PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pletení pomlázky i mrskut jsou za vámi. Co ale s kroucenou pomlázkou po Velikonocích? Zasaďte si pomlázkovník

Dnes je Velikonoční pondělí, zvané i jako "červené". Velikonoční svátky pomalu končí, co ale s pěknou vrbovou pomlázkou? Je škoda ji nechat uschnout. Podívejte se po vhodném místě s dostatkem vlhkosti a zasaďte si pomlázkovník.
Vydáno: 24.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2193x

Dnešní Velikonoční pondělí je časem pomlázky neboli mrskačky. Kořeny tohoto zvyku sahají až do dávných pohanských dob a mohou se jím pochlubit jenom Češi a Slováci, jinde na světě ho totiž neznají. Dívky a ženy získají z vrbových proutků zdraví a krásu na celý další rok. Někde je zvykem polévat ženy vodou. Ta symbolizuje život stejně jako vajíčko, které pak muž za odměnu dostane.

Velikonoční pondělí spojujeme s nastávajícím jarem

Velikonoční nebo někdy i Červené pondělí následuje po neděli Zmrtvýchvstání Páně. Církev a věřící oslavují Kristovo vítězství nad smrtí a tedy základní bod celého křesťanství. V našich zemích je toto období spojeno s různými tradicemi a zvyklostmi, které řadíme k přechodovým rituálům končící zimy a nastávajícího jara.

<p>Ta nejlepší a zdravídávající pomlázka je upletená z čerstvě uříznutých vrbových proutků. Foto: ©Depositphotos.com/ketta</p>

Ta nejlepší a zdravídávající pomlázka je upletená z čerstvě uříznutých vrbových proutků. Foto: ©Depositphotos.com/ketta

Návštěvy příbuzenstva, známých i sousedek už proběhly a vám zbyla na stole krásně upletená a stuhami ověšená „žila“? Nenechte ji tentokrát uschnout a vyzkoušejte zajímavý tip na netradiční stromek v zahradě. Vrba je totiž nesmírně životaschopná, a pokud jste pomlázku pletli nedávno z čerstvých proutků, klidně vám po zasazení do vlhké země obrazí a začne růst.

Nesaďte pomlázku do písku, uschla by. Vrba má raději humóznější a vlhkou půdu.

Kam budoucí pomlázkovník zasadit? Vrbám nevadí ani slunce ani stín, jediné co potřebují, je humózní půda. Vykopejte jámu a prolijte ji vodou tak, že v ní zůstane stát. Poté zasaďte pomlázku a upevněte ji kolmo k půdě. Hlínu udusejte a opět zalijte dostatečným množstvím vody. Než se vrba uchytí, zalévejte častěji. Jakmile se rozroste i kořenový systém, najde si vrba vláhu sama.

<p>Po Velikonocích pomlázku nevyhazujte, pomozte zachovat podobné vrbové aleje. Foto: ©Depositphotos.com/nilaya</p>

Po Velikonocích pomlázku nevyhazujte, pomozte zachovat podobné vrbové aleje. Foto: ©Depositphotos.com/nilaya

Vrby jsou obecně vysoce variabilní stromy. V přírodě najdete obrovské vzrostlé stromy, ale také druhy, které dorostou do maximální výšky 8 cm. Často rostou na březích potoků, u rybníků a nádrží, někdy i na stinných loukách. Mají hluboké kořeny, větve vzpřímené i převislé, společným znakem je pružnost. Vrby jsou rychle rostoucí stromy, proto mají měkké dřevo a jsou poměrně krátkověké.

Pomlázky se u nás sází do země často, vesměs se ujmou a rostou

Podle internetových diskusí máte řadu zkušeností se sázením tatarů do země. Čtenář s přezdívkou Petros píše: „Nemusíte to nijak zvlášť řešit, vrba si nechá líbit prakticky cokoliv. Ale pokud chcete návod, sázejte rukojetí do země, 10 centimetrů hluboko.  Lepší je vždycky těžší půda než písčitá.“ 
  

S tím souhlasí i čtenář s přezdívkou Lejsek: „Kamarád sází každý rok v různých koutech republiky. Zatím až na jednu všechny vzešly, ale ne jako zahradní stromky, ale třeba na louce. Udělá ďourku, zapíchne a je to. Letos takhle jedna zakotvila i ve Francii. Totálně suchá, ale obrazila.“

<p>Zasadit do jarní půdy nemusíte jen ozdobné květiny, nechte vyrůst pomlázkovník. Foto: ©Depositphotos.com/mashiki</p>

Zasadit do jarní půdy nemusíte jen ozdobné květiny, nechte vyrůst pomlázkovník. Foto: ©Depositphotos.com/mashiki

Při troše šikovnosti a bez větších finančních výdajů zvládnete doma i jarní výzdobu. Porozhlédněte se doma po sklenicích, květináčích či různých nádobách. Patří do nich jarní květiny, tedy sněženky, tulipány, narcisy nebo hyacinty. Ze zbytků látek k nim vykouzlíte i krásné doplňky. Jako ozdobný obal pro jarní květinu v malé nádobě poslouží i velká skořápka z pštrosího nebo kachního vejce.

Podívejte se také, jak slaví Velikonoce uživatelé na síti Pinterest.

Paní Zima zkrátka pomalu odchází. Máte tak nejvyšší čas pustit si do domácnosti první nesmělé jarní paprsky. Teplou a příjemnou atmosféru vyšperkujte doma barevnými dekoracemi a voňavými květinami. Váš byt se po šedivé zimě rozzáří a prostředí plné barev vám i znatelně vylepší náladu. I hrozící jarní únavu lépe zažehnáte s přívětivým prostředím okolo vás.

Co jste letos udělali s pomlázkou, která už dobře posloužila svému účelu, zasadili jste ji? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám ujal „pomlázkovník“ a poraďte ostatním čtenářům s jeho pěstováním.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek