PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Začouzené sklo do krbových kamen kazí zážitek z ohně. Jak je vyčistit na sazometnou středu? Pomůže Vteřinový manžel

Přitápíte si doma krbem či krbovou vložkou a už přes začouzené sklo skoro ani nevidíte plamen? Vyčistěte si průhled. Dnes je na to pravý čas, sazometná středa. Popel nedávejte na kompost, raději s ním opatrně přihnojte rostliny.
Vydáno: 23.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3776x

Máte doma krb nebo krbová kamna a těšíte se z pohledu do plamenů a teplíčka? Nezapomeňte, že topeniště i příslušenství musíte pravidelně udržovat a čistit od popela a usazenin. Základem je podle intenzity topení a typu dřeva čištění zhruba jednou za 3 až 4 dny. Posezónní péče bude obsáhlejší a delší, přičemž k očistě přidejte i komín a odtahové cesty spalin.

Netopte vlhkým dřevem, je vydatným zdrojem sazí

Vše začíná už správnou volbou paliva. Používáním nevysušeného dřeva si zanesete jak krbovou vložku, tak i sklo a komín. Správné dřevo má také dobrou výhřevnost. Abyste si zbytečně sklo nezačoudili, nedávejte dřevo do jeho bezprostřední blízkosti. Přitom se v krbu či krbových kamnech snažte udržet co největší žár.  Některá topidla mají systém „air-wash“. Je to „oplach“ skla horkým vzduchem, který je pomáhá během topení udržovat čisté.

<p>Veškeré obdobné čištění provádějte jen tehdy, až kamna vychladnou. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Veškeré obdobné čištění provádějte jen tehdy, až kamna vychladnou. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Proč se čištěním kamen zabýváme zrovna v období velikonočního Svatého týdne? Toto významné období křesťanského liturgického roku má totiž některé dny označené zvláštním přívlastkem. Jistě znáte Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu. Dnes je Škaredá, nebo také sazometná středa, podle zvyku čištění komínů, čímž se vyháněli zlí duchové. V tento den se prý Jidáš mračil na Ježíše a podle lidové pověry se dnes lidé nemají mračit, aby se nemračili všechny středy v dalším roce.

Pravidla pro čištění platí jak pro krbové vložky, tak i pro krbová kamna. Veškerá topidla zásadně čistěte, když vychladnou. I při největší snaze bude vidět po celodenním topení na skle jemný hnědý povlak. Nejrychleji ho odstraníte obyčejnými novinami, případně ještě s trochou jemného popela. Nepoužívejte žádné abraziva, písky, nebo zdrsnělé houbičky.K čištění popela z krbu použijte krbový vysavač, na sklo můžete vzít i různé speciální čističe nebo gely či spreje. Nastříkejte nebo naneste přípravek na podklad a nechte jej působit minutku až dvě. K setření nečistot použijte obyčejnou papírovou utěrku, druhou sklo vyleštěte. U některých krbů můžete vyjmout celá dvířka, položit je na stůl a čistič na nich nechat působit delší dobu.

Pokud se vám sklo u kamen zanáší často, bude zřejmě ve spalovací komoře příliš nízká teplota nebo neefektivně využíváte vzduchové ventily. Myslete na to, že přívod primárního vzduchu otevíráte jen při zatápění, případně po přiložení. Palivo v topeništi pak rychleji vzplane.

Vnější plášť krbu či kamen čistěte také pouze tehdy, jsou-li zcela vychladlá. Pokud se na kamnech usazuje prach, pomozte si s obyčejným vysavačem. V dalších případech vám bude stačit kbelík s obyčejnou teplou vodou, do které přidáte trochu mýdla nebo běžného prostředku na nádobí. Poté přijde na řadu hadr, případně houba.

<p>Základem pro nezakouřené sklo u krbové vložky je tvrdé a hlavně vyschlé dřevo. Foto: ©Depositphotos.com/pbukal</p>

Základem pro nezakouřené sklo u krbové vložky je tvrdé a hlavně vyschlé dřevo. Foto: ©Depositphotos.com/pbukal

Začouzené sklo bývá také důsledkem absence vhodného krbového nářadí. Polínka a polena prostě nemáte čím posouvat po ohništi a holou rukou je hodíte dovnitř jen náhodně a příliš blízko skla. K základní výbavě proto patří pohrabáč, smeták a lopatka. Vyhněte se plastům, s rozpálenými uhlíky se nemají rády. Velmi praktická je i nehořlavá nádoba na popel.

                    5 zásad pro správné čištění krbu a krbových kamen:
                    •    Používejte jenom vyschlé dřevo a topeniště čistěte vychladlé.   
                    •    Dvířka čistěte hadříkem s trochou popela nebo speciálním čističem.
                    •    Nezapomeňte vynášet popelník a zajistit přístup vzduchu do topeniště.
                    •    Popel odstraňte krbovým vysavačem podle potřeby.
                    •    Po topné sezóně udělejte velké čištění, včetně komína.

O tom, že topení v krbech je v tuzemsku velice populární, svědčí internetové diskuze. Čtenářka s přezdívkou Sněhurka popisuje své zkušenosti s pravidelným čištěním: „Ten prach je moc jemný a filtr ve vysavači ho nezachytí, dostane se do motoru a pak běžný vysavač klekne. Chce to prostě průmyslový. Krb a kolem něj vysávám denně, do minuty mám hotovo, lopatkou se tak akorát nadělá spousta bordelu a jemného prachu.“

<p>Nezapomínejte ani na vnější plášť krbů, také ten čistěte za studena. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Nezapomínejte ani na vnější plášť krbů, také ten čistěte za studena. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Bezprašné a rychlé čištění krbu si pochvaluje také čtenář s přezdívkou Gaviál: „Máme čistič, co se připojuje na vysavač a jsme s ním spokojení, stačí kvalitní větší typ a není problém. Klasika jenom se smetáčkem a lopatkou je pomalá a moc se práší.“ Podle jeho známých se při používání s malým vysavačem hodně často ucpávají filtry.

Obyčejným Cifem a houbičku na nádobí čistí sklo v krbových kamnech čtenářka s přezdívkou Dita. „Teď máme jinou, nějakou samočisticí, tak používám škrabku na sklo, ale jednou za měsíc.“ Sprej na kuchyňskou troubu používá zase čtenářka s přezdívkou Lafi: „Nechám působit 20 až 30 minut, pak to stírám pletenou drátěnkou z plastu, abych sklo nepoškrabala.“ Stačí prý jednou za týden.

Jednou za rok musíte zajistit povinnou odbornou revizi komína

Bezchybný provoz celé topné soustavy, která vám dělá esteticky příjemný i teplý domov, závisí ale i na komínu. Vrstva sazí zhoršuje tah, ale může být i základem pro solidní požár. Od ledna 2011 proto musíte zajistit minimálně jednou za 12 měsíců povinnou odbornou revizi komína. Jeho vyčištění vám obstará kominík, případně se do něj můžete pustit sami.

Na trhu existují i chemické čističe, kilo asi za 300 Kč. Nasypete je na rozpálené palivo, přičemž se saze působením obsažených látek přemění na oxid uhličitý a s ostatními spalinami odejdou pryč. Obdobně funguje i zhruba o stovku dražší „čisticí poleno“, vhodné do velkých ohnišť a otevřených krbů. Nebo si pořiďte základní kominické náčiní a komín si mechanicky vyčistěte sami.

<p>Pravidelná odborná revize komínů jednou za rok je už pět let povinností. Foto: ©Depositphotos.com/Couperfield</p>

Pravidelná odborná revize komínů jednou za rok je už pět let povinností. Foto: ©Depositphotos.com/Couperfield

Po skončení topné sezóny vypulírujte krbová kamna důkladněji. Zbavte je popela i sazí, prověřte si stav topidla i jeho konstrukci. Očistěte vnější i vnitřní plášť, ukliďte prach, zbytky popela a další nečistoty. Stříškou na komín zajistěte, že do kamen nebude pršet. Nechte také otevřené vzduchové otvory, aby přes léto v kamnech proudil volně vzduch. 

Čistíte pravidelně sklo ve svých krbových kamnech? Napište do komentáře pod článkem, jaké přípravky nebo technologii používáte, a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?
7. Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí okna i dveře

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 129x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 219x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 234x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek