0komentářů

Máte přichystanou odměnu pro sváteční koledníky? 7 tipů na velikonoční kraslice. Inspirujte se

Dámy, zítra je Velikonoční pondělí, zřejmě u vás zazvoní koledníci. Připravte pro ně originálně zdobená vajíčka nebo kraslice, vyzkoušejte velikonoční tvoření s dětmi. Inspirujte se 7 tipy na netradiční velikonoční dekorace.
Vydáno: 24.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1220x

Zítřejší Velikonoční pondělí je v pořadí druhým dnem takzvaného velikonočního oktávu, kdy křesťané prožívají radost ze svého vykoupení. Kristovo vítězství nad smrtí a vzkříšení je bráno jako základní bod celého křesťanství. V historickém vývoji zůstalo pondělí dnem pracovního klidu, přičemž volné dny po svátcích doprovázely různé lidové zvyky, součást běžného života.

Velikonoční koledování je v krajích různé, známe ho ale už od 14. století

V Čechách, na Moravě i na Slovensku je zvykem chodit s pomlázkou, pletenou nejčastěji z 6 až 12 vrbových proutků. Chlapci při koledování mrskají „tatarem“ děvčata z okolí a šlehání přes hýždě doprovází koledními říkankami. Tímto obyčejem mají dívky získat část jarní svěžesti vrbového proutí. Koleda je spojena s odměnou, tradičně malovanými vajíčky, nebo vyfouklými kraslicemi.

<p>Barevná vajíčka a naklíčená zelená řeřicha je dohormady nádherná velikonoční ozdoba. Foto: ©Depositphotos.com/pryzmat</p>

Barevná vajíčka a naklíčená zelená řeřicha je dohormady nádherná velikonoční ozdoba. Foto: ©Depositphotos.com/pryzmat


Zdobení velikonočních vajíček slámou nebo voskem je časově náročné, ale na poslední chvíli jsou k mání obtisky s dekorativními ornamenty. Po vložení do vlažné vody je položte i s papírem na vejce, papír vysuňte a obtisk uhlaďte. Podařilo se vám nabarvená vajíčka rozbít? Skořápkovou drť nalepte v proužcích s pomocí disperzního lepidla na vejce neporušené, výsledek je super. (1)

Barevnou nití ozdobte bílá vejce, ale ne příliš složitým vzorem

Bílá vejce nejlépe ozdobíte přilepením obyčejné barevné nitě nebo vyšívací bavlnky po obvodu skořápky. V tomto případě platí, že méně je někdy více, takže se snažte o nezahuštěný vzor. Snadno kolorujete vejce i drobnými a různobarevnými cukrářskými čočkami ke zdobení dortů. Jednoduše je přilepte po celé ploše skořápky. Stejně uplatněte třeba odstřižky barevné vlny. (2)Trochu více práce budete mít s barvením vajíček, potřebujete štětce různých průměrů a akrylátové barvy. Výbornou ozdobou jsou miniaturní vajíčka křepelčí, která ani nemusíte barvit.  Se svým hnědým tečkováním a netypickou barvou skořápky jsou ozdobou sama o sobě. Také obalte vajíčko trochou zeleného mechu a převažte jutovým provázkem, vypadá skvěle. (3)

Drobná křepelčí vajíčka jsou ozdobná sama o sobě, barvit je nemusíte.

Vajíčka jsou asi nejznámějším symbolem Velikonoc, proto se bez nich žádná výzdoba zpravidla neobejde. Nejjednodušší ozdobu vytvoříte s pomocí několika natvrdo uvařených vajec, pár květů nebo bylinek ze zahrádky, fialku, zlatý déšť nebo rozmarýnu a obyčejného provázku. Malou snítku rostlinky k nebarvenému vajíčku přivažte jutovým nebo barevným provázkem a je hotovo. (4)
Opravdu bleskově ozdobíte vajíčka s pomocí tekutého lepidla, štětečku a ovesných vloček nebo polévkových těstovin. Natřenou skořápku zkrášlete podle vlastní chuti a fantazie. (5) I popraskané košíčky od jahod nevyhazujte a natřete je oranžovou nebo sytě modrou barvou. Do tohoto obalu postavte dva květináče s pískem, a zapíchněte do nich vrbové proutky. Když je stáhnete k sobě stuhou nebo krepákem, přidejte k vazbě ještě některou z jarních květin.

Podívejte se také, jakou výzdobu mají na Velikonoce uživatelé sítě Pinterest.

Vajíčka v ošatce na stole podložte vystřiženými různobarevnými papíry a rozjasněte si kuchyni veselými jarními barvami. Schovejte si opatrně vytlučené skořápky, dobře je vymyjte, dejte do nich jarní řezané kvítky a dolijte vodu. Ve větším počtu je pak rozmístěte na ozdobné porcelánové plato. Moc pěkně vypadá i kytice z barevných čokoládových vajíček. (6)
Namíchali jste si barvu na vajíčka a nějaká vám ještě zbyla? Ponořte do ní třeba slaměnou misku, nechte ji uschnout a dozdobte kouskem čerstvě rozvitého zlatého deště. Do misky pak aranžujte vajíčka nebo velikonoční sladkosti. Zbylou barvu použijte i na probarvení provázku, na který zavěste kraslice nebo kuřátka v jednoduché šabloně, vystřižená z papíru. (7)
S nástupem velikonočních svátků se pravidelně objevují diskuse, která vejce jsou lepší. Ta s bílou, nebo ta s hnědou skořápkou? Drůbežáři tvrdí, že je to úplně jedno. Není v nich žádný kvalitativní rozdíl. Barva skořápek závisí na tom, jakého plemene je nosnice. Traduje se ale, že hnědá skořápka bývá pevnější, než bílá.

Dámy, jaké jste letos připravily originální kraslice nebo zdobená vajíčka pro koledníky? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpaly inspiraci pro letošní rok a poraďte ostatním čtenářkám.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 25x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 573x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek