0komentářů

Vyzkoušeli jsme za vás: vodní vysavač Hyla. Přečtěte si, co dokáže a nedokáže Formule 1 mezi vysavači

Říká vám něco jméno Hyla? Ve světe vysavačů je to něco jako Ferrari mezi automobily. Jeden exemplář vyzkoušel doma také náš spolupracovník Martin Kulhánek. Přečtěte si, co ho na vysavači příjemně překvapilo, a co naopak zklamalo.
Vydáno: 29.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2184x

Vodní vysavač Hyla jsme měli zapůjčený na vyzkoušení zhruba 3 týdny a ze spousty jeho funkcí jsme nejvíc využili vysávání elektrickým kartáčem. Ten při sání vzduchu také vibruje a smetí tak z čištěných povrchů zároveň vyklepává ven. Nestačili jsme se divit, co všechno z koberců, ale i z matrací nebo čalounění gauče dokáže dostat.

Výkon, který bere dech

Už když nám zástupce společnosti Hyla pan Richter vysavač předváděl, nevěřil jsem vlastním očím. Myslíte si, jak máte doma čisto a uklizeno, ale tento moderní stroj vás rychle přesvědčí o omylu. Díky obrovskému sacímu výkonu spojenému s vyklepáváním vytáhne z koberce i ta nejmenší smítka a prach. A v ten moment se začínáte trošku stydět nejen před návštěvou, ale i sami před sebou.

<p>Dokonalé vysávání zajišťuje rotující gejzír vody v nádrži vysavače, přes kterou vzduch prochází.</p>

Dokonalé vysávání zajišťuje rotující gejzír vody v nádrži vysavače, přes kterou vzduch prochází.

Vysavač totiž nečistoty sbírá do průhledné nádrže s vodou, a v ní pak veškerý binec vidíte. A popravdě to není moc pěkný pohled, ještě navíc, když nádržku prosvětlují efektní LED diody. Po chvilce práce se voda mění v šedohnědou napěněnou kaši a vám nezbývá, než ji vylít a napustit znovu čistou. Má to ovšem obrovskou výhodu. Bez jakýchkoliv dalších filtrů se díky důmyslnému systému víření vody všechny nečistoty zachytávají uvnitř a ven se, narozdíl od "normálních" vysavačů, nedostává už vůbec nic.

Takže pokud Hylu používáte poprvé, běháte ze začátku vodu měnit poměrně často. Odměnou vám ale je perfektní úklid bez jakéhokoliv zápachu, který často z obyčejných přístrojů vychází.

Na můj vkus je poněkud hlučná

Musím přiznat, že vysavače odmala nemám příliš v lásce, a to kvůli hluku, který vydávají. Nechápu, že inženýři a vývojáři dodnes nepřišli na to, jak udělat tyto jinak velice praktické pomocníky tiché. A to je, alespoň podle mé zkušenosti, problém i u Hyly. Při vysávání s nepříjemným zvukem ještě tak nějak počítáte, ale nedokáži si představit, že bych stroj postavil doprostřed kuchyně a nechal jej běžet při smažení řízků, jak nám pan Richter doporučoval.

Hyla totiž funguje také jako pračka vzduchu. Stačí oddělat hadici, zapnout vysavač "naprázdno" a nechat motor běžet. Vzduch v místnosti se čistí procházením přes vodní vír a zároveň tím získává prospěšné záporné ionty. Výrobce dokonce uvádí, že voda ze vzduchu pojme i nebezpečné a jedovaté látky. Zkoušeli jsme čistit vzduch v ložnici, ale vzhledem k tomu, že jsme ji předtím celou důkladně vyluxovali, efekt zřejmě nebyl tak velký a poznatelný. Každopádně byl vysavač v místnosti zavřený a i tak jsme ho vedle docela dost slyšeli.

<p>Hyla v akci vypadá opravdu majestátně. Výbornou vychytávkou jsou také LED světla na kartáči, díky kterým vždy perfektně vidíte, co, kde a jak luxujete.</p>

Hyla v akci vypadá opravdu majestátně. Výbornou vychytávkou jsou také LED světla na kartáči, díky kterým vždy perfektně vidíte, co, kde a jak luxujete.

Pár dalších poznatků z úklidu

Vrátím se tedy k tomu, co jsme si vyzkoušeli nejvíc, a to bylo vysávání. Přítelkyně má oproti mě viditelně štíhlejší postavu a tím pádem byl pro ni vysavač trošku těžší. I když stojí na kolečkách, která bez potíží překonávají prahy a jiné překážky, musíte s ním občas ručně hnout, což může drobnějším ženám dělat problémy.

Při hloubkovém úklidu jsem ocenil možnost mít k Hyle dvě hadice. K jedné jsem měl napojený elektrický vyklepávací kartáč a na druhé jsem podle potřeby měnil další nástavce. Díky tomu jsem mohl hadice plynule střídat bez nutnosti pořád vypojovat a zapojovat přívodní šňůru ke kartáči. Nástavce na vysávání prachu z hladkých ploch nebo v úzkých štěrbinách jsou navíc chytře zapíchané v podvozku vysavače, takže je máte vždycky při ruce a nepřemýšlíte, kde jste je před chvílí nechali ležet.

Za naprostou "pecku" pak považuji dálkové ovládání, které je součástí držadla hadice, ale dá se z ní kdykoliv oddělat a používat zvlášť. Vysávání díky němu spouštíte a zastavujete pohodlně vestoje a tam, kde se právě nacházíte. Nemusíte tedy chodit až k samotnému stroji a ohýbat se k hlavnímu vypínači.

Má i svoje mouchy, ale jen nepatrné

Našlo se však i pár věcí, které mi při používání Hyly vadily. Kromě už zmíněné hlučnosti to bylo také pevné uchycení hadice ke stroji, bez možnosti jejího protáčení jako u běžných vysavačů. Pravděpodobně to tak je proto, že vysavač by při svém výkonu nasával i nežádoucí vzduch kolem hadice, ale určitě se dá tento problém nějak technicky vyřešit.

Stejně jako naviják přívodní elektrické šňůry, která je poměrně dlouhá. Navíjení nemusí být zrovna automatické pomocí pružiny, stačila by nějaká klička, šikovně ukrytá v madle určeném k přenášení vysavače.

Vzhledem k tomu, co všechno Hyla umí, se ovšem jedná jen o drobnosti, které nijak nesnižují její přínos v domácnosti. Za sebe tedy mohu tuto Formuli 1 mezi vysavači doporučit každému, kdo chce žít v čistém a zdravém prostředí. Až nám doma přestane sloužit současný vysavač, budu o jejím pořízení vážně uvažovat, přestože investice je poněkud větší. Ale za těch pár týdnů mě vysavač přesvědčil, že dlouhodobě se doma vyplatí.

Hodnocení
+

  • výkon
  • možnosti použití
  • dálkové ovládání
  • světla na kartáči
  • důmyslné řešení
  • snadné čištění

-

  • hlučnost
  • vyšší hmotnost
  • chybějící protáčení hadice
  • navíjení šňůry 

 

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 108x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek
Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Vydáno: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Hlasem můžete ovládat nejen mobil, ale i prvky chytré domácnosti, třeba světla, topení nebo rolety. Stačí si pořídit virtuální asistentku nebo domácího robota s umělou inteligencí. Co všechno umí, kde je seženete a kolik stojí?

Celý článek
Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Vydáno: 13.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 120x

Někdo se v sudu koupe, jiný saunuje, další v něm i bydlí. Našli jste doma jen menší sudy na pivo či víno a líbí se vám jejich patina? Vyrobte z nich nábytek a doplňky do bytu. Kde staré dřevěné sudy sehnat a kolik stojí?

Celý článek