Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
31975
0komentářů

K Bílé sobotě patří velikonoční beránek. Jednoho upečte a snězte, druhého vyrobte a ozdobte jím byt či dům

K Bílé sobotě patří pečení beránka. Chcete jím ozdobit dětský pokoj či obývák? Nepečte ho, ale vyrobte třeba z popcornu, papírové krajky nebo vaty. Jaké další tradice byste měli dodržet a proč se sobotě říká Bílá? Čtěte dále.
Vydáno: 24.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1021x

Na Bílou sobotu končí čtyřicetidenní půst. Název je nejspíš odvozený od bílého roucha neofytů (novokřtěnců), kteří po křtu o velikonoční vigilii dostali bílé roucho jako znamení nového života či plného odpuštění hříchů. Název však může pocházet i z lidových zvyků sobotního velkého úklidu a bílení. 

Před východem slunce vymetaly hospodyňky stavení, aby se v něm nedržel hmyz. Zametaly novým koštětem, aby byl dům po celý rok čistý. Na mnoha místech bylo zvykem vyjít na zahradu nebo do sadu, zatřást stromy a probudit je tak k životu. Hospodyně pekly mazanec a velikonočního beránka, muži a chlapci pletli pomlázky a děvčata zdobila vajíčka.

<p>Vyrobte si netradičního velikonočního beránka, kterého nikdo nesní. Foto: ©Depositphotos.com/filipw</p>

Vyrobte si netradičního velikonočního beránka, kterého nikdo nesní. Foto: ©Depositphotos.com/filipw

Tradice pečení beránka

V křesťanství je beránek symbolem Božího beránka, Ježíše Krista. On je totiž obrazně beránkem, který byl obětovaný za spásu světa. Spojení může být i s původně židovskou tradicí svátků Paschy, kdy se beránek zabíjel na památku vyvedení Izraele z egyptského otroctví. V židovské tradici představoval beránek Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin.

Velikonoční beránek je jako obřadní pokrm známý už od středověku. Nikde se však nedochovalo, zda se jednalo o pokrm z masa či pečiva. Dá se však předpokládat, že ho naši předci pekli ze sladkého i slaného těsta. Masitý pokrm se totiž mohl jíst až po svěcení pokrmů, které připadalo na Boží hod velikonoční (tedy Velikonoční neděli). Navíc si beránka jako masitý pokrm nemohl dovolit každý. Jeden starý recept jako suroviny uvádí mimo jiné i rýži, rýžovou mouku, mandle a mandlový olej.

Snad každá rodina má recept na toho pravého beránka, který je nejlepší. Klasický beránek se připravuje z mouky s práškem do pečiva, cukru utřeného se žloutky, mléka či smetany a vyšlehaných bílků. Většina lidí však do receptu přidá něco navíc, takže si upečte beránka podle svého oblíbeného receptu. Pokud vám vadí, že se beránek rychle sní a nemáte tak dekoraci na pracovní stůl, vyrobte beránka z něčeho nejedlého, třeba chomáčků vaty a papíru.

Beránek z vatových kuliček

Nachystejte si papírový kelímek, vatové kuličky, dřevěné kolíčky na prádlo (bez kovové pružiny), lepidlo, nůžky, dekorační oči, fixy (hlavně černou), černý papír nebo plsť a extra vatový tampon, malý papírový kelímek nebo polystyrenovou kouli. Kolíčky nasaďte na papírový kelímek a zajistěte je lepidlem. Rozmístěte je tak, abyste vytvořili čtyři nohy. Na jejich spodní stranu nakreslete fixou kopýtka. Kelímek olepte vatovými kuličkami, čímž vytvoříte tělíčko beránka. Na něj pak připevněte hlavu (polystyrenovou kouli, extra vatový tampon či malý kelímek) a k ní přilepte oči, čumáček a ouška z papíru či plsti.

Beránek z popcornu

Budete potřebovat popcorn, černý papír, tužku, nůžky, lepidlo a dekorační oči. Popcorn nafoukněte v mikrovlnce a nechte vychladnout. Mezitím z papíru vystřihněte beránka. Tělíčko olepte popcornem, k tělu přilepte hlavičku a na ni připevněte oči a ouška. K zadní straně beránka můžete izolepou přilepit provázek na pověšení.

Beránek z papírové krajky

Na výrobu vám bude stačit papírová krajka (kruhová), bílý papír, provázek, nůžky, lepidlo a fixy. Z papíru vystřihněte kruh, který poslouží jako hlavička beránka. Velikost volte podle průměru papírové krajky. Na hlavičku nakreslete oči i čumáček a nalepte papírová ouška. Hotovou hlavičku pak přilepte doprostřed krajky, pod ni připevněte mašličku z provázku a ke spodní straně krajky nalepte nožičky. Hotového beránka můžete pověsit za háček na vánoční ozdoby nebo pomocí kolíčku.

Beránek z vatových tyčinek

K výrobě potřebujete vatové tyčinky, dřevěné kolíčky, bílý papír, lepidlo, fixy a nůžky. Z papíru vystřihněte ovál na tělíčko a menší ovál na hlavu. Z tyčinek odstřihněte konce s vatou a postupně je nalepte na tělíčko. K němu pak připněte kolíčky, které poslouží jako nohy. Na hlavu nakreslete oči a čumáček a nalepte konce vatových tyčinek (jako ouška). Na hlavu pak ještě můžete nalepit mašličku.

Máte další tip na výrobu netradičního beránka? Nebo recept na výborného beránka? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Vydáno: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 37x

Vánoce se blíží a nápady na dárky jsou vzácné zboží. Dávat blízkým kuchyňskou linku pod stromeček asi nebudete, ale vhod může přijít 5 tipů na menší nábytkové kousky. Třeba právě ony vašim blízkým chybí. Vyberte jim pěkné kousky.

Celý článek
Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Vydáno: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 62x

Taburety do obýváku jsou víceúčelovým kusem nábytku. Posadíte na ně návštěvu, natáhnete si nohy z křesla, případně do nich i něco uložíte. Nelíbí se vám ty v obchodech? Vyrobte si je doma svépomocí z dřevěných bedýnek od ovoce.

Celý článek
Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 1239x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek