0komentářů

K Bílé sobotě patří velikonoční beránek. Jednoho upečte a snězte, druhého vyrobte a ozdobte jím byt či dům

K Bílé sobotě patří pečení beránka. Chcete jím ozdobit dětský pokoj či obývák? Nepečte ho, ale vyrobte třeba z popcornu, papírové krajky nebo vaty. Jaké další tradice byste měli dodržet a proč se sobotě říká Bílá? Čtěte dále.
Vydáno: 24.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1225x

Na Bílou sobotu končí čtyřicetidenní půst. Název je nejspíš odvozený od bílého roucha neofytů (novokřtěnců), kteří po křtu o velikonoční vigilii dostali bílé roucho jako znamení nového života či plného odpuštění hříchů. Název však může pocházet i z lidových zvyků sobotního velkého úklidu a bílení. 

Před východem slunce vymetaly hospodyňky stavení, aby se v něm nedržel hmyz. Zametaly novým koštětem, aby byl dům po celý rok čistý. Na mnoha místech bylo zvykem vyjít na zahradu nebo do sadu, zatřást stromy a probudit je tak k životu. Hospodyně pekly mazanec a velikonočního beránka, muži a chlapci pletli pomlázky a děvčata zdobila vajíčka.

<p>Vyrobte si netradičního velikonočního beránka, kterého nikdo nesní. Foto: ©Depositphotos.com/filipw</p>

Vyrobte si netradičního velikonočního beránka, kterého nikdo nesní. Foto: ©Depositphotos.com/filipw

Tradice pečení beránka

V křesťanství je beránek symbolem Božího beránka, Ježíše Krista. On je totiž obrazně beránkem, který byl obětovaný za spásu světa. Spojení může být i s původně židovskou tradicí svátků Paschy, kdy se beránek zabíjel na památku vyvedení Izraele z egyptského otroctví. V židovské tradici představoval beránek Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin.

Velikonoční beránek je jako obřadní pokrm známý už od středověku. Nikde se však nedochovalo, zda se jednalo o pokrm z masa či pečiva. Dá se však předpokládat, že ho naši předci pekli ze sladkého i slaného těsta. Masitý pokrm se totiž mohl jíst až po svěcení pokrmů, které připadalo na Boží hod velikonoční (tedy Velikonoční neděli). Navíc si beránka jako masitý pokrm nemohl dovolit každý. Jeden starý recept jako suroviny uvádí mimo jiné i rýži, rýžovou mouku, mandle a mandlový olej.

Snad každá rodina má recept na toho pravého beránka, který je nejlepší. Klasický beránek se připravuje z mouky s práškem do pečiva, cukru utřeného se žloutky, mléka či smetany a vyšlehaných bílků. Většina lidí však do receptu přidá něco navíc, takže si upečte beránka podle svého oblíbeného receptu. Pokud vám vadí, že se beránek rychle sní a nemáte tak dekoraci na pracovní stůl, vyrobte beránka z něčeho nejedlého, třeba chomáčků vaty a papíru.

Beránek z vatových kuliček

Nachystejte si papírový kelímek, vatové kuličky, dřevěné kolíčky na prádlo (bez kovové pružiny), lepidlo, nůžky, dekorační oči, fixy (hlavně černou), černý papír nebo plsť a extra vatový tampon, malý papírový kelímek nebo polystyrenovou kouli. Kolíčky nasaďte na papírový kelímek a zajistěte je lepidlem. Rozmístěte je tak, abyste vytvořili čtyři nohy. Na jejich spodní stranu nakreslete fixou kopýtka. Kelímek olepte vatovými kuličkami, čímž vytvoříte tělíčko beránka. Na něj pak připevněte hlavu (polystyrenovou kouli, extra vatový tampon či malý kelímek) a k ní přilepte oči, čumáček a ouška z papíru či plsti.

Beránek z popcornu

Budete potřebovat popcorn, černý papír, tužku, nůžky, lepidlo a dekorační oči. Popcorn nafoukněte v mikrovlnce a nechte vychladnout. Mezitím z papíru vystřihněte beránka. Tělíčko olepte popcornem, k tělu přilepte hlavičku a na ni připevněte oči a ouška. K zadní straně beránka můžete izolepou přilepit provázek na pověšení.

Beránek z papírové krajky

Na výrobu vám bude stačit papírová krajka (kruhová), bílý papír, provázek, nůžky, lepidlo a fixy. Z papíru vystřihněte kruh, který poslouží jako hlavička beránka. Velikost volte podle průměru papírové krajky. Na hlavičku nakreslete oči i čumáček a nalepte papírová ouška. Hotovou hlavičku pak přilepte doprostřed krajky, pod ni připevněte mašličku z provázku a ke spodní straně krajky nalepte nožičky. Hotového beránka můžete pověsit za háček na vánoční ozdoby nebo pomocí kolíčku.

Beránek z vatových tyčinek

K výrobě potřebujete vatové tyčinky, dřevěné kolíčky, bílý papír, lepidlo, fixy a nůžky. Z papíru vystřihněte ovál na tělíčko a menší ovál na hlavu. Z tyčinek odstřihněte konce s vatou a postupně je nalepte na tělíčko. K němu pak připněte kolíčky, které poslouží jako nohy. Na hlavu nakreslete oči a čumáček a nalepte konce vatových tyčinek (jako ouška). Na hlavu pak ještě můžete nalepit mašličku.

Máte další tip na výrobu netradičního beránka? Nebo recept na výborného beránka? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 23x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 61x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 131x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek