0komentářů

Dnes je 1. jarní den. Čeká vás úklid domácnosti? Babky poradí, jak jej zvládnete v pohodě

Dnes v 5:30 hodin začalo jaro. Většina lidí plánuje velký úklid domácnosti, aby bylo na Velikonoce všechno jako nové. Jak v pohodě zvládnout jednorázové jarní gruntování? Využijte lidové recepty z osvědčené kuchyně našich babiček.
Vydáno: 18.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1560x

Zima i přes občasné poklesy teplot pomalu končí a první svátky jara jsou co nevidět. Velikonoce zpravidla využíváte jako záminku pro generální úklid domácnosti, ale co si jej letos trochu ulehčit? Využijte osvědčené rady našich babiček a s „pulírováním“ bytu či domu to zase moc nepřehánějte. Raději se po rychlé akci vypravte ven, mrknout se na probouzející se přírodu.

Pořiďte si dostatek úložných prostor, vyhnete se úklidovému stresu

S úklidem začněte nejlépe odshora a od věcí v dosahu očí. Stáhněte horní plochy nábytku, police a níže uložené předměty. Výborným pomocníkem na prach je utěrka z mikrovlákna nebo mírně vlhký hadřík. Nezapomeňte ani na zákeřné pavučiny, které mohou zůstat v rozích. Na závěr pak stáhněte podlahu. Jiný postup není příliš efektivní a je to víceméně zbytečná práce.

<p>Ocet, soda a citron jsou základními úklidovými prostředky bez chemie. Foto: ©Depositphotos.com/brookefuller</p>

Ocet, soda a citron jsou základními úklidovými prostředky bez chemie. Foto: ©Depositphotos.com/brookefuller

Opravdu univerzální úklidový bojovník je ocet. Rychle s ním zlikvidujete vodní kámen z varných konvic a vyčistíte s ním i ucpaný odpad. Nasypte do výlevky sodu se solí a zalijte octem. Bouřlivá rekce propláchne všechny nečistoty, které pak zalejete proudem horké vody. Vodou s octem také spolehlivě dostanete po pár minutách připáleniny z mikrovlnky.V předsíni setřete na vlhko podlahu, toaletu zbavte volně pohozených časopisů, nalijte do ní bělicí přípravek a do vzduchu nastříkejte deodoranty. Nezapomeňte naleštit zrcadlo a také vodovodní baterie. Od viditelného prachu otřete obrazovky a monitory, hadr pak obraťte a věnujte se rovným plochám nábytku. Zkontrolujte také pokojové rostliny a zbavte je listů, které oschly a ovadly.

Nejdostupnější prostředky na bílé záclony jsou obyčejná sůl a prášek do pečiva.

Snem každé vládkyně domácnosti jsou bílé a zářivé záclony. Pomalu šedivějící kousky sundejte ze žabek na garnýži a namočte je přes noc do vody se solí, na 10 litrů 3 lžíce. Potom vymáchejte a běžně perte. Vylepšete jej dalším prostředkem, práškem do pečiva. Přidejte 5 sáčků do prací lázně, nechte aspoň 30 minut máčet, a sníh bude pro vaše záclony jen tmavým partnerem.

<p>Blyštivé baterie bez vodního kamene budete mít s obalem z octového hadříku. Foto: ©Depositphotos.com/ijzendoom</p>

Blyštivé baterie bez vodního kamene budete mít s obalem z octového hadříku. Foto: ©Depositphotos.com/ijzendoom

Pokud se nebojíte starých lidových receptů, zkuste pro bílé prádlo přidat do pračky dobře uzavřený bavlněný sáček s vaječnými skořápkami.  Prý pomáhá i pár lžic bílého octa, které přidejte do vody k namáčení. Proti žloutnutí prádla i záclon se babičky bránily 1 lžící lihu a 1 lžící terpentýnu, které přidávaly do máchací lázně.

Voda, hydroxid sodný, mýdlové vločky = recept na bílé záclony

Jedna z hospodyněk, která se podle vlastních slov celý život pohybuje okolo chemie, poradila další účinný recept. Udělejte do vany nebo umyvadla roztok z 10 l teplé vody, 3 lžic hydroxidu sodného, a 3 lžic mýdlových vloček. Do roztoku namočte na asi 2 hodny záclonu, občas ji vařečkou obraťte. Potom už jen zářivě bílé záclony vymáchejte a naškrobte.Praní záclon zpravidla spojte dohromady s mytím oken, o kterém jsme psali v jednom z minulých článků. Záclony po celé mycí proceduře pověste vlhké, veškerá jejich vlákna se na okně narovnají. Jestliže se vám podařilo bytové textilie pomačkat, vyžehlete je opatrně mírně teplou žehličkou nebo zmačkaná místa vyrovnejte párou.

Na mastné skvrny platí někdy ocet, jindy zase alkohol.

Konferenční stůl v obýváku ukliďte a naleštěte, případně překryjte pěkným dekorativním ubrusem a kytkou. Vysavačem přeluxujte koberec i místa kolem sedačky. Dlažbu stačí smést a pečlivě vytřít. Namočte hadr a zlikvidujte lepivé skvrny, kapky a šmouhy, které u vás případně někde zůstaly po návštěvách a hodování. Na mastné skvrny platí někdy ocet, jindy zase alkohol.

<p>Čeká vás velký jarní úklid? Nebojte se jej, hlavně všechno v klidu a bez stresu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Čeká vás velký jarní úklid? Nebojte se jej, hlavně všechno v klidu a bez stresu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Chcete oživit barvu koberce? Dobrým prostředkem je odkapané a rozsypané kysané zelí, které necháte působit a pak je zametete. Podobně působí i zlehka rozsypaná obyčejná kuchyňská sůl s následným vysátím. Sůl zabírá podle osvědčeného postupu i na skvrny od vína. Vysušte, nasypte na ně sůl a nechte působit asi deset minut. Sůl poté vysajte a studenou vodou skvrnu dočistěte.

            Tipy na likvidaci některých skvrn:
            •    Vosk ze svíčky – savý papír a žehlička, nastavená na vlnu
            •    Propiska – ředěný šampon na koberce nebo líh
            •    Čokoláda – měkký kartáč a roztok z octa a lihu
            •    Víno – sůl a potom teplá voda, případně prací prostředek
            •    Žvýkačka – zmrazit ledem nebo speciálním sprejem a odrolit

Největším kuchyňským nepřítelem je mastnota s nalepeným prachem.  Vezměte si na pomoc půlky vymačkaného citronu, případně přidejte trochu soli kvůli mírnému zdrsnění plošek při čištění, a bez obav stírejte špinavé spotřebiče či nábytek. Nakonec otřete i papírovou utěrkou. U některých povrchů buďte opatrní, kyselá šťáva je může poškodit.Osvědčený prostředek proti mastným povrchům je roztok jemného mýdla s vodou v poměru 1:1. Pro zvýšení účinnosti přisypte lžičku soli. Navlhčenou mastnou špínu pak postupně stáhněte buď hadříkem nebo, nebo houbičkou na nádobí. Podobně na tuky zabírá i octová voda. Využijte také nejrůznější vlhčené čisticí ubrousky, balení stojí od 50 do 140 Kč.

Při mytí oken využijte pudinkový prášek s vodou a trochou saponátu.

Stejně jako u všech domácích prací, nechybí ani babské rady pro mytí oken. Mezi osvědčené lidové prostředky patří už známý ocet. Přidejte jej trochu do teplé vody, mytí vám půjde snadněji a skla dostanou pěkný lesk. Pomáhá i sáček pudinkového prášku, rozpuštěný v pěti litrech teplé vody s pár kapkami saponátu. Po akci budete mít i provoněný byt.

<p>Nedřete se zbytečně a delegujte pravomoci. Zapojte do úklidu celou rodinu. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim</p>

Nedřete se zbytečně a delegujte pravomoci. Zapojte do úklidu celou rodinu. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim

Chcete si letos dopřát spíše poklidné jaro? Úklidové služby od profesionálních firem nejsou sice zadarmo, ale poskytnou vám nemalou úsporu času. Využít můžete ale i slevového kupónu za 199 Kč a lze jich na byt či dům poskládat až deset. Firma vysaje koberce, vytře podlahy a utře prach. Umyje vám i kuchyni a zařídí kompletní hygienu koupelny a sociálního zařízení.

Profesionálové nepracují zbytečně, postupují shora dolů a kuchyni nechají na konec

Jak uklízejí profesionálové? Při veškerém stírání, mytí a leštění volí správný postup. Postupují od místností, které používáte nejméně, obvykle ložnice a pracovny. Nejnáročnější kuchyň a koupelnu nechávají nakonec. Chcete při vlastním uklízení také ušetřit drahocenný čas? Nechte si letos doma uklidit, klidné Velikonoce stojí za to.

Čeká vás také jarní úklid, nebo jej už máte úspěšně za sebou? Napište do komentáře pod článkem, jaké využíváte babské úklidové rady a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 23x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 61x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 131x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek