0komentářů

Máte přichystanou odměnu pro sváteční koledníky? 7 tipů na velikonoční kraslice. Inspirujte se

Dámy, zítra je Velikonoční pondělí, zřejmě u vás zazvoní koledníci. Připravte pro ně originálně zdobená vajíčka nebo kraslice, vyzkoušejte velikonoční tvoření s dětmi. Inspirujte se 7 tipy na netradiční velikonoční dekorace.
Vydáno: 24.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 841x

Zítřejší Velikonoční pondělí je v pořadí druhým dnem takzvaného velikonočního oktávu, kdy křesťané prožívají radost ze svého vykoupení. Kristovo vítězství nad smrtí a vzkříšení je bráno jako základní bod celého křesťanství. V historickém vývoji zůstalo pondělí dnem pracovního klidu, přičemž volné dny po svátcích doprovázely různé lidové zvyky, součást běžného života.

Velikonoční koledování je v krajích různé, známe ho ale už od 14. století

V Čechách, na Moravě i na Slovensku je zvykem chodit s pomlázkou, pletenou nejčastěji z 6 až 12 vrbových proutků. Chlapci při koledování mrskají „tatarem“ děvčata z okolí a šlehání přes hýždě doprovází koledními říkankami. Tímto obyčejem mají dívky získat část jarní svěžesti vrbového proutí. Koleda je spojena s odměnou, tradičně malovanými vajíčky, nebo vyfouklými kraslicemi.

<p>Barevná vajíčka a naklíčená zelená řeřicha je dohormady nádherná velikonoční ozdoba. Foto: ©Depositphotos.com/pryzmat</p>

Barevná vajíčka a naklíčená zelená řeřicha je dohormady nádherná velikonoční ozdoba. Foto: ©Depositphotos.com/pryzmat


Zdobení velikonočních vajíček slámou nebo voskem je časově náročné, ale na poslední chvíli jsou k mání obtisky s dekorativními ornamenty. Po vložení do vlažné vody je položte i s papírem na vejce, papír vysuňte a obtisk uhlaďte. Podařilo se vám nabarvená vajíčka rozbít? Skořápkovou drť nalepte v proužcích s pomocí disperzního lepidla na vejce neporušené, výsledek je super. (1)

Barevnou nití ozdobte bílá vejce, ale ne příliš složitým vzorem

Bílá vejce nejlépe ozdobíte přilepením obyčejné barevné nitě nebo vyšívací bavlnky po obvodu skořápky. V tomto případě platí, že méně je někdy více, takže se snažte o nezahuštěný vzor. Snadno kolorujete vejce i drobnými a různobarevnými cukrářskými čočkami ke zdobení dortů. Jednoduše je přilepte po celé ploše skořápky. Stejně uplatněte třeba odstřižky barevné vlny. (2)Trochu více práce budete mít s barvením vajíček, potřebujete štětce různých průměrů a akrylátové barvy. Výbornou ozdobou jsou miniaturní vajíčka křepelčí, která ani nemusíte barvit.  Se svým hnědým tečkováním a netypickou barvou skořápky jsou ozdobou sama o sobě. Také obalte vajíčko trochou zeleného mechu a převažte jutovým provázkem, vypadá skvěle. (3)

Drobná křepelčí vajíčka jsou ozdobná sama o sobě, barvit je nemusíte.

Vajíčka jsou asi nejznámějším symbolem Velikonoc, proto se bez nich žádná výzdoba zpravidla neobejde. Nejjednodušší ozdobu vytvoříte s pomocí několika natvrdo uvařených vajec, pár květů nebo bylinek ze zahrádky, fialku, zlatý déšť nebo rozmarýnu a obyčejného provázku. Malou snítku rostlinky k nebarvenému vajíčku přivažte jutovým nebo barevným provázkem a je hotovo. (4)
Opravdu bleskově ozdobíte vajíčka s pomocí tekutého lepidla, štětečku a ovesných vloček nebo polévkových těstovin. Natřenou skořápku zkrášlete podle vlastní chuti a fantazie. (5) I popraskané košíčky od jahod nevyhazujte a natřete je oranžovou nebo sytě modrou barvou. Do tohoto obalu postavte dva květináče s pískem, a zapíchněte do nich vrbové proutky. Když je stáhnete k sobě stuhou nebo krepákem, přidejte k vazbě ještě některou z jarních květin.

Podívejte se také, jakou výzdobu mají na Velikonoce uživatelé sítě Pinterest.

Vajíčka v ošatce na stole podložte vystřiženými různobarevnými papíry a rozjasněte si kuchyni veselými jarními barvami. Schovejte si opatrně vytlučené skořápky, dobře je vymyjte, dejte do nich jarní řezané kvítky a dolijte vodu. Ve větším počtu je pak rozmístěte na ozdobné porcelánové plato. Moc pěkně vypadá i kytice z barevných čokoládových vajíček. (6)
Namíchali jste si barvu na vajíčka a nějaká vám ještě zbyla? Ponořte do ní třeba slaměnou misku, nechte ji uschnout a dozdobte kouskem čerstvě rozvitého zlatého deště. Do misky pak aranžujte vajíčka nebo velikonoční sladkosti. Zbylou barvu použijte i na probarvení provázku, na který zavěste kraslice nebo kuřátka v jednoduché šabloně, vystřižená z papíru. (7)
S nástupem velikonočních svátků se pravidelně objevují diskuse, která vejce jsou lepší. Ta s bílou, nebo ta s hnědou skořápkou? Drůbežáři tvrdí, že je to úplně jedno. Není v nich žádný kvalitativní rozdíl. Barva skořápek závisí na tom, jakého plemene je nosnice. Traduje se ale, že hnědá skořápka bývá pevnější, než bílá.

Dámy, jaké jste letos připravily originální kraslice nebo zdobená vajíčka pro koledníky? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpaly inspiraci pro letošní rok a poraďte ostatním čtenářkám.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 48x

Rozhodli jste se opravit oblíbenou starou židli či křesílko přečalouněním? Mrkněte, jak nejlíp postupovat, který potah a výplň si vybrat a co za nářadí budete potřebovat. Složitější kousky nábytku ale raději přenechte odborníkům.

Celý článek
Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 130x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 170x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek