 000 Kč podle složitosti.

Topenář by měl být proškolený a měl by znát novinky ve svém oboru. Pokud vám topenářská firma nedá dokument o připravenosti stavby na podlahové topení a neřeší s vámi důležité informace o výškách a skladbě podlahy v návaznosti na připravenost stavby, tak se raději obraťte na jinou firmu, jinak si můžete zadělat na obrovské problémy.

Kvalifikovaný topenář, který instaluje zdroje tepla využívající obnovitelné zdroje energie, musí mít kromě živnostenského listu i potřebné osvědčení o profesní kvalifikaci (hlavně v případě, kdy chcete využít pro financování zdroje vytápění některý z dotačních programů, třeba Nová zelená úsporám či Kotlíkové dotace). Topenáře nebo montážníka s potřebnou kvalifikací najdete na webu Kvalifikovaní topenáři pro dotace

Znáte kvalitního topenáře, kamnáře nebo kotláře? Podělte se o svůj tip s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

7) S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

8) Tssssssss... Uniká vám doma plyn? Otevřete rychle okna a zavolejte plynaře! V jakých případech je potřeba?

9) Až k vám přijde kominík zkontrolovat či vyčistit komín, chytněte se za knoflík. Říká se, že to přináší štěstí

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 164x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 198x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek