PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

K Velikonocům i prvním jarním dnům patří stylově nazdobený velikonoční věnec. Vyrobte ho třeba na Zelený čtvrtek

Přivítejte jaro i Velikonoce velikonočním věncem. Jak ho vyrobit a čím ho ozdobit? Použijte třeba jarní květiny i květy, skořápky a figurky kuřátek a zajíčků. Jaké tradice a pověry se pojí se Zeleným čtvrtkem? Čtěte dále.
Vydáno: 24.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2036x

Od čtvrtka do soboty si věřící připomínají smutné věci. Ježíš Kristus byl totiž Na Zelený čtvrtek zrazen a zajat, na Velký pátek byl mučený, ukřižovaný a pohřbený a v sobotu celý den odpočíval v hrobě. A protože kostelní zvony (kromě umíráčku) oznamují radostné události, tak v tyto dny nezvoní, a jejich zvonění je nahrazeno zvukem řehtaček a klepaček.

Nařízení vydal papež, a proto se lidově říká, že zvony odletěly do Říma pro požehnání svatého otce. Někdo tvrdí, že zvony odlétají proto, že se bojí zvuku řehtaček. Pokud by některý zvon neodlétl, přineslo by to prý vesnici neštěstí. V Římě jim papež požehná za věrnou službu, a pak letí zvony zpět. Na Bílou sobotu po Gloria se vrací a zvoní: "Byl jsem tam! Byl jsem tam!"

Toto zvonění má mít kouzelnou moc. Když při něm hospodyně zamete dům, nebudou se v něm po celý rok držet švábi. Pokud se při něm člověk umyje v pramenité vodě, bude celý rok zdráv. Také byste měli zatřást ovocnými stromy v zahradě, aby se probudily, a rovněž je postříkat vodou (nebo potřít čerstvě zadělaným těstem). To jim má dodat sílu na celý rok.

<p>Velikonočnímu věnci ze slámy sluší i růžová. Foto: ©Depositphotos.com/anatols</p>

Velikonočnímu věnci ze slámy sluší i růžová. Foto: ©Depositphotos.com/anatols

Vyrobte si velikonoční věnec

Velikonoční věnec neposlouží jen k výzdobě domu o Velikonocích. Můžete jím přivítat jaro a schovat ho až při příchodu léta. A kam s ním? Pověste ho třeba na vstupní dveře nebo branku, případně jej položte na polici či jídelní stůl. Pokud si nechcete věnec kupovat, vyrobte si vlastní. Nemusíte zůstat jen u pestrobarevné klasiky, ale můžete vyrobit i jednoduchý minimalistický věnec v přírodních barvách s minimem ozdob.

Základ můžete uplést z nebarvené dlouhé slámy nebo poddajných větviček (třeba z vrby bílé). Použít můžete i hotový věncový základ ze slámy, proutí nebo polystyrenu. Seženete ho v květinářstvích i hobbymarketech. Aby nebyl polystyren vidět, obtočte kolem něj zelenou zahradnickou pásku nebo barevnou stuhu. Při dekorování využijete zelený či hnědý slabší drátek, štípací kleště a tavnou pistoli.

Věnec ozdobte květinami, květy i peříčky

Ke zdobení použijte jarní květiny, tedy narcisy, krokusy, tulipány či petrklíče. Pokud chcete, aby věnec vydržel delší dobu, použijte umělé květiny. Věrohodnou imitaci jarních květin si můžete vyrobit metodou twist-art. Z předem smotaných provázků pevného papíru si jednoduchými prostřihy vytvoříte jednotlivé okvětní lístky, ze kterých pak slepováním vymodelujete výsledné květy.

Pomocí jednoduchých raznic můžete z pevnějšího filcu vyrazit květinové ornamenty, zajíčky, ptáčky či jiné jarní motivy. Raznice seženete v papírnictvích i kreativních obchodech. Jednotlivé ozdoby můžete sešít k sobě a vytvořit tak řetěz, případně je rovnou přilepte k věnci pomocí tavné pistole. Na věnci by neměla chybět zelená barva, která symbolizuje život, růst a naději, a žlutá, která vyjadřuje slunce, sílu a odhodlání. Nebojte se ani svěžích světlých odstínů růžové, červené a oranžové.

Při dekorování věnce využijte také peříčka, droboučké květy třešní či slivoní, kočičky, břečťanové větvičky nebo zlatý déšť. Pokud ještě nekvetou, použijte sušené či umělé. Do věnce můžete vplést i vrcholové snítky zimostrázu. Kromě toho, že typicky voní, dlouho neopadají a věnec tak déle vydrží.

Při zdobení se nebojte trochy kýče

Pokud vám nevadí trocha kýče, využijte při zdobení i figurky roztomilých mláďat a zvířat, třeba kuřátek a zajíčků. Velikonoční věnec můžete dozdobit také skořápkami z křepelčích a slepičích vajec. Buďto použijte vyfouknutá vajíčka, nebo jejich plastové imitace. V mnoha zemích vyfouknutá vejce symbolizují zmařený život.

Vyfouknutá vajíčka před umístěním na věnec odmastěte a vyčistěte lihem. Na věnec je můžete připevnit pomocí drátku nebo tavnou pistolí. Buďto je ponechte v přírodní barvě, nebo je natřete akrylovou barvou na nějaký veselý jarní odstín. Na "dno" věnce můžete smotat trochu slámy do tvaru hnízda. Do ní pak umístěte drobnou dekoraci v podobě ptáčátka, zajíčka či jiného velikonočního nebo jarního zvířátka.

Kdy vyrábíte velikonoční věnec a jak ho zdobíte? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 189x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek