PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
1komentářů

Týrá vás v noci vrzání postele? Jak se jej zbavit i v případě roštu, židlí či stolu vám poradí Vteřinový manžel

Seřídit panty u dveří či oken už umíte z minulých dílů seriálu. Co když ale hodně neodbytně vržou židle, dveře, postel, či lamelový rošt? Nevyměňujte nábytek, jak se vrzání a skřípání zbavit vám v 9. díle poradí Vteřinový manžel.
Vydáno: 30.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4371x

Bez kvalitní a zdraví vyhovující postele si přes noc vydatně neodpočinete. Život vám může velmi dokonale otrávit vrzání, které se projeví po delším či kratším čase užívání lůžka. Každý pohyb je najednou rušivý a nežádoucí, nenechá vás ani partnera dobře vyspat. Naštěstí tento problém můžete poměrně jednoduše vyřešit. Vteřinový manžel vám v dnešním článku poradí, jak na to.

Zahrejte si na detektiva a odhalte nejdříve příčinu nepříjemného vrzání

Pro zlepšení situace musíte nejdříve odhalit, proč a kde nežádoucí zvuk vzniká. Zajistěte si ve své ložnici naprosté ticho a hýbejte s postelí. Místa, odkud vrzání vychází, si označte kouskem barevné samolepky nebo obyčejnou tužkou. Nejrychleji odstraníte zvuky mýdlem, kterým potřete plochy či spoje. Klouzání bude ale jen dočasné, aplikaci mýdla musíte po čase opakovat.

<p>Vyšší manželská postel Tristen z internetového obchodu MT-nábytek.cz je nejen velice pohodlná, ale také nevrzavá.</p>

Vyšší manželská postel Tristen z internetového obchodu MT-nábytek.cz je nejen velice pohodlná, ale také nevrzavá.

Vzájemnému tření ploch o sebe zamezí i jejich obložení měkčenou či textilní samolepicí páskou, ale také molitanem. Případně použijte pásku kobercovou. Jestliže je původcem zvuků nepatrné posouvání postele po podlaze, nalepte na nohy vašeho lůžka textilní podložky. Stejně tak jsou účinné podložky z korku, což je v obou případech nepatrná investice v řádu desítek korun.

Promazáním spojů nic nezkazíte, u kovové postele je lepší mazací olej.

Příčinou vrzající postele může být rovněž špatný rošt. Zvlášť u těch levných, s textilními spojkami, je co nejvíce napněte. Prkýnka roštu se tak nebudou pohybovat. Zkontrolujte a také dotáhněte spoje, sklepejte jednotlivá prkna a příčky. Rošt s textilními výztuhami obraťte tak, aby právě tyto oblasti doléhaly na postelový rám.Nejčastější příčinou vrzání postelí jsou ale povolené šrouby ve spojích. Kvůli tomu se mezi spojeným materiálem vytvoří mezera, která umožňuje jeho pohyb a výsledné vrzání. Tomu lehce předejdete častou údržbou. Uvolněné šrouby najdete převážně u dýhovaných dřevotřískových postelí. Pokud se spojovací prvky neprotáčí, dotáhněte je, případně vyměňte za ty s větším průměrem.

Spoj mezi čelem a bočnicí je třeba povolit, promazat a znovu stáhnout

V případě, že nechcete do nových šroubů investovat, pomozte si speciálním lepidlem. Naneste je na šrouby a poté je zašroubujte. Vrzání párkrát do roka může způsobit i třeba jen změna povětrnostních podmínek. Typický je přechod mezi suchým zimním a vlhčím letním obdobím. Častým zdrojem vrzání pak také bývají rohové spoje mezi čelem a bočnicí postele. Promažte je a pevně dotáhněte.

<p>Polohovací lamelový rošt Davon z e-shopu MT-nábytek.cz díky izolaci styčných ploch dřeva neobtěžuje vrzáním.</p>

Polohovací lamelový rošt Davon z e-shopu MT-nábytek.cz díky izolaci styčných ploch dřeva neobtěžuje vrzáním.

K promazání použijte například vosk, svíčku nebo silikonový olej ve spreji. Stejně tak promažte i všechny plochy, kde se u vašeho lůžka dotýká rošt rámu postele. Malý pohyb v těchto místech ale není na škodu. Nezapomeňte ani na podpěry bočnic a středové výztuhy u dvoulůžek. Promažte dále plochy, kde se dotýkají jednotlivé části roštu a také styčnou plochu mezi zdvojenými lamelami.

U nové postele dotáhněte po několika týdnech používání znovu všechny spoje.

Většinu postelí se dostanete v rozloženém stavu. Dřevo je přírodní materiál a otvory pro šrouby a vruty se po určité době mohou vymačkat. U lůžek z borovice, smrku, ale i tvrdších dřevin, obejděte po pár týdnech užívání všechny spoje a znovu je dotáhněte. Záleží sice i na konstrukci postele, zpravidla ale výrobci toto nebezpečí minimalizují.Vrzání se může ozývat i v případech, kdy rošt neleží v perfektní rovině na dřevěných hranolech. Ty drží na bočnicích, a když se uvolní, nežádoucí zvuky při zkřížení materiálů jsou tu. Naopak vrzání se nemusíte bát v případě, že koupíte lamelové rošty, kde výrobci konce lamel uložili v gumě nebo plastu. Nehrozí tu tedy styk dřeva se dřevem. Podobné výrobky koupíte už od 1 500 Kč.

Diskutéři na internetu radí jako pomocníka lepicí pásku

O vrzajících postelích existuje objemná diskuse na internetových portálech. Čtenářka s přezdívkou Hella píše: „Když jsem bydlela na privátě a vrzala mi postel, tatík utáhl všechny šrouby a rošt pak podlepil páskou. Nejvíc vrzal rošt, posouvající se po rámu postele. A bylo po problému.“ Obdobnou potíž řešil čtenář s přezdívkou Ferdyš: „Pomohla obyčejná kobercová lepicí páska.“ S partnerkou oblepili celý vnitřní rám postele na místech dotyku s rošty. „Máme to olepené přes rok a stále je ticho,“ pochvaluje si.

Čtenářka s přezdívkou Kutilka zase radí: „Najděte přesně místo, co vrže a podle toho postupujte dál. To, co se hýbá a nemá, přilepte vteřiňákem, přišroubujte, vemte izolačkou. To, co se nehýbá a má, natřete mýdlem nebo sádlem.“ Čtenář s přezdívkou Pete85 konstatuje: „Po půl roce neustálého vrzání jsem si ani nevrznul. Tak jsem podlepil těsněním do oken místa kontaktů roštů a rámu. No a je po potížích.“

<p>Dřevěná postel Turid z internetového obchodu MT-nábytek.cz vám poskytne pohodlí a dokonalý nevrzavý odpočinek.</p>

Dřevěná postel Turid z internetového obchodu MT-nábytek.cz vám poskytne pohodlí a dokonalý nevrzavý odpočinek.

Většina popisovaných opatření proti vrzání je pouze dočasná. Musíte je tak pravidelně opakovat, aby se problémy postupně nezhoršovaly. Platí to zejména v případě starších postelí z levnějších materiálů, nejčastěji dřevotřískových. Pokud se s vrzáním nechcete dlouhodobě potýkat, kupte si raději sice dražší, ale novou a kvalitně zpracovanou postel.

Uvolněné šrouby trápí často dýhované dřevotřískové postele. Kupte si ležení z masivu.

Dýhované dřevotřískové postele mají často uvolněné šrouby. Těmto problémům se vyhnete koupí postelí z masivu. Případně si vyberte takové ležení, kde výrobci dobře vyřešili problematická místa, například spoje nebo uchycení vedoucích lišt. Stejné nároky si pak pohlídejte i u samotného roštu a dalších prvků postele.

Zbavili jste se doma otravného vrzání postele nebo židlí? Napište do komentáře pod článkem, jakou jste použili metodu, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?
7. Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí okna i dveře
8. Jak vyčistit krb a sklo - na sazometnou středu

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
Vrzání roštu....
Já jsem vyřešil vrzani roštu tím že jsem si nařezal polystyrenové Stropnice na proužky a oddělil jsem tím rošt od rámu postele.. jednoduše jsem na rám postele nalepil odoustrannou pásku a na to ty stropnice na proužky.... položil rošt a je po problemu
ODPOVĚDĚT
Zdeněk 87 | 28.09.2016

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek