0komentářů

K Bílé sobotě patří velikonoční beránek. Jednoho upečte a snězte, druhého vyrobte a ozdobte jím byt či dům

K Bílé sobotě patří pečení beránka. Chcete jím ozdobit dětský pokoj či obývák? Nepečte ho, ale vyrobte třeba z popcornu, papírové krajky nebo vaty. Jaké další tradice byste měli dodržet a proč se sobotě říká Bílá? Čtěte dále.
Vydáno: 24.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 924x

Na Bílou sobotu končí čtyřicetidenní půst. Název je nejspíš odvozený od bílého roucha neofytů (novokřtěnců), kteří po křtu o velikonoční vigilii dostali bílé roucho jako znamení nového života či plného odpuštění hříchů. Název však může pocházet i z lidových zvyků sobotního velkého úklidu a bílení. 

Před východem slunce vymetaly hospodyňky stavení, aby se v něm nedržel hmyz. Zametaly novým koštětem, aby byl dům po celý rok čistý. Na mnoha místech bylo zvykem vyjít na zahradu nebo do sadu, zatřást stromy a probudit je tak k životu. Hospodyně pekly mazanec a velikonočního beránka, muži a chlapci pletli pomlázky a děvčata zdobila vajíčka.

<p>Vyrobte si netradičního velikonočního beránka, kterého nikdo nesní. Foto: ©Depositphotos.com/filipw</p>

Vyrobte si netradičního velikonočního beránka, kterého nikdo nesní. Foto: ©Depositphotos.com/filipw

Tradice pečení beránka

V křesťanství je beránek symbolem Božího beránka, Ježíše Krista. On je totiž obrazně beránkem, který byl obětovaný za spásu světa. Spojení může být i s původně židovskou tradicí svátků Paschy, kdy se beránek zabíjel na památku vyvedení Izraele z egyptského otroctví. V židovské tradici představoval beránek Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin.

Velikonoční beránek je jako obřadní pokrm známý už od středověku. Nikde se však nedochovalo, zda se jednalo o pokrm z masa či pečiva. Dá se však předpokládat, že ho naši předci pekli ze sladkého i slaného těsta. Masitý pokrm se totiž mohl jíst až po svěcení pokrmů, které připadalo na Boží hod velikonoční (tedy Velikonoční neděli). Navíc si beránka jako masitý pokrm nemohl dovolit každý. Jeden starý recept jako suroviny uvádí mimo jiné i rýži, rýžovou mouku, mandle a mandlový olej.

Snad každá rodina má recept na toho pravého beránka, který je nejlepší. Klasický beránek se připravuje z mouky s práškem do pečiva, cukru utřeného se žloutky, mléka či smetany a vyšlehaných bílků. Většina lidí však do receptu přidá něco navíc, takže si upečte beránka podle svého oblíbeného receptu. Pokud vám vadí, že se beránek rychle sní a nemáte tak dekoraci na pracovní stůl, vyrobte beránka z něčeho nejedlého, třeba chomáčků vaty a papíru.

Beránek z vatových kuliček

Nachystejte si papírový kelímek, vatové kuličky, dřevěné kolíčky na prádlo (bez kovové pružiny), lepidlo, nůžky, dekorační oči, fixy (hlavně černou), černý papír nebo plsť a extra vatový tampon, malý papírový kelímek nebo polystyrenovou kouli. Kolíčky nasaďte na papírový kelímek a zajistěte je lepidlem. Rozmístěte je tak, abyste vytvořili čtyři nohy. Na jejich spodní stranu nakreslete fixou kopýtka. Kelímek olepte vatovými kuličkami, čímž vytvoříte tělíčko beránka. Na něj pak připevněte hlavu (polystyrenovou kouli, extra vatový tampon či malý kelímek) a k ní přilepte oči, čumáček a ouška z papíru či plsti.

Beránek z popcornu

Budete potřebovat popcorn, černý papír, tužku, nůžky, lepidlo a dekorační oči. Popcorn nafoukněte v mikrovlnce a nechte vychladnout. Mezitím z papíru vystřihněte beránka. Tělíčko olepte popcornem, k tělu přilepte hlavičku a na ni připevněte oči a ouška. K zadní straně beránka můžete izolepou přilepit provázek na pověšení.

Beránek z papírové krajky

Na výrobu vám bude stačit papírová krajka (kruhová), bílý papír, provázek, nůžky, lepidlo a fixy. Z papíru vystřihněte kruh, který poslouží jako hlavička beránka. Velikost volte podle průměru papírové krajky. Na hlavičku nakreslete oči i čumáček a nalepte papírová ouška. Hotovou hlavičku pak přilepte doprostřed krajky, pod ni připevněte mašličku z provázku a ke spodní straně krajky nalepte nožičky. Hotového beránka můžete pověsit za háček na vánoční ozdoby nebo pomocí kolíčku.

Beránek z vatových tyčinek

K výrobě potřebujete vatové tyčinky, dřevěné kolíčky, bílý papír, lepidlo, fixy a nůžky. Z papíru vystřihněte ovál na tělíčko a menší ovál na hlavu. Z tyčinek odstřihněte konce s vatou a postupně je nalepte na tělíčko. K němu pak připněte kolíčky, které poslouží jako nohy. Na hlavu nakreslete oči a čumáček a nalepte konce vatových tyčinek (jako ouška). Na hlavu pak ještě můžete nalepit mašličku.

Máte další tip na výrobu netradičního beránka? Nebo recept na výborného beránka? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 148x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek
Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Vydáno: 22.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 85x

Jak vypadá nábytek a bytový interiér ze skla? Které typy skla se v interiérech používají, jak bývá povrchově dokončené a co všechno se z něj vyrábí? Proč se sklo používá, jak moc je bezpečné pro děti a jak náročné je na údržbu?

Celý článek
Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Vydáno: 21.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 63x

Chcete potěšit své blízké, ale nevíte jak, nebo jen nemáte moc času? Ukažte jim, že na ně myslíte a objednejte jim krásnou kytici s dovozem až domů. Jak funguje rozvoz květin, kolik stojí a co všechno můžete online objednat?

Celý článek